Լարված իրավիճակ՝ Բաբաջանյան փողոցում․ բնակիչները բողոքում են «Նոր Երևան» թաղամասի ճանապարհային նախագծից ԴԱԿ–ն ընտրություններին կմասնակցի «Բարգավաճ Հայաստանի» հետ «Ասում են՝ վերևից է հրամանը». 10 օր է՝ հայկական բեռնատարները չեն կարողանում Վրաստանից Հայաստան մուտք գործել (տեսանյութ) ՀՀ-ից Վրաստան 64 միլիոն կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա է ներմուծվել Մադուրոն պետք է պատասխանատվության ենթարկվի Վենեսուելայում, այլ ոչ թե ԱՄՆ‑ում. Բրազիլիայի նախագահ Զելենսկին պատժամիջոցներ է սահմանել 46 ռուսաստանցիների և երկու իրանցիների նկատմամբ Ես պետք է այնտեղ չլինեի․ Մխիթարյանը խոսել է իր խփած գոլի մասին Վեհափառ Հայրապետը հրաժարվել է ցուցմունք տալ. փաստաբան Պեսկովը սպառնացել է Էստոնիային միջուկային հարվածով Խոշոր ավտովթար՝ Կոտայքի մարզում․ կա 5 վիրավոր Վաշինգտոնում արտակարգ դրություն է հայտարարվել «ԳԱԶ 53»-ը վրաերթի է ենթարկել 2 քաղաքացու և բախվել «Mercedes»-ին
Ընդունել Ադրբեջանի քաղաքական վերահսկողությունը կամ լքել Լեռնային Ղարաբաղը. սա է Ալիևի պահանջը. WP
Ընդունել Ադրբեջանի քաղաքական վերահսկողությունը կամ լքել Լեռնային Ղարաբաղը. ըստ էության, հենց նման պահանջ է ներկայացնում Իլհամ Ալիևը Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությանը: Այդ մասին գրել է The Washington Post-ը, հավելել՝ Հայաստանի ղեկավարությունը շեշտում է՝ Ալիևի մարտավարությունը ցեղասպանություն է, և շատերը կարծես թե պատրաստ են նույնիսկ սովամահ լինել, քան ենթարկվել, փոխանցում է 1lurer.am-ը։
«Ադրբեջանը շրջափակել է Լաչինի միջանցքը: Առանց այդ երթուղու՝ հայ բնակչությունը զրկված է սննդից, դեղորայքից, առաջին անհրաժեշտության պարագաներից: Վառելիքի պակասը նույնպես կործանարար ազդեցություն ունի: Ադրբեջանցիներն ասում են, որ պատրաստ են սննդամթերք առաքել, բայց հայերը վախենում են, թե դա կարող է ծուղակ լինել՝ առաջին քայլը դեպի ուժային ինտեգրում»,- ընդգծել է հոդվածի հեղինակ Դևիդ Իգնատիուսը:
The Washington Post-ը հիշեցրել է Լեռնային Ղարաբաղի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի կոչը միջազգային հանրությանը՝ օգնել ԼՂ բնակչությանը հակահարված տալ Բաքվի ցեղասպան քաղաքականությանը, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստ հրավիրել:
«Ամերիկացի պաշտոնյաները նշում են, որ Լեռնային Ղարաբաղում հայերին հաջողվում է գոյատևել միայն սեփական այգիներում աճեցրած սննդամթերքի շնորհիվ: Նրանք մտավախություն ունեն, որ ձմռանն ընդառաջ՝ այս երկու ամսվա ընթացքում, բնակչությունը կարող է սովի մատնվել: Հայերը սարսափում են 1915 թվականի ցեղասպանության կրկնությունից»,- ասված է հոդվածում:
Նշվում է, որ Հայաստանի կառավարությունը պատրաստ է Բաքվի հետ խաղաղության համաձայնագրի, սակայն Լաչինի միջանցքի ճգնաժամը խաթարել է դիվանագիտական գործընթացը: Երևանը նաև միջազգային երաշխիքներ է ուզում, որ խաղաղ համաձայնագիրն ամբողջությամբ կիրականացվի, և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքներն ու անվտանգությունը կապահովվեն:
Իգնատիուսի խոսքով՝ Բաքուն պետք է վերջ տա Լաչինի միջանցքի շրջափակմանը և վստահության մթնոլորտ ստեղծի, սակայն ադրբեջանական կողմը փորձում է իր գործողություններով կոտրել Լեռնային Ղարաբաղի ոգին: