Ովքեր վառելիք չունեն Ստեփանակերտից ՀՀ գալու համար, կտրամադրենք ավտոբուսներ. Տիգրան Խաչատրյան Հռոմի ստատուտը խոսում է պետական շահի մասին, այն միջազգային զսպող մեխանիզմ է. Վարդանյան Մի քանի օր Գորիսում ենք անցկացրել, խնդիրներն արձանագրում ենք, մի մասը տեղում լուծում ենք. ՄԻՊ Կառավարությունը ԱԱԾ պետական պահպանության ծառայությանը լրացուցիչ 102.7 մլն դրամ հատկացրեց Համակարգչային խաբեությամբ հափշտակել են 19 մլն դրամ. դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել ԼՂ բռնագաղթվածների թոշակները կվճարենք նույն ՀՀ թոշակների համակարգին համապատասխան. Փաշինյան Չինաստանը և Հայաստանը հարգում են միմյանց ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը․ դեսպան Կարո՞ղ է Հռոմի ստատուտի վավերացումից հետո էլ ՀՀ-ի մասով միջազգային ակտերը չկատարվեն. Ջուլհակյան Հարկադիր ծառայողների կարգավիճակը կբարելավվի վարձատրության և տեղափոխման հետ կապված հարցերում Վարչապետը ինքնաթիռից և ուղղաթիռից կօգտվի սահմանված կարգով․ ԱԺ-ն քննարկում է օրինագիծը
«Այո, նման խոսակցություն եղել է». Ռուսլան Իսրայելյանը՝ իր և Արայիկ Հարությունյանի հեռախոսազրուցի ձայնագրության մասին
«Այո, իմ խոսակցությունն է։ Ցավոք, չգիտեմ՝ ով է ձայնագրել», - այս մասին ԼՈՒՐԵՐ.com-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի ԱԺ նախկին պատգամավոր Ռուսլան Իսրայելյանը՝ անդրադառնալով իր և Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հեռախոսազրույցի ձայնագրությանը, որը տարածվել է համացանցում:
Ըստ որոշ ենթադրությունների՝ ձայնագրությունն արվել է Ռուսլան Իսրայելյանի կողքին գտնվող անձի կողմից: Հետաքրքրվեցինք՝ արդյո՞ք միայնակ չի եղել զրույցի ընթացքում և արդյո՞ք բարձրախոսով է զրուցել Արայիկ Հարությունյանի հետ՝ ի պատասխան Ռուսլան Իսրայելյանն ասաց. «Փաստն այն է, որ նման խոսակցություն եղել է։ Իսկ թե ով է ձայնագրել և ինչպես, դա արդեն իմ հարցն է», - նշեց նա:
Հարցին, թե ձայնագրությունից պարզ է դառնում, որ Նիկոլ Փաշինյանը չի լսել իրենց՝ Արցախի համար օրհասական պահին օգնություն ուղարկելու խնդրանքը, Իսրայելյանը  պատասխանեց.
«Ես ոչ ոքի ոչինչ չեմ խնդրել», - ասաց Ռուսլան Իսրայելյանը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ տելեգրամի «Mediaport» ալիքը տարածել է ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանի և Ռուսլան Իսրայելյանի հեռախոսազրույցի ձայնագրությունը, որը հավանաբար եղել է 2020 թ․ նոյեմբերի 4-9-ին, երբ Ստեփանակերտից պաշտոնապես հայտարարեցին, որ Շուշին ընկել է։
Ստորև ներկայացնում ենք արցախյան բարբառով հեռախոսազրույցի սղագրությունը (սղագրությունը՝ Էդգար Էլբակեանի).
ՌՈՒՍԼԱՆ ԻՍՐԱՅԵԼՅԱՆ — Ամեն դեպքում պետք չէր հեռուստացույցով բարձր ասել (նկատի ունի, որ թշնամին 5 կմ է հեռու Շուշիից – Է․Է․)։ Մարդիկ…
ԱՐԱՅԻԿ ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆՅԱՆ — Հակառակը, թող զգաստանան, կռեվը շուտ կանգնացնեն ժամերի ընթացքում, մի քիչ քաղաքական բաների մեջ ընկնեն… Սպասում են՝ թորքերը Ստեփանակերտը վերցնեն… Էս անկյունի վրա քաշում են։
ՌՈՒՍԼԱՆ ԻՍՐԱՅԵԼՅԱՆ — Արայիկ եթե էնտեղից իրենք քեզ խանգարում են, ընդեղ փորձենք լուծենք հարցը։ Սրանց լավը ք****, եթե Ղարաբաղը կուզեք, գնանք, կտորենք բոլորին ընդեղ: Բացատրեցե՛ք, բացատրեցե՛ք, ասացեք՝ արա՛, այ՛ բ*** տղեք, եթե գանք տեղ, գալու ենք սաղին կտորենք՝ նիկոլ-միկոլ, կնգանով, մնգանով:
ԱՐԱՅԻԿ ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆՅԱՆ — 10 օր ա՝ ասում ում՝ մարդ տվեք՝ Ստեփանակերտը պահեմ։
ՌՈՒՍԼԱՆ ԻՍՐԱՅԵԼՅԱՆ — Ու մարդ չեն ուղարկում։
ԱՐԱՅԻԿ ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆՅԱՆ — Տասը օր ա՝ ասում ում… Ստեփանակերտը մնացալ ա երկու կաղլեգու (կաղ մարդու) հույսին։ Սաղ «26»-ը (Ստեփանակերտի մատույցների «26-ի դիրքերը» – Է․Է․)  դատարկ ա
ՌՈՒՍԼԱՆ ԻՍՐԱՅԵԼՅԱՆ — Օնիկը ի՞նչ ա ասում։
ԱՐԱՅԻԿ ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆՅԱՆ — «26»-ով որ շուռ գան, հետեով մտնեն։ Ի՞նչ։
ՌՈՒՍԼԱՆ ԻՍՐԱՅԵԼՅԱՆ — «26»-ում մարդ ունենք ընդդղ ։
ԱՆԾԱՆՈԹ ՁԱՅՆ — Հենա ամեն ինչ դիտարկում ենք…
ԱՐԱՅԻԿ ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆՅԱՆ — Արա դե … երկու մարդ ունենք , երկու մարդոց  պոստ պահել ա լինու՞մ , քանի՞ մարդ են։
ՌՈՒՍԼԱՆ ԻՍՐԱՅԵԼՅԱՆ — Արայիկ, հիմա հրետանու կռիվ ա։ Կարևորը տեսնես՝ որտեղից են գալիս, դնես, խփես, էսօր հետևակով պեն բան պահելը դժվար ա։
ԱՐԱՅԻԿ ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆՅԱՆ — Արա, չի լինի, տենց են արել, որ հադլ են Շուշի։ Մինչև հիմա հասել են Շուշի, որտե՞ղ ենք հրետանով կռիվ անելու։ Կռիվ անելով հասել են Շուշի։
ՌՈՒՍԼԱՆ ԻՍՐԱՅԵԼՅԱՆ — Դե, դե երեկոյան զանգեմ, ասեմ զաստավով կալոննա ա բարձրանում, պտտվեն Զառիսլու, գնան բարձրանան Շուշի։ Հրետանին լռած։
ԱՐԱՅԻԿ ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆՅԱՆ — Ա, դե 40 անգամ ասում ես, ես էլ ասում եմ՝ չկա էլի, պրծած ա, պրծած ա։ Ոչ հրետանին ա կարում աշխատի, ոչ էլ… Ես ի՞նչ անեմ մերը ք****ը։ Թողեմ Ստեփանակերտ էլ մտնեն, պրծնի, ասին՝ «պա՜հ, բա ինչի չեք ասել, մենք ոգևորված, սաղ ազգը էն ա ոգևորված՝ Շուշին վերցնում ենք»։ Ոնց որ մայիսի 8-ը ինի 92 թվին։
ԱՆԾԱՆՈԹ ՁԱՅՆ — Կիրու մեր տենց բան չկա։
ՌՈՒՍԼԱՆ ԻՍՐԱՅԵԼՅԱՆ — Կարճ ասած, եթե տնաս քեզ խանգարում են, ասա… ես վերում եմ։
ԱՐԱՅԻԿ ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆՅԱՆ — Հա, լավ, դավայ։ Լյավ, կասեմ։
Ովքեր վառելիք չունեն Ստեփանակերտից ՀՀ գալու համար, կտրամադրենք ավտոբուսներ. Տիգրան ԽաչատրյանՀռոմի ստատուտը խոսում է պետական շահի մասին, այն միջազգային զսպող մեխանիզմ է. ՎարդանյանՄի քանի օր Գորիսում ենք անցկացրել, խնդիրներն արձանագրում ենք, մի մասը տեղում լուծում ենք. ՄԻՊԿառավարությունը ԱԱԾ պետական պահպանության ծառայությանը լրացուցիչ 102.7 մլն դրամ հատկացրեցՀամակարգչային խաբեությամբ հափշտակել են 19 մլն դրամ. դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցելԼՂ բռնագաղթվածների թոշակները կվճարենք նույն ՀՀ թոշակների համակարգին համապատասխան. ՓաշինյանՉինաստանը և Հայաստանը հարգում են միմյանց ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը․ դեսպանԿարո՞ղ է Հռոմի ստատուտի վավերացումից հետո էլ ՀՀ-ի մասով միջազգային ակտերը չկատարվեն. ՋուլհակյանՀարկադիր ծառայողների կարգավիճակը կբարելավվի վարձատրության և տեղափոխման հետ կապված հարցերումՌուբեն Վարդանյանին Ադրբեջանում մեղադրանք է առաջադրվել (տեսանյութ) Վարչապետը ինքնաթիռից և ուղղաթիռից կօգտվի սահմանված կարգով․ ԱԺ-ն քննարկում է օրինագիծըԺամը 10:00-ի դրությամբ Արցախից Հայաստան է տարհանվել բռնի տեղահանված 66.500 անձՏառապող հայ ժողովուրդ, մի հուսահատվեք, Աստված ձեզ հետ է. Մել Գիբսոն (տեսանյութ)Առաջիկա օրերին Լեռնային Ղարաբաղում հայ չի մնա. ՓաշինյանՆիկո՛լ, երկիր ունեինք․ Արցախ չկա, թուրքը հային ձերբակալում ա, իսկ հայը՝ ուրախանում․ Մհեր ՄկրտչյանԱսկերանի շրջանի Խաչեն գյուղից հայտնաբերվել և Ստեփանակերտ են տեղափոխվել անհետ կորած համարվող 6 բնակիչՊատերազմից հետո տները սարքեցի, որ էսօր թուրքին թողնեմ. արցախցի ընտանիքի բռնագաղթի ճանապարհըՌուսական ուղղաթիռներն Արցախից ՀՀ են տեղափոխել բոլոր վիրավորներին Կառավարության նիստի օրակարգում 40 հարց է, որից 37-ը չի զեկուցվում. մեկ հարց գաղտնի է. ՈւղիղՀռոմի ստատուտը զսպելու է Ադրբեջանին, ՍԴ-ն հաստատեց դրա համապատասխանությունը ՍահմանադրությանըՁերբակալված չեմ, Ասկերանում եմ․ Վիտալի Բալասանյան․ Tert.am Գիշերը Հայաստան է տեղափոխվել ԼՂ հոգեկան առողջության կենտրոնում ստացիոնար բուժօգնություն ստացող 25 պացիենտ. ՀՀ ԱՆՔրեակատարողականի աշխատակիցների աշխատավարձերը ատեստավորման արդյունքում կբարձրանան մինչեւ 100%Ստեփանակերտում 5-ամյա աղջիկ է կորել և մեկ տարեց տղամարդ Արցախցիներ, մի ընկճվեք առանձին հակամարդկային դեպքերից, գերակշիռ մասը սթափ է մտածում. ԴանիելյանԱրցախցիներն արդեն գիշերում են մեքենաներում․ Երևանում մարդկանց տեղավորելու որևէ լուրջ գործընթաց չկա2024 թվականից 1-ի ատյանի 205 դատավորի աշխատավարձը կդառնա 1 մլն դրամ. ԱՆ փոխնախարարԱյրվածքաբանության ազգային կենտրոնում մահացել են Արցախում պայթյունի հետևանքով տուժած 4 քաղաքացիՄինչև 2024 թվականի հունվարի 1-ը Արցախի Հանրապետությունը դադարում է գոյություն ունենալ․ հրամանագիրՀրդեհ Լուսակն գյուղում Ադրբեջանական ոստիկանությունն արդեն Ստեփանակերտում է Երկար ժամանակով լույս չի լինելու Երեւանում եւ 6 մարզերում Ավտոբուսները մեկնելու են ԼՂ՝ արցախցիների մուտքը ՀՀ կազմակերպելու համար. Երևանի քաղաքապետարանը տարածել է հայտարարությունԱԺ հանձնաժողովը քննարկում է Հռոմի ստատուտը վավերացնելու հարցը. ՈւղիղՕրվա խորհուրդ. Սեպտեմբերի 28Գ.Վ. Պլեխանովի անվան ՌՏՀ Երևանի մասնաճյուղում տեղի ունեցավ 44-օրյա պատերազմի տարելիցի ոգեկոչման միջոցառումՈրոշել եմ այսօր Ստեփանակերտից մեկնել Շուշի. Դավիթ Բաբայանը հայտարարություն է տարածելԿեսգիշերին Երևան-Մեղրի ճանապարհին մեքենան հայտնվել է ճամփեզրյա ձորակում․ 4 վիրավորներից մեկը 8-ամյա երեխա է«Ոչ միայն չեն նվազեցնում գոյութենական սպառնալիքը, այլև ստեղծում են նոր վտանգներ և սպառնալիքներ». «Փաստ»Ժամը 08:00-ի դրությամբ Արցախից բռնի տեղահանված 65036 անձ է ժամանել Հայաստան Ինչ սպասել Փաշինյան-Ալիև հանդիպումից. «Ժողովուրդ» «Հրապարակ». Ովքեր են մնացել Արցախում«Հրապարակ». Ինչ քայլեր է ձեռնարկում ՀՀ ԱԳՆ-ն Ռուբեն Վարդանյանի հարցովՌԴ-ն որոշել է պատասխանել ՀՀ իշխանություններին. «Հրապարակ»Իսկ Սամվել Բաբայանը Նիկոլ Փաշինյանին ասելիք չունի՞. «Փաստ» «Ժողովուրդ». Հռոմի ստատուտի վերաբերյալ միանձնյա որոշում կա«Ժողովուրդ». Վաչագան Ղազարյանն ազատ է արձակվել «Փաստ». Չեն պատրաստվում նման ամոթալի պայմաններում աշխատել ներկա իշխանությունների հետ«Հրապարակ». Ի՞նչ կարգավիճակով են արցախցիներն ապրելու Ստեփանակերտում «Ժողովուրդ». Նախկին ոստիկանապետի՝ կյանքից զրկվելու դեպքից 4 տարի անց դեռ անպատասխան հարցեր կան