Փաշինյանի հայտարարությունները հիմք են դառնում ադրբեջանական փաստարկների համար. «Հրապարակ»
Հարցազրույց Արցախի նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանի հետ:
- Ուղիղ մեկ տարի առաջ` 2023-ի սեպտեմբերի 19-ին, Արցախն օկուպացվեց, 120 հազար հայ մնաց անօթեւան: Հայաստանի իշխանությունները երեկ ոչ մի խոսք չասացին կորսված Արցախի մասին: Տպավորություն է, որ հայ ժողովուրդն ու փաշինյանական ռեժիմը լրիվ տարբեր իրականություններում են ապրում: Վարչապետի կինն ու դուստրը երեկ գրավել էին համացանցը։ Ոչ մի ցավ ու ափսոսանք:
- Իսկ հեծանիվ քշե՞լ են այսօր: Կարծեմ՝ քշել են: Դե, լավ է, ուրախ եմ իրենց համար: Զուգահեռ իրականության մեջ են հայտնվել, որովհետեւ իշխանության կուրսը մեր մոտեցումներին հակասում է: Մեր պատկերացմամբ` ազգային պետական շահերն ամենակարեւորն են: Խիստ անընդունելի է, որ այս իշխանություններն անգամ եղելությանը չեն անդրադառնում: Այն կկոչեն էթնիկ զտում, թե ցեղասպանություն, իրականությունն այն է, որ տեղի է ունեցել հայրենազրկում: Ադրբեջանի հստակ քաղաքականության արդյունքում` ագրեսիվ գործողությունների հետեւանքով, ինչպես նաեւ ՀՀ իշխանությունների ռազմավարական սխալների հետեւանքով տեղի ունեցավ այն, ինչ տեղի ունեցավ: Գուցե այս իրականության մեջ ենք, որովհետեւ իշխանությունները պարզապես ցանկանում են անտեսել եւ մոռացության տալ իրենց սխալները եւ ձեւացնում են, թե ոչինչ տեղի չի ունեցել կամ եթե անգամ տեղի է ունեցել, ապա դրանում իրենք ոչ մի մեղավորություն չունեն: Հիմնական խնդիրը սա է: Ցավալի է, բայց ոչ զարմանալի:
-1 տարի առաջ է՞լ էիք այսպես կարծում, թե՞ որոշակի հույսեր դեռ կային:
- Ինձ համար արդեն իսկ այն ժամանակ տեսանելի էր ամեն բան, իհարկե, նախքան ադրբեջանական ագրեսիան որոշակի հույսեր, պատկերացումներ ունեի, որ գուցե տեղահանություն չլինի, բայց հաշվի առնելով այս իշխանությունների մոտեցումները, հատկապես՝ Ադրբեջանի ագրեսիայի եւ բռնի տեղահանության ընթացքում, ինձ համար ակնհայտ դարձավ, որ ամեն բան անելու են՝ թեման փակելու համար: Բայց դա չի նշանակում, որ մենք էլ ենք թեման փակելու: Հայ ժողովրդի մի ստվար զանգված դեռ պատրաստ է պայքարել ու հասնել իր ուզածին: Մեր պայքարը մեր իրավունքների համար է: Վստահ եմ, որ եթե լինենք հետեւողական, ընթացքում անպայման կունենաք արդյունք:
- Ի՞նչ քայլեր կարող են արվել Արցախի ժողովրդի կողմից: Այս պահին, կարծես, ո՛չ ներքին, ո՛չ արտաքին աջակցություն չկա այս առումով:
- Չկա աջակցություն, որովհետեւ չկա պայքար, չկա ճնշում: Մենք պետք է ձեռքներիս գործոններ ու լծակներ ունենանք, որոնց շնորհիվ մեզ հետ հաշվի կնստեն, եւ հարցը կմտնի միջազգային օրակարգ: Երկարաժամկետ պայքարի համար փաստաթղթեր են պետք, օրինակ՝ ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանի որոշում, որն իրավունքի արձանագրման տեսանկյունից կարեւոր է եւ անհրաժեշտ: Արցախի ժողովուրդը հավաքական առումով պետք է հավաքական կերպով պահի իր ինքնությունը եւ պայքարի սեփական իրավունքների համար: Չպետք է իշխանությունների եւ ադրբեջանական քարոզչությանը տուրք տալ: Նրանք Արցախն արժեզրկում են, մեզ պառակտում, ինչը խիստ անընդունելի է:
- Ինչո՞ւ Հայաստանի իշխանությունները չեն օգտագործում նոյեմբերին Բաքվում կայանալիք COP-29-ի առիթը` հայ ռազմագերիներին հայրենադարձելու համար:
- Առաջին հնարավորությունը դեկտեմբերին էր, երբ Ադրբեջանի համար վերջին խոչընդոտը (COP-29-ի` Բաքվում կայացնելու հարցում` Հ. Գ.) Հայաստանի համաձայնության բացակայությունն էր: Հայաստանն այդ ժամանակ կարող էր պատանդների բերել: Առնվազն տեսանելի էր, որ բավարար աշխատանքներ չեն կատարում, երբեմն նույնիսկ անցնում են էթիկական սահմանները, երբեմն էլ՝ մեղադրանքներ հնչեցնում, թիրախ դարձնում մարդկանց, որոնք հնարավորություն չունեն արձագանքելու: Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը՝ Ռուբեն Վարդանյանի եւ մյուսների մասին, ակնհայտ ցույց է տալիս, որ նրանց վերադարձի հարցով առնվազն չկա հետաքրքրվածություն: Եթե հետաքրքրված չեն, բնականաբար, գործուն քայլեր չեն կարող լինել: Թող հակառակն ապացուցեն` կարծիքս կփոխեմ:
- Ի դեպ, Փաշինյանի կողմից Ռուբեն Վարդանյանի մասին խոսելուց ժամեր անց Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հաղորդագրություն տարածեց, թե Բաքվում ոչ թե ռազմագերիներ են, այլ` ռազմական հանցագործներ, եւ նրանց դատելու են:
- Բնական է, որ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն նման հայտարարությամբ է հանդես գալիս: Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունները հիմք են դառնում ադրբեջանական իշխանությունների փաստարկների համար: Նրանք պարբերաբար նաեւ Փաշինյանի հայտարարություններին են հղում անում: Նախորդ տարի՝ այս օրերին, հղում արեցին նրա այն հայտարարությանը, որ Արցախի հայերին որեւիցե վտանգ չի սպառնում:
- Արցախցիներն այս մեկ տարվա ընթացքում ի՞նչ խնդիրներ են ունեցել: Որո՞նք են հիմնական խնդիրները:
- Բնակարանի խնդիր, զբաղվածության ու եկամտի խնդիր, ընդհանուր բարոյահոգեբանական վիճակին առնչվող խնդիրներ: Կան որոշակի ծրագրեր, որոնք արդյունավետ են, օրինակ, բնակվարձի ծրագիրը, որը քիչ թե շատ մարդկանց վիճակը կայուն ծանր վիճակում է պահում: Մնացած բոլոր միջոցառումներն անարդյունք ու անիմաստ են: Մոտավոր 20 հազար արցախցի լքել է Հայաստանը, կան տեսակետներ, որ ավելի շատ:
Հայտարարությունն անցնում է փաստաբանական համայնքի հետ հարաբերությունների ընդունելի սահմաններըԹրամփը մարտի վերջին կայցելի ՉինաստանԲայկալ լճի սառույցի մեջ բեռնատար է ընկելՈւկրաինական ԱԹՍ-ների հարձակման հետևանքով Կրասնոդարի երկրամասում տուժած կաՌուսաստանի ՊՆ-ն հրապարակել է մեկ օրվա ընթացքում Ուկրաինայի ԶՈւ կորուստների մասին տվյալներՀնդկաստանում ուժեղացրել են անվտանգության միջոցները ահաբեկչության սպառնալիքի պատճառովՏարածաշրջանային զարգացումներ, ներքաղաքական լարվածություն և Արցախյան օրակարգ (տեսանյութ)Հայաստանում վարելահողերի շուրջ 50%-ը չի մշակվում․ ի՞նչ անել. Տիգրան ԴումիկյանԻշխանությունները սկսել են հպարտանալ նախկինների ստեղծածով, Խոտորյալներից մեկը դարձի եկավ, մնացին 8-ը (տեսանյութ)Իրանի ժողովրդի հետ պետք է խոսել հարգալից լեզվով․ Արաղչի Ուկրաինան պահանջում է խաղաղությունից հետո առաջնագծում եվրոպական ուժերի տեղակայում. ԶելենսկիՄեքսիկայի քաղաքականությունը կայունացնում է իրավիճակը ԱմերիկայումՓորձագետը զգուշացնում է․ սմարթֆոնները շուրջօրյա հետևում են օգտատերերինՈւկրաինայի հակամարտությունը գնում է կարգավորման ճանապարհով․ ԱՄՆ-ում Ռուսաստանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Թաթարստանում՝ Ուկրաինայի սահմանից 1200 կմ հեռու, հայտարարվել է անօդաչու թռչող սարքերի վտանգՍտեփաշինը բացահայտել է Պուտինի խնդրանքը Ելցինին Պարեկային ծառայողները ուժեղացված ծառայության ընթացքում ինքնաձիգներ ու ատրճանակներ են հայտնաբերելԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ դիվանագիտական գործընթացինՌուբեն Վարդանյանը ձայնային հաղորդագրություն է թողել Բաքվի դաժան «դատավճռից» հետոԻսրայելի տարածքային ընդլայնումը Մերձավոր Արևելքում ընդունելի կլիներ․ Իսրայելում ԱՄՆ դեսպանԻնչ եղանակ է սպասվումԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մարտի 31-ից ապրիլի 2-ը կայցելի ՉինաստանԱՄՆ առևտրային ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն կարող է բարձրացնել Չինաստանից ներմուծման մաքսատուրքերը«Գարունդ հայերեն է գալիս». Մարագոսը հայերենով շնորհավորում է Մայրենի լեզվի միջազգային օրը (տեսանյութ)Հունգարիան շարունակում է արգելափակել ԵՄ-ի կողմից Ուկրաինային տրամադրվելիք 90 միլիարդ եվրոյի ռազմական վարկըԱՄՆ-ը քննարկում է Իրանի գերագույն առաջնորդի սպանության հնարավորությունըԱՄՆ Գերագույն դատարանի որոշումը համաշխարհային տնտեսության համար դրական ազդեցություն չի ունենա. վերլուծաբանՓետրվարի տաքացումը դեռ գարուն չէ․ մարտի 1-6-ը սպասվում է նորմայից 1-3 աստիճանով ցածր ջերմաստիճանThe Times․ Չարլզ III-ը կաջակցի իր եղբորը գահաժառանգությունից բացառելու որոշմանըԹրամփի նոր մաքսատուրքերը կտևեն 150 օրԻրանը պաշտոնական ազդանշան է ուղարկում ոչ միայն ՄԱԿ-ին, այլև տարածաշրջանի բոլոր երկրներին․ ԶաքարյանՀայաստան այցելած ազգությամբ ադրբեջանցիները ՌԴ քաղաքացիներ էին. ԱԱԾ3 քաղաքներում օդում փոշու պարունակությունը գերազանցել է սահմանային թույլատրելի կոնցենտրացիանԷկոպարեկային ծառայության տեղամասի պետը անսթափ վիճակում վարելու համար զրկվել է վարորդականիցԿսկսվի Վրաստանի և ՀՀ-ի այլ քաղաքների միջև ուղիղ չվերթերի աշխատանքը«ՄԵԳԱ ԹՐԵՅԴ»–ին պատկանող լցակայանում հայտնաբերվել է թերլիցքավորում«Հպարտ եմ, որ Էդուարդի նման որդի ունեմ». Էդուարդ Հարությունյանն անմահացել է 2022 թ. սեպտեմբերի 13-ին Ճակատենի դիրքերում. «Փաստ»Խոտորյալներից մեկը դարձի եկավ, մնացին 8-ը. «Հրապարակ»Չորս տարի անց. ուկրաինական պատերազմը` որպես տրանսֆորմացիայի կատալիզատոր. «Փաստ»Պարգևավճար ստացած ղեկավարները պարտադիր պետք է ինքնակրթությամբ զբաղվեն. «Հրապարակ»«Դարձ ի շրջանս յուր». ի՞նչ է կատարվում անշարժ գույքի շուկայում արհեստական «բումից» հետո. «Փաստ»ՔՊ–ում խուճապահար են,. ինչպե՞ս են փակելու վարկերը. «Հրապարակ»Իշխանությունները սկսել են հպարտանալ նախկինների ստեղծածով. «Հրապարակ»«Ժողովրդին պատերազմով վախեցնելով, Ադրբեջանի հետ համագործակցելով, «խաղաղության» քարոզ անելով՝ փորձելու են ինչ-որ արդյունք ստանալ». «Փաստ»Ո՞ր դեպքում ՔԿՀ ծառայողը հավելավճար ստանալու իրավունք ձեռք չի բերի. նախագիծ. «Փաստ»Արդյո՞ք ավելի սանձարձակ կդառնա պատերազմը Եկեղեցու դեմ. «Փաստ»Վահագն Խաչատուրյանն ինչ-որ բա՞ն է ակնարկում Նիկոլ Փաշինյանին. «Փաստ»Հանրությունը հերքում է ԿԳՄՍՆ-ի «հերքումը». «Փաստ»Ո՛չ քայլ են անում, ո՛չ էլ վերջնական պատասխան տալիս. «Փաստ»Պաղեստինը պահանջում է Իսրայելին հեռացնել Խաղաղության խորհրդից