Ռոյթերս. Սթարմերը և Թրամփը քննարկել են Ժնևում կայացած բանակցությունները Թոշակառու մարդը տրանսպորտից պետք է օգտվի անվճար. Հրայր Կամենդատյան (տեսանյութ) Ռուսաստանը և Իրանն ապրիլի 1-ից կսկսեն Ռեշտ-Աստարա երկաթուղային նախագծի իրականացումը Մենք չենք թողնելու, որ գյուղական դպրոցների լույսերը մարեն. Մենուա Սողոմոնյան Մենք մշտապես արդիականացնելու ենք մեր զինված ուժերը, ներդնելու ենք առաջադեմ ռազմական ծրագրեր (տեսանյութ) Մեծ շքերթ՝ ընտրություններից առաջ․ Հայկ Մարությանի ուժը մասնակցելու է ընտրություններին (տեսանյութ) Դիլիջանի 51-ամյա բնակչի տանը թմրամիջոց է հայտնաբերվել. համայնքային ոստիկանների բացահայտումը «Հայաքվեն» կմասնակցի ընտրություններին. «Ժողովրդին արմատական այլընտրանք ենք առաջարկելու» (տեսանյութ) Սահմանադրական դատարանը քննության է ընդունել ՄԻՊ-ի դիմումը Պատմական խոսքեր, որոնք օր առաջ ցանկանում եմ լսել նաև Հայաստանի ու ՀՀ հաջորդ ղեկավարի մասին. Վահե Սարգսյան 5 մարզում սպասվում է քամու ուժգնացում Գյուլագարակ համայնքի սեփականության իրավունքն է վերականգնվել 3.86 հա մակերեսով 7 հողամասի նկատմամբ
Տիգրան Սարգսյան. Այսօր մեզ համար առաջնահերթություն է երեք սահմանակետերի արդիականացումը
Հայ-վրացական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի ավարտից հետո Հայաստանի և Վրաստանի վարչապետներ Տիգրան Սարգսյանն ու Նիկա Գիլաուրին ստորագրել են հայ-վրացական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի 9-րդ նիստի արդյունքների վերաբերյալ արձանագրությունը: Այնուհետև տեղի է ունեցել կառավարությունների ղեկավարների համատեղ մամուլի ասուլիսը, որի սղագրությունը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ:
Վրաստանի վարչապետ Նիկա Գիլաուրի. Եվս մեկ անգամ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլոր նրանց, ովքեր աշխատել են այս արձանագրության վրա: Փորձագետները թե՛ Հայաստանի, թե՛ Վրաստանի կողմից բավականին լավ աշխատեցին: Արձանագրության մեջ արծարծվում են սոցիալական, տնտեսական և այլ բնույթի 19 հարցեր:
Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյան. Ես առաջին հերթին ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Վրաստանի վարչապետին ջերմ ընդունելության և ստեղծված հիասքանչ աշխատանքային պայմանների համար: Շնորհակալություն եմ հայտնում նաև աշխատանքային խմբերի մասնակիցներին, որոնք մեծածավալ աշխատանք կատարեցին: Այդ աշխատանքի արդյունքներն արձանագրվեցին այսօր մեր ստորագրություններով: Տասնյակ հարցեր քննարկվեցին, որոնք մեր համոզմունքով նպաստելու են հայ-վրացական հարաբերությունների ընդլայնմանն ու խորացմանը:
Հարցս ուղղում եմ Վրաստանի վարչապետին: Ինչ եք մտածում Երևան-Բաթումի չվերթների հաճախականացման և դրանց սակագների նվազեցման մասին: Եվ երկրորդ հարցս, կոնկրետ ինչ ծրագրեր կան հայ-վրացական սահմանային անցակետերի արդիականացման վերաբերյալ:
Վրաստանի վարչապետ Նիկա Գիլաուրի. Երևան-Բաթումի չվերթը շատ շահավետ է մասնավոր ընկերությունների համար: Ավիաընկերություններից ոչ մեկը պետական չէ, բոլորը մասնավոր են, և համապատասխանաբար նրանք որոշ չափով որոշում են այս կամ այն չվերթը շահավետ է, թե ոչ: Ըստ իս՝ պետք է, որ շատ շահավետ լինի: Կոչ եմ անում և՛ հայկական, և՛ վրացական ավիաընկերություններին մտածել Երևան-Բաթումի չվերթի ուղղությամբ: Մենք կառավարությունների մակարդակով ձեռք ենք բերել համաձայնություն բաց երկնքի վերաբերյալ, համապատասխանաբար, ցանկացած ընկերություն կարող է իրականացնել չվերթեր: Դա նրանց համար ձեռնտու պետք է լինի, քանի որ, իսկապես, շատ մեծ է դրանց պահանջարկը:
Երկրորդ հարցի վերաբերյալ. հիմնականում ծրագիրը հետևյալն է՝ հայկական և վրացական անցակետերի աշխատանքը դարձնել միասնական: Այդպիսի միասնական վարման մեկ նախագիծ արդեն իրականացրել ենք վրաց-թուրքական սահմանին՝ Սարփիում, և համոզվել ենք, որ դա շատ արդյունավետ է: Կրկնակի կրճատվում է սահմանն անցնողների ժամանակի ծախսը: Երկու անգամ սահմանը հատելու փոխարեն՝ կանցնեն մեկ անգամ: Նույն ծրագիրն ուզում ենք իրականացնել հայ-վրացական սահմանին, և հուսով եմ որքան հնարավոր է շուտ:
Հարց- գործընկերս արդեն նշեց ավիաչվերթների վերաբերյալ, սակայն հայտնի է, որ հայ զբոսաշրջիկները հիմնականում Վրաստան են գալիս մեքենաներով: Հայտնի է, որ կա ծրագիր Երևան-Բաթում ճանապարհի կառուցման վերաբերյալ, որով կկրճատվի ժամանակի ծախսը: Ինչ փուլում են աշխատանքները, և երբ դրանք կավարտվեն:
Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյան- Երկու շաբաթվա ընթացքում մենք պետք է ամփոփենք Հյուսիս-հարավ ճանապարհի շինարարության մրցույթի արդյունքները: Այդ ծրագիրն իրականացնում ենք Ասիական զարգացման բանկի հետ համագործակցությամբ: Առաջին անգամ Հայաստանն ունենալու է ժամանակակից, միջազգային չափանիշներին համապատասխանող ավտոճանապարհ, որի երթևեկության չափանիշներն այնպիսին են, որ մեծ արագությամբ մեքենաները կարող են հատել Հայաստան-Վրաստան սահմանը: Մեր վրացի գործընկերները ևս նմանատիպ ծրագրեր իրականացնում են Ասիական զարգացման բանկի հետ:
Այս մեծածավալ ծրագրի ավարտը հնարավորություն կտա, որպեսզի մեր քաղաքացիները հասնեն Բաթումի ավելի որակյալ ճանապարհներով: Դա մի կողմից էապես կկրճատի ժամանակը, ճանապարհը կլինի հարմարավետ, և, բնականաբար, կխթանի զբոսաշրջիկների հոսքը դեպի Բաթումի:
-Հարցս ուղղում եմ երկու վարչապետերին: Ստորագրված արձանագրության մեջ որոնք են ձեր հիմանական առաջնահերթությունները:
Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյան. Մեզ համար առաջնահերթություն է այսօր երեք սահմանակետերի արդիականացումը: Եվրամիության ֆինանսական օժանդակությամբ մենք սկսելու ենք շինարարությունը 2012 թվականին և երեք անցակետերը համապատասխանեցնելու ենք լավագույն միջազգային չափանիշներին, և ինչպես Վրաստանի վարչապետը նշեց, մենք ցանկանում ենք, որպեսզի մաքսազերծման նոր մեթոդաբանություն ներդրվի՝ մեր մաքսային կետերը դիտարկենք որպես միասնական, ինչը հարմարավետ է դարձնում մեր քաղաքացիների և բիզնեսի համար հատել հայ-վրացական սահմանը:
Երկրորդ առաջնահերթությունը համատեղ զբոսաշրջային երթուղիների մշակումն է՝ Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության հովանու ներքո, ինչն արձանագրվել է նաև այսօր: Դա առաջին հերթին վերաբերում է եվրոպական զբոսաշրջությանը: Մեր ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ եվրոպացի զբոսաշրջիկները նախապատվություն են տալիս մեկ շաբաթվա ընթացքում երկու երկրներ այցելելուն: Դա նշանակում է, որ մենք պետք է համատեղ զբոսաշրջային երթուղիներ մշակենք:
Մեր երրորդ առաջնահերությունը համատեղ ենթակառուցվածքներն են, մասնավորապես էներգետիկայի ոլորտում: Բարձրավոլտ էներգետիկային վերաբերող ենթակառուցվածքների շինարարական աշխատանքներն արդեն սկսվել են, և դրանք նույնպես համատեղ հետաքրքրություն ներկայացնող առաջնահերություններ են մեզ համար:
Վրաստանի վարչապետ Նիկա Գիլաուրի. Ես կընդգծեի երկու կարևոր նախագիծ, որոնք իրականացվում են Հայաստանի և Վրաստանի միջև: Նախ՝ միասնական անցակետերը, ինչը կարևոր է առևտրի համար, եթե հատկապես հաշվի առնենք, որ այս տարի անցյալ տարվա համեմատ առևտրաշրջանառությունն աճել է 42 տոկոսով: Անցակատերի արդիականացումը կարևոր է նաև զբոսաշրջիկների համար, որպեսզի հեշտանա Հայաստանի քաղաքացիների մուտքը Վրաստան և հակառակը:
Երկրորդ կարևոր հարցը էներգետիկան է: Վրաստանից Հայաստան գնացող բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդակցության լարերը կբարեկարգվեն, ինչը կապահովի երկու ժողովուրդների անվտանգությունը:
ԱՄՆ փոխնախագահը ընդգծել է, որ Վաշինգտոնի քննադատությունը Եվրոպայի հասցեին նպատակ ունի ամրապնդելու գործընկերությունը Մադուրոյի գործով դատական ​​նիստը հետաձգվել էՌոյթերս. Սթարմերը և Թրամփը քննարկել են Ժնևում կայացած բանակցություններըԱրևմուտքում հայտարարել են Ուկրաինայի՝ Դոնբասի կորստի հետ հաշտվելու պատրաստակամության մասինՀունգարիայի ԱԳ նախարարը Զելենսկիի հայտարարությունը «Եվրոպան պաշտպանելու» մասին համարել է սխալ Թոշակառու մարդը տրանսպորտից պետք է օգտվի անվճար. Հրայր Կամենդատյան (տեսանյութ)Ռուսաստանը հայտարարել է Սումիի մարզի բնակավայրի վերահսկողության մասինՌուսաստանը և Իրանն ապրիլի 1-ից կսկսեն Ռեշտ-Աստարա երկաթուղային նախագծի իրականացումըՄենք չենք թողնելու, որ գյուղական դպրոցների լույսերը մարեն. Մենուա ՍողոմոնյանԱնանուխը, էվկալիպտը և չիլի պղպեղը կարող են ուժեղ հակաբորբոքային ազդեցություն ունենալ միասինՄենք մշտապես արդիականացնելու ենք մեր զինված ուժերը, ներդնելու ենք առաջադեմ ռազմական ծրագրեր (տեսանյութ)Գերմանիայի կանցլերը համեմատվել է Հիտլերի հետ՝ գաղափարախոսական «ֆանատիզմի» պատճառովԱՄՆ ոստիկանությունը կանխել է զինված հարձակման փորձը Մեծ շքերթ՝ ընտրություններից առաջ․ Հայկ Մարությանի ուժը մասնակցելու է ընտրություններին (տեսանյութ)Դիլիջանի 51-ամյա բնակչի տանը թմրամիջոց է հայտնաբերվել. համայնքային ոստիկանների բացահայտումըՌուսաստանը բազմիցս ապացուցել է իր խաղաղասիրությունը. ԶախարովաYouTube-ում գրանցվել է լայնածավալ խափանում«Հայաքվեն» կմասնակցի ընտրություններին. «Ժողովրդին արմատական այլընտրանք ենք առաջարկելու» (տեսանյութ) Սահմանադրական դատարանը քննության է ընդունել ՄԻՊ-ի դիմումըԺնևում շարունակվում են Ուկրաինայի և Ռուսաստանի բանակցությունները Պատմական խոսքեր, որոնք օր առաջ ցանկանում եմ լսել նաև Հայաստանի ու ՀՀ հաջորդ ղեկավարի մասին. Վահե Սարգսյան5 մարզում սպասվում է քամու ուժգնացում Գյուլագարակ համայնքի սեփականության իրավունքն է վերականգնվել 3.86 հա մակերեսով 7 հողամասի նկատմամբ«Արզնի կաթ կաթնամթերք»-ի թթվասերի արտադրությունը կասեցվել էԱվստրիայի Սանկտ Փյոլթըն քաղաքում մեկնարկեց Եպիսկոպոսաց հավաքը Ռուսաստանը մարտից կսկսի նոր անօդաչուների փորձնական թռիչքներըՏոկաևը կմասնակցի Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստին Միացյալ ՆահանգներումԻրանն ու Ռուսաստանը սկսել են համատեղ ռազմածովային զորավարժություններըՈՒՂԻՂ․ «ՀայաՔվեն» ազդարարում է ընտրություններին մասնակցելու մասին․ ինչ է սպասվումԱրևագալի ժամերգությունը Միածնաէջ Մայր Տաճարում Վեհափառի հանդիսապետությամբ․ լուսանկարներՎենս. ԱՄՆ-ը կարող է ռազմական ուժ կիրառել, եթե Իրանի հետ բանակցությունները փակուղի մտնեն Հայաստանի սահմանամերձ գյուղերում դպրոցներ են փակվումԺնևում Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև ձեռք է բերվել փոխըմբռնում հիմնական սկզբունքների շուրջՍա ծաղր է. շարունակելու եմ պայքարը Ռուբենի ազատ արձակման համար․ Նուբար ԱֆեյանՀայտնի են ծանրամարտի Հայաստանի 2026 թ. առաջնության լավագույն մարզիկներըԶելենսկի. ԱՄՆ-ն մերժել է Կիևին Եվրոպայում Patriot հրթիռներ արտադրելու թույլտվություն տալըԱվստրիայում եմ՝ Եպիսկոպոսների ժողովի համար․ խառնաշփոթը չի կարող չեղարկել Աստծո պատրաստած նպատակակետըՎատիկանը չի մասնակցի Խաղաղության խորհրդի աշխատանքներին Ուիթկոֆը հայտարարել է Ժնևում Ուկրաինայի հարցով բանակցություններում էական առաջընթացի մասինՀայաստանն ու ՄԹ-ն շարունակում են խորացնել համագործակցությունը կիբեռպաշտպանության ոլորտումՄիրզոյանն ու Կուպմանը քննարկել են ՀՀ-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործում առկա դինամիկանAmnesty International-ը Ռուբեն Վարդանյանի դատավճիռը արդարադատության նկատմամբ ծաղր է որակել11.3 միլիոն դրամի վնաս․ «Ագարակ» մաքսակետի բաժնի պետը, տեղակալը և տեսուչը կկանգնեն դատարանի առաջՀայկ Մարությանի ուժը մասնակցելու է ընտրություններին․ «Հրապարակ» 2025-ին ավելի քան 75 հազար գրանցում․ Պետռեգիստրի գործակալության հաշվետվությունը ներկայացվել է նախարարինՈսկու գինը նվազել էՆյու Յորքի եկեղեցում պայթյուն է որոտացել․ կան տուժածներՎենս. ԱՄՆ-ը թույլ չի տա Իրանին ձեռք բերել միջուկային զենքՍտեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհը փակ է միայն բեռնատարների համարՍպասվում են հաճելի հանդիպումներ, հնարավոր են նոր ծանոթություններ․ օրվա աստղագուշակ