Հայաստանը դատապարտված է միայնակ դիմագրավելու բոլոր արտաքին սպառնալիքներին. Խոսրով Հարությունյան
Լայնամասշտաբ ռազմական սադրանքը նախաձեռնելիս Ադրբեջանը հույս ուներ հաշված ժամերի ընթացքում գրավել ողջ Լեռնային Ղարաբաղը կամ ռազմավարական նոր դիրքեր, որպեսզի ճնշում գործադրեր հայկական կողմի վրա: Պետք է արձանագրել, որ ադրբեջանական հրոսակների դեմ պաշտպանական մարտեր էր մղում Ղարաբաղի ՊԲ-ն. ՀՀ զինված ուժերը ներգրավված չեն եղել: «Հայկական կողմի խնդիրն, ըստ իս,նվազագույն կորուստներ տալով մեր ունեցած դի րքերը պահպանելն էրե,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Խոսրով Հարությունյանը:
Պատգամավորի խոսքով՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը որոշեց ժամանակավորապես դադարեցնել ռազմական գործողությունները՝ կրած մեծ կորուստների պատճառով: «Հրադադարը, սակայն, տևական չի լինի, քանի որ Ալիևը ամեն գնով փորձելու է փրկել իր քաղաքական դեմքը ինչպես իր հանրության, այնպես էլ միջազգային տարբեր շրջանակներումե,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հավելեց Հարությունյանը: Հարկավոր է թույլ չտալ, որ այս հակամարտությունները վերաճեն լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների՝ ներգրավելով ողջ տարածաշրջանը: ԱԺ պատգամավորի խոսքով՝ պետք է նաև ստիպել Ադրբեջանին նստել բանակցային սեղանի շուրջ:
Նա ընգծեց այն փաստը, որ Հայաստանը մեծ հաշվով դատապարտված է միայնակ դիմագրավելու բոլոր արտաքին սպառնալիքներին, իսկ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներից գոնե երկուսը՝ ԱՄՆ-ն ու Ռուսաստանը, ցանկության դեպքում, կարող են շատ արագ կարգավորել այս խնդիրը: Դրա համար նրանք ունեն և քաղաքական, և տնտեսական, և ռազմական ողջ ռեսուրսը: Այնուամենայնիվ, տարածաշրջանի մյուս երկրները չեն կարող մնալ դիտորդի կարգավիճակում:
Հարությունյանն ասաց, որ միջազգային հանրության և կազմակերպություների գրեթե բոլոր հայտարարություններն առ այսօր եղել են համաչափ կամ շատ ընդհանրացված, իսկ նման քայլերը աջակցում են ագրեսորին: Ուրեմն, նրանք Թուրքիայի ու Ադրբեջանի հետ միասին ստանձնում են իրադարձությունների հետագա զարգացումների ողջ պատասխանատվությունը: «Սա վերաբերում է նաև մեր ռազմավարական գործընկերներին: Մենք հասկանում ենք, որ մեծ քաղաքականությունը չի ճանաչում սենտիմենտ, բայց դա չի նշանակում, որ տվյալ երկրների քաղաքական շահերը պետք է իրականացվեն մեր անվտանգության ու անկախության հաշվինե,- հավելեց պատգամավորը: