Ադրբեջանը թույլ չի տալիս Արցախի թանգարանային ժառանգությունը տեղափոխել Հայաստան․ ահազանգ Առողջապահության նախարարը տեսակցել է պայթյունից բուժում ստացողներին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա կաթողիկոսը առաջիկա կիրակին հռչակել է Արցախի զորակցության օր «Պատժամիջոցներ կիրառել Ալիևի կառավարության նկատմամբ»․ Կոնգրեսականների նամակը՝ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի որդեգրած քաղաքականությունը․ հայտարարություն Վարդան Ղուկասյանը Մարությանին ու Թևանյանին առցանց հանդիպման առաջարկ է արել Արդյո՞ք կա աշխարհում մեկը, ով հավատում է Ադրբեջանի այս հերթական կեղծ խոսույթին․ Էդմոն Մարուքյան Մենք տեղյակ ենք Ռուբեն Վարդանյանի ձերբակալության մասին, ուշադիր հետևում ենք իրավիճակին․ ԱՄՆ Պետդեպ ՀՀ-ն ոգեկոչում է 44-օրյա պատերազմում և դրան հաջորդող շրջանում զոհված մեր բոլոր հայրենակիցների հիշատակը. ԱԳՆ Սեպտեմբերի 27-ին իրականացված որոնողական աշխատանքների արդյունքում հայտնաբերվել է 11 աճյուն
«Փաստ». «Մերոնք ինձ երևի ԱԺ–ում չեն տեսնում». Շենգավիթի ՀՀԿ կառույցի ղեկավար Մարտին Սարգսյան
«Շենգավիթ և Մալաթիա Սեբաստիա համայնքները ներառող ընտրատարածքում ամենաթեժ «մարտերն» են սպասվում հենց ՀՀԿ–ականների միջև: Խնդիրն ան է, որ այս տարածքից ռեյտինգային ընտրակարգով կարող է ընտրվել 2 պատգամավոր, իսկ առաջադրված կարկառուն ՀՀԿ–ականները շատ են, բացի այդ էլ մյուս դաշինքների ու կուսակցությունների թեկնածուների լուրջ մրցակցություն կա:
Շենգավիթի ՀՀԿ կառույցի ղեկավար, Կադաստրի պետական կոմիտեի ղեկավար Մարտին Գրիգորյանը «Փաստի» հետ զրույցում ասաց, որ Շենգավիթում առաջադրվել են համայնքի «արիստոկրատ ներկայացուցիչները», սակայն ինքը ՀՀԿ ոչ ռեյտինգային, ոչ համամասնական ցուցակում չկա, ինչպես նաև՝ իր թաղապետ եղբայր Արմեն Սարգսյանը, սակայն որպես ՀՀԿ շտաբի ղեկավար համակարգում է ընտրական պրոցեսը Շենգավիթում:
Ներկայացնում ենք Մարտին Սարգսյանի հետ «Փաստի» զրույցը:
– Պարոն Սարգսյան, իսկ ի՞նչն է պատճառը, որ Դուք չկաք ՀՀԿ ցուցակում: Նախկինում Դուք Շենգավիթից ընտրված պատգամավոր եք եղել, այս անգամ իշխանությունը Ձեզ չընտրե՞ց:
– Վերջիվերջո՝ կուսակցությունը ինքն է որոշում կայացնում՝ ով պատգամավոր գնա, ով մնա գործադիրում: Ընտրություններից հետո ամեն ինչ պարզ կլինի, նորմալ գործընթաց է: Ես իմ աշխատանքն ունեմ գործադիրում, աշխատում եմ: Շենգավիթից ռեյտինգայինով առաջադրվել է գործող պատգամավոր Արայիկ Հովհաննիսյանը, Ծերեթելիի մանկական հիվանդանոցի տնօրեն Կոլյա Դալլաքյանը, Մետրո թատրոնի տնօրեն Կարեն Միրաքյանը: Այսինքն՝ Շենգավիթը ներկայացրել է մեր արիստոկրատ ներկայացուցիչներին, որոնք վաղը մյուս օրը պետք է կարողանան ԱԺ–ում աշխատել:
– Պարոն Սարգսյան, փաստորեն Դուք արիստոկրատ չէի՞ք, որ Ձեզ չեն ընդգրկել Շենգավիթի ցուցակում:
– ԱԺ–ում ինձ երևի չեն տեսնում: Երևի նպատակահարմար են գտել, որ իրենք օրենսդիր մարմնում ավելի օգտակար կլինեն, մյուսները՝ գործադիրում:
– ՀՀԿ ռեյտինգային թեկնածուներից Սամվել Ալեքսանյանի դե՞մ եք պայքարելու:
– Դեռ պայքար չկա: Դեռ քարոզարշավ չի սկսվել, պարզապես այսօր կուսակցական ժողովներ ենք անում, նախապատրաստական աշխատանքներ ենք տանում, քարոզարշավը որ սկսվի, մենք արդեն նաև մեր ռեյտինգային պատգմավորության թեկնածուներին կկարողանանք ներկայացնել մեր ժողովրդին:
– Քանի որ այս փուլում շատ ուժեղ մրցակցություն է ՀՀԿ–ի ռեյտինգայինների միջև, ինչպե՞ս եք պատկերացնում մրցակցությունն, օրինակ, Սամվել Ալեքսանյանի ու նրա փեսայի հետ:
– Վերջիվերջո, իրենք նույն ՀՀԿ–ի ձայներն են ապահովում: Էստեղ մեր մրցակցությունն այլ դաշտում է: Մալաթիայի և Շենգավիթ համայնքի բնակիչները, եթե կգտնեն՝ ընտրում են Սամվել Ալեքսանյանին և Կորյուն Նահապետյանին, ուրեմն նորմալ ա, որովհետև էս երկու համայնքից 2 հոգի պետք ա անցնի:
– Պատրա՞ստ եք, որ Ձեր համայնքը զոհի իր թեկնածուներին՝ հանուն Սամվել Ալեքսանյանի ու նրա փեսայի:
– Ես չասացի՝ պատրաստ ենք: Ասացի, եթե ժողովուրդը կգտնի նման լուծում, ուրեմն էլի նորմալ ա, կգտնի Արայիկ Հովհաննիսյանը պետք ա անցնի և Կորյուն Նահապետյանը, էլի նորմալ ա, կամ Սամվել Ալեքսանյանն և Արայիկ Հովհաննիսյանը, էլի նորմալ ա:
– Արդեն խոսակցություններ կան, որ ցուցակագրումներ, ընտրակաշառքի խոստումներ են լինում:
– Չէ, մեր մոտ նման բան չկա: Մենք դեռ տեղամասերը բաժանում ենք, տեսնում ենք՝ ովքեր են լինելու շտաբի պետերը և այլն: Մենք դեռ չենք սկսել ոչ քարոզարշավ, ոչ ընտրություններ, մենք ընդամենը նախապատրաստական աշխատանքներ ենք կատարում: Չի կարող էդպիսի խոսակցություններ գնալ: Ցուցակագրումներ չեն արվում:
– Այլ դաշինքներ և կուսակցություններ էլ են ուժեղ թեկնածուներ դրել այդ ընտրատարածքում: Կարծում եք, ռեալ շանսեր ունի՞ ՀՀԿ–ն էդտեղ հաղթանակ արձանագրելու:
– Կարծում եմ, բոլորն էլ մեր արժանի օպոնենտներն են և, իհարկե, պայքարը գնալու է էդ առումով, թե ով նորմալ ծրագրեր կներկայացնի, ում թեկնածուն ժողովրդի կողմից ավելի սիրված կլինի: Վերջը՝ ժողովուրդը որոշում կկայացնի: Շատ բան կախված է լինելու քարոզարշավից, յուրաքանչյուրի ներկայացրած ծրագրից, որովհետև ուրիշ բան ա որ ասում են՝ էսօր կարող ենք միանգամից ամեն ինչ փոխել, գազի գինը զրո դարձնել և այլն, բայց ուրիշ բան է ռեալ կյանքում անել ինչ հնարավոր է»:
Ադրբեջանը թույլ չի տալիս Արցախի թանգարանային ժառանգությունը տեղափոխել Հայաստան․ ահազանգ Առողջապահության նախարարը տեսակցել է պայթյունից բուժում ստացողներին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա կաթողիկոսը առաջիկա կիրակին հռչակել է Արցախի զորակցության օր «Պատժամիջոցներ կիրառել Ալիևի կառավարության նկատմամբ»․ Կոնգրեսականների նամակը՝ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի որդեգրած քաղաքականությունը․ հայտարարությունՎարդան Ղուկասյանը Մարությանին ու Թևանյանին առցանց հանդիպման առաջարկ է արելԱրդյո՞ք կա աշխարհում մեկը, ով հավատում է Ադրբեջանի այս հերթական կեղծ խոսույթին․ Էդմոն ՄարուքյանՄենք տեղյակ ենք Ռուբեն Վարդանյանի ձերբակալության մասին, ուշադիր հետևում ենք իրավիճակին․ ԱՄՆ Պետդեպ ՀՀ-ն ոգեկոչում է 44-օրյա պատերազմում և դրան հաջորդող շրջանում զոհված մեր բոլոր հայրենակիցների հիշատակը. ԱԳՆ Սեպտեմբերի 27-ին իրականացված որոնողական աշխատանքների արդյունքում հայտնաբերվել է 11 աճյուն ԵԽ նախարարների կոմիտեն քննարկել է Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական ագրեսիան Արմենը մահացավ դատական նիստի ուղիղ եթերում ու չեմ հիշում, որ նրա կալանքի որեւէ փուլում ՌԴ-ն հիշեր իր քաղաքացու մասին․ ԶոհրաբյանՈւրախ ենք՝ Ադրբեջանը համաձայնել է ԼՂ միջազգային դիտորդական առաքելություն ուղարկելուն․ Պետդեպ ՌԴ-ն չի կարող օգնել ռուսական անձնագրից հրաժարված Ռուբեն Վարդանյանին. ՌԴ Դաշնային խորհուրդ Շերն առևանգել է սեփական