Մարտունու քաղաքապետ Ազնավուր Սաղյանի հուղարկավորությունը տեղի կունենա վաղը ՄԻՊ ներկայացուցիչները զրուցում են բռնի տեղահանվածների հետ, հավաքագրում բարձրացված խնդիրները Առցանց անմաքս առևտրի շեմը կգործի մինչև 2024 թվականի ապրիլի 1-ը. ՊԵԿ Հայկական Արցախի էջը երբեք չի փակվելու. Սերժ Սարգսյան Ադրբեջանին արած մեծ նվերի դիմաց ՀՀ-ն առնվազն պետք է պահանջի Ռուբեն Վարդանյանին և Դավիթ Բաբայանին. Վարդան Օսկանյան Արցախի համար համազգային աղոթքի օրվա առիթով դուրս կբերվեն տարբեր սրբություններ և սրբազան մասունքներ Որտե՞ղ են համընկնում ՀՀ իշխանությունների և Ադրբեջանի շահերը. Վահե Հովհաննիսյան 2024-ի բյուջեով ՊՆ–ին կհատկացվի 555 մլրդ դրամ, որը այս տարվա համեմատ 7,3 տոկոսով ավելի է «Ասացի ինչ ասեք, կանեմ, մենակ թողեք երեխես անցնի սահմանը». հայտնի տեսանյութի արցախցին մանրամասներ է հայտնել շանտաժի ենթարկվելու մասին Արմինե Ադիբեկյանի դեմ կրկին քրեական գործ են հարուցում
«Չկարողացա անգամ որդուս հուղարկավորությանը մասնակցել... Ալբերտս կհասկանա ինձ»
Հակառակորդի դեմ ծավալված մարտերի ընթացքում հայրենիքի պաշտպանության համար ընկավ նաև մարտակերտցի Ալբերտ Յուրիի Քալաշյանը: ԼՈՒՐԵՐ.com-ի հետ զրույցում Ալբերտի մայրը՝ Արմիդա Գևորգյանը, կսկիծով պատմեց, որ որդու ձայնը վերջին անգամ լսել է հոկտեմբերի 26-ի գիշերը, արդեն հաջորդ օրը լուսանալուն պես ստացել է դաժան լուրը:
«Չգիտենք, թե դեպքը ինչպես է եղել, միայն գիտենք, որ վիճակը շատ ծանր է եղել, ամբողջ մարմինը ասկոլկա է եղել»,- ասաց հերոսի մայրը:
Մորը տանջում է այն միտքը, որ չի կարողացել նույնիսկ գնալ ու մասնակցել որդու հուղարկավորությանը. «Մեզ պատերազմի առաջին օրվանից տեղափոխել են Երևան: Այդ օրն էլ Ստեփանակերտը ռմբակոծության տակ էր, որդուս մարմինը Մարտակերտ էլ չեն կարողացել տանել, հուղարկավորել են Ստեփանակերտի եղբայրական գերեզմանոցում»,- պատմում է տիկին Արմիդան՝ հույս ունենալով, որ որդին անպայման կհասկանա իրեն:
Թեև պատերազմական օրերին հաճախ չի խոսել հարազատների հետ, բայց երբ հաջողվել է զանգել, երբեք չի ասել, որ ինչ-որ բան այն չէ. «Շատ գաղտնապահ էր: Բոլորս էլ գիտեինք, թե ինչ իրավիճակ է սահմանին, բայց երբ խոսում էինք ասում էր՝ «մամ սուտ ա, ոչ մի լուրջ բան չկա, սաղ նորմալ ա, դուք ձեզս լավ նայեք»: Միշտ ծիծաղելով էր խոսում, հարցնում էր՝ ինչ նորություն կա, չեն ասում, երբ է ավարտվելու: Ուզում էր անընդհատ խոսեր, ես էլ իր իսկ անվտանգությունից ելնելով` չէի թողնում, հիմա փոշմանում եմ, թե ինչի չէի թողնում, մի քիչ ավել կլսեի որդուս ձայնը...»,- ցավով հիշում է Ալբերտի մայրը:
Ալբերտի 20-ամյակը սեպտեմբերի 30-ին էր լրացել, առաջնագծում: Ծառայում էր Մարտունիում, գնդի ավագ էր: Հունվարին էլ պարտադիր ծառայությունն էր ավարտելու, բայց մտադրություն ուներ մնալ բանակում, շարունակել ծառայել իր հայրենիքին:
Ալբերտը Մարտակերտից էր, ունի 4 քույր, մեկ եղբայր, տան ավագ որդին էլ ինքն էր: Սովորում էր Քաջարանի քոլեջում: Ինչպես մայրն  է պատմում՝ թեև դպրոցում լավ չէր սովորում, բայց բոլորի կողմից հարգված ու սիրված էր իր համեստության շնորհիվ:
Մարտունու քաղաքապետ Ազնավուր Սաղյանի հուղարկավորությունը տեղի կունենա վաղըՄԻՊ ներկայացուցիչները զրուցում են բռնի տեղահանվածների հետ, հավաքագրում բարձրացված խնդիրներըԱռցանց անմաքս առևտրի շեմը կգործի մինչև 2024 թվականի ապրիլի 1-ը. ՊԵԿ ԵԱՀԿ ԽՎ նախատեսվող արտակարգ նիստում կքննարկվեն տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման հեռանկարներըԵս ազատության մեջ եմ, ինձ երբեք չեն ծանուցել ադրբեջանական հետապնդման մասին․ Արտակ Բեգլարյան Հայկական Արցախի էջը երբեք չի փակվելու. Սերժ Սարգսյան Սա Փաշինյանի ընտրությունն է. Ռուսաստանում արձագանքել են Արցախի լուծարման որոշմանըԱդրբեջանին արած մեծ նվերի դիմաց ՀՀ-ն առնվազն պետք է պահանջի Ռուբեն Վարդանյանին և Դավիթ Բաբայանին. Վարդան Օսկանյան Արցախի համար համազգային աղոթքի օրվա առիթով դուրս կբերվեն տարբեր սրբություններ և սրբազան մասունքներՈրտե՞ղ են համընկնում ՀՀ իշխանությունների և Ադրբեջանի շահերը. Վահե Հովհաննիսյան Արցախի հերոս Կարեն Ջալավյանը (Քյոխ) արդեն Գորիսում է 2024-ի բյուջեով ՊՆ–ին կհատկացվի 555 մլրդ դրամ, որը այս տարվա համեմատ 7,3 տոկոսով ավելի էՌոնալդուն համաշխարհային ռեկորդ է սահմանել«Ասացի ինչ ասեք, կանեմ, մենակ թողեք երեխես անցնի սահմանը». հայտնի տեսանյութի արցախցին մանրամասներ է հայտնել շանտաժի ենթարկվելու մասինՍերժ Սարգսյանի գործով դատական նիստ. ՈՒՂԻՂ Արմինե Ադիբեկյանի դեմ կրկին քրեական գործ են հարուցում Ինչպես են Հայաստանում դիմավորում Արցախից ժամանողներինՇուշի-Լաչին ավտոճանապարհին ռուս խաղաղապահներին պատկանող վառելիքով բեռնված մեքենա է կողաշրջվելՀեշտացվել են ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու կարգավորումները. նախագիծՎլադիմիր Գասպարյանի ինքնազգացողությունը դատարանում վատացել է․ ArmLur.am (լուսանկար)Հռոմի ստատուտի ներկայացված ընթացակարգով վավերացումը հակասահմանադրական է. «Հայաստան» խմբակցությունՁերբակալվել է փաստաբան Մուշեղ Շուշանյանը. Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ հնչեցրած բռնության կոչերի համարԲայրամովը հայտարարել է, թե «պատրաստ են կազմակերպել» ՄԱԿ-ի մարմինների այցը ԱրցախԵս շարունակում եմ ճանաչել Արցախի Հանրապետությունը ու պայքարել նրա լիարժեք վերականգնման համար2024թ բյուջեի եկամուտը պետք է ավելի քան կրկպատկվի 2018թ.-ի համեմատ. կավելանա 4 մլրդ դոլարովԴա մարդկության դեմ հանցագործություն է․ խաղաղության Նոբելյան մրցանակակիրը՝ Արցախում աղետի մասինԺամը 12:00-ի դրությամբ ԼՂ-ից Հայաստան մուտք է գործել բռնի տեղահանված 68 386 անձՀոգեբանական աջակցություն՝ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված երեխաներին և նրանց ընտանիքներինԿարմրաշենի 13-րդ դարի խաչքարի կրկնօրինակը կտեղադրվի Գերմանիայի Նաումբուրգ քաղաքի սբ․Պողոս-Պետրոս տաճարի բակումՆիկոլ Փաշինյանը Հայաստանը կտրում է ԱստծուցՄայր Աթոռը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի որդեգրած քաղաքականությունը․ պատշաճ արձագանք պետք է տրվիՈրոշակի տվյալներ ունենք ԼՂ-ում տեղի ունեցած խոշտանգումների մասին, հրապարակային հանդես կգանք. ՄԻՊԼՂ բռնագաղթվածները մեզնից ծանր օրեր են ապրում, երեխաները սոված են, էմոցիաները մի կողմ պետք է դնենքԱրամի 54 հասցեում գտնվող հուշարձան-շենքը կվերականգնվի. Այն նախատեսվում է ավարտել 2 տարումԱրմեն Աշոտյանին ու նախկին ռեկտորին մի քանի հոդվածով մեղադրանք է ներկայացվել․ ՔԿ Հռոմի ստատուտով ՌԴ նախագահին ձերբակալելու մասով խոսք չի գնում, ողջամիտ չէ. ԿիրակոսյանԱդրբեջանում Ռուբեն Վարդանյանին կալանավորել են 4 ամիս ժամկետովԿառավարությունը 2 բնակելի տարածք է նվիրել այդ տարածքում բնակվող ընտանիքներին Նախնական 10 մլրդ դրամ ենք հատկացնում ԼՂ-ից բռնագաղթվածների համար 2024թ-ի բյուջեով Մեկ օրում բացահայտվել է 43 հանցագործության դեպք. գրանցվել է 17 ավտովթար. զոհվել է 1, վիրավորվել 27 մարդՀռոմի ստատուտը կապ չունի հայ-ռուսական կապերի հետ, ամբողջը մալիպուլյացիա է. ՎարդանյանՊաշտպանների բողոքները մերժվել են, Աշոտյանը կմնա քաղաքական պատանդի կարգավիճակում․ Աննա ՄկրտչյանՆորքի այգիներում անշարժ գույքը կօտարվի մոտ 88 մլն դրամով. այնտեղ կկառուցվի ժամանցի եւ հանգստի գոտիՊարտադիր չի Շիրակ տեղահանվածները մնան Գյումրիում, երբ տեղեր ունենք Ամասիայում և այլ համայնքներումՀումանիտար իրավիճակը շարունակում է ծանր մնալ․ սննդի ու դեղամիջոցների խիստ պակաս կա․ ԿԽՄԿԱդրբեջանի կողմից անցակետում կամայական ձերբակալումներ են տեղի ունենում, սա չափազանց անհանգստացնող էԲաքվի «սև ցուցակում» կա դասակարգում, ունեն առաջնահերթություններ, թե ում պետք է ձերբակալենԱրմեն Աշոտյանը կշարունակի կալանավորված մնալ Մանկապարտեզից հիվանդանոց տեղափոխված 5-ամյա տղան վերակենդանացման բաժանմունքում մահացել էԱԺ հանձնաժողովն ընդունեց Հռոմի կանոնադրությունը վավերացնելու նախագիծը