Ռոյթերս. Սթարմերը և Թրամփը քննարկել են Ժնևում կայացած բանակցությունները Թոշակառու մարդը տրանսպորտից պետք է օգտվի անվճար. Հրայր Կամենդատյան (տեսանյութ) Ռուսաստանը և Իրանն ապրիլի 1-ից կսկսեն Ռեշտ-Աստարա երկաթուղային նախագծի իրականացումը Մենք չենք թողնելու, որ գյուղական դպրոցների լույսերը մարեն. Մենուա Սողոմոնյան Մենք մշտապես արդիականացնելու ենք մեր զինված ուժերը, ներդնելու ենք առաջադեմ ռազմական ծրագրեր (տեսանյութ) Մեծ շքերթ՝ ընտրություններից առաջ․ Հայկ Մարությանի ուժը մասնակցելու է ընտրություններին (տեսանյութ) Դիլիջանի 51-ամյա բնակչի տանը թմրամիջոց է հայտնաբերվել. համայնքային ոստիկանների բացահայտումը «Հայաքվեն» կմասնակցի ընտրություններին. «Ժողովրդին արմատական այլընտրանք ենք առաջարկելու» (տեսանյութ) Սահմանադրական դատարանը քննության է ընդունել ՄԻՊ-ի դիմումը Պատմական խոսքեր, որոնք օր առաջ ցանկանում եմ լսել նաև Հայաստանի ու ՀՀ հաջորդ ղեկավարի մասին. Վահե Սարգսյան 5 մարզում սպասվում է քամու ուժգնացում Գյուլագարակ համայնքի սեփականության իրավունքն է վերականգնվել 3.86 հա մակերեսով 7 հողամասի նկատմամբ
«Հարկատու-3» ծրագիրը ճանաչվել է լավագույնը
ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեն, Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության նախաձեռնությամբ, հայաստանյան տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի մի շարք ընկերությունների հետ օրեր առաջ մասնակցել է Վրաստանում անցկացված «Կիբեռանվտանգության, տեղեկատվական և հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաներ-2011» միջազգային ամենամյա մրցանակաբաշխությանը: Այս միջոցառման նպատակն է` խթանել մասնակից երկրների միջև պետական և մասնավոր հատվածների համագործակցությունն ու նորարության զարգացումը:
«Պետական գործակալությունների կողմից տրամադրվող ամենակիրառելի էլեկտրոնային ծառայությունը» անվանակարգում ներկայացվել են պետական հատվածի 11 խոշորագույն նախագծեր, այդ թվում` էլեկտրոնային նույնականացման քարտերի, էլեկտրոնային առողջապահության, մաքսային ավտոմատացված համակարգերի և այլն: Նույն անվանակարգում ներկայացվել են նաև Վրաստանի պետական եկամուտների ծառայության հարկային հաշիվների էլեկտրոնային եղանակով դուրսգրման և էլեկտրոնային հաշվետվությունների ներկայացման համակարգերը: Այս նախագծերի շարքում Հայաստանի պետական եկամուտների կոմիտեի «Հարկատու-3» համակարգը ճանաչվել է լավագույնը:
«Հարկատու-3»-ը հարկային վարչարարության տեղեկատվական հոսքերի կառավարման համակարգ է, որը հնարավորություն է տալիս հարկային վարչարարության կազմակերպումը տեղափոխել ավտոմատ էլեկտրոնային կառավարման դաշտ, հարկ վճարողներից և հարկային տեսչություններից իրական ժամանակում էլեկտրոնային եղանակով ստանալ համապատասխան տեղեկատվություն և  արդյունքում առավելագույնս նվազեցնել ՊԵԿ աշխատակից-տնտեսվարող անմիջական շփումը, էլեկտրոնային անալիտիկ գործիքների միջոցով գնահատել ռիսկերը և նվազեցնել տնտեսվարող սուբյեկտների մոտ ՊԵԿ-ի կողմից իրականացվող ստուգումների քանակը` միաժամանակ այն դարձնելով առավել թիրախային, ինչը և մրցանակաբաշխության ժամանակ բարձր է գնահատվել հանձնաժողովի կողմից, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը տեղեկացրել են մրցանակաբաշխության մասնակիցները:
ՊԵԿ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վարչության պետ Միքայել Փաշայանի խոսքով, «Հարկատու-3»-ի շնորհիվ Հայաստանում առաջին անգամ հարկ վճարողները սկսեցին օրենսդրությամբ նախատեսված հաշվետվությունները, ՀԴՄ-ների շրջանառությունների վերաբերյալ տեղեկությունները հարկային մարմին ներկայացնել և հարկային հաշիվները դուրս գրել էլեկտրոնային եղանակով, իսկ հարկային մարմինն առաջին անգամ սկսեց գործնականում կիրառել ռիսկերի գնահատման և ստուգման ենթակա հարկ վճարողների ընտրության, ԱԱՀ-ի գումարները պարզեցված ընթացակարգով վերադարձնելու, ինչպես նաև հարկ վճարողներին տարբեր ծանուցումներ հաղորդելու ավտոմատ կառավարման ենթահամակարգերը: ««Հարկատու-3»-ը շարունակելու է կատարելագործվել և համալրվել հարկ վճարողներին մատուցվող նոր էլեկտրոնային ծառայություններով»,- վստահեցրել է Միքայել Փաշայանը:
Նշենք, որ այս մրցանակաբաշխությունն անցկացվել է չորրորդ անգամ, մասնակցել են Եվրոպայի, ԱՊՀ երկրների 10-ից ավելի պատվիրակություններ: Մրցանակաբաշխության արդյունքում ևս մեկ անգամ փաստվեց, որ Հայաստանի պետական եկամուտների կոմիտեի էլեկտրոնային կառավարման համակարգն ու վերջին երեք տարիների ընթացքում ներդրված տեղեկատվական տեխնոլոգիաները լավագույնն են տարածաշրջանում ու այդ հարցում Հայաստանը շարունակում է պահպանել առաջատարի կարգավիճակը: