Մարտունու քաղաքապետ Ազնավուր Սաղյանի հուղարկավորությունը տեղի կունենա վաղը ՄԻՊ ներկայացուցիչները զրուցում են բռնի տեղահանվածների հետ, հավաքագրում բարձրացված խնդիրները Առցանց անմաքս առևտրի շեմը կգործի մինչև 2024 թվականի ապրիլի 1-ը. ՊԵԿ Հայկական Արցախի էջը երբեք չի փակվելու. Սերժ Սարգսյան Ադրբեջանին արած մեծ նվերի դիմաց ՀՀ-ն առնվազն պետք է պահանջի Ռուբեն Վարդանյանին և Դավիթ Բաբայանին. Վարդան Օսկանյան Արցախի համար համազգային աղոթքի օրվա առիթով դուրս կբերվեն տարբեր սրբություններ և սրբազան մասունքներ Որտե՞ղ են համընկնում ՀՀ իշխանությունների և Ադրբեջանի շահերը. Վահե Հովհաննիսյան 2024-ի բյուջեով ՊՆ–ին կհատկացվի 555 մլրդ դրամ, որը այս տարվա համեմատ 7,3 տոկոսով ավելի է «Ասացի ինչ ասեք, կանեմ, մենակ թողեք երեխես անցնի սահմանը». հայտնի տեսանյութի արցախցին մանրամասներ է հայտնել շանտաժի ենթարկվելու մասին Արմինե Ադիբեկյանի դեմ կրկին քրեական գործ են հարուցում
Զոհված 19-ամյա Աբրահամը ծառայության էր մեկնել՝ ուսումը կիսատ թողնելով (լուսանկարներ)
Ադրբեջանական ագրեսիան հետ մղելու ընթացքում զոհված ժամկետային զինծառայող Աբրահամ Աշոտի Սարգսյանը Արարատի մարզի Նոր Խարբերդ համայնքից էր, 19 տարեկան: Սովորում էր Նոր Խարբերդի Թլկատացու անվան թիվ 1 միջնակարգ դպրոցում:
Աբրահամի ընկերը պատմում է, որ նա 2019 թվականի դեկտեմբերին՝ իր կամքով կիսատ թողնելով ուսումը, զորակոչվեց բանակ՝ խոստումով, որ կվերադառնա ու կշարունակի:
«Աբրահամը շատ ընկերասեր, աշխույժ տղա էր, մեծ սիրտ ուներ»,- նշում է նրա ընկերն ու հավելում՝ թեև դպրոցում հաճախ էր կամակորություններ անում, ուսուցիչներին շատ էր բարկացնում, սակայն բոլորը սիրում էին նրան:
Ընկերը նշում է, որ Աբրահամը սուսերամարտի էր հաճախում ու այդ մարզաձևում մեծ հաջողություններ ուներ:
«Աբրահամը շատ կենսուրախ էր, իրեն հազվադեպ էինք տխուր տեսնում»,- ընդգծում է մեր հերոսի ընկերը:
Լուսանկարների օգտագործումը թույլատրված է հարազատների կողմից:
Արփինե Հակոբյան
Այրվածքաբանականում մեծ թվով ծայրահեղ ծանր այրվածներ կան, ռեանիմացիոնը լեցուն է բուժառուներով Մարտունու քաղաքապետ Ազնավուր Սաղյանի հուղարկավորությունը տեղի կունենա վաղըՄԻՊ ներկայացուցիչները զրուցում են բռնի տեղահանվածների հետ, հավաքագրում բարձրացված խնդիրներըԱռցանց անմաքս առևտրի շեմը կգործի մինչև 2024 թվականի ապրիլի 1-ը. ՊԵԿ ԵԱՀԿ ԽՎ նախատեսվող արտակարգ նիստում կքննարկվեն տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման հեռանկարներըԵս ազատության մեջ եմ, ինձ երբեք չեն ծանուցել ադրբեջանական հետապնդման մասին․ Արտակ Բեգլարյան Հայկական Արցախի էջը երբեք չի փակվելու. Սերժ Սարգսյան Սա Փաշինյանի ընտրությունն է. Ռուսաստանում արձագանքել են Արցախի լուծարման որոշմանըԱդրբեջանին արած մեծ նվերի դիմաց ՀՀ-ն առնվազն պետք է պահանջի Ռուբեն Վարդանյանին և Դավիթ Բաբայանին. Վարդան Օսկանյան Արցախի համար համազգային աղոթքի օրվա առիթով դուրս կբերվեն տարբեր սրբություններ և սրբազան մասունքներՈրտե՞ղ են համընկնում ՀՀ իշխանությունների և Ադրբեջանի շահերը. Վահե Հովհաննիսյան Արցախի հերոս Կարեն Ջալավյանը (Քյոխ) արդեն Գորիսում է 2024-ի բյուջեով ՊՆ–ին կհատկացվի 555 մլրդ դրամ, որը այս տարվա համեմատ 7,3 տոկոսով ավելի էՌոնալդուն համաշխարհային ռեկորդ է սահմանել«Ասացի ինչ ասեք, կանեմ, մենակ թողեք երեխես անցնի սահմանը». հայտնի տեսանյութի արցախցին մանրամասներ է հայտնել շանտաժի ենթարկվելու մասինՍերժ Սարգսյանի գործով դատական նիստ. ՈՒՂԻՂ Արմինե Ադիբեկյանի դեմ կրկին քրեական գործ են հարուցում Ինչպես են Հայաստանում դիմավորում Արցախից ժամանողներինՇուշի-Լաչին ավտոճանապարհին ռուս խաղաղապահներին պատկանող վառելիքով բեռնված մեքենա է կողաշրջվելՀեշտացվել են ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու կարգավորումները. նախագիծՎլադիմիր Գասպարյանի ինքնազգացողությունը դատարանում վատացել է․ ArmLur.am (լուսանկար)Հռոմի ստատուտի ներկայացված ընթացակարգով վավերացումը հակասահմանադրական է. «Հայաստան» խմբակցությունՁերբակալվել է փաստաբան Մուշեղ Շուշանյանը. Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ հնչեցրած բռնության կոչերի համարԲայրամովը հայտարարել է, թե «պատրաստ են կազմակերպել» ՄԱԿ-ի մարմինների այցը ԱրցախԵս շարունակում եմ ճանաչել Արցախի Հանրապետությունը ու պայքարել նրա լիարժեք վերականգնման համար2024թ բյուջեի եկամուտը պետք է ավելի քան կրկպատկվի 2018թ.-ի համեմատ. կավելանա 4 մլրդ դոլարովԴա մարդկության դեմ հանցագործություն է․ խաղաղության Նոբելյան մրցանակակիրը՝ Արցախում աղետի մասինԺամը 12:00-ի դրությամբ ԼՂ-ից Հայաստան մուտք է գործել բռնի տեղահանված 68 386 անձՀոգեբանական աջակցություն՝ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված երեխաներին և նրանց ընտանիքներինԿարմրաշենի 13-րդ դարի խաչքարի կրկնօրինակը կտեղադրվի Գերմանիայի Նաումբուրգ քաղաքի սբ․Պողոս-Պետրոս տաճարի բակումՆիկոլ Փաշինյանը Հայաստանը կտրում է ԱստծուցՄայր Աթոռը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի որդեգրած քաղաքականությունը․ պատշաճ արձագանք պետք է տրվիՈրոշակի տվյալներ ունենք ԼՂ-ում տեղի ունեցած խոշտանգումների մասին, հրապարակային հանդես կգանք. ՄԻՊԼՂ բռնագաղթվածները մեզնից ծանր օրեր են ապրում, երեխաները սոված են, էմոցիաները մի կողմ պետք է դնենքԱրամի 54 հասցեում գտնվող հուշարձան-շենքը կվերականգնվի. Այն նախատեսվում է ավարտել 2 տարումԱրմեն Աշոտյանին ու նախկին ռեկտորին մի քանի հոդվածով մեղադրանք է ներկայացվել․ ՔԿ Հռոմի ստատուտով ՌԴ նախագահին ձերբակալելու մասով խոսք չի գնում, ողջամիտ չէ. ԿիրակոսյանԱդրբեջանում Ռուբեն Վարդանյանին կալանավորել են 4 ամիս ժամկետովԿառավարությունը 2 բնակելի տարածք է նվիրել այդ տարածքում բնակվող ընտանիքներին Նախնական 10 մլրդ դրամ ենք հատկացնում ԼՂ-ից բռնագաղթվածների համար 2024թ-ի բյուջեով Մեկ օրում բացահայտվել է 43 հանցագործության դեպք. գրանցվել է 17 ավտովթար. զոհվել է 1, վիրավորվել 27 մարդՀռոմի ստատուտը կապ չունի հայ-ռուսական կապերի հետ, ամբողջը մալիպուլյացիա է. ՎարդանյանՊաշտպանների բողոքները մերժվել են, Աշոտյանը կմնա քաղաքական պատանդի կարգավիճակում․ Աննա ՄկրտչյանՆորքի այգիներում անշարժ գույքը կօտարվի մոտ 88 մլն դրամով. այնտեղ կկառուցվի ժամանցի եւ հանգստի գոտիՊարտադիր չի Շիրակ տեղահանվածները մնան Գյումրիում, երբ տեղեր ունենք Ամասիայում և այլ համայնքներումՀումանիտար իրավիճակը շարունակում է ծանր մնալ․ սննդի ու դեղամիջոցների խիստ պակաս կա․ ԿԽՄԿԱդրբեջանի կողմից անցակետում կամայական ձերբակալումներ են տեղի ունենում, սա չափազանց անհանգստացնող էԲաքվի «սև ցուցակում» կա դասակարգում, ունեն առաջնահերթություններ, թե ում պետք է ձերբակալենԱրմեն Աշոտյանը կշարունակի կալանավորված մնալ Մանկապարտեզից հիվանդանոց տեղափոխված 5-ամյա տղան վերակենդանացման բաժանմունքում մահացել է