Լարված իրավիճակ՝ Բաբաջանյան փողոցում․ բնակիչները բողոքում են «Նոր Երևան» թաղամասի ճանապարհային նախագծից ԴԱԿ–ն ընտրություններին կմասնակցի «Բարգավաճ Հայաստանի» հետ «Ասում են՝ վերևից է հրամանը». 10 օր է՝ հայկական բեռնատարները չեն կարողանում Վրաստանից Հայաստան մուտք գործել (տեսանյութ) ՀՀ-ից Վրաստան 64 միլիոն կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա է ներմուծվել Մադուրոն պետք է պատասխանատվության ենթարկվի Վենեսուելայում, այլ ոչ թե ԱՄՆ‑ում. Բրազիլիայի նախագահ Զելենսկին պատժամիջոցներ է սահմանել 46 ռուսաստանցիների և երկու իրանցիների նկատմամբ Ես պետք է այնտեղ չլինեի․ Մխիթարյանը խոսել է իր խփած գոլի մասին Վեհափառ Հայրապետը հրաժարվել է ցուցմունք տալ. փաստաբան Պեսկովը սպառնացել է Էստոնիային միջուկային հարվածով Խոշոր ավտովթար՝ Կոտայքի մարզում․ կա 5 վիրավոր Վաշինգտոնում արտակարգ դրություն է հայտարարվել «ԳԱԶ 53»-ը վրաերթի է ենթարկել 2 քաղաքացու և բախվել «Mercedes»-ին
100-րդ տարելիցը դարձավ կայացման և ինքնագնահատման պահ. Վիգեն Սարգսյան
Հայաստանի Հանրապետության անկախությունը պետք է տոնել ճիշտ գաղափարախոսությամբ, քանի որ դրանից շատ բան է կախված: Այս մասին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված «Արմատներ» ֆիլմի պրեմիերայից հետո նշեց ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը:
«2015 թվականի ապրիլին շատերն ասում էին, թե ինչ պետք է արվի, որ կուտակված ոգին մնա, տեղ հասնի և կարողանա ծառայել մեր նպատակներին: Այս ամսվա սկզբին մեր առջև հայտնված մարտահրավերների հաղթահարումն ապացուցեց, որ այդ ոգին պահպանված է: Այն միասնությունը, ուժը, համախմբվածությունը, որ մենք տեսանք այս օրերին, 100-րդ տարելիցի ընթացքում կուտակած էներգիայի արտանետումներն էին»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ'նշեց Վիգեն Սարգսյանը:
Նրա խոսքով'100-րդ տարելիցը դարձավ կայացման և ինքնագնահատման պահ: Վիգեն Սարգսյանի փոխանցմամբ'մեր հասարակությունը վերագնահատեց իր անցած ճանապարհը, մինչև անկախությունն ունեցած ձեռքբերումները:
«Մենք ևս պետք է շատ ճիշտ գաղափարախոսությամբ փորձենք տոնել անկախության 25-րդ տարեդարձը, որովհետև դրանից շատ բան է կախված: Անկախության 25-րդ տարեդարձի հիմքում «անկախության սերունդ» գաղափարն է: Այս 25 տարվա մեջ մեր երկրում մեծացավ մի սերունդ, որն այլ բան, քան անկախությունը, չէր պատկերացրել և չէր իմացել: Անկախության սերունդն այն բոլոր մարդիկ են, ովքեր այս 25 տարիների ընթացքում իրենց ներդրումն են բերել և շարունակում են բերել ամենուր'սահմանի վրա, ուսումնական հաստատություններում, հիվանդանոցներում, արտադրության մեջ»,-նշեց Վիգեն Սարգսյանը:
Անդրադառնալով «Շարմ հոլդինգ»-ի պատրաստած «Արմատներ» ֆիլմին, ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը նշեց, որ ֆիլմը շատ կարևոր հանգրվան է 100-րդ տարելիցի միջոցառումներն ամփոփելու և հետադարձ հայացք նետելու համար:
Նա շնորհակալություն հայտնեց բոլոր նրանց, ովքեր աշխատել են ֆիլմի վրա, ներկայացրել այն խնդիրները, որ ունի հասարակությունը, ձեռքբերումները, որով նշանավորվեց 100-րդ տարելիցի ամբողջ գործընթացը:
Ապրիլի 21-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնում տեղի ունեցավ Վահե Յանի և «Շարմ հոլդինգ»-ի նոր'«Արմատներ»կինոնկարի պրեմիերան: System of a Down խմբի երևանյան համերգից'մինչև Հայոց ցեղասպանության զոհերի սրբադասման արարողություն. ֆիլմն իր մեջ է ներառել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի բոլոր կարևորագույն միջոցառումները: