Ուորլիքը Բաքվում հայտարարել է, որ բանակցություններում առաջընթացի համար պետք է անհապաղ դադարեցվի կրակը
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները Բաքվում հանդիպել են Ադրբեջանի նախագահի, արտաքին գործերի եւ պաշտպանության նախարարների հետ:
«Անհանգստություն ենք հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում զինվորականների եւ քաղաքացիական անձանց զոհվելու կապակցությամբ: Մենք Բաքու ենք եկել այն ուղերձով, ոչ հասնենք բանակցություններում առաջընթացի, թույլ չտրվի նոր կորուստներ, կրակը պետք է անհապաղ դադարեցվի»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ' հայտարարել է ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը, որը Բաքու է ժամանել ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսատանցի եւ ֆրանսիացի գործընկերների հետ:Դիվանագետը հայտնել է, որ հանդիպման ժամանակ ընդգծվել է բանակցությունները վերականգնելու կարեւորությունը եւ հակամարտության կարգավորման անընդհատականությունը: «Այդ բոլորը մենք կասենք նաեւ Հայաստանում», -նշել է նա:
Ջեյմս Ուորլիքն ասել է, որ ողջունում է կրակը դադարեցնելու պատրաստակամության մասին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հայտարարությունները: Հուսով ենք, որ դա կնվազեցնի առաջնագծի երկարությամբ լարվածությունը: Քանի դեռ կողմերը չեն հարգում եւ չեն պահպանում կրակի դադարեցման ռեժիմը, քաղաքական առաջընթացի մասին խոսք չի կարող գնալ: ԱՄՆ-ը մշտապես սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերը եւ խաղաղության հասնելու համար ցանկանում, որ բանակցություններն ընթանան հաջողությամբ: ԱՄՆ-ում այդ գործընթացին ուղղակիորեն միացել են նաեւ բարձրաստիճան պաշտոնյան երը, կոչ են արել վերականգնել կրակի դադարեցման ռեժիմը:
Ծագած լարվածությունը ցույց տվեց, որ երկարատեւ խաղաղության հասնելու համար եկել է բանակցությունները շարունակելու ժամանակը: Դրա համար պետք է լինի երկու կողմերի քաղաքական ղեկավարության կամքը», -ասել է Ուորլիքը:Ըստ ադրբեջանական report.az-ի' նա նաեւ ասել է, որ համանախագահները պատրաստ են հնարավորություն ստեղծել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպումը կազմակերպելու համար, սակայն, որոշումը պետք է ընդունեն նախարարները: