Ռոյթերս. Սթարմերը և Թրամփը քննարկել են Ժնևում կայացած բանակցությունները Թոշակառու մարդը տրանսպորտից պետք է օգտվի անվճար. Հրայր Կամենդատյան (տեսանյութ) Ռուսաստանը և Իրանն ապրիլի 1-ից կսկսեն Ռեշտ-Աստարա երկաթուղային նախագծի իրականացումը Մենք չենք թողնելու, որ գյուղական դպրոցների լույսերը մարեն. Մենուա Սողոմոնյան Մենք մշտապես արդիականացնելու ենք մեր զինված ուժերը, ներդնելու ենք առաջադեմ ռազմական ծրագրեր (տեսանյութ) Մեծ շքերթ՝ ընտրություններից առաջ․ Հայկ Մարությանի ուժը մասնակցելու է ընտրություններին (տեսանյութ) Դիլիջանի 51-ամյա բնակչի տանը թմրամիջոց է հայտնաբերվել. համայնքային ոստիկանների բացահայտումը «Հայաքվեն» կմասնակցի ընտրություններին. «Ժողովրդին արմատական այլընտրանք ենք առաջարկելու» (տեսանյութ) Սահմանադրական դատարանը քննության է ընդունել ՄԻՊ-ի դիմումը Պատմական խոսքեր, որոնք օր առաջ ցանկանում եմ լսել նաև Հայաստանի ու ՀՀ հաջորդ ղեկավարի մասին. Վահե Սարգսյան 5 մարզում սպասվում է քամու ուժգնացում Գյուլագարակ համայնքի սեփականության իրավունքն է վերականգնվել 3.86 հա մակերեսով 7 հողամասի նկատմամբ
Կբարձրանա մատուցվող ծառայությունների որակը
Այսօր տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության հերթական նիստը, որը վարել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը։ Ղեկավարվելով ՀՀ սահմանադրության 70-րդ հոդվածով` ՀՀ կառավարությունը որոշել է առաջարկել ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահին 2011 թ. նոյեմբերի 28-ին ժամը 12-ին գումարել ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ` օրակարգում ընդգրկելով 2012 թ. պետբյուջեի կատարումն ապահովող հարկային և հարակից օրենքների փոփոխությունների նախագծերը։
Իր երկու որոշմամբ ՀՀ կառավարությունը փոփոխություններ և լրացումներ է կատարել նախկինում ընդունած երկու որոշումներում, որոնք կանոնակարգում են մարդատար տաքսի ավտոմոբիլներով և ընդհանուր օգտագործման ուղևորատար ավտոմոբիլային տրանսպորտով ուղևորափոխադրման կազմակերպումը։ Փաստաթղթերի ընդունման նպատակն է ոլորտում կանխել ապօրինի գործունեությունը, տնտեսվարողների համար ստեղծել հավասար օրենսդրական դաշտ, բացառել առանց սակաչափիչի կամ անսարք սակաչափիչով գործունեության իրականացումը, ինչպես նաև արձանագրել կանոնավոր փոխադրումների կազմակերպման ոլորտ ներգրավված տրանսպորտային միջոցների քանակական փոփոխությունները։ Ակնկալվում է, որ այդ ամենի շնորհիվ կբարձրանա մարդատար տաքսի ավտոմոբիլներով մատուցվող ծառայությունների որակը, ոլորտում կապահովվի կանոնակարգված, թափանցիկ և վերահսկելի գործունեություն։
Գործադիրը փոփոխություններ է կատարել իր ավելի վաղ ընդունած որոշումներից ևս մեկում։ Այն բխում է բիզնես միջավայրի բարելավման անհրաժեշտությունից և նպատակ ունի վերանայել տնտեսվարող սուբյեկտների համար կնիք ունենալու պարտադիր պահանջը։ Որոշումը նաև կնպաստի մի շարք փաստաթղթեր, օրինակ՝ որոշակի արտոնագրեր, էլեկտրոնային եղանակով ստանալու պրակտիկայի արմատավորմանը։
Կառավարությունը հավանություն է տվել ՀՀ հիմնական տարանցիկ մայրուղիների վերակառուցման հայեցակարգին, որի հիմնական նպատակն է նորացնել Հայաստանի կենտրոնը Վրաստանի հետ կապող տարանցիկ մայրուղիները։ Դրա համար անհրաժեշտ կլինի 4-5 տարի ժամանակ և 80-100 մլրդ դրամ ծախս, որը կատարվելու է միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների օժանդակությամբ, պետական - մասնավոր գործընկերության միջոցներով, պետբյուջեի համաֆինանսավորմամբ։ Գործադիրը հաստատել է Համաշխարհային բանկի կողմից ֆինանսավորվող կենսական նշանակության ճանապարհների բարելավման երկրորդ լրացուցիչ ֆինանսավորման ծրագրով Դդմաշեն- Զովաբեր- Հրազդան ճանապարհային հատվածի նորոգման միջազգային բաց մրցույթի արդյունքն ավելի քան 581 մլն դրամ պայմանագրային արժեքով՝ հաղթող ճանաչելով «Բլեսկ» ՍՊԸ-ն։ Աշխատանքը նախատեսված է ավարտել մինչև 2012թ. սեպտեմբեր ամիսը։
Իր երկու որոշմամբ կառավարությունը փոփոխել է ՀՀ պետական քոլեջի և պետական արհեստագործական ուսումնարանի կանոնադրությունները` սահմանելով, որ քոլեջի գործունեության հիմնական առարկան միջին մասնագիտական, իսկ արհեստագործական ուսումնարանինը` նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) հիմնական և լրացուցիչ կրթական ծրագրերի իրականացումն է։