Ֆինանսական գրագիտություն փոքր տարիքից․ Ամերիաբանկի նոր նախաձեռնությունը (տեսանյութ) Պետությանն է վերադարձվել շուրջ 5 հա մակերեսով 10 անշարժ գույք, շուրջ 103 միլիոն դրամ. ամփոփվել են Սյունիքի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները Վազգեն Սաղաթելյանի կալանքը 3 ամսով երկարացնելու որոշման դեմ բողոքի վերաբերյալ վերաքննիչ դատարանի որոշումը կայացվելու է երկուշաբթի օրը. փաստաբան ԱԱԾ-ն` ՀՀ-ում եղած ադրբեջանցիների մասին․ Սահմանափակ հարված կհասցնենք Իրանին․ Թրամփ (տեսանյութ) Տարածաշրջանային զարգացումներ, ներքաղաքական լարվածություն և Արցախյան օրակարգ (տեսանյութ) Իշխանությունները սկսել են հպարտանալ նախկինների ստեղծածով, Խոտորյալներից մեկը դարձի եկավ, մնացին 8-ը (տեսանյութ) Պարեկային ծառայողները ուժեղացված ծառայության ընթացքում ինքնաձիգներ ու ատրճանակներ են հայտնաբերել Ռուբեն Վարդանյանը ձայնային հաղորդագրություն է թողել Բաքվի դաժան «դատավճռից» հետո ԱՄՆ-ը քննարկում է Իրանի գերագույն առաջնորդի սպանության հնարավորությունը Փետրվարի տաքացումը դեռ գարուն չէ․ մարտի 1-6-ը սպասվում է նորմայից 1-3 աստիճանով ցածր ջերմաստիճան The Times․ Չարլզ III-ը կաջակցի իր եղբորը գահաժառանգությունից բացառելու որոշմանը Թրամփի նոր մաքսատուրքերը կտևեն 150 օր
Գլխավոր դատախազությունը՝ 44-օրյայի օրերին զենքերի անհետացման և քրեական գործեր լինել-չլինելու մասին
Օրեր առաջ 168.am-ը «Փաշինյանի չտված հանձնարարականը պատերազմի օրերին անհետացած զենքի վերաբերյալ» վերտառությամբ հոդվածում անդրադարձել էր 44-օրյա պատերազմի օրերին անհետացած զենքի թեմային:
Մասնավորապես, սեպտեմբերի 12-ին Կառավարության նիստի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը զենքի գործադրմամբ առանձնապես ծանր հանցագործությունների դեպքերի աճի համատեքստում նշել էր, որ 44–օրյա պատերազմից հետո երկրում կա անհետացած զենքի մեծ քանակև, որ ՆԳ նախարարին հանձնարարել է վերանայել ապօրինի զենք–զինամթերքի փնտրտուքի հետ կապված մեթոդաբանությունը։
Հիշեցնենք, որ ընթացիկ տարվա հունվարին 2023 թվականի ՆԳՆ գործունեությունն ամփոփող ասուլիսի ժամանակ ՀՀ ներքին գործերի նախարար Վահե Ղազարյանը հայտարարել էր, որ 2020 թվականի Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո անհետացել է 17.000 միավոր ինքնաձիգ։
Իսկ հուլիսի 8-ի մեր գրավոր հարցմանն ի պատասխան, որի միջոցով փորձել էինք պարզել՝ արդյո՞ք անհետացած ինքնաձիգները գտնվել են՝ մասնակի կամ ամբողջությամբ, ո՞ւմ հաշվեկշռում են եղել, այսինքն՝ այդ 17.000 միավոր ինքնաձիգը ՀՀ ԶՈւ զինանոցի՞ց են կանոնավոր զորքի կամ այլ ճանապարհով հասել Արցախ, ՀՀ ներքին գործերի նախարարությունից մեզ հայտնել էին.
«ՀՀ ՊՆ համապատասխան ստորաբաժանումների հետ աշխատանքներ են իրականացվել նշված զենքերի գտնվելու վայրերը պարզելու ուղղությամբ, որի արդյունքում սպառազինության զգալի խմբաքանակի գտնվելու վայրն արդեն իսկ պարզվել է: Միաժամանակ հայտնում ենք, որ վերը նշված զենքերի հայտնաբերման ուղղությամբ աշխատանքները շարունակվում են»:
Հաշվի առնելով, որ Նիկոլ Փաշինյանը Կառավարության նիստի ժամանակ Վահե Ղազարյանի առաջ զենքի փնտրտուքի մեթոդաբանության փոփոխության անհրաժեշտության խնդիր է դրել, մենք ևս մեկ հարցում ենք ուղարկել Ներքին գործերի նախարարություն սեպտեմբերի 13-ին՝ պարզելու, թե ինչ մեթոդաբանության վերանայման մասին է խոսքը, ինչպես նաև՝ կա՞ն տվյալներ, որ այդ անհետացած զենքի ինչ-որ քանակ կարող է մնացած լինել օկուպացված Արցախում, և արդյո՞ք տեղեկություն ունեն անհետացած սպառազինության հետ կապված քրեական գործերի մասին: ՆԳՆ-ից դեռ չեն պատասխանել:
Իսկ մենք նույնօրինակ հարցում ուղարկել էինք նաև ՀՀ գլխավոր դատախազությանը, թե արդյո՞ք 2020 թվականի պատերազմի օրերին զենքի անհետացման հետ կապված կան հարուցված քրեական գործեր, եթե այո, ապա այդ անձինք զինվորականնե՞ր են, պայմանագրայիննե՞ր, թե՞ կամավորներ:
Սեպտեմբերի 13-ին ուղարկված մեր գրավոր հարցմանն ի պատասխան՝ Դատախազությունից հայտնել են. «2020 թվականի պատերազմի օրերին զենքերի անհետացման հետ կապված քրեական վարույթների մասով ՀՀ դատախազությունում ամփոփված տվյալներ առկա չեն»:
Նշենք, որ սեպտեմբերի 12-ին Կառավարության նիստում ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը ներկայացրել էր ոստիկանության տեղեկատվական կենտրոնի տվյալները 2024 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում:
Մասնավորապես, դատախազը մտահոգիչ է համարել զենքի գործադրմամբ առանձնապես ծանր հանցագործությունների դեպքերի աճը: Եվ սրան ի պատասխան էր Նիկոլ Փաշինյանը նշել, որ 44–օրյա պատերազմից հետո երկրում կա անհետացած զենքի մեծ քանակ, և Վահե Ղազարյանը դրանք փնտրելու մեթոդաբանությունը պիտի վերանայի:
Իսկ իրականում երկրի կառավարման մեթոդաբանությունը և համակարգը պիտի փոխվի:
Ֆինանսական գրագիտություն փոքր տարիքից․ Ամերիաբանկի նոր նախաձեռնությունը (տեսանյութ)CNN․ ԱՄՆ հետախուզությունը հայտարարել է Չինաստանում նոր սերնդի միջուկային զենքի ստեղծման մասինՕրբանը դիմել է Թրամփին Ուկրաինայի հարցով՝ կոչ անելով «շարունակել նույն ոգով»Պետությանն է վերադարձվել շուրջ 5 հա մակերեսով 10 անշարժ գույք, շուրջ 103 միլիոն դրամ. ամփոփվել են Սյունիքի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքներըԼիբանանի նախագահը դատապարտել է Իսրայելի հարձակումներըՌազմական փորձագետը Կարպովկայի վերահսկողությունը կապել է Դոնբասի լիակատար գրավման նախապատրաստության հետMash․ Պոլինա Գագարինան կուտակել է 10 մլն ռուբլու հարկային պարտքՌուսաստանը սպառնում է պատասխան քայլերով, եթե Հարավային Կորեան միանա PURL ծրագրինՎազգեն Սաղաթելյանի կալանքը 3 ամսով երկարացնելու որոշման դեմ բողոքի վերաբերյալ վերաքննիչ դատարանի որոշումը կայացվելու է երկուշաբթի օրը. փաստաբանՌուսաստանում արձագանքել են Ուկրաինայի հարձակմանը Ուդմուրտիայի վրա՝ 1400 կմ խորքումԳումեննիկը Օլիմպիադայում մնացել է առանց խոստացված սմարթֆոնի՝ անձնական հեռախոսի խափանումից հետոԱրցախն իմ հայրենիքն է, արյուն էինք թափել սուրբ հողի համար րոպե անգամ չվարանելով․ Խաչիկ ԳալստյանԱջափնյակի կրակոցներից մեկ ամիս առաջ օպերատիվ աշխատանք է կատարվել, բայց զենք չի հայտնաբերվել. «Հետք»Քահանան փետրվարի 23-ի խնջույքները անվանել է անտեղիReuters․ ԱՄՆ-ի մաքսատուրքերի չեղարկումը կարող է «բումերանգ» դառնալ եվրոպական բիզնեսի համարՍլովակիայի վարչապետը սպառնացել է դադարեցնել էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը ՈւկրաինայինՄակրոնը գնահատել է ԱՄՆ Գերագույն դատարանի վճիռը՝ որպես դաշնային իշխանության վերահսկողության օրինակԱԱԾ-ն` ՀՀ-ում եղած ադրբեջանցիների մասին․ Սահմանափակ հարված կհասցնենք Իրանին․ Թրամփ (տեսանյութ)Արևմուտքում Ուկրաինայի ապագան բնութագրել են՝ որպես «բացարձակապես տխուր»Նախորդ տարվա համեմատ ՀՆԱ-ն աճել է 7.2%-ով․ ՀՀ կառավարությունԿիևը էլեկտրաէներգիան օգտագործում է ոչ թե ժողովրդի, այլ անօդաչուների արտադրության համար․ ԱզարովՖրանսիայում տագնապ են հնչեցնում Ուկրաինայի՝ Եվրամիությանը հնարավոր անդամակցության վերաբերյալՀայկ Կոստանյանը սուտ տեղեկատվություն է տրամադրել․ Արթուր ՉախոյանԱՄՆ‑ն ավելի քան 60 ռազմական ինքնաթիռ է տեղակայել Հորդանանի ռազմակայանում՝ Իրանի հետ լարվածության ֆոնինԿիևը առաջարկել է ԵՄ‑ին օգտագործել Օդեսա‑Բրոդի նավթամուղը «Դրուժբայի» փոխարենՈւկրաինայի նախագահական ընտրությունները կարող են անցկացվել 2026 թվականինԱՄՆ-ի գազային հաջողությունները կարող են հարվածել սեփական տնտեսությանըAxios․ Վաշինգտոնը քննարկում է Իրանի գերագույն առաջնորդի հնարավոր ոչնչացման սցենարըԹրամփը ստորագրել է համաշխարհային 10% մաքսատուրք սահմանելու հրամանագիրՄարդկանց մոտ փոխում են սննդային սովորությունները․ աճում է պատրաստի ուտեստների պահանջարկըՄադուրոն պետք է պատասխանատվության ենթարկվի Վենեսուելայում, այլ ոչ թե ԱՄՆ‑ում. Բրազիլիայի նախագահՀայտարարությունն անցնում է փաստաբանական համայնքի հետ հարաբերությունների ընդունելի սահմաններըԹրամփը մարտի վերջին կայցելի ՉինաստանԲայկալ լճի սառույցի մեջ բեռնատար է ընկելՈւկրաինական ԱԹՍ-ների հարձակման հետևանքով Կրասնոդարի երկրամասում տուժած կաՌուսաստանի ՊՆ-ն հրապարակել է մեկ օրվա ընթացքում Ուկրաինայի ԶՈւ կորուստների մասին տվյալներՀնդկաստանում ուժեղացրել են անվտանգության միջոցները ահաբեկչության սպառնալիքի պատճառովՏարածաշրջանային զարգացումներ, ներքաղաքական լարվածություն և Արցախյան օրակարգ (տեսանյութ)Հայաստանում վարելահողերի շուրջ 50%-ը չի մշակվում․ ի՞նչ անել. Տիգրան ԴումիկյանԻշխանությունները սկսել են հպարտանալ նախկինների ստեղծածով, Խոտորյալներից մեկը դարձի եկավ, մնացին 8-ը (տեսանյութ)Իրանի ժողովրդի հետ պետք է խոսել հարգալից լեզվով․ Արաղչի Ուկրաինան պահանջում է խաղաղությունից հետո առաջնագծում եվրոպական ուժերի տեղակայում. ԶելենսկիՄեքսիկայի քաղաքականությունը կայունացնում է իրավիճակը ԱմերիկայումՓորձագետը զգուշացնում է․ սմարթֆոնները շուրջօրյա հետևում են օգտատերերինՈւկրաինայի հակամարտությունը գնում է կարգավորման ճանապարհով․ ԱՄՆ-ում Ռուսաստանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Թաթարստանում՝ Ուկրաինայի սահմանից 1200 կմ հեռու, հայտարարվել է անօդաչու թռչող սարքերի վտանգՍտեփաշինը բացահայտել է Պուտինի խնդրանքը Ելցինին Պարեկային ծառայողները ուժեղացված ծառայության ընթացքում ինքնաձիգներ ու ատրճանակներ են հայտնաբերելԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ դիվանագիտական գործընթացինՌուբեն Վարդանյանը ձայնային հաղորդագրություն է թողել Բաքվի դաժան «դատավճռից» հետո