որդուն՝ նրան հարսնացուից բաժանելու համար«Անոնիմուս» հաքերային կազմակերպությունը «պատերազմ» է հայտարարել Ադրբեջանին Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Կանադայի ԱԳ նախարարի հետ«Մայր Հայաստանը» պատրաստ է իր քվեն տալ Հայկ Մարությանին. հայտարարություն Ռուբեն Վարդանյանի ձերբակալելու մասին հաղորդագրությունները լուրջ մտահոգություն են առաջացնում․ Նուբար ԱֆեյանՓաշինյանը և Մակրոնը քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղում առկա հումանիտար իրավիճակըՀՀ սահմանների ինչ փոփոխությունների է պատրաստվում գնալ Նիկոլ ՓաշինյանըԹուրքիայի անվտանգության խորհրդի նիստում կքննարկվի Արցախի հարցը Երևանում քաղաքացին հոսանքահարվել և տեղափոխվել է հիվանդանոց Ֆրանսիան կաջակցի Հայաստանի տարածքային ամբողջականության պահպանմանը. Կոլոննա ԱՀԿ-ն օգնություն կտրամադրի Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանվածներինԼՂ-ից Հայաստան է տեղափոխվել 349 բուժառու, ինչպես նաև 129 աճյուն Լավրովն ու Բայրամովը հեռախոսազրույց են ունեցել. ինչ են քննարկելՈւր են և ինչու են լռում Հայաստանի խոշոր գործարարներն ու պաշտոնյաները. մաս 7. ՄԱՊ-ի ԱլիկՀայկ Մարությանն արձագանքել է «Մայր Հայաստան» դաշինքի և «Հանրային ձայնի» պահանջներին Ժամը 18։00-ի դրությամբ Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան է տեղափոխվել է 53 629 անձՈւր են և ինչու են լռում Հայաստանի խոշոր գործարարներն ու պաշտոնյաները. մաս 6. Լևոն ԱլթունյանՍտեփանակերտում պայթյունի վայրից անձնական իրեր են հայտնաբերվել Հանրահավաքներին չենք միանում, որովհետև կարծում ենք, որ իշխանափոխությունը պետք է լինի ընտրություններով. Մարության Հայ և իտալացի խորհրդարանականները քննարկել են տարածաշրջանում առկա անվտանգային իրավիճակըԹշնամին վանդալիզմի է ենթարկել և ապամոնտաժել Ստեփանակերտից, Շուշիից տեսանելի հայկական խաչը Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է Թուրքիայի ԱԳ նախարարի հետԼավրովը կոչ է արել ՀՀ ղեկավարությանը հիշել ԱՄՆ-ի վրա իրենց հույսը դրած երկրների աննախանձելի ճակատագիրը2020 թվականի ողբերգական իրադարձությունների հիշատակի օրը մենք հայ ժողովրդի հետ միասին սգում ենք․ ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանություն Սամանթա Փաուերը հանդիպել է Ալիևին ՀՀ ԱԳՆ-ն կձեռնարկի բոլոր միջոցները Ռուբեն Վարդանյանի իրավունքների պաշտպանության և վերադարձի համար Հայկ Մարությանը նոր առաջարկ է արել Վարդան Ղուկասյանին և պարզաբանել՝ ինչու չի միացել ընդդիմության ցույցերին (տեսանյութ)Լեռնային Ղարաբաղից օդային ճանապարհով Հայաստան է տեղափոխվել 112 պացիենտ․ ՀՀ ԱՆԱրցախում մայրը սպասում է, թե երբ իր 2 երեխաների աճյունները ՀՀ կտեղափոխեն. BBC–ն զրուցել է փրկվածների հետ Տրակտորը Արտավան բնակավայրում մոտ 100 մետր գլորվել է ձորը Ադրբեջանական լրատվամիջոցները հայտնում են՝ Հակարիի կամրջի մոտից ձերբակալել են Վիտալի Բալասանյանին․ ՀՀ նախկին ՄԻՊ Հենրիխ Մխիթարյանը շնորհակալություն է հայտնել CNN-ին՝ Արցախում կատարվողը լուսաբանելու համար Կոչ ենք անում Ադրբեջանին միջազգային հասանելիություն ապահովել Լեռնային Ղարաբաղ. Պետեր ՍտանոԱրցախում պայթյունից հետո Ռուսաստանի սանիտարական ավիացիան տարհանել է 58 տուժածի Փաշինյանը նոր որոշում է ստորագրելԱլեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը Դուբլինում կմասնակցի ԵԽ մեծամասշտաբ գագաթնաժողովի