Վրաստանի վարչապետը կայցելի Ադրբեջան
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը կարևոր հաջողություն է համարում, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում ընդգծվում են Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի երեք դրույթները' ազգերի ինքնորոշման, տարածքային ամբողջականության ու ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման: Կանցլերը ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ համատեղ ճեպազրույցում նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում արյունահեղություն թույլ չտալն ամենահրատապ հարցն է: «Մենք այդ հիմնարար սկզբունքները չպետք է փոխենք, այլ պետք է ամեն բան անենք, որ ավելի շատ արյուն չթափվի, մարդիկ իրենց կյանքը չկորցնեն: Այդ ուղղությամբ ջանքերն ամենահրատապն են, որպեսզի կարողանանք տարածաշրջՎրաստանի վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլին Վրաստան-Ադրբեջան միջկառավարական հանձնաժողովի նիստին մասնակցելու համար կայցելի Ադրբեջան:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը' վկայակոչելով «Գուրիզա Online» կայքը, հայտարարել է Վրաստանում Ադրբեջանի դեսպան Ազեր Հուսեինը:
«Վրաստան-Ադրբեջան միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը ծրագրվում է անցկացնել մայիսի վերջին, ամռան առաջին տասնօրյակում: Ներկայում մենք ակտիվորեն պատրաստվում ենք Վրաստանի վարչապետի այցին եւ նիստի անցկացմանը», -ասել է նա:
անում տևական խաղաղություն հաստատել և, իհարկե, հետագա լուծումներ գտնել»,-ասել է Մերկելը: