Ինչո՞ւ է newspress.am-ի հիմնադիրն ազատազրկման ենթարկվել. նոր մանրամասներ
Newspress.am կայքի և «Անդրադարձ» մամուլի ակումբի ղեկավար Արմենուհի Հովսեփյանը՝ հանրությանն առավել հայտնի Արիանա անվամբ, Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշմամբ՝ դատապարտվել է ազատազրկման՝ մեկ տարի ժամկետով, սուտ մատնություն կատարելուն դրդելու մեղադրանքով:
ԼՈՒՐԵՐ.com-ի հետ զրույցում լրագրողի պաշտպան Մայիս Հովհաննիսյանը նշեց, որ Արմենուհի Հովսեփյանի համար դատարանը սահմանել է մեկ տարվա ազատազրկում՝ սուտ մատնություն կատարելու  մեղադրանքով.
«Այս պահին ուսումնասիրում եմ մեկ այլ քրեական գործի նյութեր, որը նախորդել է այս քրեական գործին, և շատ կարևոր հանգամանքներ են ի հայտ գալիս, որոնք կարևոր նշանակություն կարող են ունենալ, թե որքանով է հիմնավորված եղել Արմենուհի Հովսեփյանին առաջադրված մեղադրանքը»:
Խոսելով այդ կարևոր հանգամանքների մասին՝ պաշտպանը գնահատական տվեց, որ բոլորովին անհիմն է այն եզրակացությունը, թե իբր, Արմենուհին կարողացել է ազդել գործով անցնող մյուս մեղադրյալ, ոսկու շուկայի աշխատակից Մ. Շուշանյանի վրա:
«Իմ համոզմամբ՝ իրականում հանցագործություն կատարվել է մինչև Արմենուհի Հովսեփյանի ի հայտ գալը: Դա վերաբերվում է Մարտուն Շուշանյանի և չպարզված կոնդեցի Արսենի կողմից՝ ոմն Կարենի համար Եվրոպա, մասնավորապես, Ֆրանսիա մեկնելու վիզա դասավորելու դիմաց: Վիզա դասավորելու գործընթացն իրականում գնահատվել է 10.000 եվրո, սակայն բացի այդ գումարից, Կարենից նշված անձինք ստացել են նաև լրացուցիչ 2650 եվրո վիճելի գումար: Այդ մասին իմանալով, Նարեկ Երիցյանը գործով չպարզված անձից՝ Մարտուն Շուշանյանից, փորձել է ստանալ այդ գումարը: Մի հետաքրքիր փաստ՝ Մարտուն Շուշանյանի հեռախոսահամարը Նարեկ Երիցյանն իբրև թե իմացել է Ֆրանսիայում, ոմն Աբրահամից, որից հետո Ֆրանսիայից վերադառնալով՝ Նարեկ Երիցյանը 2650 եվրո գումարի վերադարձման պահանջով դիմել է Մարտուն Շուշանյանին: Նշված անձինք հանդիպել են և համաձայնության չեն եկել: Վիճաբանությունները շարունակվել են, որոնք կրել են այնպիսի բնույթ, որ Մարտուն Շուշանյանը, այլ ելք չունենալով, դիմել է ոստիկանություն՝ իր նկատմամաբ Նարեկի գործողություններն ընկալելով որպես բռնություն գործադրելու սպառնալիք և մանրամասն նկարագրել է այդ գործողությունները: Ինձ համար անհայտ պատճառներով՝ Մարտուն Շուշանյանը գործի քննության ընթացքում հրաժարվել է իր տված ցուցմունքներից՝ պատճառաբանելով, թե իբրև իր տված տեղեկությունները չեն համապատասխանում իրականությանը, այլ այդ քայլին գնալուն իրեն դրդել է Արմենուհի Հովսեփյանը»,- ասաց փաստաբանը:
Հիշեցնենք, որ Մ. Շուշանյանը 2014թ. հունվարի 9-ին ՀՀ Ոստիկանության Կենտրոնական բաժնում կատարել է սուտ մատնություն այն մասին, թե  2013թ. նոյեմբերից մինչեւ 2014թ. հունվարի 9-ն ընկած ժամանակահատվածում Նարեկ Երիցյանն իրեն հետապնդել է, իր նկատմամբ բռնություն գործադրելու սպառնալիքով պահանջել է 1.436.568 ՀՀ դրամ և 2650 եվրո գումար, դրանով գործով անցնող Նարեկ Երիցյանին մեղադրելով ծանր հանցագործության մեջ:
Ըստ պաշտպան Մայիս Հովհաննիսյանի՝ Մ.Շուշանյանը չէր կարող հայտնվել Արմենուհի Հովսեփյանի ազդեցության տակ՝ քանի որ նա փաստեր է նշում, որոնք ոչ ոք չէր կարող իրեն հուշել, նրա նշած փաստերն ունեն պատճառահետևանքային կապեր, և դրանք կարող էր անել միայն ինքը»:
Պատասխանելով հարցին՝ որտեղից է գալիս  Մ.Շուշանյանի և Արմենուհի Հովսեփյանի ծանոթությունը, փաստաբանը նշեց, որ նրանց ծանոթության պատճառը եղել է այն, որ  Մ. Շուշանյանը մեքենա է վաճառել, իսկ Արմենուհին էլ գնել է այն. ընդամենն այդքանը:
Արմենուհի Հովսեփյանը լրագրող է, և, ըստ էության, ղեկավարում է Newspress.am լրատվական կայքը, որն անդամագրված է միջազգային ճանաչում գտած SEEMO և IPI լրատվական կազմակերպություններին, որոնք սեփական հետաքննությունն են անցկացնելու այս գործի հետ կապված:
Վերջում փաստաբան Մայիս Հովհաննիսյանը հավելեց, որ Արմենուհի Հովսեփյանի նկատմամբ ազատազրկման որոշումն իրենք մեկամսյա ժամկետում կբողոքարկեն Վերաքննիչ դատարանում: