ՈՒՂԻՂ․ Օնլայն տաքսու վարորդների ակցիան Ներխուժել են ԱԺ նախկին պատգամավորի աշխատասենյակ, նա ստիպված է եղել ինքնապաշտպանվել․ ի՞նչ է կատարվել Հայտնաբերվել են մեքենայից գողացած գումարը, թմրամիջոց և փամփուշտներ. բացահայտում Էրդողանը հայտարարել է, որ Իրանի դեմ պատերազմը ոչ մեկին օգուտ չի բերի 2027-2028 ուստարում «Ֆրանսերեն» առարկայի համար կներդրվեն նոր ծրագրերին համապատասխան դասագրքեր․ նոր համաձայնագիր Հունաստանի նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել Հայաստանի հետ փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրման արարողություն Ռուսաստանը դեմ է Կուբայի վառելիքի շրջափակմանը Բարձրացվելու է դատավորներին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու հարցը. Արա Զոհրաբյան «Հայաքվեն» հայտարարեց ընտրություններին մասնակցելու մասին.ովքեր են ներկա միջոցառմանը (տեսանյութ) Ռուբեն Վարդանյան, ԵՄ նոր ծրագրեր և եկեղեցու դիմադրության նախազգուշացումը (տեսանյութ) Մենք կարծում ենք՝ այս ընտրությունները իշխանությունների լեզուն կարճացնելու է, եւ ոչ միայն լեզուն. Չալաբյան (տեսանյութ) Աշխարհը լարվածության նոր վտանգավոր փուլում. Փաշինյանը մեկնել է ԱՄՆ (տեսանյութ)
Մեր երկրում զբոսաշրջության ոլորտի մասնագետները նշում են, որ Հայաստանն ունի բազմաթիվ նախադրյալներ զբոսաշրջության զարգացման համար: Հայաստանն, անխոս, հարուստ պատմամշակութային ժառանգություն ունի և նույնիսկ հեռավոր մարզերում կամ լեռներում կարելի է հանդիպել հին և զարմանալի կոթողներ, որոնց հանդեպ զբոսաշրջիկների հետաքրքրությունը երբեք չի մարում:
Բայց մենք ցավոք դեռ չունենք կուլտուրա` գնահատելու մեր ունեցածն ու պահպանելու մեր հարստությունը: Իհարկե լավ է, որ չնայած մեր հասարակության վերաբերմունքի և պետության մեջ տեղի ունեցող որոշ թերությունների, մեծ ուժ և եռանդ ենք թափում զբոսաշրջիկներին գրավելու համար, սակայն մինչ միջազգային հեռուստաալիքներով մեր երկրի գովազդումը, կարելի է հետևել գոնե ճանապարհների աղբակույտների վերացմանը:
Ըստ Հայկական տուրիստական գործակալությունների այսօրվա դրությամբ մեզ մոտ են գալիս մշակութային, էքստրեմալ, գիտական, բիզնես, կրոնական, առողջարանային, սպորտային հետաքրքրվածությամբ: Զբոսաշրջիկներն հիմնականում նախընտրում են այցելել Գառնի-Գեղարդ, Խոր Վիրապ, Նորավանք, Քարահունջ-Տաթև, Հաղպատ-Սանահին-Դսեղ, Գոշավանք:
«Այս վայրերից զբոսաշրջիկները անմոռանալի տպավորություններով են վերադառնում: Պարզվում է, որ մեր երկրով հետաքրքրողների թիվը գնալով մեծանում է: Վերջին տարիներին Հայաստանի նկատմամբ հետաքրքրությունը մեծացել է Իրանի, Եվրամիությունների երկրների, ԱՄՆ-ի, Սկանդինավյան երկրների, իսկ վերջին երկու տարում նաև Թուրքիայի զբոսաշրջիկների կողմից»,- հայտնեց «Թրավլ» տուրիստական գործակալության մենեջեր Արմին Արկադյանը:
Համաձայն Զբոսաշրջիկության համաշխարհային կազմակերպության վիճակագրական տվյալների Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների 62,2%-ը մեր հայրենակիցներն են: Հարազատներին և ընկերներին այցելած զբոսաշրջիկները կազմում են Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների 44,8%-ը: Զբոսաշրջիկների 2,4%-ը Հայաստան է այցելում համաժողովներին մասնակցելու և գործնական այլ նպատակներով: 13,1%-ը մեր երկիրը դիտարկում է հանգստի և ժամանցի վայր, իսկ 5,4%-ը Հայաստան է այցելում կրթություն ստանալու և բուժվելու համար:
Թվում է, թե բավականին լավ պայմաններ ունենք, որ գրկաբաց ընդունենք զբոսաշրջիկներին Սևանում, Դիլիջանում, Ջերմուկում և այլուր, սակայն ցավոք ամեն տարի մեր երկրում գործող հանգստյան տների սահմանած գները ստիպում է մտածել, որ արտասահմանցուն մեր երկիր կարող է բերել կամ մոլեռանդ ու անբացատրելի սերը, կամ ինֆորմացիայի պակասը: