«Մեծարգո՛ վարչապետ Ղարիբաշվիլի,
Նիստի հարգարժա՛ն մասնակիցներ,
Սրտանց ողջունում եմ Վրաստանի վարչապետ, իմ լավ բարեկամ Իրակլի Ղարիբաշվիլիին և Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 13-րդ նիստի բոլոր մասնակիցներին։
Նախ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել մեր վրաց գործընկերներին ավանդական ջերմ ընդունելության համար:
Պետք է արձանագրեմ, որ այսօր մեր երկրների միջև հարաբերությունները թևակոխել են որակապես նոր փուլ և հաջողություններ արձանագրել ամենատարբեր ոլորտներում, իսկ միջկառավարական հանձնաժողովի նիստերի նախագահումը երկու երկրների վարչապետների մակարդակով խոսում է երկկողմ հարաբերությունների արժևորման մասին:
Մեր երկրների տնտեսական համագործակցությունն ունի մեծ ներուժ, և մեր խնդիրն է նպաստել դրա լիարժեք բացահայտմանն ու կյանքի կոչմանը: Այս առումով տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովն իր կարևոր տեղն ունի կողմերի միջև տնտեսական կապերը խորացնելու և ամրապնդելու գործում։
Գոհունակությամբ ուզում եմ փաստել, որ միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի օրակարգը բավականին հագեցած է և ներառում է երկկողմ գործակցության այնպիսի ոլորտներ, ինչպիսիք են` տրանսպորտը, կապը, էներգետիկան, տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, առողջապահությունը, զբոսաշրջությունը, գյուղատնտեսությունը, կրթությունն ու գիտությունը, մշակույթը, շրջակա միջավայրի պահպանությունը և այլն: Կարևորում եմ նիստի շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների լիարժեք կյանքի կոչումը, որը մեր երկրների հարաբերություններին կհաղորդի նոր որակ և բովանդակություն:
Ուրախությամբ պիտի արձանագրեմ, որ նախորդ տարի երկու երկրների առևտրաշրջանառության ծավալը գերազանցել է 1 մլրդ ԱՄՆ դոլարը: Համոզված եմ, որ սա առավելագույնը չէ, և առաջիկա տարիներին ևս առևտրաշրջանառության դրական դինամիկան կպահպանվի՝ շնորհիվ երկու երկրների տնտեսությունների աճի և փոխգործակցության խորացման։
Հարգելի՛ ներկաներ,
Մեծարգո պարոն վարչապետ.
Երկու երկրների հարաբերություններում առկա իրողություններով պայմանավորված նոր հնարավորություններ են ստեղծվել համագործակցության և համատեղ նախագծերի իրականացման համար: Այս առումով հատկանշական է, որ որոշում է կայացվել Հայաստանի և Վրաստանի միջև ռազմավարական գործընկերության հաստատման վերաբերյալ: Վստահ եմ, որ այս ձևաչափը համապատասխանում է մեր երկրների միջև հարաբերությունների առկա մակարդակին, ինչպես նաև նոր հնարավորություններ կբացի փոխգործակցության առավել խորացման համար:
Ավարտելով խոսքս՝ ցանկանում եմ կրկին շնորհակալություն հայտնել հայկական պատվիրակության ընդունելությունը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար և հաջողություն ու արդյունավետ աշխատանք մաղթել նիստի մասնակիցներին: Շնորհակալություն»:
Հայաստանի բռնցքամարտի հավաքականը կմասնակցի Ստրանջայի հեղինակավոր մրցաշարինԲագրատ սրբազանի շնորհավորանքը՝ փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանի տարեդարձի առթիվՊետությունը հայրենիքի գոյության ապահովման ձև է, նրա կենսունակությունը ապահովելու միջոց․ ԱշոտյանՌուսաստանից Վրաստան անցած տասնյակ բեռնատարների վարորդների փետրվարի 12-ից թույլ չեն տալիս ուղևորվել ՀայաստանԳոգավան բնակավայրում բռնկված հրդեհը մարվել է․ կանխվել է հրդեհի տարածումը8700 երեխա սեպտեմբերի 1-ից չի կարողանալու իր դպրոցը գնալ․ փորձագետն ահազանգում է (տեսանյութ)Երկուշաբթի լույս չի լինելու․ հասցեներ The Guardian-ը կոչ է արել «կամավորների կոալիցիային» զորք մտցնել Կիև և այլ քաղաքներՇենգավիթում բախվել են ավտոմեքենաներ․ 4 վիրավորից մեկն անչափահաս էԿանխիկի փոխարեն կրիպտո․ միլենիալներն ու Gen Z-ը փոխում են ֆինանսական խաղի կանոններըReuters. OpenAI-ը մինչև 2030 թվականը նախատեսում է շուրջ 600 միլիարդ դոլարի հաշվարկային ծախսերԿդառնա՞ արդյոք Հայաստանը լիովին հակառուսական՝ դա ցույց կտա ժամանակը հունիսից հետո (տեսանյութ)Քահանան փետրվարի 23-ի խնջույքները անվանել է անտեղիՊացիենտ, բուժանձնակազմ, պետություն․ այս երեք կողմից և ոչ մեկի օպտիմալ շահը չպետք է ստորադասվիՖինլանդական ծոցը ամբողջությամբ սառել է՝ առաջին անգամ 2011-ից ի վերՍևանի կենտրոնական հրապարակում այսօր 20–ամյա երիտասարդի են սպանել Առեղծվածային մահվան դեպք՝ Գեղարքունիքի մարզում. 20-ամյա տղայի կյանքը բժիշկներին չի հաջողվել փրկելՈւկրաինական անօդաչուները փորձել են հարձակվել Թաթարստանի արտադրական օբյեկտների վրաԶելենսկին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հետ քննարկել է Ժնևի բանակցությունների արդյունքներըԹաիլանդում կենդանաբանական այգում մի քանի շաբաթվա ընթացքում անկել է ավելի քան 70 վագրԿուլեբան պատմել է՝ ինչպես էր Բայդենը «հրաժեշտ տալիս» իրեն և Ուկրաինային СВО-ից երկու օր առաջՃապոնացի գիտնականները հրաժարվել են Դաունի համախտանիշի հետ կապված քրոմոսոմի հեռացման մեթոդիցՔասախում այրվել է գազալցակայանի սպասասրահը և կից սենյակըՊակիստանում մահապարտի հարձակման հետևանքով զոհվել են երկու զինվոր, այդ թվում՝ փոխգնդապետԶախարովան սպառնացել է պատասխան քայլերով՝ Հարավային Կորեայի հնարավոր մասնակցության դեպքում Ուկրաինայի մատակարարումներինՌուսական ապահովագրողներին արգելվել է ուղիղ համագործակցել հնդկական կլինիկաների հետNYT: ԱՄՆ-ը կարող է խրվել երկարատև պատերազմի մեջ՝ Իրանի դեմ հարվածների դեպքումԷփշտեյնի ստվերը հասավ նաև «Ֆերգիին»․ Արքայազն Էնդրյուի նախկին կինը հայտնվել է սկանդալի կենտրոնումԹուրքիայում ԵՄ-ի քաղաքականությունը Ռուսաստանի նկատմամբ անվանել են «ինֆանտիլ»Կալլասը փորձում է անել այն, ինչ չի հաջողվել Նապոլեոնին և Հիտլերին. ՕրբանՖինլանդացի քաղաքական գործիչը կոչ է արել Կիևին շտապ խաղաղություն կնքել Մոսկվայի հետԻրանում բողոքի ցույցերի ժամանակ զոհվել է 3117 մարդԶելենսկին նոր պատժամիջոցներ է սահմանել Ռուսաստանի դեմՌուսական զորամիավորման հրամանատարը պարզաբանել է՝ ինչու СВО-ի գոտում Telegram չեն օգտագործումԱմփոփվել են Սյունիքի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքներըՓետրվարի 22-ին և 23-ին եղանակային վտանգի դեղին մակարդակ է հայտարարված Մոսկվայում Մի-8 ուղղաթիռը Յամալում կատարել է կոշտ վայրէջքՊետդումայում ներկայացրել են Ռուսաստանի դիրքորոշումը հատուկ ռազմական գործողության նպատակների վերաբերյալ«Ոչ Արևմտյան Ադրբեջանին» նախաձեռնության նպատակն է կանխարգելել վաղվա հնարավոր սպառնալիքները (տեսանյութ)«Խնդիր չէր լինի», եթե Իսրայելը ընդլայնվեր Մերձավոր Արևելքում. ԱՄՆ դեսպանՌուսաստանի ՊՆ-ն հայտարարել է Դոնեցկի մարզի Կարպովկայի վերահսկողության մասին«Եվրոպան պետք է փոխվի»․ Գերմանացի նախկին պատգամավորն առաջարկում է նոր միություն՝ Ռուսաստանի հետ գործընկերությամբՀերոս հրամանատարը պատմել է՝ ինչպես է Կիևի մերձակայքում ապահովել 150 զինծառայողի նահանջըՄարտի 1-ից կբարձրացվեն 80 տարին լրացած քաղաքացիների կենսաթոշակները. ՌԴՌոսատոմի ղեկավարը հայտարարել է Էներգոդարում իրավիճակի վատթարացման մասին Քաղաքական սրացումներ ողջ աշխարհում. զինված ուժեր, պատժամիջոցներ և ընտրություններ (տեսանյութ)HR-փորձագետը նշել է ռեզյումե ուղարկելու ամենավատ ժամանակըՏեխնիկապես նրանք տարբեր են, սակայն հոգեբանական առումով շատ նման են. Դիբալան՝ Մեսսիի և Ռոնալդուի մասիՀրդեհի ահազանգ գազալցակայաններից մեկում․ հրդեհը մեկուսացվել էՄերկ տղամարդը փախուստի է դիմել շտապօգնության մեքենայով՝ հիվանդը ներսում