ՊՆ-ում քննարկվել են հայ-ամերիկյան ռազմական համագործակցության ամրապնդման ուղղությունները Օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա, ապա կնվազի. սպասվում են տեղումներ Պեսկովը մեկնաբանել է Հունգարիա նավթի մատակարարման հետ կապված իրավիճակը Թեհրանը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունները սահմանափակվում են միջուկային ծրագրի հարցերով Տարադրամի փոխարժեքները փետրվարի 17-ին Թրամփը կարծում է, որ Ժնևում Ուկրաինայի հարցով բանակցությունները կլինեն պարզ Վարորդական իրավունքի քննական բաժիններում հերթերի հարցը կլուծվի տարեվերջից հետո (տեսանյութ) 50-ամյա վարորդը ոչ սթափ վիճակում «Mercedes»-ով հայտնվել է Արզական բնակավայրի կամրջի տակ՝ գետի ափին Համագործակցության արդյունքում քրեական ոստիկաններն առգրավել են 1 կգ 148 գրամ մարիխուանա Օմանի ԱԳ նախարարը հանդիպել է Արաղչիի հետ ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունները նախապատրաստելու համար Թրամփ. Խաղաղության խորհուրդը կհամագործակցի ՄԱԿ-ի հետ կոնկրետ հարցերի շուրջ Օրբանը պահանջով դիմել է Զելենսկուն
«Բրյուսելում Փաշինյանը միայն լսողի և կատարողի դեր ուներ, նրան կարողացել էին ճնշել»
Բրյուսելում կայացած բանակցություններում Նիկոլ Փաշինյանը միայն լսողի և կատարողի դեր ուներ: Տեսնելով նրա երեկվա կեցվածքը՝ պարզ է դառնում, որ Փաշինյանին կարողացել են և՛ ճնշել, և՛ հասնել որոշակի հաջողությունների. այսօր ադրբեջանական պաշտոնական լրատվամիջոցներում ցնծություն է ուղղակի: Այս մասին ԼՈՒՐԵՐ.com -ի հետ զրույցում ասաց Արցախի Հանրապետության ԱԺ «Արդարություն» խմբակցության պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը:
Նա նշեց, որ այդ հանդիպումից առաջ արցախցիների մոտ վախ և խուճապ կար, թե Նիկոլ Փաշինյանը գնում է Արցախը հանձնելու:
Պատգամավորը համոզված է, որ այս ամենի սկիզբը դրվել էր Դուշանբեում 2018 թվականին՝ վերելակային բանակցության ժամանակ, և որ այդ ժամանակ են այն բոլոր պայմանավորվածությունները ձեռք բերվել, որոնք առայսօր կատարվում են.
«Եթե 2-3 տարի առաջ մենք փաստում էինք, որ հնարավոր չի լինում կանխորոշել վարչապետի քայլերը, հիմա ինքը շատ կանխատեսելի է դարձել: Այս փուլում կանխատեսելի էր այն, ինչ ինքն արեց, բնականաբար, մենք որևէ լավ քայլի չէինք սպասում, չէինք սպասում նաև առավել վատ բանի, պատրաստ էինք այն ամենին, ինչ Փաշինյանն արեց բանակցություններին»,- ընդգծեց Մետաքսե Հակոբյանը:
Վերջինս կարծում է՝ շատ լավ ժամանակ էր Արցախի Հանրապետությանը կարգավիճակ տալու հարցը բարձրացնելու համար, ինչը ՀՀ վարչապետը չարեց. «Այդ հարցը պետք է բարձրացվեր հիմա, քանի որ թշնամին, եռակողմ հայտարարության բոլոր կետերը խախտելով, որևէ կերպ չի դադարել այսօր պատերազմել:  Կառավարության նիստի ժամանակ, երբ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ գնում է խաղաղության օրակարգը քննարկելու, արդեն հասկանալի էր, որ այդ խաղաղության օրակարգում չէր կարող բարձրաձայնվել Արցախի Հանրապետության կարգավիճակը»,- ասաց նա՝ մեջբերելով մեկ բաց կետ ևս:
Մետաքսե Հակոբյանը հայկական կողմից բանակցությունների թերացում համարեց նաև այն, որ որևէ խոսք չեղավ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մասին, ինչը նվազեցնում է Արցախին կարգավիճակ տրվելու հնարավորությունը.
«Ալիևը երկար ժամանակ ասում էր՝ չկա ԵԱՀԿ Մինսկի նման ձևաչափ, Փաշինյան այդ հանդիպման ընթացքում իր կեցվածքով ևս հասավ դրան: Մենք այդ կայացած ձևաչափով կկարողանայինք հասնել Արցախի կարգավիճակի ընդունմանը, սակայն երկուսով ուղղակի ի չիք արեցին այն, սակայն հույս ունենք, որ նորից ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը կակտիվանա»,- նշեց նա:
Ըստ պատգամավորի՝ եվրոպական կողմը Հայաստանին և Արցախին օգտագործում է որպես զենք՝ Ռուսաստանին թուլացնելու համար, ինչն անընդունելի է.
«Հայաստանն ու Ադրբեջանը սկսել են եվրոպական ակտիվացման կողմ գնալ: Փաշինյանը այդ քայլով ևս վտանգում է Արցախը: Դա, իհարկե, կնպաստի Արցախից ռուս խաղաղապահների դուրսբերմանը, ինչը մեծ վտանգ կարող է հանդիսանալ Արցախի համար»,- ասաց մեր զրուցակիցը:
Մետաքսե Հակոբյանը չի ընդունում թշնամական իրավիճակում հայկական կողմի այն հայտարարությունը, որում ասվում է՝ առանց նախապայմանների պատրաստ է խաղաղության օրակարգի մեջ մտնել. «Սա հանրությանը հանգստացնելու համար է արվում, որովհետև նույն բանը եղել է նաև 1915 թվականին, երբ բարեկամության շղարշի ներքո ուղղակի 1.5 մլն հայ սպանվեց, իսկ ով էլ ողջ մնաց, դարձավ հայրենազուրկ: Հիմա ադրբեջանցիները կիրառում են նույն սցենարը իրենց թուրք եղբայրների հետ: Եվ նման իրավիճակում արագ գնալ սահմանազատման և սահմանագծման միանշանակ կբխի միայն Ադրբեջանի շահերից, քանի որ նրանք այս պահին ուժեղ են բոլոր առումներով»,- ընդգծեց պատգամավորը՝ հավելելով, որ արդեն իսկ պարտված իշխանությունը չի կարող իր ազգի համար հաղթող դիվանագիտություն վարել:
Հիշեցնենք, որ Փաշինյան-Միշել-Ալիև հանդիպմանը պայմանավորվել են մինչև ապրիլի վերջ ստեղծել սահմանների դելիմիտացիայի հարցերով հանձնաժողով:
Հավելենք նաև, որ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտնել է՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի՝ ապրիլի 6-ին Բրյուսելում կայացած հանդիպումից հետո ձեռք բերված պայմանավորվածությունները բխում են Բաքվի շահերից:
Զվարթ Պետրոսյան
ՊՆ-ում քննարկվել են հայ-ամերիկյան ռազմական համագործակցության ամրապնդման ուղղություններըՕդի ջերմաստիճանը կբարձրանա, ապա կնվազի. սպասվում են տեղումներԼեհաստանը մտադիր է Ռուսաստանի դեմ փոխհատուցման պահանջ ներկայացնելՊեսկովը մեկնաբանել է Հունգարիա նավթի մատակարարման հետ կապված իրավիճակըԹեհրանը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունները սահմանափակվում են միջուկային ծրագրի հարցերովՏարադրամի փոխարժեքները փետրվարի 17-ին Շվեյցարիայում տարածաշրջանային գնացք է դուրս եկել երթուղուցԹրամփը կարծում է, որ Ժնևում Ուկրաինայի հարցով բանակցությունները կլինեն պարզ ՌԴ նավատորմն ամենալավ երաշխիքն է ռուսական առևտրային նավերի անվտանգության համար. Նիկոլայ ՊատրուշևՎարորդական իրավունքի քննական բաժիններում հերթերի հարցը կլուծվի տարեվերջից հետո (տեսանյութ)50-ամյա վարորդը ոչ սթափ վիճակում «Mercedes»-ով հայտնվել է Արզական բնակավայրի կամրջի տակ՝ գետի ափինՀամագործակցության արդյունքում քրեական ոստիկաններն առգրավել են 1 կգ 148 գրամ մարիխուանաՕմանի ԱԳ նախարարը հանդիպել է Արաղչիի հետ ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունները նախապատրաստելու համար Թրամփ. Խաղաղության խորհուրդը կհամագործակցի ՄԱԿ-ի հետ կոնկրետ հարցերի շուրջ Օրբանը պահանջով դիմել է Զելենսկուն Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը հրաժարվել է ցուցմունք տալ. ՔՊ-ի 50 ընտրյալները՝ նոր քննության առաջ (տեսանյութ) Եվրոպան չի մասնակցի Ժնևում կայանալիք Ռուսաստան–ԱՄՆ–Ուկրաինա բանակցություններինՎթարային ջանջատումներ են սպասվում Երևանի Կենտրոնում, Շիրակում Բացի թուրքից, բոլորը ձեզ համար թշնամի՞ են․ Արման ԱբովյանԲաքվում դատում են ոչ միայն Ռուբենին, այլև ողջ հայ ժողովրդին․ Վարդանյանի ընտանիքի հայտարարությունըՀյուսիսային Կորեայի նախագահը հայտարարեց բնակարանաշինական խոշոր ծրագրի ավարտի մասին՝ կուսակցության համագումարի նախաշեմին Իշխանությունն՝ ընդդեմ սահմանադրական կարգի․ Սուրեն ՍուրենյանցԲաքվի դատարանը Ռուբեն Վարդանյանին դատապարտել է 20 տարվա ազատազրկմանԹրամփը հայտարարել է, որ կարող է լուծել Սաուդյան Արաբիայի և ԱՄԷ-ի միջև առկա տարաձայնությունները Վարդապետյանի հրամանով` դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային փոփոխություններԱՄՆ-ն և Իրանը Ժնևում պատրաստվում են վճռորոշ նշանակության միջուկային բանակցությունների՝ պատերազմի սպառնալիքի պայմաններում Spiegel. Ուկրաինացի զինվորականները մարտական ​​փորձը կկիսեն Բունդեսվերի զինվորների հետ ՊՆ նախկին պաշտոնատար անձին մեղադրանք է ներկայացվել խոշոր չափերի գույքի հափշտակության համարԷլեկտրաէներգիայի ընդհատումներ կլինեն Երևանում և մարզերում․ հասցեներ ՆԳ նախարարն այցելել է ՆԳՆ 112 օպերատիվ կառավարման կենտրոնԴե՛, ձեզ տեսնեմ ջահել տղերք, մե՛կ էլ, մե՛կ էլ մի զարկ տվեք. Փետրվարի 16-ին իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանի մահվան տարին էրԵրևանում 31-ամյա տղամարդը գողացել է ավտոմեքենայի հայելու 21 զույգ ապակիներ․ նա կալանավորվել էԿոտայքում հավաքարարը, 11-ամյա որդուն կողքին նստեցրած, «Jeep»-ից կրակոց է արձակել․ նա ձերբակալվել էԵրևանում օտարերկրացին գողացել է մի կնոջ պայուսակը, որում եղել է 1,5 մլն դրամ գումարԻշխանությունը մանևրում է՝ և՛ ներսի, և՛ դրսի աղմուկից խուսափելու համար. ԱբրահամյանՀայաստանի պատվիրակները Օլիմպիական խաղերում 14-րդն ենՄի խումբ հավատավորներ նախաձեռնել են ստորագրահավաք՝ ի աջակցություն Հայ առաքելական եկեղեցուԴատախազությունը պահանջում է Վահե Հակոբյանից բռնագանձել 12 անշարժ և շարժական գույքերԻմ եւ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքացիական ամուսնությունն ավարտվել է․ Աննա ՀակոբյանՄարդը կարո՞ղ է պահպանել իր գոյաբանական և էութաբանական ինքնությունը. «Փաստ»«Մա՛մ, երկար չեմ կարող խոսել, բոլորին կբարևես, կասես, որ ամեն ինչ լավ է». Վահագն Գևորգյանն անմահացել է հոկտեմբերի 10-ին Հադրութում, տուն «վերադարձել»... մոտ չորս ամիս անց. «Փաստ»ՔՊ-ում վերջապես գտան Հռիփսիմե Հունանյանին փոխարինողին. «Հրապարակ»«Իրենց միակ կարմիր գիծը իշխանությունը պահելն է, մնացած բոլոր դեպքերում ցանկացած կարմիր գիծ հատելի է այս իշխանությունների համար». «Փաստ»Արթուր Վանեցյանն ու Գագիկ Ծառուկյանը կմիավորվե՞ն. «Հրապարակ»ԱԺ նախագահի պաշտոնի համար պայքարող ՔՊ-ականների թիվն ավելանում է. «Հրապարակ»Երբ նման հայտարարություններ անում է վարչապետը, դա արդեն հակաժողովրդավարական հրահանգ ու ցուցում է. «Փաստ»Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը հրաժարվել է ցուցմունք տալ. «Ժողովուրդ»Անկումային և ճգնաժամային. Հայաստանի արտաքին առևտրի դիսբալանսը. «Փաստ»Ազգային փոքրամասնություններից ՔՊ ցուցակում ընդգկրված են նույն մարդիկ. «Հրապարակ»Ամոթի ու խայտառակության խարանով դաջված. ո՞ւմ են երջանկացնում Հայաստանի իշխանությունների գործողությունները. «Փաստ»