Տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարարին կից հասարակական խորհրդի նիստը
Սեպտեմբերի 22-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարարին կից հասարակական խորհրդի նիստը:
Օրակարգի առաջին հարցը վերաբերում էր «Հայաստանի Հանրապետության սփյուռքի նախարարության 2016 թվականի ծրագրերին՝ «Սփյուռքի երիտասարդների «Արի տուն» հայրենաճանաչության ծրագրի, «Սփյուռք» ամառային դպրոցի, «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի կատարման արդյունքներին, որի մասին, զեկուցումով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը: Անդրադառնալով «Արի տուն» ծրագրին՝ զեկուցողը նշեց, որ այն ապագային միտված ծրագիր է, յուրահատուկ ներդրում է Սփյուռքի երիտասարդության հայրենաճանաչության, հայադարձության առումով, որի արդյունքները առավել ամբողջական ի հայտ կգան 10-20 տարի անց: Ֆ. Զաքարյանը կարևորեց նաև Սփյուռք ամառային դպրոց ծրագիրը, որը հնարավորություն է տալիս Սփյուռքի մեր հայրենակիցներին ամռան ամիսներին Հայրենիքում հայերեն սովորել, մայրենի լեզվի, հայոց պատմության դասեր առնել, ինչպես նաև՝ երգ ու պարի ուսուցիչներին, լրագրողներին, առաջնորդներին, համայնքային գործի կազմակերպիչներին կատարելագործվել ու վարպետանալ: Զեկուցողը կարևորեց նաև «Իմ Հայաստան» փառատոնը, որին մասնակցում են սփյուռքյան երգչախմբեր, պարախմբեր, անհատ կատարողներ, ասմունքողներ, հայկական նվագարանների ու դուդուկի վարպետներ:
ՀՀ սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատար Հրանուշ Հակոբյանը ներկայացրեց «Հայերի վիճակն աշխարհում» զեկույցը, որտեղ անդրադարձ կատարվեց այնպիսի հրատապ հիմնախնդիրների, ինչպիսիք են՝ Հայկական սփյուռքը և տարածաշրջանային առանձնահատկությունների ազդեցությունը, հայ ինքնության պահպանման հետ կապված մարտահրավերները, Թուրքիայի հայ համայնքի, իսլամացված հայերի, սիրիահայերի խնդիրները, հայկական պատմամշակութային ժառանգության ներկա վիճակը և այլն։ Կարևորվեց Սփյուռքի կառուցվածքային միավորումների, համահայկական, հոգևոր, մասնագիտական և տեղական կառույցների դերակատարությունը, սփյուռքյան լրատվամիջոցների, լոբբիստական կառույցների, Հայրենիք-Սփյուռք առնչությունների զարգացման, Հայրենիքում Սփյուռքի ներդրման հեռանկարները:
Ներկայացվեցին պետական քաղաքականության հիմնական սկզբունքներն ու ուղղությունները, նախանշվեցին անելիքները:
Իր զեկույցում ՀՀ սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատարը մասնավորապես նշեց. «Համաշխարհայնացմանը զուգահեռ՝ աշխարհը ընդունված է ասել, որ սփյուռքանում է: Ըստ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տվյալների' տարբեր երկրներ և հատկապես՝ Արևմուտք ներգաղթյալների և փախստականների թիվը 2015թ. հասել է 244 մլն-ի, որը 71 միլիոնով ավել է համեմատած 2000թ. տվյալների հետ: Նման տեղաշարժերի պայմաններում կառուցվածքային լուրջ փոփոխություններ է կրում նաև Հայկական սփյուռքը, որն իր հազարավոր կազմակերպություններով և հայ եկեղեցու կառույցներով ջանում է լուծել հայապահպանության խնդիրները, նպաստել Հայաստանի և ԼՂՀ-ի հետ արդյունավետ հարաբերությունների զարգացմանը:
Ինչպես նշել է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ «Մենք երկու գլխավոր արժեք ունենք՝ հայ ժողովուրդը և Հայաստանը: Դրանք պիտի վեր լինեն մեր բոլոր մյուս արժեքներից: Եվ մեր բոլոր քայլերը, որոշումներն ու վարքն ամբողջությամբ պիտի բխեն այս երկու արժեքներից»:
Զեկուցումից հետո հնչեցին հարցեր և առաջարկներ: Ամփոփելով հասարակական խորհրդի նիստը՝ Հրանուշ Հակոբյանը շեշտեց, որ անելիքներ շատ կան, Սփյուռքում հայապահպանությանը նպաստող առաջնահերթ խնդիրներից մեկն էլ հպարտ, հաղթող հայի կերպարի կերտումն է: