Ուկրաինայի ուղղությամբ արձակվել է գրեթե 300 հարվածային դրոն․ Զելենսկի Ռուսաստանում նախատեսում են նոր հարկեր սահմանել միգրանտների համար Իրանում ուժեղ պայթյուններ են որոտացել (տեսանյութ) Նշվել է Իրանի դեմ ԱՄՆ հնարավոր հարվածի նոր ժամկետ Հրազդան գետում տղամարդու դի է հայտնաբերվել «Նիկոլի զեղչը» պետք է վերջնականապես արտաքսվի մեր հանրային օրակարգից․ իրավապաշտպան Սուրբ Սարգիս եկեղեցու տարածքում քաղաքացի է ընկել ձորը Իրանի գերագույն առաջնորդը պատրաստվում է իր հնարավոր սպանությանը Մեր պարտքի բեռը 59%-ից իջել է 49%-ի․ Պապոյան JW. ԵՄ պահանջները Ռուսաստանի նկատմամբ կխանգարեն նրան տեղ ստանալ Ուկրաինայի շուրջ բանակցություններում Լարված իրավիճակ՝ Բաբաջանյան փողոցում․ բնակիչները բողոքում են «Նոր Երևան» թաղամասի ճանապարհային նախագծից ԴԱԿ–ն ընտրություններին կմասնակցի «Բարգավաճ Հայաստանի» հետ
Արցախյան իրադարձությունները դարձան «ընդունելի ցեղասպանության» նոր դարաշրջանի սկիզբը. Լեմկինի ինստիտուտ
Մեկ տարի առաջ Արցախում սկսվեց Ցեղասպանությունը: Այնուհետև Ադրբեջանը 10-ամսյա դաժան շրջափակումից հետո ներխուժեց 3000-ամյա հայկական տարածք և փաստացի Արցախ պետություն (Լեռնային Ղարաբաղ): Դրա մասին ասված է Լեմկինի Ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտի հայտարարության մեջ։
Ադրբեջանը սպանել է հարյուրավոր հայերի և բռնի տեղահանել մնացած բնակչության գրեթե 100%-ին։ Պաշարումն ու ներխուժումը բնութագրվում էին համաշխարհային գերտերությունների, ներառյալ Միացյալ Նահանգների, սոսկալի լռությամբ, ինչպես նաև տարբեր քաղաքական առաջնորդների և միջազգային կառույցների ապշեցուցիչ անգործությամբ՝ դրանով սկիզբ դնելով «ընդունելի ցեղասպանության» նոր դարաշրջանին:
Լեմկինի ինստիտուտը հանդես է գալիս ցեղասպանության արդյունքում տեղահանվածների իրավունքների պաշտպանության օգտին։ Այդ իրավունքներից մեկն իրենց տներ վերադառնալու իրավունքն է: Մյուս իրավունքն էլ ինքնորոշումն է՝ իրենց խմբի համար՝ սեփական պապենական հողում: Մենք մերժում ենք գերտերությունների միջև ձևավորվող կոնսենսուսը, որով մենք պետք է ապրենք մի աշխարհում, որտեղ ցեղասպան պետություններն ու կազմակերպությունները բացարձակապես անպատիժ են գործում:
Մեկ անգամ ևս կոչ ենք անում մեղավորներին միջազգային պատասխանատվության ենթարկել դաժան հանցագործությունների համար, անհապաղ ազատ արձակել Ադրբեջանում պավող բոլոր հայ բանտարկյալներին և պաշտպանել հայ ժողովրդի քաղաքական, մշակութային և մարդկային իրավունքները։
Լռությունն ու անգործությունը չպետք է հաղթանակ տանեն: Անչափ կարևոր է, որ միջազգային դերակատարները քաջություն գտնեն կոչ անելու դադարեցնել անպատժելիությունը, որից օգտվում է Ադրբեջանը: