«Ժողովուրդ». Նախկին ոստիկանապետի՝ կյանքից զրկվելու դեպքից 4 տարի անց դեռ անպատասխան հարցեր կան «Փաստ». Փաստերն այնքան աղաղակող են, որ ոչ մի կեղծարարություն ու սուտ չի կարող թաքցնել այդ ամենը Գոշավանք ուևորվելիս արշավախմբի անձնակազմը մոլորվել է․ օգնության են հասել փրկարարները Հրազդանում սպանության փորձ է կատարվել. տուժածը «կտրած, ծակած վերք» ախտորոշմամբ հիվանդանոցում է «Ես պատրաստ էի դրան առաջին իսկ օրվանից, ես դա գիտեի»․ Վարդանյանի հարցազրույցը՝ գերեվարվելուց առաջ Ադրբեջանը թույլ չի տալիս Արցախի թանգարանային ժառանգությունը տեղափոխել Հայաստան․ ահազանգ Առողջապահության նախարարը տեսակցել է պայթյունից բուժում ստացողներին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա կաթողիկոսը առաջիկա կիրակին հռչակել է Արցախի զորակցության օր «Պատժամիջոցներ կիրառել Ալիևի կառավարության նկատմամբ»․ Կոնգրեսականների նամակը՝ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի որդեգրած քաղաքականությունը․ հայտարարություն
Հեղինե Բիշարյան. Հայրապետյանն ակտիվիստներին իրենց իսկ ոճով է պատասխանել
«Սպառնալիքնե՞ր. դա մի քիչ հարաբերական է պետք հասկանալ։ Հարցազրույց է տվել մի մարդ, որի ընտանիքի և իր նկատմամաբ բավականին լուրջ և կազմակերպված գործողություններ են կատարվել։ Մարդը խոսում է վիրավորված»։ Այսօր Լուրեր.com–ի հետ զրույցում ասաց ԱԺ ՕԵԿ խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանը՝ անդրադառնալով ՀՖՖ նախագահ, ԱԺ ՀՀԿ–ական պատգամավոր Ռուբեն Հայրապետյանի աղմկահարույց հարցազրույցին։
Հիշեցնենք, որ հարցազրույցում ՀՀԿ–ական պատգամավորը սպառնացել էր «Պահանջում ենք պատժել «Հարսնաքարում» տեղի ունեցածի բոլոր մեղավորներին» նախաձեռնության ակտիվիստներին։ Հայրապետյանը մասնավորապես ասել էր. «Այ հիմա ահաբեկելը կտեսնեն: Իրենց ընտանիքներն իմ ձեռքը կրակն են ընկնելու: Իրենք բոլորը շաքարով հիվանդանալու են: Մինչև մահ վախենալու են ինձանից»։
Բիշարյանն ասաց, որ եթե մարդը խոսում է վիրավորված, նա խոսում է այն նույն ոճով, ինչ ոճով իր նկատմամբ կատարվել են քայլեր։
«Ես չեմ կարող այդ ամենը գնահատել որպես սպառնալիք։ Բայց, ամեն դեպքում, գուցե նրա արտահայտություններն ինչ–որ վրդովմունքի կամ վիրավորանքի արդյունքում սպառնալիքի աստիճանի են եղել, բայց մյուս կողմից ես վիրավորված մարդու տեսակետ եմ տեսնում այնտեղ։ Մարդ, որը վիրավորվել է, որովհետև մեր երկրում շատ են եղել այդպիսի դեպքեր և որոնք ավելի շատ մոտ բարեկամներ ունեն քաղաքական դաշտում, ավելի ճանաչված են, բայց, չգիտես ինչու, նման մարդկանց նկատմամբ չի կիրառվում նման մոտեցում, ինչպիսի վերաբերմունք ունեցավ մի մարդ, որի ընտանեկան բիզնեսն էր համարվում Հարսնաքար ռեստորանային համալիրը։ Այստեղ ես տեսնում եմ մարդ, որ վիրավորված է այն մարդկանցից ովքեր թիրախավորեցին կոնկրետ իրեն, որովհետև մարդը տեսնում է, որ միտումնավոր է այս ամենն արվել։ Ի վերջո, կան ձերբակալված մարդիկ, բոլորս դատապարտում ենք Վահեի նկատմամբ կատարվածը, և իրոք դատապարտելի է կատարվածը։ Մեղավորները պետք է կրեն այն պատիժը, որի համապատասխան կատարել են գործողություն։ Բայց պետք  չէ վերցնել կարմիր թելը և ուսումնասիրել, թե ուր է տանում այդ բիզնեսը, ում ընտանեկան բիզնեսն է, և սկսել հերթով ինչ–որ մեղադրանքների շարանը երկարացնել։ Այստեղ իսկապես մասնակի մոտեցումներ կան»,– եզրափակեց Բիշարյանը։
«Ժողովուրդ». Նախկին ոստիկանապետի՝ կյանքից զրկվելու դեպքից 4 տարի անց դեռ անպատասխան հարցեր կան«Փաստ». Փաստերն այնքան աղաղակող են, որ ոչ մի կեղծարարություն ու սուտ չի կարող թաքցնել այդ ամենըԳոշավանք ուևորվելիս արշավախմբի անձնակազմը մոլորվել է․ օգնության են հասել փրկարարները Հրազդանում սպանության փորձ է կատարվել. տուժածը «կտրած, ծակած վերք» ախտորոշմամբ հիվանդանոցում է Արցախից տեղահանվածներն այսուհետ Կոռնիձորի հումանիտար կայանում չեն հաշվառվի․ այն կանցնի Գորիսում «Ես պատրաստ էի դրան առաջին իսկ օրվանից, ես դա գիտեի»․ Վարդանյանի հարցազրույցը՝ գերեվարվելուց առաջԱդրբեջանը թույլ չի տալիս Արցախի թանգարանային ժառանգությունը տեղափոխել Հայաստան․ ահազանգ Առողջապահության նախարարը տեսակցել է պայթյունից բուժում ստացողներին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա կաթողիկոսը առաջիկա կիրակին հռչակել է Արցախի զորակցության օր «Պատժամիջոցներ կիրառել Ալիևի կառավարության նկատմամբ»․ Կոնգրեսականների նամակը՝ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի որդեգրած քաղաքականությունը․ հայտարարությունՎարդան Ղուկասյանը Մարությանին ու Թևանյանին առցանց հանդիպման առաջարկ է արելԱրդյո՞ք կա աշխարհում մեկը, ով հավատում է Ադրբեջանի այս հերթական կեղծ խոսույթին․ Էդմոն ՄարուքյանՄենք տեղյակ ենք Ռուբեն Վարդանյանի ձերբակալության մասին, ուշադիր հետևում ենք իրավիճակին․ ԱՄՆ Պետդեպ ՀՀ-ն ոգեկոչում է 44-օրյա պատերազմում և դրան հաջորդող շրջանում զոհված մեր բոլոր հայրենակիցների հիշատակը. ԱԳՆ Սեպտեմբերի 27-ին իրականացված որոնողական աշխատանքների արդյունքում հայտնաբերվել է 11 աճյուն ԵԽ նախարարների կոմիտեն քննարկել է Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական ագրեսիան Արմենը մահացավ դատական նիստի ուղիղ եթերում ու չեմ հիշում, որ նրա կալանքի որեւէ փուլում ՌԴ-ն հիշեր իր քաղաքացու մասին․ ԶոհրաբյանՈւրախ ենք՝ Ադրբեջանը համաձայնել է ԼՂ միջազգային դիտորդական առաքելություն ուղարկելուն․ Պետդեպ ՌԴ-ն չի կարող օգնել ռուսական անձնագրից հրաժարված Ռուբեն Վարդանյանին. ՌԴ Դաշնային խորհուրդ Շերն առևանգել է սեփական որդուն՝ նրան հարսնացուից բաժանելու համար«Անոնիմուս» հաքերային կազմակերպությունը «պատերազմ» է հայտարարել Ադրբեջանին Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Կանադայի ԱԳ նախարարի հետ«Մայր Հայաստանը» պատրաստ է իր քվեն տալ Հայկ Մարությանին. հայտարարություն Ռուբեն Վարդանյանի ձերբակալելու մասին հաղորդագրությունները լուրջ մտահոգություն են առաջացնում․ Նուբար ԱֆեյանՓաշինյանը և Մակրոնը քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղում առկա հումանիտար իրավիճակըՀՀ սահմանների ինչ փոփոխությունների է պատրաստվում գնալ Նիկոլ ՓաշինյանըԹուրքիայի անվտանգության խորհրդի նիստում կքննարկվի Արցախի հարցը Երևանում քաղաքացին հոսանքահարվել և տեղափոխվել է հիվանդանոց Ֆրանսիան կաջակցի Հայաստանի տարածքային ամբողջականության պահպանմանը. Կոլոննա ԱՀԿ-ն օգնություն կտրամադրի Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանվածներինԼՂ-ից Հայաստան է տեղափոխվել 349 բուժառու, ինչպես նաև 129 աճյուն Լավրովն ու Բայրամովը հեռախոսազրույց են ունեցել. ինչ են քննարկելՈւր են և ինչու են լռում Հայաստանի խոշոր գործարարներն ու պաշտոնյաները. մաս 7. ՄԱՊ-ի ԱլիկՀայկ Մարությանն արձագանքել է «Մայր Հայաստան» դաշինքի և «Հանրային ձայնի» պահանջներին Ժամը 18։00-ի դրությամբ Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան է տեղափոխվել է 53 629 անձՈւր են և ինչու են լռում Հայաստանի խոշոր գործարարներն ու պաշտոնյաները. մաս 6. Լևոն ԱլթունյանՍտեփանակերտում պայթյունի վայրից անձնական իրեր են հայտնաբերվել Հանրահավաքներին չենք միանում, որովհետև կարծում ենք, որ իշխանափոխությունը պետք է լինի ընտրություններով. Մարության Հայ և իտալացի խորհրդարանականները քննարկել են տարածաշրջանում առկա անվտանգային իրավիճակըԹշնամին վանդալիզմի է ենթարկել և ապամոնտաժել Ստեփանակերտից, Շուշիից տեսանելի հայկական խաչը Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է Թուրքիայի ԱԳ նախարարի հետԼավրովը կոչ է արել ՀՀ ղեկավարությանը հիշել ԱՄՆ-ի վրա իրենց հույսը դրած երկրների աննախանձելի ճակատագիրը2020 թվականի ողբերգական իրադարձությունների հիշատակի օրը մենք հայ ժողովրդի հետ միասին սգում ենք․ ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանություն Սամանթա Փաուերը հանդիպել է Ալիևին ՀՀ ԱԳՆ-ն կձեռնարկի բոլոր միջոցները Ռուբեն Վարդանյանի իրավունքների պաշտպանության և վերադարձի համար Հայկ Մարությանը նոր առաջարկ է արել Վարդան Ղուկասյանին և պարզաբանել՝ ինչու չի միացել ընդդիմության ցույցերին (տեսանյութ)Լեռնային Ղարաբաղից օդային ճանապարհով Հայաստան է տեղափոխվել 112 պացիենտ․ ՀՀ ԱՆԱրցախում մայրը սպասում է, թե երբ իր 2 երեխաների աճյունները ՀՀ կտեղափոխեն. BBC–ն զրուցել է փրկվածների հետ Տրակտորը Արտավան բնակավայրում մոտ 100 մետր գլորվել է ձորը