ՈՒՂԻՂ․ Օնլայն տաքսու վարորդների ակցիան Ներխուժել են ԱԺ նախկին պատգամավորի աշխատասենյակ, նա ստիպված է եղել ինքնապաշտպանվել․ ի՞նչ է կատարվել Հայտնաբերվել են մեքենայից գողացած գումարը, թմրամիջոց և փամփուշտներ. բացահայտում Էրդողանը հայտարարել է, որ Իրանի դեմ պատերազմը ոչ մեկին օգուտ չի բերի 2027-2028 ուստարում «Ֆրանսերեն» առարկայի համար կներդրվեն նոր ծրագրերին համապատասխան դասագրքեր․ նոր համաձայնագիր Հունաստանի նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել Հայաստանի հետ փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրման արարողություն Ռուսաստանը դեմ է Կուբայի վառելիքի շրջափակմանը Բարձրացվելու է դատավորներին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու հարցը. Արա Զոհրաբյան «Հայաքվեն» հայտարարեց ընտրություններին մասնակցելու մասին.ովքեր են ներկա միջոցառմանը (տեսանյութ) Ռուբեն Վարդանյան, ԵՄ նոր ծրագրեր և եկեղեցու դիմադրության նախազգուշացումը (տեսանյութ) Մենք կարծում ենք՝ այս ընտրությունները իշխանությունների լեզուն կարճացնելու է, եւ ոչ միայն լեզուն. Չալաբյան (տեսանյութ) Աշխարհը լարվածության նոր վտանգավոր փուլում. Փաշինյանը մեկնել է ԱՄՆ (տեսանյութ)
ՀՀ կառավարությունն առաջնային տեղ է հատկացնում երկրի տրանսպորտային բնագավառի զարգացմանը. Մանուկ Վարդանյան
Նոյեմբերի 10-ին ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանը ելույթ է ունեցել Թբիլիսիում Համաշխարհային բանկի կողմից կազմակերպված՝ Հարավային Կովկասի տրանսպորտի ոլորտի հեռանկարներին նվիրված բարձրաստիճան ներկայացուցիչների համակարգման տարածաշրջանային ժողովում:
Նախարարը նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունն առաջնային տեղ է հատկացնում երկրի տրանսպորտային բնագավառի զարգացմանը, իսկ տրանսպորտային ենթակառուցվածքներն իրենց հերթին զբաղեցնում են մեր պետությունների տնտեսական զարգացման հարցում կարևորագույն տեղերից մեկը: «Այդ հանգամանքով են բացատրվում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ջանքերն ուղղված ճանապարհային ցանցի զարգացմանը, միջազգային ստանդարտների համապատասխանեցմանը, տրանսպորտային ենթակառուցվածքների կատարելագործման միջոցով երկրի տարանցիկ ունակությունների բարձրացմանը, միջազգային տրանսպորտային միջանցքներում հայկական ճանապարհային ցանցի ընգրկմանը, ինչպես նաև տեխնիկական աուդիտի միջոցով անվտանգության բարելավմանը»,- ասել է Մ. Վարդանյանը:
Նախարար Մ. Վարդանյանը մանրամասն ներկայացրել է տարածաշրջանային նշանակություն ունեցող ճանապարհաշինարարական ծրագրերը, այդ թվում՝ «Հյուսիս-հարավ» ավտոմայրուղու կառուցման ծրագիրը, ինչպես նաեւ հյուսիսային հարևանի հետ բոլոր հիմնական միջազգային ճանապարհների վերականգնման նախագիծը, ՀՀ կառավարության, Ասիական զարգացման բանկի և Համաշխարհային բանկի կողմից իրականացված Հայաստանի գյուղական ճանապարհների և կենսական նշանակություն ունեցող ճանապարհների վերակառուցման ծրագրերը:
Մ. Վարդանյանն անդրադարձել է նաեւ «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի ուղևորատար նոր տերմինալի բացմանը, եւ նշել, որ մոտ ապագայում օդանավակայանի հարակից տարածքում նախատեսվում է իրականացնել մի շարք ենթակառուցվածքային նախագծեր, այդ թվում՝ միջազգային լոգիստիկ կենտրոնի կառուցում, ազատ տնտեսական գոտու ստեղծում, ինչպես նաև դեպի օդանավակայան երկաթգծի և ավտոմայրուղու կառուցում:
Նախարարը խոսել է նաեւ երկաթուղային տրանսպորտի ներկա վիճակի եւ հեռանկարային ծրագրերի մասին՝ միաժամանակ նշելով, որ ներկայացված բոլոր նախագծերն առաջնային նշանակություն ունեն Հայաստանի Հանրապետության տրանսպորտային ենթակառուցվածքների կատարելագործման համար: