Իսրայելում ՀՀ դեսպանությունը կոչ է անում հայերին ձեռնպահ մնալ երկրի հարավային շրջաններ այցելելուց ՀՀ ԱԳՆ-ն ցավակցել է Աֆղանստանի ժողովրդին ավերիչ երկրաշարժի համար Ապագա ռազմական բժիշկները․ ՊՆ-ն տեսանյութ է ներկայացրել Եպիսկոպոսական ձեռնադրություն և օծում Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ՃՏՊ Երևան-Սևան ավտոճանապարհին. կան տուժածներ Ադրբեջանը հայատյաց պետություն է, լուծումը Փաշինյանի հեռացումը և պրոֆեսիոնալ իշխանության ձևավորումն է Իսրայելում «ՀԱՄԱՍ»-ի հարձակման հետևանքով զոհերի թիվը գերազանցել է 600-ը Ավտոլվացման կետերից մեկում կայանած ավտոմեքենայի դռները փակվել են, երեխաները մնացել են ներսում ԱՄՆ և Բելգիա են տեղափոխվել Արցախում այթյունից տուժած 5 պացիենտներ Հանուն այդ երկու «սրբազան» նպատակի՝ Փաշինյանը զոհաբերում է Հայաստանը. Սուրեն Սուրենյանց
Մանվել Գրիգորյանն արժանավայել շարունակում է Վազգեն Սարգսյանի գործը. Սպարապետի մայր
ԵԿՄ հավերժ նախագահ, Սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի մայր Գրետա մայրիկը և Սպարապետի հայր Զավեն Սարգսյանը մշտապես մասնակցել են ԵԿՄ համագումարներին մանդատով, վճռական ձայնի իրավունքով: Գրետա մայրիկը որպես ԵԿՄ պատվավոր անդամ, որպես Սպարապետի մայր, հաճախ ելույթ է ունեցել համագումարներում` ողջունել և ոգևորել երկրապահներին: Բոլոր երկրապահները նրան ընդունում են, որպես հարազատ մայր: Նրա խոսքը' խորհուրդ ընկալում, որպես դաս, որպես երկրապահավարի ապրելու և գործելու կոչ: ԵԿՄ-ում համարում են, որ Սպարապետ ծնած մայրը երկրապահի մայր է, ազգի մայր է:
Լուրեր.com-ի լրագրողի փոխանցմամբ՝ ԵԿՄ 10-րդ համագումարին Գրետա մայրիկը առողջության պատճառով չի կարողացել մասնակցել: Բնական է, որ Երկրապահը' վարչության անդամներ, պատանի և երիտասարդ երկրապահներ, Գրետա մայրիկի զավակներն ու թոռները այցելել են Գրետա մայրիկին' ստանալու մեծ մոր օրհնանքի խոսքը:
Ներկայացնում ենք Գրետա մայրիկի շնորհավորանքի խոսքը:
Շնորհավորում եմ հայ ժողովրդին: Բոլորիս շնորհավորում եմ: Փառք ու պատիվ բոլորին, փառք ու պատիվ իմ Վազգենին, մեր բոլոր նահատակներին, փառք ու պատիվ մեր երկրապահին, որի 10-րդ հոբելյանական համագումարը կայացավ: Ափսոսում եմ, որ առողջությանս պատճառով չկարողացա մասնակցել, բայց հպարտ եմ, որ երկրապահը կա, գոյություն ունի, արդեն 10-րդ համագումարն է անում, իր 20-րդ տարեդարձն է արել, և երկրապահը կա ու պիտի լինի միշտ:
Շնորհավորում եմ Մանվել Գրիգորյանին, որ կրկին ընտրվել է Երկրապահի վարչության նախագահ, ուրախ եմ դրա համար, որովհետև նա արժանավայել շարունակում է իր ընկերոջ` Վազգենի գործը: Շնորհավորում են նորընտիր վարչությանը:
Հպարտ եմ հայ ժողովրդի զավակ երկրապահով, որի հավերժ նախագահն է իմ որդին` Վազգենը:
Երկրապահը գործով ապացուցել է ու պիտի նորից ապացուցի, պահպանի իր ձեռք բերածը, իր ձեռքբերումները, իր հզոր հաղթանակը, որը երբեք չենք ունեցել, հազիվ հաղթանակ տեսանք: Ուզում եմ, որ երկրապահը կանգուն լինի, հզոր լինի ու միշտ լինի իր երկրի, իր ժողովրդի թիկունքին, միշտ պահապան լինի երկրին, ժողովրդին ցանկացած պարագայում:
Հեռուստատեսությամբ տեսա, ուրախանում եմ երիտասարդ երկրապահներով: Հիանում եմ պատանի երկրապահներով: Վազգենիս ժառանգներն են: Գալիս է երկրապահի նոր սերունդը, Վազգենիս սերունդը: Շնորհավորում եմ բոլորին: Մայրական օրհնանքս եմ հղում երկրապահի երեք սերունդներին:
Երկրապահն իր առաքելությունը կատարել է պատերազմի ժամանակ' կռվել ու հաղթել է: Բանակ է ստեղծել և այսօր այդ բանակը կա: Իսկ հիմա էլ երկրապահը ապահովում է սերնդափոխությունը: Դա ամենակարևորն է: Պիտի հաղթանակը փոխանցվի այս սերունդին:
Բարի երթ երկրապահին, բարի երթ մեր բանակին, որ երկրապահի ծնունդն է, բարի երթ մեր ժողովրդին, լինեն հետագա հաղթանակներ ու ժողովրդի վիճակի բարելավում: Վազգենս ասում էր «Ցավը տանեմ իմ ժողովրդի, ապրող և ապրեցնող ժողովուրդ է: Ոչ մի եվրոպական ժողովուրդ չէր դիմանա էս արհավիրքներին, որ ինքը դիմացավ»,-բայց հիմա ժողովուրդը իրեն արժանի կյանքով չի ապրում, պետք է արժանի լինենք մեր ժողովրդին, այնպես անենք, որ նա իրեն արժանի կյանքով ապրի: Սա եմ կամենում ես մեր ժողովրդին, մեր երկրապահին, մեր բանակին:
Փառք ու պատիվ մեր երկրապահին:
ՄՅՈՒ-ն մտադիր է թիմում պահել շվեդ պաշտպանին Բլինքենը խնդրել է արաբական մի շարք երկրների դատապարտել ՀԱՄԱՍ-ի հարձակումը Ժոզե Մոուրինյուն խոսել է Ինտերից Ռեալ տեղափոխության մասին Պուգաչովան եւ Գալկինը փախչո՞ւմ են Իսրայելից«Կլինի մեզ բացատրեք` այդ ի՞նչ 8 անկլավներ են․ 1974 թ-ի քարտեզում 3 անկլավ կա». Հրանտ Բագրատյան Գյումրիում ծառից կախվելու միջոցով ինքնասպանություն է գործել ավտոպահեստամասերի առք ու վաճառքով զբաղվող 38-ամյա տղամարդըԻսրայելում աճել է էսկալացիայի ընթացքում զոհված զինվորականների թիվըՀիմա ժողովուրդը մի քիչ հուսալքված է, բայց երկար չի տեւելու այս վիճակը. Արշակ Աբրահամյան Իսրայելում ՀՀ դեսպանությունը կոչ է անում հայերին ձեռնպահ մնալ երկրի հարավային շրջաններ այցելելուց Այրվել է մոտ 850 հակ անասնակեր ՌԴ խաղաղապահների ևս երկու դիտակետ է ապամոնտաժվել ԼՂ Մարտունու և Մարտակերտի շրջաններում Սևիլիան ցանկանում է փոխել գլխավոր մարզչինՀՀ ԱԳՆ-ն ցավակցել է Աֆղանստանի ժողովրդին ավերիչ երկրաշարժի համարԴողս-Աղավնատուն ավտոճանապարհին այրվել է ավտոմեքենաՀԱՄԱՍ-ի ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ հրադադարի մասին խոսք լինել չի կարող Ապագա ռազմական բժիշկները․ ՊՆ-ն տեսանյութ է ներկայացրելԵպիսկոպոսական ձեռնադրություն և օծում Մայր Աթոռ Սուրբ ԷջմիածնումԱրսենալ-Մանչեսթեր Սիթի․ մեկնարկային կազմեր ՃՏՊ Երևան-Սևան ավտոճանապարհին. կան տուժածներԱԱ. Արթուր Դավթյանը գրավեց 6-րդ տեղը «Սուրբ Հովհաննես» մատուռի մոտակայքում քաղաքացին ընկել և վնասել է ոտքըԱդրբեջանը հայատյաց պետություն է, լուծումը Փաշինյանի հեռացումը և պրոֆեսիոնալ իշխանության ձևավորումն էԻսրայելում «ՀԱՄԱՍ»-ի հարձակման հետևանքով զոհերի թիվը գերազանցել է 600-ըԱվտոլվացման կետերից մեկում կայանած ավտոմեքենայի դռները փակվել են, երեխաները մնացել են ներսումԱՄՆ և Բելգիա են տեղափոխվել Արցախում այթյունից տուժած 5 պացիենտներՀանուն այդ երկու «սրբազան» նպատակի՝ Փաշինյանը զոհաբերում է Հայաստանը. Սուրեն ՍուրենյանցԻսրայելը պաշտոնապես պատերազմ հայտարարելու մասին Հիմնական օրենքի կետ է մտցրել Եթե դու անկլավները նվիրես Ադրբեջանին, դու արդեն գոյություն չունես, դու պետք է թողնես, հեռանաս. Օսկանյանը՝ ՓաշինյանինՎատիկանում Եպիսկոպոսների Սինոդի 16-րդ վեհաժողովի աշխատանքները սկսվել են Արցախին նվիրված աղոթքովԱշոտյանին ինչ հոդվածով ուզում եք, դատեք, վերջում դուք եք դատվելու. Արտակ ԶաքարյանԻսրայելում տուժած ՀՀ քաղաքացիներ չկան. ՀՀ ԱԳՆՕդի ջերմաստիճանը հոկտեմբերի 10-ին կնվազի 8-10 աստիճանով. եղանակը ՀայաստանումՄինչև մենք «արդեն հեռացած գնացքն» ենք քննարկում, Նիկոլն արդեն նոր գնացքն է «խոդի տալիս». ՎրթանեսյանՉլարվե՛ք, զինվորներ, նշանակետ 101, պատրա՛ստ. նորակոչիկները կատարում են հրամանատարների պահանջներըՀՀ-ի հետ խաղաղության պայմանագրի կնքման դեպքում Հարավային Կովկասում նոր քաղաքական իրավիճակ կստեղծվիՀայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականը սկսեց մարզական հավաքըՀՀ իշխանությունը կհանդիպի Արցախից բռնահանվածների հետ՝ հասկանալու նրանց ծրագրերը. Տիգրան Խաչատրյան«Ե՛վ փոքրոգի էրդողան և՛ փոքրոգի Իլհամ, անհրաժեշտ եղավ, ձեր հետևից էլ գիշերով կգանք». Իրանագետը՝ Իրանի ակցիաների մասին«ՀԱՄԱՍ»-ի զինյալները առևանգել են 100 իսրայելցիների, այդ թվում՝ քաղաքացիական անձանց50 հազարից ավելի արցախցի ստացել է դրամական աջակցությունը, գործընթացը շարունակվում է. փոխվարչապետՑավն այն է, որ Հայաստանը կանգնեցնելու են կատարված փաստի առաջ. Արա Պողոսյան Ալիևը Ղարիբաշվիլիի հրավերով այցելել է ՎրաստանՏանկիստները թիրախները անվրեպ են խոցում, շատ լուրջ տեխնիկա է, նրանով ենք ապրում. տանկիստների օրն էՄեծ տղուս տեղը չի լրացնի, բայց մեր տան ճրագը վառվեց. ծնվել է 44-օրյայի հավերժ հերոս Գառնիկի եղբայրը293 արցախցի բուժառու ՀՀ ԲԿ-ներում է, 11 պացիենտ ծայրահեղ ծանր վիճակում է, 106-ը` ծանրՓոխվարչապետը ներկայացնում է արցախցիներին տրամադրվող օգնության ծրագրերը. ՈՒՂԻՂԱրցախի բոլոր սահմանադրական մարմիններն իրավասու են շարունակելու իրենց սահմանադրական առաքելությունը․ Դանիելյան Հրդեհ Շատվան գյուղում. այրվել են տան հյուրասենյակը գույքով, երկու ննջասենյակ, առաստաղների փայտե կառուցատարրերըԱֆղանստանում զոհերի թիվն անցնում է երկու հազարը31-ամյա վարորդը Երևանում վրաերթի է ենթարկել հետիոտնին, վիրավորի վիճակը ծայրահեղ ծանր է