Պահանջում եմ ազատ արձակել Ռուբեն Վարդանյանին և Ադրբեջանում կալանավորված մյուս բոլոր հայերին․ Հենրիխ Մխիթարյան Կանադան Լեռնային Ղարաբաղի հայերի կողքին է․ Կանադայի ԱԳ նախարար Մեր խմբակցությունը գնում է Երևանի ավագանու նոր ընտրությունների․ Հայկ Մարության Մխիթարյանը մերժել է սաուդյան ակումբի առաջարկը Հայաստանի և Ռուսաստանի ներկայացուցիչները քննարկել են Սյունիքի մարզում հյուպատոսության բացումը Արմեն Աղայանը՝ Ռուսաստանի չեմպիոն ՀՀ որ բնակավայրերի տարածքով է Փաշինյանը պատրաստվում միջանցք տրամադրել Ալիևին Ադրբեջանն առաջնորդվում է անպատժելիությամբ, պետք է հաստատենք խաղաղ հարաբերություններ․ Սիմոնյան Մահվան ելքով վրաերթ` Վայոց ձորի մարզում Խաղաղապահներն ուղղաթիռներով տեղափոխել են պայթյունից տուժած 258 արցախցու
Լևոն Երանոսյանի պարզաբանումը՝ Եռաբլուրում տեղի ունեցած միջադեպի կապակցությամբ (տեսանյութ)
«Տարիներ շարունակ ես այդ կնոջն օգնել եմ, ինձանից դեղի փող է պահանջել, շատ դեպքերում ինձ չի գտել, մտել ընտանիքիցս ա ուզել, ու դրանց մեծ մասը խմիչքի վրա է ծախսել»,– Lurer.com–ի՝ «ինչո՞ւ այսօր Եռաբլուրում վիրավորեցիք այն կնոջը» հարցին ի պատասխան ասաց ՀՀ փոխոստիկանապետ Լևոն Երանոսյանը։ Մանրամասները՝ մեր տեսանյութում։
Հիշեցնենք, որ ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր Lurer.com-ը, այսօր միջադեպ էր տեղի ունեցել ՀՀ փոխոստիկանապետ Լևոն Երանոսյանի և նրան տեղափոխող մեքենային մոտեցած մի մուրացկան կնոջ միջև։
Լուսանկարը՝ «Առավոտ»–ի
Պահանջում եմ ազատ արձակել Ռուբեն Վարդանյանին և Ադրբեջանում կալանավորված մյուս բոլոր հայերին․ Հենրիխ ՄխիթարյանԱմուսնուս զինվորական համազգեստները, որով նա երեք պատերազմ է անցել, վառել ենք մեր տան բակում․ Ծովինար Բարխուդարյան Կանադան Լեռնային Ղարաբաղի հայերի կողքին է․ Կանադայի ԱԳ նախարարԱդրբեջանը թարմացրել է իր զոհերի թիվըՄեր խմբակցությունը գնում է Երևանի ավագանու նոր ընտրությունների․ Հայկ Մարության Մխիթարյանը մերժել է սաուդյան ակումբի առաջարկը Հայաստանի և Ռուսաստանի ներկայացուցիչները քննարկել են Սյունիքի մարզում հյուպատոսության բացումը Արմեն Աղայանը՝ Ռուսաստանի չեմպիոն ՀՀ որ բնակավայրերի տարածքով է Փաշինյանը պատրաստվում միջանցք տրամադրել ԱլիևինԱդրբեջանն առաջնորդվում է անպատժելիությամբ, պետք է հաստատենք խաղաղ հարաբերություններ․ Սիմոնյան Մահվան ելքով վրաերթ` Վայոց ձորի մարզում Խաղաղապահներն ուղղաթիռներով տեղափոխել են պայթյունից տուժած 258 արցախցու Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ընտանիքում այսօր առավոտյան երեխա է լույս աշխարհ եկել Փաշինյանի գլխավորությամբ գործադրվել է բիրտ ուժ ակցիայի մասնակիցների նկատմամբ․ «Ազգային կոմիտե»Ուր են և ինչու են լռում Հայաստանի խոշոր գործարարներն ու պաշտոնյաները. մաս 9. Վարդան ՀարությունյանՌուբենը մենակ չէ, և մենակ չէ ոչ մի հայ, որն այսօր Բաքվի բանտում է. Արտակ ԹովմասյանՓաշինյանը միտումնավոր փչացնում է մեր հարաբերությունները Իրանի և Ռուսաստանի հետ. Թևանյան Եվրախորհրդարանը Ադրբեջանին դատապարտող բանաձև կընդունի ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նախագահը Բաքվին և Երևանին կոչ է արել հարգել մարդասիրական իրավունքը Ղարաբաղում Սյունիքում Արցախից բռնագաղթվածների ընդունելության աշխատանքներին մասնակցում են մեծ թվով կամավորներ Անսկզբունքայնության և քաղաքական ցինիզմի մաստեր կլաս«Սևան» և «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկներում հայտնաբերվել են թմրամիջոցի նմանվող զանգված և արգելված իրեր Ժամը 18։00-ի դրությամբ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված 74400 անձ է մուտք գործել ՀայաստանԱդրբեջանը զորք չի ուղարկի ՀՀ Սյունիքի մարզ՝ միջանցք ստեղծելու համար․ ՄԹ-ում Ադրբեջանի դեսպանՈւր են և ինչու են լռում Հայաստանի խոշոր գործարարներն ու պաշտոնյաները. մաս 8. Հովիկ ԱբրահամյանՀայաստանը միացել է ՄԱԳԱՏԷ-ի կառավարիչների խորհրդին Հարավային Կովկասում է տեղակայվել ԱՄՆ ՄԶԳ Բնական աղետների արձագանքման խումբը. Փաուեր Սյունիքում տղամարդու ականջը Հակարիի մոտ կտրել են․ Shamshyan.com Արմեն Գրիգորյանը գերմանացի բարձր պաշտոնյաների հետ քննարկել է Արցախից տեղահանվածների հարցըՈրևէ միջազգային կառույցից չեմ կարողանում Բաբայանի մասին տեղեկություն ստանալ․ Զոհրաբյան Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՄԹ Եվրոպայի հարցերով պետնախարարի հետԼՂ-ից տեղահանված մեր հայրենակիցները կստանան 100 հազարական դրամ․ Նիկոլ Փաշինյան Բաքուն կազմել է Ղարաբաղի հարյուրավոր հայերի ցուցակ, որոնց ցանկանում է կալանավորել․ ReutersՀայտնի է` երբ կբացվի ռուսական հյուպատոսությունը Կապանում ՃՏՊ Ալավերդի-Շնող ավտոճանապարհին. կան տուժածներ ՀՀ-ի ու Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահները քննարկել են ԱՀ հայերի հայրենազրկման հետևանքով առաջացած խնդիրները ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակը Ադրբեջանին կոչ է արել հարգել Ռուբեն Վարդանյանի իրավունքները ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանությունը հայտարարություն է տարածել Ֆրանսիայի անհետաձգելի բժշկական օգնությունն այսօր կհասնի Հայաստան Հայաստանի ու Շվեդիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են Հարավային Կովկասում առկա անվտանգային իրադրությունը ՀՀ իշխանությունը պարտավոր է գործադրել ամեն լծակ՝ Վարդանյանին և մյուսներին ազատ արձակելու պահանջով․ Սեյրան Օհանյան Ադրբեջանը Հաքարիի կամրջից առեւանգում է մարդկանց․  «Հրապարակ» Պահանջում ենք ԵԱՀԿ ՄԽ երկրներից անհապաղ ջանքեր գործադրել Վարդանյանին ՀՀ վերադարձի ուղղությամբ․ «Ազգային կոմիտե» Ադրբեջանը սկսել է գրանցել Արցախի բնակիչներին՝ նրանց իրավական կարգավիճակը սահմանելու համար Չկա էս ցավը նկարագրող ոչ մի բառ. ՍիրուշոՀայաստանի իշխանություններից հաշիվ պահանջելու իրավունքը մնում է ուժի մեջ. Լևոն Տեր-ՊետրոսյանԼեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց բժշկական օգնությունը իրականացվում է պետական պատվերի շրջանակներումԼՂ-ից բռնի տեղահանվածներին աջակցելու համար ավելի քան 800 կամավոր է հերթագրվել Զիմբաբվեի նորանշանակ դեսպանն իր հավատարմագրերի պատճենն է հանձնել ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալին Հետևողականություն ցուցաբերել Ռուբեն Վարդանյանի շահերի պաշտպանության հարցում