Մեր ծրագրերի մաս է կազմում նաև հայրենական ռազմական արդյունաբերության զարգացումը. Սեյրան Օհանյան
Վերջին օրերին Արցախում Ադրբեջանի ագրեսիան ռազմական տեսանկյունից աննախադեպ էր: Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը՝ պատասխանելով ՕԵԿ խմբակցության քարտուղար Մհեր Շահգելդյանի հարցին: «Աննախադեպ էր այն առումով, որ Ադրբեջանը կիրառում էր նոր սպառազինություն, ինչպես նաև ներգրավել էր տարբեր վարձկան ահաբեկիչների: Միևնույն ժամանակ, հասկանալի է ու ակնհայտ, որ մենք պաշտպանության բանակի շնորհիվ կարողացանք հաջողություններ արձանագրել այսօր մեր ձեռքի տակ ունեցած սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի ճշգրիտ կիրառման, դրա նկատմամբ հոգատարության արդյունքում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Օհանյանը:
Նրա խոսքով՝ հասկանալի է, որ հայկական կողմը քանակական առումով որոշակիորեն զիջում է: «Բայց վերջին տարիների մեր կատարած աշխատանքը բերել է նրան, որ մենք անցել ենք զինված ուժերի զարգացման երկրորդ ժամանակահատվածին, որի շրջանակներում մենք իրականացնում ենք սպառազինության և զինտեխնիկայի արդիականացման 2016-2020թթ ծրագիրը, որի մաս է կազմում սեփական ռազմական արդյունաբերության զարգացումը: Մշակված է հայեցակարգ, որը քննարկվել է տարբեր օղակներում, ստեղծվել է ռազմական արդյունաբերության կոմիտեն, և այդ աշխատանքներն իրականացվում են»,- ընդգծեց նախարարը:
Նրա խոսքով՝ կան համապատասխան ծրագրային բյուջետային հատկացումներ, որի հիմնական նպատակը հայրենի սպառազինության արտադրության մեջ նոր տեխնոլոգիաների ընտրությունն է: «Բոլոր այն ուղղություններում, որտեղ հակառակորդը ունի առավելություններ, մենք ունենք համապատասխան մշակած տեխնոլոգիաներ և աշխատանքներ ենք իրականացնում: Ամեն ինչ առաջին հերթին կախված է մեր հնարավորություններից»,- ասաց Օհանյանը:
Սեյրան Օհանյանը հավելեց, որ հայկական բանակը պետք է կատարելագործի իր հնարավորությունները՝ հակառակորդի ագրեսիայի դիմակայելու համար, ինչի համար շատ կարևոր է ժամանակակից տեխնոլոգիաների օգտագործումը: «Մենք պետք է ժամանակակից սպառազինություն և ռազմական տեխնիկա ձեռք բերենք : Ի դեպ, ասեմ հետևյալը, որ առկա մեր ուժերով և հնարավորություններով, բոլոր տիպի կրակային միջոցների ճիշտ օգտագործումն է հնարավորություն տվել դիմակայել հակառակորդին»,- եզրափակեց նախարարը:
Խոշոր հրդեհ․ հայտարարվել է հրդեհի բարդության «1 ԲԻՍ» կանչ Միրզոյանը կմեկնի Շվեյցարիա Ռուսաստան-Հայաստան և հակառակ ուղղությամբ չվերթները չեղարկվել են Ղազախստանում կինը տուն է եկել իր հուղարկավորությունից մեկ ամիս անց Հրդեհ Մերձավան գյուղում գտնվող արտադրամասում. ՄանրամասներՎթարային ջրանջատում Շենգավիթ վարչական շրջանի մի շարք հասցեներում Հայտնի է մարտ ամսվա կենսաթոշակների վճարման օրը Վարժարանի շրջանավարտ Արթուր Գինոսյանը մահացել է Հանրապետության առանձին շրջաններում սպասվում է ձյուն ու բուք Ուկրաինայի ուղղությամբ արձակվել է գրեթե 300 հարվածային դրոն․ Զելենսկի Ռուսաստանում նախատեսում են նոր հարկեր սահմանել միգրանտների համար Իրանում ուժեղ պայթյուններ են որոտացել (տեսանյութ) Նշվել է Իրանի դեմ ԱՄՆ հնարավոր հարվածի նոր ժամկետ Հրազդան գետում տղամարդու դի է հայտնաբերվել«Նիկոլի զեղչը» պետք է վերջնականապես արտաքսվի մեր հանրային օրակարգից․ իրավապաշտպանՍուրբ Սարգիս եկեղեցու տարածքում քաղաքացի է ընկել ձորըԱհաբեկչություն Լվովում․ կին ոստիկան է զոհվել, կա 15 վիրավոր Գեներալ-լեյտենանտ Վլադիմիր Ալեքսեևի դեմ մահափորձի մեջ երևում է բրիտանական հետք. ԱԴԾ տնօրենԻրանի գերագույն առաջնորդը պատրաստվում է իր հնարավոր սպանությանըՄեր պարտքի բեռը 59%-ից իջել է 49%-ի․ ՊապոյանJW. ԵՄ պահանջները Ռուսաստանի նկատմամբ կխանգարեն նրան տեղ ստանալ Ուկրաինայի շուրջ բանակցություններում Լարված իրավիճակ՝ Բաբաջանյան փողոցում․ բնակիչները բողոքում են «Նոր Երևան» թաղամասի ճանապարհային նախագծից ԴԱԿ–ն ընտրություններին կմասնակցի «Բարգավաճ Հայաստանի» հետ «Ասում են՝ վերևից է հրամանը». 10 օր է՝ հայկական բեռնատարները չեն կարողանում Վրաստանից Հայաստան մուտք գործել (տեսանյութ) Փաշինյանը պատարագի է մասնակցել Սեւանում (տեսանյութ)ՀՀ-ից Վրաստան 64 միլիոն կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա է ներմուծվել Մադուրոն պետք է պատասխանատվության ենթարկվի Վենեսուելայում, այլ ոչ թե ԱՄՆ‑ում. Բրազիլիայի նախագահ Զելենսկին պատժամիջոցներ է սահմանել 46 ռուսաստանցիների և երկու իրանցիների նկատմամբ Ես պետք է այնտեղ չլինեի․ Մխիթարյանը խոսել է իր խփած գոլի մասին Վեհափառ Հայրապետը հրաժարվել է ցուցմունք տալ. փաստաբան Վեհափառը Մայր Աթոռում օրհնում է հավատավոր հայ ժողովրդին (տեսանյութ) Պեսկովը սպառնացել է Էստոնիային միջուկային հարվածովԽոշոր ավտովթար՝ Կոտայքի մարզում․ կա 5 վիրավոր Վաշինգտոնում արտակարգ դրություն է հայտարարվել «ԳԱԶ 53»-ը վրաերթի է ենթարկել 2 քաղաքացու և բախվել «Mercedes»-ինԵրկար ժամանակ ջուր չի լինելուՎարորդը բախվել է հողաթմբերին, քարերին․ վիրավոր կա Վաղը տեղի կունենա 18 արդարների գործով «արտահերթ» դատական նիստՈւՂԻՂ․ «Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության 6–րդ համագումարըԿորցնու՞մ է արդյոք Ռուսաստանն իր ազդեցությունը հետխորհրդային երկրներում, մասնավորապես՝ Հայաստանում․ Վալենտինա Կոմլևա (տեսանյութ) Տարադրամի փոխարժեքները՝ այսօր Չինաստանը մշակում է նոր սերնդի միջուկային զենքՀայկական ծագման ապրանքների արտահանումն աճել է ավելի քան 2 անգամ․ Պապոյան Փրկարարները մետաղի ջարդոնի վերածված ավտոմեքենայից դուրս են բերել 26-ամյա վարորդի դինՊուտինը և Զելենսկին կարող են հանդիպել առաջիկայումԳրոսմայստեր Արամ Հակոբյանը՝ Տաշքենդում անցկացված շախմատի միջազգային մրցաշարի Masters խմբի հաղթող Առանձին շրջաններում սպասվում են տեղումներ Դանակի հարվածներից uպանված 20-ամյա տղան ՊՆ պայմանագրային զինծառայող էր. մանրամասներ. Armlur Սրանց պետք է հեռացնել, որ և՛ անկախ Հայաստան լինի, և՛ իրական հայ-ռուսական դաշինք. Էդուարդ Շարմազանով ՃՏՊ Սասունիկ բնակավայրի մոտակայքում․ կա զոհ