Իրանն անընդունելի է համարում տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական իրավիճակի փոփոխության որևէ փորձ. Ալի Շամխանին` Փաշինյանին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղար Ալի Շամխանիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է պարոն Շամխանիի այցը Հայաստան և կարևորել Իրանի հետ բարեկամական ու եղբայրական հարաբերությունների շարունակական զարգացումը: «Բարձր մակարդակի փոխայցելությունները կարևոր են այդ խնդիրը լուծելու համար: Ուրախ եմ արձանագրել, որ Իրանի նախագահ պարոն Ռայիսիի հետ մեզ հաջողվել է շատ լավ աշխատանքային մթնոլորտ ձևավորել: Ուրախ եմ տեսնել, որ մեր մյուս գործընկերների միջև ևս աշխատանքային լավ հարաբերություններ կան, ինչը հարիր է երկու հարևան ու բարեկամ պետություններին»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը: Վարչապետը վստահություն է հայտնել, որ երկկողմ օրակարգային հարցերի համատեքստում պարոն Շամխանիի այցը կլինի արդյունավետ:
ԻԻՀ ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղարը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և վարչապետ Փաշինյանին փոխանցել Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի ջերմ ողջույնները: Ալի Շամխանին նշել է, որ Իրանը ևս շահագրգիռ է զարգացնելու և ամրապնդելու Հայաստանի հետ հարաբերությունները բոլոր ոլորտներում: Այս համատեքստում զրուցակիցներն անդրադարձել են երկկոմ համագործակցության օրակարգային մի շարք հարցերի:
Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության ապահովման ուղղությամբ: Ալի Շամխանին ընդգծել է, որ Իրանն անընդունելի է համարում տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական իրավիճակի փոփոխության որևէ փորձ և նշել, որ իր երկիրը ևս սատարում է ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման գործընթացին՝ պետությունների տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության պահպանման շրջանակում:
Զրուցակիցներն ընդգծել են, որ տարբեր ուղղություններով հայ-իրանական համագործակցության զարգացման հիմքը տնտեսական կապերի ամրապնդումն է: Այս համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանը և Ալի Շամխանին կարևորել են առևտրաշրջանառության, ենթակառուցվածքների, էներգետիկայի, արդյունաբերության և այլ ոլորտներում առկա փոխգործակցության ընդլայնման անհրաժեշտությունը: Կողմերը քննարկել են ինչպես ընթացիկ, այնպես էլ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող ծրագրերն ու նախագծերը:
Վարչապետ Փաշինյանը խնդրել է իր ջերմ ողջույնները ևս փոխանցել ինչպես նախագահ Ռայիսիին, այնպես էլ Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ Այաթոլլա Սեյեդ Ալի Խամենեիին:
Ահա և վերջ. Մեդվեդև.Սպասվում է Փաշինյան-Ալիև հանդիպում (տեսանյութ)ԱՄՆ նախագահը քննադատել է Միացյալ Թագավորությանը՝ Դիեգո Գարսիա կղզու վարձակալության գործարքի առնչությամբԵՄ-ՀՀ հարաբերությունները շարունակում են խորանալ․ հայտարարությունԴատարանը Եկեղեցուց հայցադիմումներ է ընդունել վարույթ․ ինչ է սպասվում կարգալույծ հայտարարված Արամայիս Թախմազյանին Զելենսկին հայտարարություն է արել Ռուսաստան-ՆԱՏՕ նոր պայմանագրի վերաբերյալԱՄՆ-ն կարող է հարվածել Իրանին այս շաբաթ օրըԶենքի նորացման գործընթաց է տեղի ունենում ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրներում. ԳրուշկոCNN. Թրամփը դեռևս վերջնական որոշում չի կայացրել Իրանին հարվածելու վերաբերյալԱրևմուտքում բացահայտել են Ուկրաինայի շուրջ բանակցությունների հիմնական խնդրահարույց հարցերըՍիրիան հետաքրքրված է Ռուսաստանի ռազմական ներկայությամբ տարածաշրջանում. Լավրով Զելենսկին հայտարարել է՝ չի ցանկանում ժամանակ վատնել Պուտինի «պատմական անհեթեթությունների» վրա Ո՞վ կփոխարինի Հրայր Թովմասյանին . Տհաճ իրավիճակ՝ ՔՊ-ում․ ո՞վ կլինի ցուցակի առաջին կինը (տեսանյութ)Ձևավորվել է ՆԳՆ հանցավորության վիճակագրության և հետազոտական կենտրոնըԻնչպե՞ս է Սրբուհի Գալյանը տարբերելու ատելության խոսքը՝ խոսքի ազատությունից (տեսանյութ)Գերմանիան մեծացնում է կախվածությունը ԱՄՆ-ից՝ նախատեսելով նոր F-35 կործանիչների գնում Ազատությունից զրկվածների համար քրեակատարողական հիմնարկների շենքային պայմանների հարցերը պիտի լուծվեն (տեսանյութ)Կրակոցներից տուժածների վիճակը ծանր է, նրանք գտնվում են բժշկական խիստ հսկողության ներքո․ Ավանեսյան (տեսանյութ) Թրամփը խորհրդակցություն է անցկացրել Իրանին հարվածելու վերաբերյալՄարդիկ կմտածեն, որ իրենց քվեարկությունն անիմաստ էր, պետք է բացատրել. Մհեր Գրիգորյան2026-ի հունվարից ևս 15 հազար քաղաքացի սկսել է օգտվել հետվճարի ծառայությունից. ԱՍՀ նախարար Հրադադարի ռեժիմի շուրջ բանակցություններում գրանցվել է «նշանակալի առաջընթաց»․ CNNLa Repubblica. Իտալիան հրաժարվում է վիզա տրամադրել ռուս պարալիմպիկ մարզիկներին ուղեկցողներին Գիրք նվիրելու օրվա կապակցությամբ ԿԳՄՍՆ-ն Կառավարության անդամներին գրքեր է նվիրել (տեսանյութ)Ուկրաինայում բացահայտել են Ժնևյան բանակցությունների մանրամասներըՀյուսիսային Կորեայի առաջնորդը ներկայացրել է տասնյակ միջուկային հրթիռ կրող համակարգերՀարավային Կորեայի նախկին նախագահը դատապարտվել է ցմահ ազատազրկմանՀՀ-ում արձանագրվել է «Չիկունգունիա տենդ» հիվանդության դեպք Հարավային Կորեայի դատարանը ցմահ ազատազրկման դատապարտեց նախկին նախագահինCBS. ԱՄՆ-ը քննարկում է Իրանին հարված հասցնելու հնարավորությունը այս շաբաթավերջին ԱՄՆ-ն չի ցանկանում, որ Ուկրաինան մասնակցի ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի հանդիպումներին. PoliticoՈՒՂԻՂ․ Կառավարության անդամների ճեպազրույցներըԵրևան-Աշտարակ ավտոճանապարհին առգրավվել է 1 կգ 150 գրամ մարիխուանա․ հերթական խոշոր բացահայտումըՄԻՊ-ը շարունակում է ակտիվ գործունեությունը խոշտանգումների կանխարգելման ուղղությամբ Հայաստանը և Լեհաստանը ռազմատեխնիկական համագործակցության համաձայնագիր կստորագրենԱՄՆ նախագահը դեռ չի կայացրել վերջնական որոշում Իրանի դեմ ռազմական գործողությունների վերաբերյալ Վահագն Խաչատուրյանն այցելել է Բյուզանդական և քրիստոնեական մշակույթի թանգարանԵրևանում պարեկը վրաերթի է ենթարկվել (տեսանյութ) ԱՄՆ-ն պահանջում է կրճատել ՆԱՏՕ-ի առաքելությունների շրջանակը. Politico Երրորդ և հաջորդ երեխաների համար սահմանվել է 50 հազար դրամ ամսական նպաստՈւՂԻՂ․ Կառավարության նիստՓաշինյանը և Ալիևը փետրվարի 19-ին կմասնակցեն Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստինՀայաստանը կարևոր փուլում է․ ՇՄ նախարարը Հռոմում ելույթ է ունեցել հատուկ բարձր մակարդակի միջոցառման ժամանակՉափազանց մեծ է հավանականությունը, որ առաջիկա օրերին ԱՄՆ-ն կհարվածի Իրանին. Բանակցությունները կարծես արդյունք չեն տալիս. Միջազգայնագետ Վիճաբանություն և ծեծկռտուք Երևանում՝ ՝ «Ռոյալ Երևան» ռեստորանի դիմաց․ կան ձերբակալվածներԱմբերդ գյուղի բնակչի տան տանիքում և նկուղում թմրամիջոց է հայտնաբերվելԻնչ պետք է անել բնակապահովման պետական աջակցության ծրագրին դիմած և մերժված քաղաքացիներըՊարգեւավճարների ֆոնդի 20 տոկոսը՝ շարքայիններին, 80-ը՝ վերնախավին. «Հրապարակ»«Ժորժս աստվածային տղա է, նա ինձ վերևից հսկում է, ամենադժվար պահերին ինձ ծանր վիճակից հանում». սերժանտ Ժորժ Գևորգյանն անմահացել է նոյեմբերի 2-ին Ճարտարում. «Փաստ»Ի՞նչ փոխարժեքներ են սահմանվել այսօրՄի շարք փոփոխություններ՝ ԶՈՒ կարիքների համար գնումների գործընթացում. «Փաստ»