Ես պետք է այնտեղ չլինեի․ Մխիթարյանը խոսել է իր խփած գոլի մասին Վեհափառ Հայրապետը հրաժարվել է ցուցմունք տալ. փաստաբան Պեսկովը սպառնացել է Էստոնիային միջուկային հարվածով Խոշոր ավտովթար՝ Կոտայքի մարզում․ կա 5 վիրավոր Վաշինգտոնում արտակարգ դրություն է հայտարարվել «ԳԱԶ 53»-ը վրաերթի է ենթարկել 2 քաղաքացու և բախվել «Mercedes»-ին Երկար ժամանակ ջուր չի լինելու Վարորդը բախվել է հողաթմբերին, քարերին․ վիրավոր կա Վաղը տեղի կունենա 18 արդարների գործով «արտահերթ» դատական նիստ ՈւՂԻՂ․ «Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության 6–րդ համագումարը Կորցնո՞ւմ է արդյոք Ռուսաստանն իր ազդեցությունը հետխորհրդային երկրներում և մասնավորապես՝ Հայաստանում. Վալենտինա Կոմլևա (տեսանյութ) Տարադրամի փոխարժեքները՝ այսօր
Երևանում ավտոբուսի պայթյունի առնչությամբ հայտնին և անհայտը (տեսանյութ)
Երևանի Հալաբյան փողոցում երեկ երեկոյան թիվ 63 երթուղու ավտոբուսում տեղի ունեցած պայթյունը, ինչպես արդեն հասկանալի է ՀՀ քննչական կոմիտեի հրապարակած տեղեկատվությունից, որևէ կապ չունի ավտոբուսի դիզելային վառելիքի կամ դիզելային վառելիքի բաքի հետ:
Սա նշանակում է, որ պայթյունի փաստի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության վարչության վարույթում գտնվող քրեական գործը ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից հարուցվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի ոչ այն հոդվածով, որով պետք է հարուցվեր: Մասնավորապես, ինչպես արդեն տեղեկացվել է, քրեական գործը հարուցվել է քր. օր.-ի 279-րդ հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով («Սպառողների կյանքի կամ առողջության անվտանգության պահանջներին չհամապատասխանող ծառայություններ մատուցելը, եթե այդ արարքներն անզգուշությամբ առաջացրել են երկու կամ ավելի անձանց մահ»): Մինչդեռ արդեն պարզ է, որ տվյալ պայթյունն ավտոբուսի վարորդի, այն շահագործող ընկերության (որին պատկանում է ավտոբուսը) մեղքով կամ ավտոբուսի անսարքության հետևանքով չի եղել ու չէր էլ կարող լինել (այս եզրակացությանը կարելի է հանգել նկատի ունենալով պայթյունի առնչությամբ հրապարակված մանրամասները):
Կասկած չունեմ, որ հետագայում քր. օր.-ի հիշյալ հոդվածը փոխվելու է, կատարվելու է հանցավոր արարքի վերաորակում, եթե արդեն իսկ չի կատարվել:
Պարզ է նաև, որ ավտոբուսի սրահի ներսում դիտավորությամբ պայթեցվել կամ ինչ-որ անզգուշության, անփութության կամ դիպվածի հետևանքով պայթել է պայթուցիկ (պայթուցիկ սարքավորում): ՀՀ գլխավոր դատախազության հրապարակած տեղեկատվության համաձայն' ամբողջությամբ հերքվել է տեղական և միջազգային մամուլում շրջանառվող ահաբեկչության վարկածը: Եթե դա իրոք այդպես է, ապա ստացվում է, որ պայթուցիկը, ամենայն հավանականությամբ, պայթել է հենց ինչ-որ անզգուշության, անփութության կամ դիպվածի հետևանքով, այսինքն' դիտավորությամբ չի պայթեցվել:
Նկատի ունենանք, որ ահաբեկչության վարկածի հերքման, բացառման պարագայում պայթուցիկը (պայթուցիկ սարքավորումը) դիտավորությամբ կարող էր պայթեցվել միայն ավտոբուսում գտնվողներից ինչ-որ մեկին սպանելու նպատակով (սպանության վարկած): Սակայն այս դեպքում այդպիսի դիտավորություն ունեցողը կարող էր նրան սպանել նաև այլ կերպ և այլ վայրում' հաշվի առնելով, որ իր այդ հանցագործ արարքի արդյունքում կարող են զոհվել նաև ավտոբուսում գտնվող բազմաթիվ անմեղ մարդիկ: Բացի այդ, տվյալ նպատակն ունեցողը հաշվի կառներ նաև, որ այն անձը, որին ցանկանում է սպանել, կարող է և ողջ մնալ, ինչպես, փառք Աստծո, ողջ են մնացել վարորդը և ավտոբուսների ուղևորների մեծ մասը (7 հոգի): Այս ամենը կարող էր հաշվի չառնել թերևս միայն հոգեկան հիվանդը, բայց հոգեկան հիվանդին որտեղի՞ց այդպիսի պայթուցիկ սարք: Բացի այդ, չկա որևէ տեղեկություն գործով որևէ կասկածյալի հոգեկան հիվանդ կամ հոգեբուժարանում հաշվառված լինելու վերաբերյալ:
Ի վերջո, եթե հաստատվի, որ պայթուցիկն ավտոբուս տեղափոխած անձը զոհվածներից հենց այն մեկն է, որի դիակն անճանաչելի է (այժմ ԴՆԹ-ի փորձաքննությամբ աշխատանքներ են կատարվում դիակի և դեպքի վայրում հայտնաբերված հեռախոսային քարտի բաժանորդի (նախկինում երկու անգամ դատապարտված) նույնականացման ուղղությամբ), ապա, կարծում եմ, կհերքվի նաև այս վարկածը, քանի որ ինչ-որ մեկին սպանելու դիտավորություն ունեցողը չէր վարվի մահապարտ ահաբեկչի նման:
Այս իրավիճակում առավել հավանականն այն է, ինչ ներկայացրել է Իրավաբան.net-ն իր հրապարակած տեղեկություններով (http://iravaban.net/125345.html#ad-image-0): Ըստ այդմ, նախկինում երկու անգամ դատված անձը պայթուցիկն այդ ավտոբուսով տեղափոխելիս է եղել իրենց տուն՝ մորը պայթացնելու նպատակով: ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի խորհրդական Սոնա Տռուզյանը Իրավաբան.net-ին հայտնել է, որ «դեպքի վայրում հայտնաբերված բջջային հեռախոսային քարտի բաժանորդը, քննությամբ եւ ԱԱԾ-ի հետ համատեղ իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ կենցաղային հողի վրա ունեցել է դժգոհություն ազգականների հետ եւ նախապատրաստվել է պայթեցման եղականով նրանց վնասել»: ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկացմամբ, հիշյալ անձի տանն ապրիլի 26-ին իրականացված խուզարկությամբ հայտնաբերվել են «տրոտիլ» տեսակի պայթուցիկ նյութ, պայթուցիչ սարքեր (դետոնատոր) և տարբեր տեսակի էլեկտրասարքավորումներ։
Մեզ հասած հավաստի տեղեկատվության համաձայն, տվյալ անձի, որի անուն ազգանունը դեռ չի հրապարակվում, հիշյալ երկու դատվածություններից մեկն արտերկրում է եղել, Հայաստանում նա դատապարտվել է սպանության փորձի համար: Հավաստի աղբյուրներից մեզ հայտնի դարձավ նաև, որ մոր նկատմամբ նրա խնդիրը կապված է եղել բնակարանի հետ, քանի որ մայրն այն կտակել կամ նվիրել է աղջկան' իրեն բաժին չտալով: Այսինքն' պայթեցման եղանակով մորը սպանելու նրա դիտավորությունն ունեցել է կենցաղային դրդապատճառ: Այս պարագայում առայժմ տարօրինակ և անհասկանալի է, թե տրոտիլը կամ տրոտիլային լիցք ունեցող պայթուցիկ սարքը նա տաքսու փոխարեն ինչո՞ւ է տեղափոխել ավտոբուսով, ինչո՞ւ, ինչի՞ հետևանքով է այն պայթել չնախատեսված վայրում և ժամանակ, կամ ինչո՞ւ է եղել այնքան անզգույշ, որ պայթյունը կատարվել է իր կամքից անկախ: Հանրությանը (գուցե նաև իրավապահ մարմիններին) դեռ անհայտ է նաև այն, թե նա որտեղի՞ց է ձեռք բերել տրոտիլը, որը ձեռք բերելը հեշտ չէ:
Արթուր Հովհաննիսյան
Ես պետք է այնտեղ չլինեի․ Մխիթարյանը խոսել է իր խփած գոլի մասին Վեհափառ Հայրապետը հրաժարվել է ցուցմունք տալ. փաստաբան Վեհափառը Մայր Աթոռում օրհնում է հավատավոր հայ ժողովրդին (տեսանյութ) Պեսկովը սպառնացել է Էստոնիային միջուկային հարվածովԽոշոր ավտովթար՝ Կոտայքի մարզում․ կա 5 վիրավոր Վաշինգտոնում արտակարգ դրություն է հայտարարվել «ԳԱԶ 53»-ը վրաերթի է ենթարկել 2 քաղաքացու և բախվել «Mercedes»-ինԵրկար ժամանակ ջուր չի լինելուՎարորդը բախվել է հողաթմբերին, քարերին․ վիրավոր կա Վաղը տեղի կունենա 18 արդարների գործով «արտահերթ» դատական նիստՈւՂԻՂ․ «Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության 6–րդ համագումարըԿորցնո՞ւմ է արդյոք Ռուսաստանն իր ազդեցությունը հետխորհրդային երկրներում և մասնավորապես՝ Հայաստանում. Վալենտինա Կոմլևա (տեսանյութ) Տարադրամի փոխարժեքները՝ այսօր Չինաստանը մշակում է նոր սերնդի միջուկային զենքՀայկական ծագման ապրանքների արտահանումն աճել է ավելի քան 2 անգամ․ Պապոյան Փրկարարները մետաղի ջարդոնի վերածված ավտոմեքենայից դուրս են բերել 26-ամյա վարորդի դինՊուտինը և Զելենսկին կարող են հանդիպել առաջիկայումԳրոսմայստեր Արամ Հակոբյանը՝ Տաշքենդում անցկացված շախմատի միջազգային մրցաշարի Masters խմբի հաղթող Առանձին շրջաններում սպասվում են տեղումներ Դանակի հարվածներից uպանված 20-ամյա տղան ՊՆ պայմանագրային զինծառայող էր. մանրամասներ. Armlur Սրանց պետք է հեռացնել, որ և՛ անկախ Հայաստան լինի, և՛ իրական հայ-ռուսական դաշինք. Էդուարդ Շարմազանով ՃՏՊ Սասունիկ բնակավայրի մոտակայքում․ կա զոհ Ինչ իրավիճակ է ՀՀ ճանապարհներին և Լարսում Օրվա խորհուրդ․ փետրվարի 22Ավստրիայում ձնահոսքի հետևանքով զոհվել է հինգ մարդԶելենսկին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հետ քննարկել է եռակողմ բանակցություններըԻրանի վրա հարձակումը կարող է վերածվել երկարատև հակամարտության. NYTՍանասարյանը արդարացվեց. Արդյո՞ք Փաշինյանը ներողություն կխնդրի նրանից Մեծ Պահք. փետրվարի 22-ին՝ Արտաքսման կիրակիԱրևմուտքում Ուկրաինայի ապագան բնութագրել են՝ որպես «բացարձակապես տխուր»Արթուր Ավետիսյանը՝ չեմպիոն, Մամիկոն Խաչատրյանը՝ փոխչեմպիոն55-ամյա նախկին Playboy մոդելի տպավորիչ կազմվածքի գաղտնիքներըReuters. ԱՄՆ ճնշման ֆոնին Կուբայի անվտանգության ուժերը հեռանում են ՎենեսուելայիցՀՀ ԱԳՆ գլխավոր քարտուղարը և ՀԲԸՄ նախագահը քննարկել են համագործակցության հեռանկարներըԱշխարհում վտանգված է ավելի քան 3,000 լեզու․ որտեղ են դրանք կենտրոնացածԱՄՆ Գերագույն դատարանը չեղարկել է Թրամփի համաշխարհային մաքսատուրքերը՝ վերահաստատելով իր վերահսկողական դերըԻնչպես միլիարդատեր Լես Ուեքսները նպաստեց Ջեֆրի Էփշտեյնի վերելքին. Al-JazeeraԵվրոպան «չի ընդունում» հարաբերությունների սառեցումը ԱՄՆ-ի հետ. քաղաքագետBose, Samsung և Sennheiser ականջակալներում հայտնաբերվել են քաղցկեղի վտանգ պարունակող նյութերՀայաստանի բռնցքամարտի հավաքականը կմասնակցի Ստրանջայի հեղինակավոր մրցաշարինԲագրատ սրբազանի շնորհավորանքը՝ փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանի տարեդարձի առթիվՊետությունը հայրենիքի գոյության ապահովման ձև է, նրա կենսունակությունը ապահովելու միջոց․ ԱշոտյանՌուսաստանից Վրաստան անցած տասնյակ բեռնատարների վարորդների փետրվարի 12-ից թույլ չեն տալիս ուղևորվել ՀայաստանԳոգավան բնակավայրում բռնկված հրդեհը մարվել է․ կանխվել է հրդեհի տարածումը8700 երեխա սեպտեմբերի 1-ից չի կարողանալու իր դպրոցը գնալ․ փորձագետն ահազանգում է (տեսանյութ)Երկուշաբթի լույս չի լինելու․ հասցեներ The Guardian-ը կոչ է արել «կամավորների կոալիցիային» զորք մտցնել Կիև և այլ քաղաքներՇենգավիթում բախվել են ավտոմեքենաներ․ 4 վիրավորից մեկն անչափահաս էԿանխիկի փոխարեն կրիպտո․ միլենիալներն ու Gen Z-ը փոխում են ֆինանսական խաղի կանոններըReuters. OpenAI-ը մինչև 2030 թվականը նախատեսում է շուրջ 600 միլիարդ դոլարի հաշվարկային ծախսեր