«Նիկոլի զեղչը» պետք է վերջնականապես արտաքսվի մեր հանրային օրակարգից․ իրավապաշտպան Սուրբ Սարգիս եկեղեցու տարածքում քաղաքացի է ընկել ձորը Իրանի գերագույն առաջնորդը պատրաստվում է իր հնարավոր սպանությանը Մեր պարտքի բեռը 59%-ից իջել է 49%-ի․ Պապոյան JW. ԵՄ պահանջները Ռուսաստանի նկատմամբ կխանգարեն նրան տեղ ստանալ Ուկրաինայի շուրջ բանակցություններում Լարված իրավիճակ՝ Բաբաջանյան փողոցում․ բնակիչները բողոքում են «Նոր Երևան» թաղամասի ճանապարհային նախագծից ԴԱԿ–ն ընտրություններին կմասնակցի «Բարգավաճ Հայաստանի» հետ «Ասում են՝ վերևից է հրամանը». 10 օր է՝ հայկական բեռնատարները չեն կարողանում Վրաստանից Հայաստան մուտք գործել (տեսանյութ) ՀՀ-ից Վրաստան 64 միլիոն կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա է ներմուծվել Մադուրոն պետք է պատասխանատվության ենթարկվի Վենեսուելայում, այլ ոչ թե ԱՄՆ‑ում. Բրազիլիայի նախագահ Զելենսկին պատժամիջոցներ է սահմանել 46 ռուսաստանցիների և երկու իրանցիների նկատմամբ Ես պետք է այնտեղ չլինեի․ Մխիթարյանը խոսել է իր խփած գոլի մասին
Գյումրիի JAZZ CONNECTION-ում կմիավորվեն տարբեր երկրների ջազ-վիրտուոզներ
Երևանյան երկու համերգներից հետո «Ջազի հայկական ասոցիացիա»-ն և «Մեցցո Պրոդաքշն»-ը ջազային տարափ է խոստանում նաև մշակութային մայրաքաղաքում: JAZZ CONNECTION նախագծի շրջանակներում Գյումրու դրամատիկական թատրոնի բեմում կմիավորվեն տարբեր երկրների ջազ վիրտուոզներ՝ Սերգեյ Մանուկյանը (Ռուսաստան), Վահագն Հայրապետյանը (Հայաստան), Լորեն Ռոբինը (Ֆրանսիա):
Ջազի երկրպագուներին սպասվում է ջազային համերգ-տոն, որի շրջանակներում կրկին մեկ բեմում կմիավորվեն ջազի վիրտուոզները՝ ջնջելով բոլոր սահամնները՝ Ռուսաստան- Հայաստան-Ֆրանսիա:
Արվեստը սահմաններ չի ճանաչում, առավել ևս' երաժշտությունը: Այս խորհուրդն ապացուցելու համար ջազի վիրտուոզները միավորվել են «Արվեստը սահմաններ չի ճանաչում» գաղափարի ներքո: Այս մասին մինչ համերգը, Գյումրու «Ջազ ակումբ»-ում տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ նշեց «Ջազի հայկական ասոցիացիա»-ի նախագահ Կամո Մովսեսյանը:
Նախագծի գաղափարը ծնվեց անցած տարի Երևանում կայացած «Երևան Ջազ ֆեստ»-ի շրջանակում: Նպատակն է ջազային տոներ կազմակերպել ոչ միայն Երևանում, այլ նաև Գյումրիում ու հանրապետության այլ վայրերում: «Այս նախագիծը՝ JAZZ CONNECTION-ը, «Ջազի հայկական ասոցիացիա»-ի հերթական նախագծերից մեկն է: Կփորձենք նաև համերգներ, նախագծեր, ինչու չէ՝ նաև ջազ-փառատոնի մեկ օրը տեղափոխել Գյումրի: Դա ոչ միայն Գյումրիում է կազմակերպվելու, այլ նաև հանարպետության այն քաղաքներում, որոնք այսօր խնդիր ունեն նման երաժշտության պրոպագանդման: Փորձելու ենք այդ բացը լրացնել»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Կամո Մովսեսյանը:
Աշխարհահռչակ ջազ-վոկալիստ, դաշնակահարն ու երգահան Սերգեյ Մանուկյանն այս օրերին Գյումրիում է՝ «Վերածնունդ» միջազգային փառատոնի ժյուրիի կազմում: Արդեն հասցրել է ծանոթանալ ու «հասկանալ» Գյումրին ու գյումրեցիներին, որտեղ ամեն ինչ այլ է: «Այս քաղաքում ամեն ինչ այլ է: Առաջին անգամ չէ, որ Գյումրիում եմ: Անցած տարիներին էլ եմ մասնակցել մրցույթ-փառատոնին ու այնպիսի տպավարություն է, որ մրցույթ չէ, այլ ընկերական մթնոլորտ: Ու սա միայն երաժշտությանը չի վերաբերում, այլ մարդիկ կարողանում են այստեղ այնպիսի մթնոլորտ ստեղծել, որ ամեն ինչը շատ ընկերական է ու տրամադրում է համերգի»,- նշեց Սերգեյ Մանուկյանը:
Խոսելով նախագծի մասին, Սերգեյ Մանուկյանը փաստեց, որ այս նախագիծը գերազանց ու լայն հնարավորություն է ընձեռում ջազմեններին՝ ներկայանալու վոկալ և գործիքային, միայնակ ու համատեղ կատարումներով:
Վահագն Հայրապետյանն էլ վստահեցնում է, որ հայկական ջազն ամենուր էլ ընկալվում է որպես հայկական ջազ, քանի որ այն ունի հստակ ձեռագիր: «Ջազն իմպրովիզացիա է՝ կյանքի նման»,- վստահ է Վահագն Հայրապետյանը:
Ասուլիսի ժամանակ լրագրողները ցավով նշեցին, որ կապված որոշակի դժվարությունների հետ, հանրապետության երկրորդ քաղաքի միակ ջազ-ակումբը դադարեցնում է իր գործունեությունը: Սա դա նաև հենց երաժշտական հատուկ ճաշակի մարդկանց նվազման ու այս արվեստի ոչ լավ պրոպագանդման մասին է խոսում: Այս երաժշտությունը սիրել է պետք, ջազը տարածել մեր օրերում միայն նվիրյալների օգնությամբ է հնարավոր: Կամո Մովսեսյանը վստահեցրեց՝ «Ջազի հայկական ասոցիացիա»-ն կփորձի աջակցել:
Ասուլիսի ավարտին Կամո Մովսեսյանը նշեց, որ ի դեմս Մկրտիչ Մանուկյանի՝ «Ջազի հայկական ասոցիացիա»-ի այսուհետ ներկայացուվիչ կունենա նաև Գյումրիում, իսկ Սերգեյ Մանուկյանն այսուհետ «Ջազի հայկական ասոցիացիա»-ի պատվավոր անդամ է:
JAZZ CONNECTION նախագծի շրջանակներում Գյումրու դրամատիկական թատրոնի բեմում կմիավորվեն տարբեր երկրների ջազ վիրտուոզներ՝ Սերգեյ Մանուկյանը (Ռուսաստան), Վահագն Հայրապետյանը (Հայաստան), Լորեն Ռոբինը (Ֆրանսիա):