Փոշու պարունակությունը գերազանցել է սահմանային թույլատրելի կոնցենտրացիան 4 վարչական շրջանում ՈՒՂԻՂ․ Օնլայն տաքսու վարորդների ակցիան Ներխուժել են ԱԺ նախկին պատգամավորի աշխատասենյակ, նա ստիպված է եղել ինքնապաշտպանվել․ ի՞նչ է կատարվել Հայտնաբերվել են մեքենայից գողացած գումարը, թմրամիջոց և փամփուշտներ. բացահայտում Էրդողանը հայտարարել է, որ Իրանի դեմ պատերազմը ոչ մեկին օգուտ չի բերի 2027-2028 ուստարում «Ֆրանսերեն» առարկայի համար կներդրվեն նոր ծրագրերին համապատասխան դասագրքեր․ նոր համաձայնագիր Հունաստանի նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել Հայաստանի հետ փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրման արարողություն Ռուսաստանը դեմ է Կուբայի վառելիքի շրջափակմանը Բարձրացվելու է դատավորներին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու հարցը. Արա Զոհրաբյան «Հայաքվեն» հայտարարեց ընտրություններին մասնակցելու մասին.ովքեր են ներկա միջոցառմանը (տեսանյութ) Ռուբեն Վարդանյան, ԵՄ նոր ծրագրեր և եկեղեցու դիմադրության նախազգուշացումը (տեսանյութ) Մենք կարծում ենք՝ այս ընտրությունները իշխանությունների լեզուն կարճացնելու է, եւ ոչ միայն լեզուն. Չալաբյան (տեսանյութ)
2012-ի մարտին արդեն կգործի «Էկոպրոթեքտ» գործարանը
Նոյեմբերի 11-ին Արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Երիցյանն այցելեց Նուբարաշենում գտնվող վնասակար նյութերի այրման «Էկոպրոթեքտ» գործարան: Նախարարը շրջեց գործարանի տարածքում, ծանոթացավ կիրառվող տեխնոլոգիային: Գործարանի տնօրեն Ստեփան Ախոյանը ներկայացրեց, որ «Էկոպրոթեքտ»շահագործման է հանձնվել այս տարվա հոկտեմբերին:
Գործարանի հիմնական նպատակը վնասակար նյութերի, այդ թվում' հիվանդանոցային վտանգավոր թափոնների, այրման ենթակա որոշ քիմիկատների, վարակված անասունների, ժամկետանց դեղորայքի վերացումն է այրման միջոցով: Այժմ «Էկոպրոթեքտ» -ում գործարկվում է հիվանդանոցային թափոնների այրման փորձնական ցիկլ: Արտակարգ իրավիճակների նախարարը հանձնարարեց, որ բոլոր պարամետրերով գործարանում պահպանվեն անհրաժեշտ ստանդարտները, նշելով, որ հետամուտ է լինելու, որպեսզի իր գործունեության ընթացքում «Էկոպրոթեքտն» ամբողջովին համապատասխանի միջազգային ամենաբարձր պահանջներին:
«Գործարանում երկու խցիկային վառարան կա: Առաջին խցիկում կատարվում է բուն այրումը, երկրորդում իրականացվում է արձակված գազի ֆիլտրացում», - պատմեց գործարանի տնօրեն Ստեփան Ախոյանը: «Միջազգային ստանդարտներով թափոնների վերացման նման տարբերակը վնասակար չէ, սակայն գործարանի բացումից առաջ անպայմանորեն կկատարվեն համապատասխան չափումներ, որպեսզի մեկ անգամ ևս վերջնականապես համոզվենք, որ արտանետումների չափանիշները լիովին համապատասխանում են միջազգային ստանդարտներին և անվտանգ են շրջակա միջավայրի համար: Ամբողջ հոսքագիծը կառավարվում է համակարգիչների միջոցով, բոլոր անսարքությունների մասին հաղորդում է համապատասխան ազդանշանային համակարգը, որը հնարավորություն է տալիս անմիջապես վերացնել թերությունը: Գործարանն ապահովված է հատուկ սառնարան-մեքենաներով' վտանգավոր թափոնների անվտանգ տեղափոխման համար, իսկ գորածարանի տարածքում կա այդ թափոնների պահպանման համար պահեստ սառնարան»: Տնօրենը խոստացավ, որ 2012-ի մարտին արդեն «Էկոպրոթեքտ» գործարանը կգործի: