Ինչ իրավիճակ է Հայաստանի և Արցախի ճանապարհներին
Մարտի 21-ին՝ ժամը 21։00-ի դրությամբ, սաստիկ բքի և տեսանելիության բացակայության պատճառով Կապան-Տաթև ավտոճանապարհը, Վարդենյաց լեռնանցքը, Գնդեվազ-Ջերմուկ, Թթուջուր-Նավուր, Ալավերդի-Ջիլիզա, Թորոսգյուղ-Աշոցք-Բավրա ավտոճանապարհները փակ են բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար, տեղեկանում ենք «Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամից։
Որոտանի լեռնանցքը (Սարավան-«Զանգեր»), Նոյեմբերյան-Իջևան, Վանաձոր-Ալավերդի ավտոճանապարհները փակ են կցորդով տրանսպորտային միջոցների համար, իսկ մյուս տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար՝ դժվարանցանելի։
Ալագյազ-Արթիկ հատվածը դժվարանցանելի է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար։
Ստեփանավանի ոլորանները և Վանաձոր-Ալավերդի ավտոճանապարհը դժվարանցանելի են կցորդով տրանսպորտային միջոցների համար։
Գորիսի, Կապանի, Մեղրիի, Գավառի, Մարտունիի, Դիլիջանի, Վանաձորի տարածաշրջաններում ձյուն է տեղում։
Գորիսի տարածաշրջանի ավտոճանապարհներին, Դիլիջանի ոլորաններին, Մարտունի-Գավառ և Մարտունի-Վարդենիս ճանապարհներին տեղ-տեղ մերկասառույց է։
Միջպետական և հանրապետական նշանակության մյուս ավտոճանապարհները բաց են:
Ճանապարհաշինարարներն ավտոճանապարհներին իրականացնում են մաքրման և աղ-ավազով մշակման աշխատանքներ:
Վթարներից, պատահարներից և խցանումներից խուսափելու համար վարորդներին խորհուրդ է տրվում երթևեկել բացառապես ձմեռային անվադողերով:
Արցախի Հանրապետության ԱԻ պետական ծառայությունն իրազեկում է, որ առատ ձյան տեղումների պատճառով հանրապետության տարածքում կան փակ և դժվարանցանելի ճանապարհներ:
Փակ է Մարտակերտի շրջանի Մեհմանա համայնքի ճանապարհը, որտեղ ձյան շերտի բարձրությունը կազմում է 60 սմ: Շրջանի մյուս միջհամայնքային ճանապարհները հիմնականում բաց են, բարձր լեռնային գոտիներում՝ հորիզոնական տեսանելիությունը թույլ է, տեղ-տեղ առկա է մերկասառույց:
Դժվարանցանելի են Մարտունու շրջանի Աշան, Ավդուռ, Եմիշճան, Խերխան, Ծովատեղ, Կաղարծի, Կավահան, Կոլխոզաշեն, Հաղորտի, Հացի, Հերհեր, Մյուրիշեն, Մուշկապատ,Մսմնա, Նոր Շեն և Պառավաթումբ համայնքների ճանապարհները: Վերոնշյալ բնակավայրերում ձյան շերտի բարձրությունը տեղ տեղ հասնում է 80սմ-ից մինչև 1 մետրի:
Այս ուղղություններում կատարվում են ձնամաքրման աշխատանքներ:
Մարտունի քաղաքը և շրջանի մյուս համայնքների ճանապարհները բաց են:
Ստեփանակերտը շրջաններին կապող ճանապարհները հիմնականում բաց են, որոշ հատվածներում առկա է մերկասառույց:
Դժվարանցանելի են Ասկերանի շրջանի Խաչմաչ, Կարմիր Գյուղ, Սզնեք, Վերին Սզնեք, Սարուշեն և և Ռև համայնքների ճանապարհները, այստեղ նույնպես ձյան շերտի բարձրությունը 80սմ մինչև 1 մետրի է հասնում:
ՀՀ-ի հետ կապող միջպետական մայրուղու Վայք-Սիսիան-Գորիս ավտոճանապարհը բեռնատարների համար փակ է, իսկ մարդատարների համար (երթևեկելի է միակողմանի)՝ դժվարանցանելի::
Արտակարգ պատահարներից ու անցանկալի դեպքերից խուսափելու համար ՆԳ նախարարությունը հորդորում է հնարավորինս սահմանափակել երթևեկությունը և պահպանել զգոնություն: