Ես պետք է այնտեղ չլինեի․ Մխիթարյանը խոսել է իր խփած գոլի մասին Վեհափառ Հայրապետը հրաժարվել է ցուցմունք տալ. փաստաբան Պեսկովը սպառնացել է Էստոնիային միջուկային հարվածով Խոշոր ավտովթար՝ Կոտայքի մարզում․ կա 5 վիրավոր Վաշինգտոնում արտակարգ դրություն է հայտարարվել «ԳԱԶ 53»-ը վրաերթի է ենթարկել 2 քաղաքացու և բախվել «Mercedes»-ին Երկար ժամանակ ջուր չի լինելու Վարորդը բախվել է հողաթմբերին, քարերին․ վիրավոր կա Վաղը տեղի կունենա 18 արդարների գործով «արտահերթ» դատական նիստ ՈւՂԻՂ․ «Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության 6–րդ համագումարը Կորցնո՞ւմ է արդյոք Ռուսաստանն իր ազդեցությունը հետխորհրդային երկրներում և մասնավորապես՝ Հայաստանում. Վալենտինա Կոմլևա (տեսանյութ) Տարադրամի փոխարժեքները՝ այսօր
Թուրքիան այս պահին էլ Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականության աջակիցն է. Շարմազանով
Հայ ժողովուրդն այլևս երբեք թույլ չի տալու իր նկատմամբ ցեղասպան քաղաքականություն իրականացնել: Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին նշեց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
«Դրա գրավականը Հայաստանի և Արցախի գոյությունն է: Դրա գրավականը մեր վերածնունդն է: Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի խորհրդանիշ անմոռուկը ոչ թե սուգ է խորհրդանշում, այլ՝ վերածնունդ: Մենք այլևս վերածնված ենք և վերածնված ենք նաև մեր այն հերոս տղաների շնորհիվ, ովքեր իրենց կյանքը նվիրեցին հանուն հայրենիքի և ովքեր գնացին Վարդանանց ճանապարհով' դեպի անմահություն»,-  նշեց նա:
Անդրադառնալով դիտարկմանը, թե Արցախում վերջին իրադարձություններից հետո Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը երկրորդ պլան է մղվել, Էդուարդ Շարմազանովը պատասխանեց. «Կարծում եմ, որ ճանաչման գործընթացը երկրորդ պլան չի մղվել, որովհետև թե ճանաչման գործընթացը, թե Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականությանը վերջ դնելը, թե Արցախի միջազգային ճանաչումը մեր արտաքին քաղաքականության ամենակարևորագույն և առանցքային հարցերն են»:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը հավելեց, որ առանց անցյալի ցեղասպանությունները դատապարտելու' մենք չենք կարող սերունդների համար ապահովել անվտանգ ապագա: «Մենք պետք է պայքարենք, որ Թուրքիայի ցեղասպան քաղաքականությունը հայ և այլ քրիստոնյա ժողովուրդների նկատմամբ դատապարտվի, որովհետև լավագույն կանխարգելիչ միջոցը դատապարտումն է: Դուք տեսնում եք, որ տարեցտարի թե ճանաչման գործընթացն է ակտիվանում, թե ժխտողականությունը քրեականացնող օրինագծերն են ավելանում, բայց քանի դեռ մի շարք մեծ տերություններ չեն ճանաչել Ցեղասպանությունը, քանի դեռ միջազգային հանրությունը իր հստակ խոսքը չի ասում, Թուրքիան շարունակում է իր լկտի քաղքականությունը: Թուրքիան այս պահին էլ շարունակում է լինել Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականության աջակիցը»:
Շարմազանովի խոսքով' հայ ժողովրդի գլխավոր դաշնակիցը հենց ինքը հայ ժողովուրդն է և Աստված: «Մենք պետք է աղոթենք առ Աստված և մի բան հասկանանք, որ մեր քրիստոնեական հավատը և մեր ազգային միասնությունն են մեր առաջին դաշնակիցները: Իսկ դաշնակիցներ մեզ պետք են, բայց յուրաքանչյուր երկիր դաշնակցում է' ելնելով իր ազգային և պետական շահերից: Իհարկե, մենք պետք է փնտրենք դաշնակիցներ, գտնենք փոխգործակցության եզրեր, բայց պետք է գիտակցենք, որ հայ ժողովրդի փրկությունը մեր միասնության մեջ է»,-շեշտեց նա: