Վարորդը բախվել է հողաթմբերին, քարերին․ վիրավոր կա Վաղը տեղի կունենա 18 արդարների գործով «արտահերթ» դատական նիստ ՈւՂԻՂ․ «Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության 6–րդ համագումարը Կորցնո՞ւմ է արդյոք Ռուսաստանն իր ազդեցությունը հետխորհրդային երկրներում և մասնավորապես՝ Հայաստանում. Վալենտինա Կոմլևա (տեսանյութ) Տարադրամի փոխարժեքները՝ այսօր Չինաստանը մշակում է նոր սերնդի միջուկային զենք Հայկական ծագման ապրանքների արտահանումն աճել է ավելի քան 2 անգամ․ Պապոյան Փրկարարները մետաղի ջարդոնի վերածված ավտոմեքենայից դուրս են բերել 26-ամյա վարորդի դին Պուտինը և Զելենսկին կարող են հանդիպել առաջիկայում Առանձին շրջաններում սպասվում են տեղումներ Դանակի հարվածներից uպանված 20-ամյա տղան ՊՆ պայմանագրային զինծառայող էր. մանրամասներ. Armlur Ավստրիայում ձնահոսքի հետևանքով զոհվել է հինգ մարդ
Առանց բավարար ապացույցների, դատավորի դեմ վարույթ են հարուցել. «Հրապարակ»
Օրվա խորհուրդ
Բարձրագույն դատական խորհուրդը երեկ քննության առավ դատավոր Վահե Միսակյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ  արդարադատության նախարարության ներկայացրած միջնորդությունը։ Ըստ միջնորդության՝ դատավորի նկատմամբ կարգապահական վարույթը հարուցվել է դատախազության հաղորդման հիման վրա՝ Վազգեն Մանուկյանի գործով իբրեւ թե դատավարական ժամկետների խախտման պատճառաբանությամբ։
Հիշեցնենք, որ Մանուկյանը մեղադրվում էր իշխանությունը զավթելուն եւ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչեր հնչեցնելու համար։ Խոսքը 2020 թվականի պատերազմից հետո Հայրենիքի փրկության շարժման ժամանակ հնչեցրած ելույթների եւ կոչերի մասին էր: Դատավոր Միսակյանը, գործը ստանալով 2021 թ. մարտին, դատավճիռ է արձակել 2024 թ. հունիսին: Ընդ որում, Մանուկյանին մեղավոր է ճանաչել եւ դատապարտել 400 հազար դրամի չափով տուգանքի։
Նիստի ընթացքում Միսակյանի ներկայացուցիչ Արա Ղազարյանը հանրային շահի համատեքստում հետաքրքրվեց, թե արդյոք վարույթի հարուցման ժամանակ նախարարությունը հաշվի առնո՞ւմ է դատավորի մասնագիտական հեղինակությունը, ինչին արձագանքելով՝ ԱՆ ներկայացուցիչը նշեց, որ որեւէ գործով ԱՆ-ն չի անդրադառնում հեղինակությանը։ Հարցին, թե մյուս գործերով դատավորը տարբերակվա՞ծ մոտեցում է ցուցաբերել, ԱՆ ներկայացուցիչը նշեց, թե սա հենց այն գործն էր, որն իր բնույթով պետք է տարբերակված մոտեցման արժանանար։ Իսկ ինչո՞ւմ էր այդ առանձնահատկությունը, գուցե նրանում, որ քաղաքական էր եւ ՔՊ-ական իշխանության կողմից հրահանգվա՞ծ:
Ըստ նախարարության ներկայացուցիչ Արտյոմ Սուջյանի՝ դատախազության կողմից հաղորդումը ներկայացնելու պահին 18 դատական նիստ էր նշանակված, որից կայացել էր 4-ը, դատական նիստերը նշանակվել են՝ ընդհուպ մինչեւ 4 ամիս ընդմիջումներով, մինչդեռ պետք է առավել կարճ ընդմիջումներով նշանակվեին, որ տպավորություն չլիներ, թե ձգձգվում է։ Ըստ ԱՆ-ի՝ դատավորը խուսափել է արդարադատության իրականացումից, կանխամտածված ձգձգել է, ուշադրություն չի դարձրել այն հանգամանքին, որ պետք է քայլեր իրականացնի՝ նիստերը չհետաձգելու։ Արդյունքում, ըստ ԱՆ ներկայացուցչի, գործի քննության ողջամիտ ժամկետը խախտվել է «կոպիտ անփութությամբ»։ Նախարարությունը նաեւ կասկածի տակ է առել որոշ դատական նիստերի՝ նախապես նշանակված լինելու հարցը, մինչդեռ դատավորի ներկայացուցիչը նշում է՝ նիստերը պատշաճ նշանակված են եղել։
Հարցադրումների ընթացքում Վահե Միսակյանը հետաքրքրվեց՝ արդյոք պատկերացնո՞ւմ են դատարանների ծանրաբեռնվածությունը, չնախատեսված խնդիրների առկայության դեպքում, օրինակ՝ բերման ենթարկելու որոշումները պատշաճ չեն իրականացվում, կալանավորներին չեն բերում դատարան եւ այլն, ինչը լրացուցիչ ծանրաբեռնվածություն է ստեղծում։ Նախարարության ներկայացուցիչն արձագանքեց՝ իրենք չեն ցանկանում թույլ տալ, որ ծանրաբեռնվածությունը որպես պատրվակ օգտագործեն, եւ հաճախ հաղորդումներին ընթացք չեն տալիս՝ հաշվի առնելով այդ ծանրաբեռնվածությունը, բայց դա ոչ բոլոր դեպքերում է այդպես։
ԲԴԽ նախագահ Կարեն Անդրեասյանը նախարարության ներկայացուցչից պարբերաբար հետաքրքրվում էր՝ որն է դատավորի մոտիվացիան, որ Վազգեն Մանուկյանի գործը ձգձգի։ Ներկայացուցիչը պատասխանեց, թե չեն կարող ասել՝ 3 տարի 4 ամիս քննությունը դատավորի կողմից դիտավորությա՞մբ է ձգձգվել, թե՞ ոչ, դրա վերաբերյալ իրենք բավարար ապացույցներ չունեն։
Հարցուպատասխանի փուլից հետո դատավորի ներկայացուցիչները միջնորդեցին հետաձգել նիստը, քանի որ այդ ընթացքում մի քանի հանգամանքներ են ներկայացվել նախարարության կողմից, որոնց շուրջ կասկածները պետք է փարատվեն, անհրաժեշտ են լրացուցիչ նյութեր։ Խորհուրդը որոշեց մասնակի բավարարել միջնորդությունը՝ ժամանակ տրամադրելով տեղեկությունը ճշտելու համար։ Դատավորի նկատմամբ հաջորդ դատական նիստը նշանակվել է սեպտեմբերի 23-ին, ժամը 10։00-ին։
Նշենք, որ դատական համակարգում վստահ են, որ Վազգեն Մանուկյանի գործն ընդամենը պատրվակ է, իրական պատճառը Սերժ Սարգսյանին արդարացնելն է, որի համար պատրաստվում են Վահե Միսակյանի լիազորությունները դադարեցնել: Դատավորները խոսում են այն մասին, որ սա ակնհայտորեն քաղաքական հաշվեհարդար է, որն իրականացվում է կոնկրետ Նիկոլ Փաշինյանից իջեցված հրահանգով։
Վարորդը բախվել է հողաթմբերին, քարերին․ վիրավոր կա Վաղը տեղի կունենա 18 արդարների գործով «արտահերթ» դատական նիստՈւՂԻՂ․ «Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության 6–րդ համագումարըԿորցնո՞ւմ է արդյոք Ռուսաստանն իր ազդեցությունը հետխորհրդային երկրներում և մասնավորապես՝ Հայաստանում. Վալենտինա Կոմլևա (տեսանյութ) Տարադրամի փոխարժեքները՝ այսօր Չինաստանը մշակում է նոր սերնդի միջուկային զենքՀայկական ծագման ապրանքների արտահանումն աճել է ավելի քան 2 անգամ․ Պապոյան Փրկարարները մետաղի ջարդոնի վերածված ավտոմեքենայից դուրս են բերել 26-ամյա վարորդի դինՊուտինը և Զելենսկին կարող են հանդիպել առաջիկայումԳրոսմայստեր Արամ Հակոբյանը՝ Տաշքենդում անցկացված շախմատի միջազգային մրցաշարի Masters խմբի հաղթող Առանձին շրջաններում սպասվում են տեղումներ Դանակի հարվածներից uպանված 20-ամյա տղան ՊՆ պայմանագրային զինծառայող էր. մանրամասներ. Armlur Սրանց պետք է հեռացնել, որ և՛ անկախ Հայաստան լինի, և՛ իրական հայ-ռուսական դաշինք. Էդուարդ Շարմազանով ՃՏՊ Սասունիկ բնակավայրի մոտակայքում․ կա զոհ Ինչ իրավիճակ է ՀՀ ճանապարհներին և Լարսում Օրվա խորհուրդ․ փետրվարի 22Ավստրիայում ձնահոսքի հետևանքով զոհվել է հինգ մարդԶելենսկին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հետ քննարկել է եռակողմ բանակցություններըԻրանի վրա հարձակումը կարող է վերածվել երկարատև հակամարտության. NYTՍանասարյանը արդարացվեց. Արդյո՞ք Փաշինյանը ներողություն կխնդրի նրանից Մեծ Պահք. փետրվարի 22-ին՝ Արտաքսման կիրակիԱրևմուտքում Ուկրաինայի ապագան բնութագրել են՝ որպես «բացարձակապես տխուր»Արթուր Ավետիսյանը՝ չեմպիոն, Մամիկոն Խաչատրյանը՝ փոխչեմպիոն55-ամյա նախկին Playboy մոդելի տպավորիչ կազմվածքի գաղտնիքներըReuters. ԱՄՆ ճնշման ֆոնին Կուբայի անվտանգության ուժերը հեռանում են ՎենեսուելայիցՀՀ ԱԳՆ գլխավոր քարտուղարը և ՀԲԸՄ նախագահը քննարկել են համագործակցության հեռանկարներըԱշխարհում վտանգված է ավելի քան 3,000 լեզու․ որտեղ են դրանք կենտրոնացածԱՄՆ Գերագույն դատարանը չեղարկել է Թրամփի համաշխարհային մաքսատուրքերը՝ վերահաստատելով իր վերահսկողական դերըԻնչպես միլիարդատեր Լես Ուեքսները նպաստեց Ջեֆրի Էփշտեյնի վերելքին. Al-JazeeraԵվրոպան «չի ընդունում» հարաբերությունների սառեցումը ԱՄՆ-ի հետ. քաղաքագետBose, Samsung և Sennheiser ականջակալներում հայտնաբերվել են քաղցկեղի վտանգ պարունակող նյութերՀայաստանի բռնցքամարտի հավաքականը կմասնակցի Ստրանջայի հեղինակավոր մրցաշարինԲագրատ սրբազանի շնորհավորանքը՝ փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանի տարեդարձի առթիվՊետությունը հայրենիքի գոյության ապահովման ձև է, նրա կենսունակությունը ապահովելու միջոց․ ԱշոտյանՌուսաստանից Վրաստան անցած տասնյակ բեռնատարների վարորդների փետրվարի 12-ից թույլ չեն տալիս ուղևորվել ՀայաստանԳոգավան բնակավայրում բռնկված հրդեհը մարվել է․ կանխվել է հրդեհի տարածումը8700 երեխա սեպտեմբերի 1-ից չի կարողանալու իր դպրոցը գնալ․ փորձագետն ահազանգում է (տեսանյութ)Երկուշաբթի լույս չի լինելու․ հասցեներ The Guardian-ը կոչ է արել «կամավորների կոալիցիային» զորք մտցնել Կիև և այլ քաղաքներՇենգավիթում բախվել են ավտոմեքենաներ․ 4 վիրավորից մեկն անչափահաս էԿանխիկի փոխարեն կրիպտո․ միլենիալներն ու Gen Z-ը փոխում են ֆինանսական խաղի կանոններըReuters. OpenAI-ը մինչև 2030 թվականը նախատեսում է շուրջ 600 միլիարդ դոլարի հաշվարկային ծախսերԿդառնա՞ արդյոք Հայաստանը լիովին հակառուսական՝ դա ցույց կտա ժամանակը հունիսից հետո (տեսանյութ)Քահանան փետրվարի 23-ի խնջույքները անվանել է անտեղիՊացիենտ, բուժանձնակազմ, պետություն․ այս երեք կողմից և ոչ մեկի օպտիմալ շահը չպետք է ստորադասվիՖինլանդական ծոցը ամբողջությամբ սառել է՝ առաջին անգամ 2011-ից ի վերՍևանի կենտրոնական հրապարակում այսօր 20–ամյա երիտասարդի են սպանել Առեղծվածային մահվան դեպք՝ Գեղարքունիքի մարզում. 20-ամյա տղայի կյանքը բժիշկներին չի հաջողվել փրկելՈւկրաինական անօդաչուները փորձել են հարձակվել Թաթարստանի արտադրական օբյեկտների վրաԶելենսկին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հետ քննարկել է Ժնևի բանակցությունների արդյունքները