Պահանջում ենք ԵԱՀԿ ՄԽ երկրներից անհապաղ ջանքեր գործադրել Վարդանյանին ՀՀ վերադարձի ուղղությամբ․ «Ազգային կոմիտե» Ադրբեջանը սկսել է գրանցել Արցախի բնակիչներին՝ նրանց իրավական կարգավիճակը սահմանելու համար Հայաստանի իշխանություններից հաշիվ պահանջելու իրավունքը մնում է ուժի մեջ. Լևոն Տեր-Պետրոսյան Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց բժշկական օգնությունը իրականացվում է պետական պատվերի շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան տեղափոխված բռնի տեղահանվածների թիվը հասել է 70 հազար 500-ի Սյունիքին արդեն 100 մլն դրամ հատկացվել է արցախցիների կարիքների համար. Սանոսյան 18-ամյա աղջիկը սպառնացել է նետվել կամրջից, քաղաքացիները փրկել են, սակայն րոպեներ անց նա նետվել է Գնել Սանոսյանը եւ Նազելի Բաղդասարյանը ներկայացնում են «Հումանիտար կենտրոն»-ի կողմից ցուցաբերվող աջակցության աշխատանքների ընթացքը Մարտունու քաղաքապետ Ազնավուր Սաղյանի հուղարկավորությունը տեղի կունենա վաղը ՄԻՊ ներկայացուցիչները զրուցում են բռնի տեղահանվածների հետ, հավաքագրում բարձրացված խնդիրները
Վահե Ավետյանի վիճակը գնալով վատանում է
Ինչպես Լուրեր.com-ին հայտնեցին «Մուրացան» զինվորական հոսպիտալից՝ Վահե Ավետյանի վիճակն այս պահի դրությամբ ծայրահեղ ծանր է։
«Վիճակը շարունակում է մնալ ծայրահեղ ծանր, ոչ մի փոփոխություն չկա դեպի լավը, ընդհակառակը՝ գնալով վատանում է»,- հայտնեցին հոսպիտալից։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 17-ին 23.00-ի սահմաններում «Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրի անվտանգության աշխատակիցները ծեծի էին ենթարկել ՀՀ ՊՆ Երևանի կայազորի հոսպիտալի քիթ-կոկորդ-ականջի բաժանմունքի պետ, մայոր Վահե Ավետյանին, զինվորական բժիշկներ Արտակ Բայադյանին և Գարիկ Սողոմոնյանին։
ՀՀ իշխանությունը պարտավոր է գործադրել ամեն լծակ՝ Վարդանյանին և մյուսներին ազատ արձակելու պահանջով․ Սեյրան Օհանյան Ադրբեջանը Հաքարիի կամրջից առեւանգում է մարդկանց․  «Հրապարակ» Պահանջում ենք ԵԱՀԿ ՄԽ երկրներից անհապաղ ջանքեր գործադրել Վարդանյանին ՀՀ վերադարձի ուղղությամբ․ «Ազգային կոմիտե» Ադրբեջանը սկսել է գրանցել Արցախի բնակիչներին՝ նրանց իրավական կարգավիճակը սահմանելու համար Չկա էս ցավը նկարագրող ոչ մի բառ. ՍիրուշոՀայաստանի իշխանություններից հաշիվ պահանջելու իրավունքը մնում է ուժի մեջ. Լևոն Տեր-ՊետրոսյանԼեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց բժշկական օգնությունը իրականացվում է պետական պատվերի շրջանակներումԼՂ-ից բռնի տեղահանվածներին աջակցելու համար ավելի քան 800 կամավոր է հերթագրվել Զիմբաբվեի նորանշանակ դեսպանն իր հավատարմագրերի պատճենն է հանձնել ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալին Հետևողականություն ցուցաբերել Ռուբեն Վարդանյանի շահերի պաշտպանության հարցումՄահացել է Դամբլդորի դերակատար Մայքլ Գամբոնը Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն այցելել է Հայաստանում Չինաստանի դեսպանատուն Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան տեղափոխված բռնի տեղահանվածների թիվը հասել է 70 հազար 500-ի Մեր պարտքն է հոգատար կերպով ընդունել մեր քույրերին և եղբայրներին. վարչապետՍյունիքին արդեն 100 մլն դրամ հատկացվել է արցախցիների կարիքների համար. Սանոսյան Վլադիմիր Գասպարյանի ինքնազգացողության վատթարացման մասին լուրերը չեն համապատասխանում իրականությանը 18-ամյա աղջիկը սպառնացել է նետվել կամրջից, քաղաքացիները փրկել են, սակայն րոպեներ անց նա նետվել է «Մայր Հայաստան» դաշինքը կոնսենսուսի բացակայության պայմաններում առաջարկում է Երևանի ավագանու նոր ընտրություններ Ադրբեջանական դաշտը մոնիթորինգ եմ արել ու հասկացա, որ շատ բարդ է Վարդանյանի ազատ արձակման հարցը ՀՀ կառավարությունը ՊՆ-ին 2024 թ.-ին կհատկացնի 37.7 մլրդ դրամով ավելի շատ գումար ԼՂ-ից հայերի զանգվածային արտագաղթի ուղղակի պատճառ չկա. ՊեսկովԵրևանի ավագանու ընտրությունների արդյունքները չի բողոքարկել մասնակից ոչ մի քաղաքական ուժ Դա «չափազանց թշնшմական» է Ռուսաստանի նկատմամբ. Պեսկովը՝ Հայաստանում Հռոմի ստատուտի վավերացման մասին«Ազգային առաջընթաց» կուսակցությունը չի միացել որևէ ուժի և որևէ ուժ չի միացել մեզ․ պարզաբանում Գնել Սանոսյանը եւ Նազելի Բաղդասարյանը ներկայացնում են «Հումանիտար կենտրոն»-ի կողմից ցուցաբերվող աջակցության աշխատանքների ընթացքըԵրևանի հասարակական տրանսպորտի ավտոբուսների ժամանման միջակայքերը կարող են ավելանալ ԼՂ-ից տեղահանված անձանց ՀՀ տեղափոխելու համարԱյրվածքաբանականում մեծ թվով ծայրահեղ ծանր այրվածներ կան, ռեանիմացիոնը լեցուն է բուժառուներով Մարտունու քաղաքապետ Ազնավուր Սաղյանի հուղարկավորությունը տեղի կունենա վաղըՄԻՊ ներկայացուցիչները զրուցում են բռնի տեղահանվածների հետ, հավաքագրում բարձրացված խնդիրներըԱռցանց անմաքս առևտրի շեմը կգործի մինչև 2024 թվականի ապրիլի 1-ը. ՊԵԿ ԵԱՀԿ ԽՎ նախատեսվող արտակարգ նիստում կքննարկվեն տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման հեռանկարներըԵս ազատության մեջ եմ, ինձ երբեք չեն ծանուցել ադրբեջանական հետապնդման մասին․ Արտակ Բեգլարյան Հայկական Արցախի էջը երբեք չի փակվելու. Սերժ Սարգսյան Սա Փաշինյանի ընտրությունն է. Ռուսաստանում արձագանքել են Արցախի լուծարման որոշմանըԱդրբեջանին արած մեծ նվերի դիմաց ՀՀ-ն առնվազն պետք է պահանջի Ռուբեն Վարդանյանին և Դավիթ Բաբայանին. Վարդան Օսկանյան Արցախի համար համազգային աղոթքի օրվա առիթով դուրս կբերվեն տարբեր սրբություններ և սրբազան մասունքներՈրտե՞ղ են համընկնում ՀՀ իշխանությունների և Ադրբեջանի շահերը. Վահե Հովհաննիսյան Արցախի հերոս Կարեն Ջալավյանը (Քյոխ) արդեն Գորիսում է 2024-ի բյուջեով ՊՆ–ին կհատկացվի 555 մլրդ դրամ, որը այս տարվա համեմատ 7,3 տոկոսով ավելի էՌոնալդուն համաշխարհային ռեկորդ է սահմանել«Ասացի ինչ ասեք, կանեմ, մենակ թողեք երեխես անցնի սահմանը». հայտնի տեսանյութի արցախցին մանրամասներ է հայտնել շանտաժի ենթարկվելու մասինՍերժ Սարգսյանի գործով դատական նիստ. ՈՒՂԻՂ Արմինե Ադիբեկյանի դեմ կրկին քրեական գործ են հարուցում Ինչպես են Հայաստանում դիմավորում Արցախից ժամանողներինՇուշի-Լաչին ավտոճանապարհին ռուս խաղաղապահներին պատկանող վառելիքով բեռնված մեքենա է կողաշրջվելՀեշտացվել են ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու կարգավորումները. նախագիծՎլադիմիր Գասպարյանի ինքնազգացողությունը դատարանում վատացել է․ ArmLur.am (լուսանկար)Հռոմի ստատուտի ներկայացված ընթացակարգով վավերացումը հակասահմանադրական է. «Հայաստան» խմբակցությունՁերբակալվել է փաստաբան Մուշեղ Շուշանյանը. Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ հնչեցրած բռնության կոչերի համարԲայրամովը հայտարարել է, թե «պատրաստ են կազմակերպել» ՄԱԿ-ի մարմինների այցը Արցախ