Մոսկվայի դատարանը «Դոժդ»-ի լրագրողին դատի է տվել Արագածոտնի թեմը հրավիրում է մասնակցելու «Մեղավորներին ապաշխարության կանչելու» հոգենորոգ կարգին Եվրոպան ի վիճակի չէ պաշտպանվել առանց ԱՄՆ-ի․ ՀՀ նախագահը ՍԴ դատավորի թեկնածու կառաջադրի (տեսանյութ) Իրանի ԻՀՊԿ ռազմածովային ուժերը զորավարժություններ են սկսել Հորմուզի նեղուցում (տեսանյութ) Պահքը կարող է դառնալ սովորություն, աղոթքը՝ ձևականություն, իսկ զոհաբերությունը՝ ինքնախաբեություն, եթե մարդու սիրտը չփոխվի. Տեր Հեթում Արմեն Ղազարյանը ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ պաշտոնյաների հետ քննարկել է ընտրական գործընթացներին վերաբերող հարցեր Կաթողիկոսը օրհնել է իրեն հարցաքննած քննիչին ու նրա ընտանիքին․ մանրամասներ (տեսանյութ) ՀԾԿՀ նախագահը՝ ՀԷՑ-ը թուրքական ընկերություններին հանձնելու լուրերի մասին Պուտինը հեռացրել է Սերգեյ Իվանովին ՌԴ ԱԽ կազմից ՀՀ իշխանությունը գերիներին դիտարկում է որպես կեղտոտ քաղաքական առևտրի օբյեկտ. Լարիսա Ալավերդյան (տեսանյութ) Փաշինյանն ուղերձ է հղել Թուրքիայում հարսանիքի ժամանակ 8 մարդ է վիրավորվել, որոնցից 1-ը` երեխա
Սերգեյ Մինասյանը տեխնիկական է համարում ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության ձգձգումը
Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցության վերջնականացումը տեխնիկական խնդիրների հետ է կապված և ոչ թե աշխարհաքաղաքական հարցերի: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում նշեց Կովկասի ինստիտուտի փոխտնօրեն, քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը: «Առավել ևս, Հայաստանի անդամակցությունը ձգձգվում է այն պատճառով, որ տվյալ կազմակերպության համահիմնադիրներն իրար հետ ունեն լուրջ խնդիրներ և շատ հաճախ Հայաստանի անդամակցության հարցը լծակ է դառնում, որը Բելառուսն ու Ղազախստանն օգտագործում են Ռուսաստանի հետ բանակցությունների ժամանակ՝ վերջինից ավելի նպաստավոր պայմաններ ստանալու համար»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, կարծիք հայտնեց Սերգեյ Մինասյանը:
Խոսելով Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելու ներհայաստանյան տեսակետների մասին՝ փորձագետն ասաց, որ Հայաստանում արտաքին և ներքին քաղաքականությունները չափազանց կապակցված են իրար: Փորձագիտական ոլորտն առնչվում է նույն թեմաներին, հետևաբար Եվրասիական միությանն անդամակցության հարցին վերաբերող արձագանքները գլխավորապես պայմանավորված են ներքաղաքական գնահատականներով, որոնք կախված են տվյալ քաղաքական գործչի կամ փորձագետի գաղափակարան մոտեցումներից:
