Սուդանում անօդաչու թռչող սարքերի հարվածների հետևանքով ընդամենը մի քանի օրվա ընթացքում զոհվել է ավելի քան 50 մարդ Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում առաջադրվել է Վանիկ Օհանյանը Փաշինյանն ու Եվրոպական հանձնաժողովի տնօրեն քննարկել են Հայաստան-ԵՄ համագործակցության ընթացիկ ծրագրեր Հայաստանը մեծ կարևորություն է տալիս Չինաստանի հետ հարաբերությունների խորացմանը. Փաշինյան ՈՒՂԻՂ․ Ի պաշտպանություն կաթողիկոսի բողոքի ակցիա ՀԷՑ-ը խլվել է եւ գործընթացը քաղաքական է. Դավիթ Ղազինյան (տեսանյութ) ՀԷՑ-ում վթարները 40%-ով աճել են, բայց ՀԾԿՀ-ի ղեկավարը աշխատանքը լավ է գնահատում, սա նոր գիտություն է Քաղաքական բուռն զարգացումներ և Օլիմպիական խաղեր (տեսանյութ) Քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգի իրագործմանն առնչվող հարցեր ԱՄՆ ազդանշան Ռուսաստանին ու Չինաստանին. Ռուբեն Վարդանյանը Բաքվում դատապարտվեց 20 տարվա ազատազրկման (տեսանյութ) Դատարանը նույնիսկ չի կանխատեսել թե ինչպես պետք է տարանջատի բժշկական գաղտնիք պարունակող տվյալը՝ գործի համար նշանակություն ունեցող տվյալից. փաստաբան ՊՆ-ում քննարկվել են հայ-ամերիկյան ռազմական համագործակցության ամրապնդման ուղղությունները
Դատարանը նույնիսկ չի կանխատեսել թե ինչպես պետք է տարանջատի բժշկական գաղտնիք պարունակող տվյալը՝ գործի համար նշանակություն ունեցող տվյալից. փաստաբան
Փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանը գրել է.
Օրեր առաջ Դատարանի ոչ իրավաչափ որոշումներով «Իզմիրլյան» ԲԿ-ի տնօրեն պրոֆեսոր Արմեն Չարչյանի եւ բուժական գծով տնօրենի տեղակալ Տիգրան Նալբանդյանի աշխատասենյակներում կատարվել են խուզարկություններ։
Հիշատակված որոշումները վերաքննության կարգով բողոքարկվել են։
Դատարանը որոշումներ կայացնելիս հաշվի չի ի թիվս այլնի հետեւյալ կարեւոր երկու հանգամանքներ.
1. ֆորմալ - իրավաբանական իմաստով Արմեն Չարչյանը թեև հանդիսանում է «Իզմիրլյան» ԲԿ-ի տնօրենը, իսկ Տիգրան Նալբանդյանը տնռրենի տեղակալ, սակայն բովանդակային առումով վերջիններս մասնագիտությամբ բժիշկ են և իրենց աշխատասենյակում բացի տնօրինչական գործառույթներից իրականացնում են նաև բուն բժշկությանն առնչվող գործունեություն, այն է՝ հաճախորդների, հիվանդների ընդունելություն, խորհրդատվություն, վիզուալ նախնական զննում, բժշկական փաստաթղթերի ուսումնասիրում, բուժման նշանակում և այլ մասնագիտական գործառույթներ, որոնք հավասարազոր են «Իզմիրլյան» ԲԿ-ում աշխատող մնացյալ բուժանձնակազմի գործառույթներին։
Իսկ Դատարանն իր որոշումներում չի անդրադարձել նշված հանգամանքին, և չի պատճառաբանել, թե ինչու պետք է Արմեն Չարչյանի որպես ֆորմալ-իրավաբանական իմաստով «Իզմիրլյան» ԲԿ-ի տնօրենի, եւ Տիգրան Նալբանդյանի որպես ֆորմալ-իրավաբանական իմաստով «Իզմիրլյան» ԲԿ-ի տնօրենի տեղակալի, իսկ բովանդակային իմաստով բժշկի աշխատասենյակներում պահվեն հաշվապահական, վճարահաշվարկային փաստաթղթեր կամ այլ նյութեր, որոնք կրկին վերաբերում են նշված նախորդ փաստաթղթերի բնույթին, այն դեպքում, երբ, ինչպես արդեն պարզ դարձավ Արմեն Չարչյանը եւ Տիգրան Նալբանդյանը դե յուրե հանդսիսանում են «Իզմիրլյան» ԲԿ-ի տնօրեն ու տնօրենի տեղակալ, սակայն վերջիններս բովանդակային գործառույթային իմաստով հանդիսանում են բժիշկներ։
2. «Իզմիրլյան» ԲԿ-ի տնօրեն Արմեն Չարչյանի եւ տնօրենի տեղակալ Տիգրան Նալբանդյանի աշխատասենյակներում կատարված խուզարկությամբ խախտվել է նաև բժշկական գաղտնիք պարունակող տեղեկատվության հրապարակման անթույլատրելիության սկզբունքը, քանի որ խուզարկության թույլտվության մասին միջնորդությունները վերաբերվել են մասնագիտությամբ բժիշկների աշխատասենյակների խուզարկությանը, իսկ ստորադաս ատյանն ըստ էության չի նշել, թե արդյոք հաղթահարվել են բժշկների աշխատասենյակներում խուզարկություն կատարելու վերաբերյալ սահմանափակումները։
Առաջին ատյանի դատարանը թեև իր որոշմամբ ընդգծել է այն առարկաների սահմանը, որոնք վարույթն իրականացնող մարմինը կարող է խուզարկության արդյունքում հայտնաբերել և վերցնել, սակայն Առաջին ատյանի դատարանը սույն պայմաններում ևս հաշվի չի առել, որ խուզարկությունը կատարվելու է ոչ միայն «Իզմիրլյան» ԲԿ-ի տնօրենի եւ տնօրենի տեղակալի գործառույթ ունեցող անձանց աշխատասենյակներում, այլև այնպիսի անձանց աշխատասենյակներում, ովքեր առավելապես օժտված են մասնագիտական պարտականություններով և առաքելությամբ, որտեղ՝ ողջմտության կանխավարկածի սահմաններում, նույնիսկ հիմնավոր կասկածից վեր ենթադրության մակարդակում, բարձր հավանականությամբ կարող են լինել պացիենտների առողջական վիճակի կամ բժշկական օգնություն և սպասարկում ստանալու վերաբերյալ տեղեկություններ, որոնք՝ անկասկած, «Բնակչության բժշկական օգնության եվ սպասարկման մասին» ՀՀ օրենքի 1-ին մասի 14-րդ կետի իմաստով հանդիսանում են բժշկական գաղտնիք։
Ավելին՝ քրեադատավարական օրենսդրության իմաստով, բժշկական գաղտնիք կազմով տեղեկատվությունը, բացառապես դաատարանի սանկցիավորմամբ ստացվող և օգտագործվող տեղեկատվություն է, այսինքն՝ օրենսդրի բժշկական գաղտնիք կազմող տեղեկատվության բացահայտման անթույլատրելիության տրամաբանությունից կարելի է հաստատապես պնդել, որ նույնիսկ առանց դրանց օգտագործման հնրավարության, այնդպիսի տեղեկատվությունը վարույթ իրականացնող մարմնին հասու դառնալը, կոպտորեն ոտնահարում է բազմաթիվ պացիենտների անձնական կյանքի և անձռմխելիության կոնվենցիոնալ և սահմանադրական իրավունքները։
Այլ կերպ՝ ենթադրյալ հանցավոր դեպքի վերաբերյալ տեղեկատվության առկայության պայմաններում, որոնք կարող են վերաբերել մեկ կամ մի քանի անձանց, սահմանափակվում են բազմաթիվ պացիենտների հիմնարար իրավունքները, որը ակնհայտորեն խախտում է հանրային և մասնավոր շահերի միջև առկա հավասարկշռությունը և լայն իմաստով չի բխում արդարադատության սպասարկման շահերից։ Մասնավորեցնելով նշածը, հարկ է արձանագրել, որ խուզարկությամբ բժիշկներ Արմեն Չարչյանի եւ Տիգրան Նալբանդյանի աշխատասենյակներից վերցվել են նաև վերջիններիս աշխատանքային համակարգիչները որոնց մեջ պարունակում է բազմաթիվ անձանց բժշկական գաղտնիք պարունակող տեղեկությունները։ Թեև պարզագույն է, որ դրանք քննության համար հետաքրքրություն չկազմող տեղեկություններ են և չեն կարող կցվել քրեական վարույթին, սական անհերքելի է, որ մինչ քննիչի կողմից դրանց վարույթի շրջանակներում օգտագործման հարցը լուծելը, վերջինս պետք է այն բովանդակային ուսումնասիրում իրականացնի, ինչն էլ հենց կվտանգի բժշկական գաղտնիքը ստանալու անթույլատրելիության սկզբունքը։
Այսինքն Դատարանը նույնիսկ չի կանխատեսել թե ինչպես պետք է տարանջատի բժշկական գաղտնիք պարունակող տվյալը՝ գործի համար նշանակություն ունեցող տվյալից, եւ թույլտվություն տալով փաստացի վտանգել է բժշկական գաղտնիկը հրապարակելու անթույլատրելիության սկզբունքը։
Սուդանում անօդաչու թռչող սարքերի հարվածների հետևանքով ընդամենը մի քանի օրվա ընթացքում զոհվել է ավելի քան 50 մարդԱՄՆ-ում զենքի պատվերներն անցնում են 900 միլիարդ դոլարը Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում առաջադրվել է Վանիկ ՕհանյանըՉեխիայի նախագահը կոչ է արել մոտ ապագայում Ուկրաինայի հարցով խաղաղության համաձայնագրի չսպասել ԱՄՆ զինված ուժերի նախարար Դեն Դրիսկոլը Ժնևում կմասնակցի Ուկրաինայի շուրջ եռակողմ բանակցություններինՓաշինյանն ու Եվրոպական հանձնաժողովի տնօրեն քննարկել են Հայաստան-ԵՄ համագործակցության ընթացիկ ծրագրերԱրեգակի վրա ուժեղ մագնիսական փոթորիկ է գրանցվելՀայաստանը մեծ կարևորություն է տալիս Չինաստանի հետ հարաբերությունների խորացմանը. ՓաշինյանԺնևյան բանակցություններից առաջ Զելենսկու շուրջ օղակը սեղմվում է․ Junge Welt ՈՒՂԻՂ․ Ի պաշտպանություն կաթողիկոսի բողոքի ակցիաՌԴ հատուկ նախագահական հանձնակատարն ԱՄՆ-ի հետ տնտեսական բանակցություններից հետո կվերադառնա ՌուսաստանՀԷՑ-ը խլվել է եւ գործընթացը քաղաքական է. Դավիթ Ղազինյան (տեսանյութ)Ուկրաինայի հետ բանակցությունները կմեկնարկեն ժամեր անց. ՊեսկովՀԷՑ-ում վթարները 40%-ով աճել են, բայց ՀԾԿՀ-ի ղեկավարը աշխատանքը լավ է գնահատում, սա նոր գիտություն է Քաղաքական բուռն զարգացումներ և Օլիմպիական խաղեր (տեսանյութ)Մյունխենի անվտանգության 62-րդ համաժողովը կենտրոնացավ միայն Ուկրաինայի վրա՝ անտեսելով այլ գլոբալ խնդիրներ. Լեոնիդ ՍլուցկիՔննարկվել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգի իրագործմանն առնչվող հարցերՈւկրաինան կկարողանա հաղթել միայն այն դեպքում, եթե դառնա Ռուսաստանի մաս. Անդրեյ ԿարտապոլովԱՄՆ ազդանշան Ռուսաստանին ու Չինաստանին. Ռուբեն Վարդանյանը Բաքվում դատապարտվեց 20 տարվա ազատազրկման (տեսանյութ)Դատարանը նույնիսկ չի կանխատեսել թե ինչպես պետք է տարանջատի բժշկական գաղտնիք պարունակող տվյալը՝ գործի համար նշանակություն ունեցող տվյալից. փաստաբանՊՆ-ում քննարկվել են հայ-ամերիկյան ռազմական համագործակցության ամրապնդման ուղղություններըՕդի ջերմաստիճանը կբարձրանա, ապա կնվազի. սպասվում են տեղումներԼեհաստանը մտադիր է Ռուսաստանի դեմ փոխհատուցման պահանջ ներկայացնելՊեսկովը մեկնաբանել է Հունգարիա նավթի մատակարարման հետ կապված իրավիճակըԹեհրանը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունները սահմանափակվում են միջուկային ծրագրի հարցերովՏարադրամի փոխարժեքները փետրվարի 17-ին Շվեյցարիայում տարածաշրջանային գնացք է դուրս եկել երթուղուցԹրամփը կարծում է, որ Ժնևում Ուկրաինայի հարցով բանակցությունները կլինեն պարզ ՌԴ նավատորմն ամենալավ երաշխիքն է ռուսական առևտրային նավերի անվտանգության համար. Նիկոլայ ՊատրուշևՎարորդական իրավունքի քննական բաժիններում հերթերի հարցը կլուծվի տարեվերջից հետո (տեսանյութ)50-ամյա վարորդը ոչ սթափ վիճակում «Mercedes»-ով հայտնվել է Արզական բնակավայրի կամրջի տակ՝ գետի ափինՀամագործակցության արդյունքում քրեական ոստիկաններն առգրավել են 1 կգ 148 գրամ մարիխուանաՕմանի ԱԳ նախարարը հանդիպել է Արաղչիի հետ ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունները նախապատրաստելու համար Թրամփ. Խաղաղության խորհուրդը կհամագործակցի ՄԱԿ-ի հետ կոնկրետ հարցերի շուրջ Օրբանը պահանջով դիմել է Զելենսկուն Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը հրաժարվել է ցուցմունք տալ. ՔՊ-ի 50 ընտրյալները՝ նոր քննության առաջ (տեսանյութ) Եվրոպան չի մասնակցի Ժնևում կայանալիք Ռուսաստան–ԱՄՆ–Ուկրաինա բանակցություններինՎթարային ջանջատումներ են սպասվում Երևանի Կենտրոնում, Շիրակում Բացի թուրքից, բոլորը ձեզ համար թշնամի՞ են․ Արման ԱբովյանԲաքվում դատում են ոչ միայն Ռուբենին, այլև ողջ հայ ժողովրդին․ Վարդանյանի ընտանիքի հայտարարությունըՀյուսիսային Կորեայի նախագահը հայտարարեց բնակարանաշինական խոշոր ծրագրի ավարտի մասին՝ կուսակցության համագումարի նախաշեմին Իշխանությունն՝ ընդդեմ սահմանադրական կարգի․ Սուրեն ՍուրենյանցԲաքվի դատարանը Ռուբեն Վարդանյանին դատապարտել է 20 տարվա ազատազրկմանԹրամփը հայտարարել է, որ կարող է լուծել Սաուդյան Արաբիայի և ԱՄԷ-ի միջև առկա տարաձայնությունները Վարդապետյանի հրամանով` դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային փոփոխություններԱՄՆ-ն և Իրանը Ժնևում պատրաստվում են վճռորոշ նշանակության միջուկային բանակցությունների՝ պատերազմի սպառնալիքի պայմաններում Spiegel. Ուկրաինացի զինվորականները մարտական ​​փորձը կկիսեն Բունդեսվերի զինվորների հետ ՊՆ նախկին պաշտոնատար անձին մեղադրանք է ներկայացվել խոշոր չափերի գույքի հափշտակության համարԷլեկտրաէներգիայի ընդհատումներ կլինեն Երևանում և մարզերում․ հասցեներ ՆԳ նախարարն այցելել է ՆԳՆ 112 օպերատիվ կառավարման կենտրոն