ՈՒՂԻՂ․ Բագրատ սրբազանի և 17 կալանավորների գործով դատական նիստը շարունակվում է Սա ակնհայտ ադրբեջանական ֆեյք էջ է․ Տաթևիկ Հայրապետյան Վանաձորում եղևնի է տապալվել. վնասվել են գազատար խողովակները Ալիևի օգնականը Ռուբեն Վարդանյանի դեմ վճիռը որակել է որպես «արդարության վերականգնում» Արյունահեղ հրաձգություն Երևանի Աբելյան փողոցում. նոր մանրամասներ (տեսանյութ) Փաշինյանը Վաշինգտոնում, սահմաններ, կրակոցներ ու նոր ուղերձ (տեսանյութ) Գագիկ Ծառուկյանի տանը զննություն է կատարվում Ահա և վերջ. Մեդվեդև.Սպասվում է Փաշինյան-Ալիև հանդիպում (տեսանյութ) ԵՄ-ՀՀ հարաբերությունները շարունակում են խորանալ․ հայտարարություն Դատարանը Եկեղեցուց հայցադիմումներ է ընդունել վարույթ․ ինչ է սպասվում կարգալույծ հայտարարված Արամայիս Թախմազյանին CNN. Թրամփը դեռևս վերջնական որոշում չի կայացրել Իրանին հարվածելու վերաբերյալ Ո՞վ կփոխարինի Հրայր Թովմասյանին . Տհաճ իրավիճակ՝ ՔՊ-ում․ ո՞վ կլինի ցուցակի առաջին կինը (տեսանյութ)
ԵՄ-ՀՀ հարաբերությունները շարունակում են խորանալ․ հայտարարություն
ՀՀ-ում Եվրոպական միությունը հայտարարություն է տարածել.
«Եվրոպական միության և Հայաստանի Հանրապետության միջև հարաբերությունները շարունակում են խորանալ՝ թևակոխելով գործընկերության վճռորոշ փուլ և ԵՄ-ՀՀ առաջին գագաթնաժողովին ընդառաջ՝ հարաբերությունները շարունակում են խորանալ
ԵՄ հանձնակատար Մարթա Կոսի՝ մարտի 19-20-ը նախատեսված այցին և ԵՄ–ՀՀ առաջին գագաթնաժողովին ընդառաջ երեկ Երևանում տեղի ունեցավ Եվրոպական հանձնաժողովի բարձրաստիճան պաշտոնյաների աշխատանքային այցը, որը ծառայեց ԵՄ–ՀՀ գործընկերության նոր ռազմավարական օրակարգի իրականացման առաջընթացի գնահատման նպատակին: Նշված ռազմավարական օրակարգը հիմնված է երկարաժամկետ համագործակցության հիմք հանդիսացող ԵՄ–ՀՀ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) վրա:
Քննարկումների առանցքում էին տրանսպորտի, էներգետիկայի և թվային կապերի ոլորտներում տարածաշրջանային կապակցվածության հարցերը։
Առաջնահերթ ուշադրություն հատկացվեց Հայաստանի Հանրապետության կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանն աջակցությանը և դրա՝ «Միջտարածաշրջանային կապակցվածության օրակարգի» հետ համադրելիությամբ արդյունավետ իրականացմանը:
Սահմանվեցին ԵՄ օժանդակության հնարավոր տարբերակները՝ համատեղ նախանշված առաջնահերթ ծրագրերի իրականացման համար՝ որպես համատեղ հետաքրքրություն կարևորելով տնտեսական կայունության ամրապնդումը և առևտրի ու շարժունակության համար նոր հնարավորությունների ստեղծումը:
Կառավարության հետ հաստատվեց Հայաստանի համար ԵՄ «Դիմակայունության և աճի ծրագրի» շրջանակներում նախատեսված բարեփոխումների և ներդրումների փաթեթի վերջնական նախագիծը, ներառյալ 202.5 մլն եվրո արժողությամբ երկրորդ տրանշը, որն ավելի վաղ՝ 2025 թվականի սեպտեմբերին Հայաստան կատարած այցի ընթացքում հայտարարվել էր Հանձնակատար Մարթա Կոսի կողմից։
Միաժամանակ վերահաստատվեց Եվրոպական միության հաստատակամ հանձնառությունն աջակցելու ժողովրդավարական դիմակայունությանը՝ կարևորելով առաջիկա ընտրական գործընթացների անխաթարության պաշտպանությունը»։
Գերմանիայի կանցլերը հայտարարել է` մտադիր է վերընտրվելՈՒՂԻՂ․ Բագրատ սրբազանի և 17 կալանավորների գործով դատական նիստը շարունակվում էՍա ակնհայտ ադրբեջանական ֆեյք էջ է․ Տաթևիկ ՀայրապետյանDer Spiegel․ Զալուժնին «հաստատել է» «Հյուսիսային հոսքեր»-ի պայթեցումը՝ առանց Զելենսկու տեղեկացմանՎանաձորում եղևնի է տապալվել. վնասվել են գազատար խողովակները Ալիևի օգնականը Ռուբեն Վարդանյանի դեմ վճիռը որակել է որպես «արդարության վերականգնում»Ուկրաինայի հարցով բանակցություններում քննարկվում է Դոնբասում ապառազմականացված գոտու ստեղծումը․ NYTԲժիշկները փրկել են տղամարդու, որը մեկ օր քայլել էր գլխում տրավմատիկ զենքի գնդակովԱրյունահեղ հրաձգություն Երևանի Աբելյան փողոցում. նոր մանրամասներ (տեսանյութ)Փաշինյանը Վաշինգտոնում, սահմաններ, կրակոցներ ու նոր ուղերձ (տեսանյութ)Ռուսաստանը պատրաստ է շարունակել աջակցությունը Իրանի խաղաղ միջուկային ծրագրերին. ԳրուշկոԶելենսկին անվանել է այն երկիրը, որտեղ տեղի կունենան Ուկրաինայի հարցով հաջորդ խաղաղ բանակցություններըԳագիկ Ծառուկյանի տանը զննություն է կատարվում Թրամփը անարդար է համարում Ուկրաինայում հակամարտության շարունակումըԱհա և վերջ. Մեդվեդև.Սպասվում է Փաշինյան-Ալիև հանդիպում (տեսանյութ)ԱՄՆ նախագահը քննադատել է Միացյալ Թագավորությանը՝ Դիեգո Գարսիա կղզու վարձակալության գործարքի առնչությամբԵՄ-ՀՀ հարաբերությունները շարունակում են խորանալ․ հայտարարությունԴատարանը Եկեղեցուց հայցադիմումներ է ընդունել վարույթ․ ինչ է սպասվում կարգալույծ հայտարարված Արամայիս Թախմազյանին Զելենսկին հայտարարություն է արել Ռուսաստան-ՆԱՏՕ նոր պայմանագրի վերաբերյալԱՄՆ-ն կարող է հարվածել Իրանին այս շաբաթ օրըԶենքի նորացման գործընթաց է տեղի ունենում ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրներում. ԳրուշկոCNN. Թրամփը դեռևս վերջնական որոշում չի կայացրել Իրանին հարվածելու վերաբերյալԱրևմուտքում բացահայտել են Ուկրաինայի շուրջ բանակցությունների հիմնական խնդրահարույց հարցերըՍիրիան հետաքրքրված է Ռուսաստանի ռազմական ներկայությամբ տարածաշրջանում. Լավրով Զելենսկին հայտարարել է՝ չի ցանկանում ժամանակ վատնել Պուտինի «պատմական անհեթեթությունների» վրա Ո՞վ կփոխարինի Հրայր Թովմասյանին . Տհաճ իրավիճակ՝ ՔՊ-ում․ ո՞վ կլինի ցուցակի առաջին կինը (տեսանյութ)Ձևավորվել է ՆԳՆ հանցավորության վիճակագրության և հետազոտական կենտրոնըԻնչպե՞ս է Սրբուհի Գալյանը տարբերելու ատելության խոսքը՝ խոսքի ազատությունից (տեսանյութ)Գերմանիան մեծացնում է կախվածությունը ԱՄՆ-ից՝ նախատեսելով նոր F-35 կործանիչների գնում Ազատությունից զրկվածների համար քրեակատարողական հիմնարկների շենքային պայմանների հարցերը պիտի լուծվեն (տեսանյութ)Կրակոցներից տուժածների վիճակը ծանր է, նրանք գտնվում են բժշկական խիստ հսկողության ներքո․ Ավանեսյան (տեսանյութ) Թրամփը խորհրդակցություն է անցկացրել Իրանին հարվածելու վերաբերյալՄարդիկ կմտածեն, որ իրենց քվեարկությունն անիմաստ էր, պետք է բացատրել. Մհեր Գրիգորյան2026-ի հունվարից ևս 15 հազար քաղաքացի սկսել է օգտվել հետվճարի ծառայությունից. ԱՍՀ նախարար Հրադադարի ռեժիմի շուրջ բանակցություններում գրանցվել է «նշանակալի առաջընթաց»․ CNNLa Repubblica. Իտալիան հրաժարվում է վիզա տրամադրել ռուս պարալիմպիկ մարզիկներին ուղեկցողներին Գիրք նվիրելու օրվա կապակցությամբ ԿԳՄՍՆ-ն Կառավարության անդամներին գրքեր է նվիրել (տեսանյութ)Ուկրաինայում բացահայտել են Ժնևյան բանակցությունների մանրամասներըՀյուսիսային Կորեայի առաջնորդը ներկայացրել է տասնյակ միջուկային հրթիռ կրող համակարգերՀարավային Կորեայի նախկին նախագահը դատապարտվել է ցմահ ազատազրկմանՀՀ-ում արձանագրվել է «Չիկունգունիա տենդ» հիվանդության դեպք Հարավային Կորեայի դատարանը ցմահ ազատազրկման դատապարտեց նախկին նախագահինCBS. ԱՄՆ-ը քննարկում է Իրանին հարված հասցնելու հնարավորությունը այս շաբաթավերջին ԱՄՆ-ն չի ցանկանում, որ Ուկրաինան մասնակցի ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի հանդիպումներին. PoliticoՈՒՂԻՂ․ Կառավարության անդամների ճեպազրույցներըԵրևան-Աշտարակ ավտոճանապարհին առգրավվել է 1 կգ 150 գրամ մարիխուանա․ հերթական խոշոր բացահայտումըՄԻՊ-ը շարունակում է ակտիվ գործունեությունը խոշտանգումների կանխարգելման ուղղությամբ Հայաստանը և Լեհաստանը ռազմատեխնիկական համագործակցության համաձայնագիր կստորագրենԱՄՆ նախագահը դեռ չի կայացրել վերջնական որոշում Իրանի դեմ ռազմական գործողությունների վերաբերյալ Վահագն Խաչատուրյանն այցելել է Բյուզանդական և քրիստոնեական մշակույթի թանգարան