«Իրականում կապ չունենալով շարունակվող բանակցային գործընթացի հետ, շատ տրամաբանական է, որ հասարակությունը էմոցիոնալ է արձագանքում այդ ձգձգվող գործընթացին: Սակայն այն մեծամասամբ պայմանավորված չէ քաղաքական խնդիրներով: Հայաստանի անդամակցության ձգձգումը Եվրասիական տնտեսական միությանը զուտ տեխնիկական գործընթաց է, որը կախված է նախ նրանից, որ այդ կառույցը դեռ գոյություն չունի: Այդ կազմակերպության փաստաթղթերը ստորագրված են գրեթե մեկ ամիս առաջ և այն պետք է սկսի գործել միայն 2015 թ. հունվարի 1-ից»,- ասաց փորձագետը:
Որոշ փորձագետների հույսերը, որ Հայաստանը ինչ-որ կետից կարող է վերադառնալ եվրաինտեգրման ուղուն, որը կար մինչև 2013թ. սեպտեմբերի 3-ը՝ իրատեսական չեն, քանի որ բավականին փոխվել է հետխորհրդային տարածքում քաղաքական իրավիճակը' Եվրամիության հետ կապված: «Իսկ արդեն հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին մենք կունենանք հստակ պատկերացում, թե միությանը անդամակցելուց հետո ինչպիսի զարգացումներ կլինեն Հայաստան-Եվրամիություն փոխհարաբերությունների շրջանակներում: Ըստ դրա Հայաստանը կկարողանա հասկանալ այն սահմանները կամ սահմանափակումները, որոնք նա պետք է հաշվի առնի Եվրասիական տնտեսական համագործակցության շրջանակներում»,-նկատեց Մինասյանը:
Մոսկվայի դատարանը «Դոժդ»-ի լրագրողին դատի է տվելՀռոմը պատրաստ է աջակցել նոր ոստիկանական ուժերի ստեղծմանը Գազայում. Իտալիայի ԱԳ նախարարԱրագածոտնի թեմը հրավիրում է մասնակցելու «Մեղավորներին ապաշխարության կանչելու» հոգենորոգ կարգին Դոնալդ Թրամփը մտադիր է աջակցել Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի հաջողությանը. ՌուբիոԱՄՆ-ն, խորտակելով սեփական նավերը, ազդանշան է ուղարկել Ռուսաստանին և Չինաստանին․ ԶԼՄԵվրոպան ի վիճակի չէ պաշտպանվել առանց ԱՄՆ-ի․ ՀՀ նախագահը ՍԴ դատավորի թեկնածու կառաջադրի (տեսանյութ) Ռուսաստանի դեսպանը «անհեթեթ» է անվանել Կուբայի նկատմամբ նավթային սահմանափակումների գաղափարըԻրանի ԻՀՊԿ ռազմածովային ուժերը զորավարժություններ են սկսել Հորմուզի նեղուցում (տեսանյութ) Պահքը կարող է դառնալ սովորություն, աղոթքը՝ ձևականություն, իսկ զոհաբերությունը՝ ինքնախաբեություն, եթե մարդու սիրտը չփոխվի. Տեր Հեթում Ուկրաինայի պատվիրակությունը մեկնում է Ժնև․ բանակցություններին զուգահեռ շարունակվում են մարտական գործողությունները Արմեն Ղազարյանը ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ պաշտոնյաների հետ քննարկել է ընտրական գործընթացներին վերաբերող հարցեր Կաթողիկոսը օրհնել է իրեն հարցաքննած քննիչին ու նրա ընտանիքին․ մանրամասներ (տեսանյութ) Telegram-ը մեկ օրում փակել է ավելի քան 235 հազար ալիք և խումբՀԾԿՀ նախագահը՝ ՀԷՑ-ը թուրքական ընկերություններին հանձնելու լուրերի մասին Վալերի Մելաձեն համերգներ կտա թուրքական հանգստավայրերի հյուրանոցներումՊուտինը հեռացրել է Սերգեյ Իվանովին ՌԴ ԱԽ կազմից Բելառուսը կպահպանի Ռուսաստանի հետ մտերմիկ հարաբերությունները, անկախ նրանից, թե ով կզբաղեցնի երկրի նախագահի պաշտոնը. ԼուկաշենկոՀՀ իշխանությունը գերիներին դիտարկում է որպես կեղտոտ քաղաքական առևտրի օբյեկտ. Լարիսա Ալավերդյան (տեսանյութ)Օրբանը մեղադրել է Կիևին ընտրություններին միջամտելու մեջ և կրկնել ԵՄ-ին Ուկրաինայի անդամակցության դեմ դիրքորոշումըՓաշինյանն ուղերձ է հղելՌուսաստանում երեք ավտոբրենդ բարձրացրել են մեքենաների գներըԹուրքիայում հարսանիքի ժամանակ 8 մարդ է վիրավորվել, որոնցից 1-ը` երեխաՌուսաստանում հայտարարել են՝ Ֆոն դեր Լեյենը ձգտում է ենթարկեցնել պետություններին և ԵՄ-ն վերածել ռազմական դաշինքիՎաղը տեղի կունենա Արեգակի օղակաձև խավարումՄադագասկարում փոթորիկի հետևանքով զոհվել է 59 մարդԵրկու Սրբազան հայրեր Հայաստանից մեկնել են Ավստրիա՝ մասնակցելու Եպիսկոպոսաց ժողովինԵվրոպան փորձում է նվազեցնել ԱՄՆ-ից ռազմական կախվածությունըՄոդուլային ատոմակայանն ունի մի շարք առավելություններ, որոնք այն ավելի գրավիչ են դարձնում ՀՀ-ի համար. ՀԾԿՀ նախագահՀիլարի Քլինթոնը անվանել է ԱՄՆ-ի սխալըԴիետոլոգը նշել է առողջ սիրտ ունենալու հիմնական խորհուրդներըՀՀ-ում ընտրողների ընդհանուր թիվը կազմում է 2․489․031Մի շարք դեմոկրատներ Մյունխենի անվտանգության համաժողովում խոսել են ԱՄՆ–ի դերի և միջազգային հարաբերությունների մասինՈւկրաինան չի կրկնի 2014 թվականի սխալը․Զելենսկի․ՀՀ-Ադրբեջան սահմանազատման հանձնաժողովները կհանդիպեն (տեսանյութ)Politico․ Մյունխենի համաժողովը ցույց է տվել ԱՄՆ-Եվրոպա հարաբերությունների ճգնաժամըՈւկրաինան Չեխիայից ստացել է 4,4 միլիոն արկ2025 թվականի համար էլեկտրաէներգիայի և բնական գազի սակագները չեն բարձրացրել․ ՀԾԿՀ նախագահ Քաղաքագետը գնահատել է Եվրոպայի անվտանգության ապահովման հնարավորությունները առանց ԱՄՆ-իԱՄՆ-ում հայտարարել են՝ Ուկրաինայի կառավարությունը կարող է լուծարվելԶելենսկին հայտնել է Ուկրաինայի էներգետիկ օբյեկտների վրա գիշերային հրթիռային հարվածների մասինԱյս տարիներին մեր երկրները հաստատել են բարեկամական սերտ կապեր․ Խաչատուրյանը՝ Լիտվայի նախագահինԳերմանիան երկարացնում է սահմանային վերահսկողությունը ևս վեց ամսով Բնակարանային գողություն․ կեղծ վարորդական իրավունք․ քրեական նորություններ(տեսանյութ)Գերմանիայի արտգործնախարարը հայտարարել է, որ Եվրոպան ի վիճակի չէ պաշտպանվել առանց ԱՄՆ-ի միջուկային վահանի Հայտնաբերվել է 426 ոչ սթափ վարորդ․ պարեկների անցած շաբաթվա ծառայության արդյունքներըԻլոն Մասկը խոստացել է 10 տարվա ընթացքում Լուսնի վրա «ինքնազարգացող քաղաք» կառուցել Արևմուտքում հայտնել են Մակրոնի՝ Մյունխենում «ամոթալի» վիճակի մասինԿարեն Խաչանովը բարելավել է դիրքը ATP-ի դասակարգման աղյուսակումՊայթյունի ահազանգ Թալին քաղաքի բենզալցակայաններից մեկում․ նախնական տվյալներով տուժածներ չկանՄԱԿ-ը կմասնակցի արդյոք Ուկրաինայի հարցով Ժնևում կայանալիք բանակցություններին․ ԶԼՄԵվրոպայում իսրայելական ապրանքների դեմ բողոքի ակցիաները արագորեն աճում են