«Ժողովուրդ». Հռոմի ստատուտն ու դրա հետևանքները «Փաստ». Բռնի տեղահանված արցախցիները միայնակ չեն Գեղարքունիքի մարզում 24 ժամ ջուր չի լինի ԵՄ-ն կարող է համաձայնության գալ մինչև տարեվերջ Ուկրաինային 5 միլիարդ եվրոյի ռազմական օգնություն հատկացնելու շուրջ Երեք օր ճամփին էինք, գիշերները՝ սոված-ծարավ․ Մայր Աթոռի կեցավայրերում արցախցիներ են ապաստանել Ինչպե՞ս կարող են ԼՂ-ից տեղահանված անձինք ստանալ կառավարության կողմից հատկացվող 100 հազար դրամ միանվագ աջակցությունը Ռեստորանային համալիրի հետնամասում հայտնաբերվել են նռնակներ, փամփուշտներ, ինքնաձիգներ Երևան-Գյումրի ճանապարհին մեքենաներ են բախվել. կա տուժած Ինչու է Ադրբեջանը ձերբակալել Դավիթ Բաբայանին․ բացառիկ մանրամասներ Զարմացնում է ռուսական հեռուստատեսության փակման թեմայի քննարկումը․ Կարասին
Տիգրան Մուկուչյանը՝ ՍԱՍ-ի Արտակի վերաբերյալ սկանդալային ձայնագրության մասին
«Համացանցում տարածում գտած ձայնագրությունն ունի ուսումնասիրության անհրաժեշտություն, և ԿԸՀ-ն չունի իրավասություն այդ ձայնագրության հետ կապված որևէ գործընթաց ծավալելու: Պետք է նշեմ, որ նշյալ ձայնագրության հետ կապված իր հիմնավորումներով մեկ այլ դաշինք դիմել է Սահմանադրական դատարան, հետևաբար, մենք պետք է սպասենք Սահմանադրական դատարանի որոշմանը»,-ԼՈւՐԵՐ.com-ի հետ զրույցում ասաց ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը:
Ըստ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահի՝ իրենք ավարտել են ապրիլի երկուսին կայացած ընտրությունների արդյունքների հրապարակումը և այդ մասով նոր որոշում ընդունելու որևէ իրավասություն չունեն. «Նկատի ունենալով, որ Սահմանադրական դատարանում մուտքագրվել է դիմում, որտեղ, ինչպես դիմումատուի ներկայացուցիչներն են հայտնում, ներկայացված են նաև այս ձայնագրության հետ կապված հանգամանքներ, ուստի ԿԸՀ-ն կսպասի այն որոշմանը, որը կընդունի Սահմանադրական դատարանը, քանի որ որպես պատասխանող կողմ հանդես է գալիս հենց Սահմանադրական դատարանը»,-ասաց մեր զրուցակիցը:
Տիգրան Մուկուչյանը հրաժարվեց վերը նշված սկանդալային ձայնագրության մասին որևէ այլ դիրքորոշում հայտնելուց՝ նշելով, որ առայժմ այս հարցում կմնա ձեռնպահ:
Հիշեցնենք, որ ՀԱԿ-ՀԺԿ դաշինքն այսօր ապրիլի երկուսին կայացած ընտրությունների արդյունքները վիճարկելու հայցով դիմել է Սահմանադրական դատարան:  Դաշինքի կողմից դատարան է ներկայացվել ընտրակեղծարարության և վարչական ռեսուրսի կիրառման փաստերի մի ամբողջական փաթեթ, որին կցվել է նաև այս սկանդալային ձայնագրությունը:
«Ժողովուրդ». Արայիկ Հարությունյանը շրջում է օպերատիվ համարներով. նրանք վախեցած են«Ժողովուրդ». Հռոմի ստատուտն ու դրա հետևանքները«Փաստ». Բռնի տեղահանված արցախցիները միայնակ չենԲրիտանիայում երկրպագուին ձերբակալել են քաղցկեղից մահացած տղային ծաղրելու համարԳեղարքունիքի մարզում 24 ժամ ջուր չի լինի ԵՄ-ն կարող է համաձայնության գալ մինչև տարեվերջ Ուկրաինային 5 միլիարդ եվրոյի ռազմական օգնություն հատկացնելու շուրջ Երեք օր ճամփին էինք, գիշերները՝ սոված-ծարավ․ Մայր Աթոռի կեցավայրերում արցախցիներ են ապաստանել Ինչպե՞ս կարող են ԼՂ-ից տեղահանված անձինք ստանալ կառավարության կողմից հատկացվող 100 հազար դրամ միանվագ աջակցությունը Ռեստորանային համալիրի հետնամասում հայտնաբերվել են նռնակներ, փամփուշտներ, ինքնաձիգներ Երևան-Գյումրի ճանապարհին մեքենաներ են բախվել. կա տուժած Ինչու է Ադրբեջանը ձերբակալել Դավիթ Բաբայանին․ բացառիկ մանրամասներԶարմացնում է ռուսական հեռուստատեսության փակման թեմայի քննարկումը․ ԿարասինԱպօրինի ձերբակալվածներին միջազգային դատարանի կողմից ազատ արձակելու հավանականությունը քիչ է․ Եղիշե Կիրակոսյան Ղարաբաղում կարող է 50-1000 հայ մնացած լինել. ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի ներկայացուցիչ «Զանգեզուրի միջանցքի» գլխավոր շահառուները. ի՞նչ սպասել հոկտեմբերի 5-ին Փոխարտգործնախարարը Օմանի իր գործընկերոջն է ներկայացրել Արցախից բռնի տեղահանման հետևանքները ՄԱԿ-ի առաքելության այցը Ղարաբաղ օգտակար կլինի միայն Ադրբեջանի քարոզչության համար․ ամերիկացի լրագրողԼՂ այցելած ՄԱԿ-ի առաքելությունը քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին հասցված վնասներ «չի տեսել»Մանրամասներ` ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց ՀՀ կառավարության կողմից 100 000 դրամ միանվագ աջակցության տրամադրման վերաբերյալ Հրազդանի բուժկենտրոնի մասնագետներն այցելել են ԼՂ-ից բռնի տեղահանված, խնամքի տներում գտնվող անձանց. ՀՀ ԱՆ Հայկական կողմի ահազանգերը, որ Ադրբեջանը ծրագրում է ԼՂ-ն ենթարկել էթնիկ զտման, չհանգեցրին այդ ուղղությամբ գործուն քայլերի. Միրզոյանը` դիվանագետներին Թուրքիան պահանջում է փակել Մեծամորի ատոմակայանը․ ԶԼՄ«Ես Փաշինյանի թիմի հետ կապ չունեմ». Վաղարշակ ՀարությունյանՀռոմի ստատուտի վավերացման հարցն ընդգրկված է վաղը մեկնարկող ԱԺ նիստերի օրակարգում Սնունդ տեղափոխող մեքենայի ուղղությամբ Ադրբեջանի ԶՈՒ կրակի հետևանքով հայկական կողմն ունի 1 զոհ և 2 վիրավոր․ ՀՀ ՊՆԶորակի՛ց եղեք Հայաստանին, հայրենազրկված արցախցիներին․ Վեհափառ Հայրապետը՝ ԱՄՆ Հայոց թեմին Ուր են և ինչու են լռում Հայաստանի խոշոր գործարարներն ու պաշտոնյաները. մաս 15. Արամայիս ԳրիգորյանՆշանադրություն արցախցի և շիրակցի ընտանիքներումՍտեփանակերտում անհայտ անձը կրակ է բացել ռուս-ադրբեջանական պարեկային ծառայողի ուղղությամբ․ ՌԴ ՊՆ Վերին Լարսում կուտակումներ են․ 1000-ավոր բեռնատարներ հերթի մեջ են Ժամը 20։00-ի դրությամբ՝ Արցախից բռնի տեղահանված 100․520 անձ արդեն Հայաստանում էՈրոշումը, որ Ղարաբաղը պետք է դառնա Ադրբեջանի մաս, ընդունվել է Փաշինյանի անմիջական մասնակցությամբ․ ԼավրովՓաշինյանը ԵՀ նախագահի հետ քննարկել է ԼՂ հայության բռնի տեղահանության հետևանքներըԽաչատուր Սուքիասյանի «Հայէկոնոմբանկը» բոլոր արցախցիների վարկերը չեղարկել է և վերադարձրել ոսկիներըՈւր են և ինչու են լռում Հայաստանի խոշոր գործարարներն ու պաշտոնյաները. մաս 14. Զոհրաբ ՄնացականյանՎահագն Խաչատուրյանը և Հարիս Գեորգիադեսը քննարկել են Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս համագործակցության հեռանկարները ԼՂ-ից բռնի տեղահանված ուսանողները կարող են իրենց կրթությունը շարունակել ՀՀ բուհերում. ԿԳՄՍՆ Լավրովն անդրադարձել է ՀԱՊԿ-ից Հայաստանի հնարավոր դուրս գալու մասին հայտարարություններինՌԴ–ն աշխատում է Ադրբեջանի և գործընկերների հետ Ղարաբաղում իրավիճակը կայունացնելու համար․ ԼավրովԱԽ քարտուղարն ու Իրանի ԱԳ նախարարը քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգային իրավիճակին առնչվող հարցեր Ստեղծվել է միասնական հարթակ աշխատանք փնտրող արցախցիների համար ԱՄՆ-ում տղամարդը «մարդկային ատամներով» ձուկ է բռնել Որևէ պաշտոնյա իրավասու չէ չեղարկել Արցախի Հանրապետության գոյությունը. 5165 շարժում2023 թ. հունվար-օգոստոսին Հայաստանում միջին ամսական անվանական աշխատավարձը կազմել է 262,957 դրամ Միջազգային հանրությունից պետք է արձագանքի ձևով հստակ գործողություն. Արգենտինայի դեսպանը՝ Սիմոնյանին Ադրբեջանը հրապարակել է «վերաինտեգրման ծրագիրը» «Նուբարաշեն» ՔԿՀ–ի ծառայողները կետչուպի տուփից հայտնաբերել են բջջային հեռախոսներ Ալիևն անդրադարձել է Փաշինյանի հետ Գրանադայում կայանալիք հանդիպմանը Փաշինյանն ընդունել է Կիպրոսի խորհրդարանական պատվիրակությանըԶգույշ եղեք, Գերմանիայում ապրող թուրքերի վարչապետը ես եմ․ Անգելա Մերկերը՝ Էրդողանին