«ԳԱԶ 53»-ը վրաերթի է ենթարկել 2 քաղաքացու և բախվել «Mercedes»-ին Երկար ժամանակ ջուր չի լինելու Վարորդը բախվել է հողաթմբերին, քարերին․ վիրավոր կա Վաղը տեղի կունենա 18 արդարների գործով «արտահերթ» դատական նիստ ՈւՂԻՂ․ «Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության 6–րդ համագումարը Կորցնո՞ւմ է արդյոք Ռուսաստանն իր ազդեցությունը հետխորհրդային երկրներում և մասնավորապես՝ Հայաստանում. Վալենտինա Կոմլևա (տեսանյութ) Տարադրամի փոխարժեքները՝ այսօր Չինաստանը մշակում է նոր սերնդի միջուկային զենք Հայկական ծագման ապրանքների արտահանումն աճել է ավելի քան 2 անգամ․ Պապոյան Փրկարարները մետաղի ջարդոնի վերածված ավտոմեքենայից դուրս են բերել 26-ամյա վարորդի դին Պուտինը և Զելենսկին կարող են հանդիպել առաջիկայում Առանձին շրջաններում սպասվում են տեղումներ
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը հայտարարություն է տարածել Մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա առթիվ
Մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա կապակցությամբ Միավորված ազգերի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Բան Կի-մունը հայտարարություն է տարածել: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակից:
Հայտարարության մեջ ասվում է. «Մարդու իրավունքները, ժողովրդավարական հասարակությունները և կայուն զարգացումը կախված են տեղեկատվության ազատ հոսքից: Իսկ տեղեկատվության իրավունքը պայմանավորված է մամուլի ազատությամբ: Ամեն տարի մենք նշում ենք Մամուլի ազատության համաշխարհային օրը' ընդգծելու դրա հիմնարար սկզբունքները, պաշտպանելու մամուլի ազատությունը և հարգանքի տուրք մատուցելու լրատվամիջոցների այն աշխատողներին, ովքեր վտանգի են ենթարկում իրենց և նրանց, ովքեր զրկվել են կյանքից իրենց մասնագիտական պարտականությունների կատարման ընթացքում:
Այս տարի Մամուլի ազատության համաշխարհային օրը համընկնում է երեք հիմնաքարային իրադարձությունների հետ: Այս տարի լրանում են տեղեկատվության ազատության վերաբերյալ աշխարհում առաջին օրենքի 250 ամյակը, որը կիրառելի է ներկայիս Շվեդիայում և Ֆինլանդիայում, և մամուլի ազատության սկզբունքների վերաբեյալ վինդհոուկյան հռչակագրի ընդունման 25 ամյակը: Եվ վերջապես, 2016 թվականը խորհրդանշում է նաև Կայուն զարգացման նպատակների իրագործման մեկնարկը:
Մամուլի ազատությունը և տեղեկատվական ազատ հոսքը անհրաժեշտ են ոչ միայն քաղաքացիներին իրազեկելու Կայուն զարգացման նպատակների մասին, այլև նրանց հնարավորություն տալու վերահսկել, որպեսզի իրենց պետության ղեկավարները հաշվետու լինեն իրենց իսկ տված խոստումների կատարման համար: Զանգվածային լրատվամիջոցները, այդ թվում'առավելապես նոր առցանց լրատվամիջոցները, մեր աչքերն ու ականջներն են։ Մենք բոլորս օգտվում ենք նրանց տրամադրած տեղեկատվությունից:
Ազատ, անկախ և անվտանգ լրատվական միջավայրը էական նշանակություն ունի: Այդուհանդերձ, շատ հաճախ լրագրողներին սպառնում, անհանգստացնում, խանգարում կամ նույնիսկ սպանում են տեղեկատվության որոնման գործընթացում: Շատերը տառապում են կալանավայրում, ոմանք' անգամ սարսափելի պայմաններում, կառավարման ձախողումների, կորպորատիվ իրավախախտումների կամ հասարակական խնդիրների լուսաբանման հետևանքով:
Ես անչափ մտահոգված եմ բազմաթիվ երկրներում լրատվամիջոցների աշխատողների համար գնալով ավելի ու ավելի սահմանափակ պայմաններ ստեղծող միջավայրով: Արտահայտվելու ազատության սահմանափակումները արգելափակում են հենց առաջընթացը: Մամուլի ազատության համաշխարհային այս օրը ես կոչ եմ անում բոլոր կառավարություններին, քաղաքական գործիչներին, գործարարներին ու քաղաքացիներին խրախուսել և պաշտպանել ազատ ու անկախ լրատվամիջոցների գործունեությունը: Առանց այս հիմնարար իրավունքի մարդիկ պակաս ազատ են ու ավելի քիչ հնարավորություններ ունեն: Մամուլի ազատության իրավունքի առկայության պայմաններում մենք կարող ենք միասին աշխատել' ստեղծելու արժանապատիվ աշխարհ, որտեղ բոլորն օժտված են հավասար հնարավորություններով»:
«ԳԱԶ 53»-ը վրաերթի է ենթարկել 2 քաղաքացու և բախվել «Mercedes»-ինԵրկար ժամանակ ջուր չի լինելուՎարորդը բախվել է հողաթմբերին, քարերին․ վիրավոր կա Վաղը տեղի կունենա 18 արդարների գործով «արտահերթ» դատական նիստՈւՂԻՂ․ «Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության 6–րդ համագումարըԿորցնո՞ւմ է արդյոք Ռուսաստանն իր ազդեցությունը հետխորհրդային երկրներում և մասնավորապես՝ Հայաստանում. Վալենտինա Կոմլևա (տեսանյութ) Տարադրամի փոխարժեքները՝ այսօր Չինաստանը մշակում է նոր սերնդի միջուկային զենքՀայկական ծագման ապրանքների արտահանումն աճել է ավելի քան 2 անգամ․ Պապոյան Փրկարարները մետաղի ջարդոնի վերածված ավտոմեքենայից դուրս են բերել 26-ամյա վարորդի դինՊուտինը և Զելենսկին կարող են հանդիպել առաջիկայումԳրոսմայստեր Արամ Հակոբյանը՝ Տաշքենդում անցկացված շախմատի միջազգային մրցաշարի Masters խմբի հաղթող Առանձին շրջաններում սպասվում են տեղումներ Դանակի հարվածներից uպանված 20-ամյա տղան ՊՆ պայմանագրային զինծառայող էր. մանրամասներ. Armlur Սրանց պետք է հեռացնել, որ և՛ անկախ Հայաստան լինի, և՛ իրական հայ-ռուսական դաշինք. Էդուարդ Շարմազանով ՃՏՊ Սասունիկ բնակավայրի մոտակայքում․ կա զոհ Ինչ իրավիճակ է ՀՀ ճանապարհներին և Լարսում Օրվա խորհուրդ․ փետրվարի 22Ավստրիայում ձնահոսքի հետևանքով զոհվել է հինգ մարդԶելենսկին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հետ քննարկել է եռակողմ բանակցություններըԻրանի վրա հարձակումը կարող է վերածվել երկարատև հակամարտության. NYTՍանասարյանը արդարացվեց. Արդյո՞ք Փաշինյանը ներողություն կխնդրի նրանից Մեծ Պահք. փետրվարի 22-ին՝ Արտաքսման կիրակիԱրևմուտքում Ուկրաինայի ապագան բնութագրել են՝ որպես «բացարձակապես տխուր»Արթուր Ավետիսյանը՝ չեմպիոն, Մամիկոն Խաչատրյանը՝ փոխչեմպիոն55-ամյա նախկին Playboy մոդելի տպավորիչ կազմվածքի գաղտնիքներըReuters. ԱՄՆ ճնշման ֆոնին Կուբայի անվտանգության ուժերը հեռանում են ՎենեսուելայիցՀՀ ԱԳՆ գլխավոր քարտուղարը և ՀԲԸՄ նախագահը քննարկել են համագործակցության հեռանկարներըԱշխարհում վտանգված է ավելի քան 3,000 լեզու․ որտեղ են դրանք կենտրոնացածԱՄՆ Գերագույն դատարանը չեղարկել է Թրամփի համաշխարհային մաքսատուրքերը՝ վերահաստատելով իր վերահսկողական դերըԻնչպես միլիարդատեր Լես Ուեքսները նպաստեց Ջեֆրի Էփշտեյնի վերելքին. Al-JazeeraԵվրոպան «չի ընդունում» հարաբերությունների սառեցումը ԱՄՆ-ի հետ. քաղաքագետBose, Samsung և Sennheiser ականջակալներում հայտնաբերվել են քաղցկեղի վտանգ պարունակող նյութերՀայաստանի բռնցքամարտի հավաքականը կմասնակցի Ստրանջայի հեղինակավոր մրցաշարինԲագրատ սրբազանի շնորհավորանքը՝ փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանի տարեդարձի առթիվՊետությունը հայրենիքի գոյության ապահովման ձև է, նրա կենսունակությունը ապահովելու միջոց․ ԱշոտյանՌուսաստանից Վրաստան անցած տասնյակ բեռնատարների վարորդների փետրվարի 12-ից թույլ չեն տալիս ուղևորվել ՀայաստանԳոգավան բնակավայրում բռնկված հրդեհը մարվել է․ կանխվել է հրդեհի տարածումը8700 երեխա սեպտեմբերի 1-ից չի կարողանալու իր դպրոցը գնալ․ փորձագետն ահազանգում է (տեսանյութ)Երկուշաբթի լույս չի լինելու․ հասցեներ The Guardian-ը կոչ է արել «կամավորների կոալիցիային» զորք մտցնել Կիև և այլ քաղաքներՇենգավիթում բախվել են ավտոմեքենաներ․ 4 վիրավորից մեկն անչափահաս էԿանխիկի փոխարեն կրիպտո․ միլենիալներն ու Gen Z-ը փոխում են ֆինանսական խաղի կանոններըReuters. OpenAI-ը մինչև 2030 թվականը նախատեսում է շուրջ 600 միլիարդ դոլարի հաշվարկային ծախսերԿդառնա՞ արդյոք Հայաստանը լիովին հակառուսական՝ դա ցույց կտա ժամանակը հունիսից հետո (տեսանյութ)Քահանան փետրվարի 23-ի խնջույքները անվանել է անտեղիՊացիենտ, բուժանձնակազմ, պետություն․ այս երեք կողմից և ոչ մեկի օպտիմալ շահը չպետք է ստորադասվիՖինլանդական ծոցը ամբողջությամբ սառել է՝ առաջին անգամ 2011-ից ի վերՍևանի կենտրոնական հրապարակում այսօր 20–ամյա երիտասարդի են սպանել Առեղծվածային մահվան դեպք՝ Գեղարքունիքի մարզում. 20-ամյա տղայի կյանքը բժիշկներին չի հաջողվել փրկել