Երևանի մետրոպոլիտեն... չթարմացվող «սովետ»
Կարեն Դեմիրճյանի անվան Երևանի Մետրոպոլիտենն արդեն 35 տարեկան է: Ու չնայած մետրոն ընդամենը 10 կայարան ու 12կմ երկարություն ունի, սակայն այս երկար ու ձիգ տարիների ընթացքում Երևանի Մետրոպոլիտենի ենթակառուցվածքը գործարկվել է գրեթե առանց հիմնարար վերանորոգման:
Նկատենք, որ Երևանի մետրոյի վերականգնման նախագիծը համաֆինանսավորվում է Վերակառուցման ու զարգացման եվրոպական բանկի (5մլն եվրո վարկ), Եվրոպական ներդրումային բանկի (5մլն եվրո վարկ) և ԵՄ Հարևանության ներդրումային գործիքի (5մլն եվրո դրամաշնորհ) կողմից, մետրոպոլիտենի ղեկավարությունը շահույթ է ստանում նաև ժետոնների վաճառքից, որն, ի դեպ՝ ներկայիս վարչապետ, նախկինում՝ քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանի կողմից կրկնակի թանկացվեց: նախկին 50 դրամի փոխարեն՝ այսօր ժետոնի արժեքը կազմում է 100 դրամ. հիշեցնենք, որ այդ թանկացումը ևս մեկնաբանվեց իբրև մետրոյի բարեկարգման խնդիրները լուծելուն ուղղված քայլ, բայց արի ու տես, որ այսօր էլ մենք մետրոյով երթևեկում ենք, այդպես էլ չզգալով այդ փոփոխությունները:
Վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում լրատվական դաշտը հաճախ է անդրադառնում Մետրոպոլիտենում կատարված աշխատանքներին, տեսանյութեր են պատրաստվում մետրոյի, աշխատակազմի մասին, այսօր էլ հնարավոր բոլոր միջոցներով ավետիս են հայտնում, թե վերջապես կգործարկվի երկու նոր շարժակազմ (ընդամենը երկու՞), սակայն որևէ անդրադարձ չկա խնդիրներին ու հասարակությանը հուզող հարցերին:
ԼՈւՐԵՐ.com-ը ընկերության տնօրեն Փ. Յայլոյանին հարցում էր ուղարկել, որով հետաքրքրվել էր, թե մասնավորապես ի՞նչ բարեփոխումներ են իրականացվել այս ընթացքում, որին ի պատասխան՝ Մետրոպոլիտենի հանրային կապերի վարչությունից մանրամասնել են, որ մետրոյի բարեփոխումները սկսվել են դեռ 2008թ.-ից, որի ընթացքում «հսկայական» աշխատանք է կատարվել:
Մետրոպոլիտենից մեզ վստահեցնում են, որ արդիականացման ու բարելավման աշխատանքներն այսօր էլ շարունակվում են, իսկ այս ընթացքում հսկայական աշխատանք է կատարվել, սակայն կատարված աշխատանքները, չգիտես ինչու, տեսանելի չեն և խնդիրներն այսօր էլ շարունակում են չլուծված մնալ: Առաջին տեսանելի և պատկերավոր խնդիրը մաշված ժետոններն են, որոնք դուր չեն գալիս նույնիսկ ժետոն ընդունող սարքերին: Չչափազանցնելու համար՝ նշենք միայն, որ սարքի գլխին մինչև մի քանի անգամ չեն խփում՝ ժետոնը սարքը չի ընդունում: Բայց սա դեռ ամենը չէ. կան կայարաններ, որոնք բոլորովին անմխիթար վիճակում են գտնվում, օրինակ, երբ Գործարանային կայարանում մետրոյի ես սպասում, աչքիդ առաջ տխուր պատկեր է երևան գալիս՝ պատնեշի վրա ճաք՝ ամրացված «սկոտչով», իսկ, օրինակ՝ Սասունցի Դավիթ կայարանի սպասասրահը պատնեշավորված է ժանգոտված թիթեղով: Այս շարքը կարելի է անվերջ շարունակել: