«Բարև Երևանը» դիմել է ՀՔԾ՝ Արմեն Մարտիրոսյանի և Դավիթ Սանասարյանի կալանքի հարցով
Երևանի ավագանու «Բարև Երևան» խմբակցությունը դիմել է ՀՔԾ՝ խմբակցության անդամներ Արմեն Մարտիրոսյանի և Դավիթ Սանասարյանի կալանքի հարցով:
Դիմումում, մասնավորապես, ասվում է.
«ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունից պահանջում ենք հարգել երեւանցիների ընտրությունն ու ազատ արձակել ընտրյալներ Արմեն Մարտիրոսյանին եւ Դավիթ Սանասարյանին:
Երեւանի ավագանու «Բարեւ Երեւան» խմբակցությունը Արմեն Մարտիրոսյանի եւ Դավիթ Սանասարյանի կալանավորման փաստի առթիվ այսօր նամակով դիմեց ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության պետ պարոն Վահրամ Շահինյանին: Նամակն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորեւ.
«Երկու ամսով կալանավորվել են Երեւանի ավագանու «Բարեւ Երեւան» խմբակցության անդամներ Արմեն Մարտիրոսյանն ու Դավիթ Սանասարյանը, որով խոչընդոտվել է խմբակցության գործունեությունը:
Նկատի ունենալով խմբակցության փոքրաթիվ կազմը՝ կալանավորված մեր ընկերներից յուրաքանչյուրի ներկայությունն ու մասնակցությունը խմբակցության գործունեությանը շատ արժեքավոր է:
Հետեւելով նրանց փաստաբանների հիմնավորումներին՝ համոզված ենք, որ Արմեն Մարտիրոսյանի եւ Դավիթ Սանասարյանի նկատմամբ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության կողմից հետապնդում է իրականացվում իրենց քաղաքական հայացքների համար, որը հակասահմանադրական է:
Պահանջում ենք շուտափույթ ազատ արձակել մեր ընկերներին: Նրանք երեւանցիների կողմից ընտրված անձինք են, եւ նրանց կալանավորմամբ դուք խոչընդոտում եք մեր քաղաքացիների նկատմամբ իրենց պարտավորությունների իրականացմանը, որն իրեն ժողովրդավարական հռչակած երկրի համար անհամատեղելի երեւույթ է:
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը պարտավոր է հարգել երեւանցիների ընտրությունն ու շուտափույթ ազատ արձակել Երեւանի ավագանու անդամներ Դավիթ Սանասարյանին եւ Արմեն Մարտիրոսյանին»:
Գումեննիկը Օլիմպիադայում մնացել է առանց խոստացված սմարթֆոնի՝ անձնական հեռախոսի խափանումից հետոԱրցախն իմ հայրենիքն է, արյուն էինք թափել սուրբ հողի համար րոպե անգամ չվարանելով․ Խաչիկ ԳալստյանԱջափնյակի կրակոցներից մեկ ամիս առաջ օպերատիվ աշխատանք է կատարվել, բայց զենք չի հայտնաբերվել. «Հետք»Քահանան փետրվարի 23-ի խնջույքները անվանել է անտեղիReuters․ ԱՄՆ-ի մաքսատուրքերի չեղարկումը կարող է «բումերանգ» դառնալ եվրոպական բիզնեսի համարՍլովակիայի վարչապետը սպառնացել է դադարեցնել էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը ՈւկրաինայինՄակրոնը գնահատել է ԱՄՆ Գերագույն դատարանի վճիռը՝ որպես դաշնային իշխանության վերահսկողության օրինակԱԱԾ-ն` ՀՀ-ում եղած ադրբեջանցիների մասին․ Սահմանափակ հարված կհասցնենք Իրանին․ Թրամփ (տեսանյութ)Արևմուտքում Ուկրաինայի ապագան բնութագրել են՝ որպես «բացարձակապես տխուր»Նախորդ տարվա համեմատ ՀՆԱ-ն աճել է 7.2%-ով․ ՀՀ կառավարությունԿիևը էլեկտրաէներգիան օգտագործում է ոչ թե ժողովրդի, այլ անօդաչուների արտադրության համար․ ԱզարովՖրանսիայում տագնապ են հնչեցնում Ուկրաինայի՝ Եվրամիությանը հնարավոր անդամակցության վերաբերյալՀայկ Կոստանյանը սուտ տեղեկատվություն է տրամադրել․ Արթուր ՉախոյանԱՄՆ‑ն ավելի քան 60 ռազմական ինքնաթիռ է տեղակայել Հորդանանի ռազմակայանում՝ Իրանի հետ լարվածության ֆոնինԿիևը առաջարկել է ԵՄ‑ին օգտագործել Օդեսա‑Բրոդի նավթամուղը «Դրուժբայի» փոխարենՈւկրաինայի նախագահական ընտրությունները կարող են անցկացվել 2026 թվականինԱՄՆ-ի գազային հաջողությունները կարող են հարվածել սեփական տնտեսությանըAxios․ Վաշինգտոնը քննարկում է Իրանի գերագույն առաջնորդի հնարավոր ոչնչացման սցենարըԹրամփը ստորագրել է համաշխարհային 10% մաքսատուրք սահմանելու հրամանագիրՄարդկանց մոտ փոխում են սննդային սովորությունները․ աճում է պատրաստի ուտեստների պահանջարկըՄադուրոն պետք է պատասխանատվության ենթարկվի Վենեսուելայում, այլ ոչ թե ԱՄՆ‑ում. Բրազիլիայի նախագահՀայտարարությունն անցնում է փաստաբանական համայնքի հետ հարաբերությունների ընդունելի սահմաններըԹրամփը մարտի վերջին կայցելի ՉինաստանԲայկալ լճի սառույցի մեջ բեռնատար է ընկելՈւկրաինական ԱԹՍ-ների հարձակման հետևանքով Կրասնոդարի երկրամասում տուժած կաՌուսաստանի ՊՆ-ն հրապարակել է մեկ օրվա ընթացքում Ուկրաինայի ԶՈւ կորուստների մասին տվյալներՀնդկաստանում ուժեղացրել են անվտանգության միջոցները ահաբեկչության սպառնալիքի պատճառովՏարածաշրջանային զարգացումներ, ներքաղաքական լարվածություն և Արցախյան օրակարգ (տեսանյութ)Հայաստանում վարելահողերի շուրջ 50%-ը չի մշակվում․ ի՞նչ անել. Տիգրան ԴումիկյանԻշխանությունները սկսել են հպարտանալ նախկինների ստեղծածով, Խոտորյալներից մեկը դարձի եկավ, մնացին 8-ը (տեսանյութ)Իրանի ժողովրդի հետ պետք է խոսել հարգալից լեզվով․ Արաղչի Ուկրաինան պահանջում է խաղաղությունից հետո առաջնագծում եվրոպական ուժերի տեղակայում. ԶելենսկիՄեքսիկայի քաղաքականությունը կայունացնում է իրավիճակը ԱմերիկայումՓորձագետը զգուշացնում է․ սմարթֆոնները շուրջօրյա հետևում են օգտատերերինՈւկրաինայի հակամարտությունը գնում է կարգավորման ճանապարհով․ ԱՄՆ-ում Ռուսաստանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Թաթարստանում՝ Ուկրաինայի սահմանից 1200 կմ հեռու, հայտարարվել է անօդաչու թռչող սարքերի վտանգՍտեփաշինը բացահայտել է Պուտինի խնդրանքը Ելցինին Պարեկային ծառայողները ուժեղացված ծառայության ընթացքում ինքնաձիգներ ու ատրճանակներ են հայտնաբերելԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ դիվանագիտական գործընթացինՌուբեն Վարդանյանը ձայնային հաղորդագրություն է թողել Բաքվի դաժան «դատավճռից» հետոԻսրայելի տարածքային ընդլայնումը Մերձավոր Արևելքում ընդունելի կլիներ․ Իսրայելում ԱՄՆ դեսպանԻնչ եղանակ է սպասվումԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մարտի 31-ից ապրիլի 2-ը կայցելի ՉինաստանԱՄՆ առևտրային ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն կարող է բարձրացնել Չինաստանից ներմուծման մաքսատուրքերը«Գարունդ հայերեն է գալիս». Մարագոսը հայերենով շնորհավորում է Մայրենի լեզվի միջազգային օրը (տեսանյութ)Հունգարիան շարունակում է արգելափակել ԵՄ-ի կողմից Ուկրաինային տրամադրվելիք 90 միլիարդ եվրոյի ռազմական վարկըԱՄՆ-ը քննարկում է Իրանի գերագույն առաջնորդի սպանության հնարավորությունըԱՄՆ Գերագույն դատարանի որոշումը համաշխարհային տնտեսության համար դրական ազդեցություն չի ունենա. վերլուծաբանՓետրվարի տաքացումը դեռ գարուն չէ․ մարտի 1-6-ը սպասվում է նորմայից 1-3 աստիճանով ցածր ջերմաստիճանThe Times․ Չարլզ III-ը կաջակցի իր եղբորը գահաժառանգությունից բացառելու որոշմանը