Արծաթե մեդալով՝ Լոզանի սպորտային արբիտրաժային դատարան. Արթուր Ալեքսանյանը կպայքարի հանուն արդարության
Օլիմպիական խաղերի չեմպիոն, աշխարհի քառակի ու Եվրոպայի 7-ակի ոսկե մեդալակիր Արթուր Ալեքսանյանը Փարիզի օլիմպիական խաղերի արդյունքը կվիճարկի Լոզանի սպորտային արբիտրաժային դատարանում:
Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասում է Արթուրի հայրը՝ Գևորգ Ալեքսանյանը, որը նաև չեմպիոնի մարզիչն է:
Սահմանված գոտուց երկու ոտքով դուրս իրանցին. ինչ կատարվեց Փարիզում
Գևորգ Ալեքսանյանն ասում է՝ տեղի ունեցածն ամբողջ աշխարհը տեսավ. օլիմպիական խաղերի չեմպիոն, աշխարհի քառակի ու Եվրոպայի 7-ակի ոսկե մեդալակիր Արթուր Ալեքսանյանը Փարիզի օլիմպիական խաղերի ըմբշամարտի եզրափակիչ գոտեմարտում փոխչեմպիոնի տիտղոսի՝ արծաթե մեդալի արժանացավ:
«Մրցավարական սխալ կար»,- վստահ է մարզիչը, որը նաև այդ մասին հենց տեղում է բարձրաձայնել. «Գոտեմարտի ժամանակ իրանցի ըմբիշը գործող գոտուց 2 ոտքով դուրս եկավ: Այդ պահին պետք է 1 միավոր տային Արթուրին, բայց հակառակը եղավ: Թողեցին, որ ինքը դուրս գա այդ վիճակից, նաև շարունակի իր գործողությունը, անցնի Արթուրի հետևի հատվածը, ու դա գնահատվեց 2 միավոր: Ես բողոքարկեցի՝ որպես մարզիչ, մեր բողոքարկումը համարեցին սխալ: Մեկ միավոր էլ ավելացրին հակառակորդին, հաշիվը դարձավ 4:1, բայց իրականում պետք է լիներ 2:1՝ հօգուտ Արթուրի: 2 ոտքով դուրս գալուց հետո պետք է դադարեցվեր գոտեմարտը, ու միավոր տային Արթուրին: Դա շատ լավ իմանալով՝ Արթուրն այդ պահին էլ չպայքարեց, որովհետև պետք է կանգ առնեին: Դա օրենք է: Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիան բողոքարկել է Միջազգային ըմբշամարտի ֆեդերացիային, որ մրցավարական կազմը սխալ է թույլ տվել, ՀՀ օլիմպիական կոմիտեն էլ է բողոքարկել ՄՕԿ-ին, բայց դեռ պատասխան չունենք»,- ասում է Գևորգ Ալեքսանյանը:
Կա, սակայն, Ըմբշամարտի միջազգային ֆեդերացիայից ստացված գրավոր պատասխանը, որում նշված է՝ մրցավարները ճիշտ են դատել Ալեքսանյանի օլիմպիական գոտեմարտը:
Այժմ Ալեքսանյանը դիմել է Լոզանի արբիտրաժային դատարան: Փաստաբան ունեն: Այլ մանրամասներ Գևորգ Ալեքսանյանը չի  չցանկանում բարձրաձայնել, ասում է՝ սպասում են գործի ընթացքին:
Ինչպե՞ս է տեղի ունեցածն անդրադարձել Արթուր Ալեքսանյանի վրա
Գոտեմարտից անմիջապես հետո ակնառու էր Ալեքսանյանի ընկճվածությունն ու փոքր-ինչ հիասթափությունը: Որոշ ժամանակահատված չեմպիոնն անգամ գերադասեց առանձնանալ ներկաներից:
Գևորգ Ալեքսանյանի խոսքով՝ բոլորի մոտ նույն զգացողությունն է եղել, դրան գումարած՝ նաև ափսոսանքը:
«Կատարվածն Արթուրի տրամադրության վրա ազդել է, մեծ է ափսոսանքը: Դա իր տարիների աշխատանքն է, քրտինքը, ու մրցավարի ձեռքով սխալ գնահատական եղավ»,- ասում է նա:
Հարցին՝ արդյոք ստեղծված իրավիճակը փոխե՞լ է Արթուր Ալեքսանյանի ծրագրերը, Գևորգ Ալեքսանյանը չի բարձրաձայնում, ասում է՝ այդ մասին խոսելը դեռ վաղ է:
Որքան շուտ ստորագրվի խաղաղության պայմանագիրը, այնքան լավ կլինի Հայաստանի և Ադրբեջանի համար. Իրանի փոխարտգործնախարար Էլեկտրաէներգիայի անջատումներ կլինեն Երևանում և մարզերում Լճափ համայնքի հարևանությամբ տեղակայվել է հիդրոօդերևութաբանական գերժամանակակից չափիչ կայան․ Հակոբ Սիմիդյան Թրամփը մտադիր է պարզեցնել ամերիկյան զենքի արտահանման կանոնները. ReutersԹբիլիսիում առանձնապես խոշոր չափերով թմրանյութ է առգրավվելՔՊ վարչության նիստում ամփոփվել են Գյումրու և Փարաքարի ՏԻՄ ընտրությունների արդյունքներըԱնձրև, ամպրոպ․ օդի ջերմաստիճանը կնվազի Երիտասարդները գյուղի գերեզմանատնից և այլ վայրերից գողություններ են արել. տղամարդիկ ձերբակալվել են «Թե վիրավորել եմ՝ թող ներեն»․ Հանրային ռադիոյի տնօրենի կինը գրառում է կատարել Հնարավոր է՝ վերջում պարզվի, որ ինչի համար այսօր այդքան քննադատում են Մարտուն Գրիգորյանին, վաղը դրա համար շնորհակալություն հայտնեն նրան․ քաղաքագետԱՄՆ-ն կարող է լրացուցիչ պատժամիջոցներ սահմանել ռուսական նավթ տեղափոխող նավերի դեմԲաքվի հայերի ջարդերը, 1905թ․ Ջիգարխանյանի նախկին կինը լույս աշխարհ է բերել իր առաջնեկին«Deutsche Welle»-ի՝ Արցախյան հակամարտության մասին պատմող ֆիլմը մեծ աղմուկ է բարձրացրել Ադրբեջանում Երկու շաբաթում քվեարկել է գրեթե 10000 մարդ․ ամփոփվել է «Չեմ վստահում» նախաձեռնության աշխատանքը (տեսանյութ)Մինչև հիմա չեն պարզել Տիգրան Ուլուբաբյանին խոշտանգման ենթարկած ոստիկանների ինքնությունը. փաստաբան Մոսկվան անտեղի է համարում Թեհրանին ուղղված ամերիկյան սպառնալիքներըՎանգայի՝ 2025 թվականի համար սարսափելի կանխատեսումն իրականություն է դարձել․ DailyMailԹաիլանդի հարավում ռուս զբոսաշրջիկներին տեղափոխող մոտորանավակ է պայթելՇուտով լայնածավալ հարձակում կսկսվի Իրանի վրա․ Channel 14Տղամարդը երեք անգամ ապահովագրել է մոր կյանքը, ապա սպանել նրան փողի համարՓաշինյանը նոր որոշում է ստորագրել Գերմանիայի նախագահը Բաքվում էՀունաստանում ջրհեղեղներ են․ փակվել են դպրոցները Երեկ Խոզնավարի ուղղությամբ կրկին կրակոցներ են հնչել «Դժբախտ են». Լևոն Մկրտչյանի սիրելին` իրեն բացասական մեկնաբանություններ գրողների մասին Բագրատ Սրբազանն այցելել է «Չեմ վստահում Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությանը» շարժման երիտասարդներին (տեսանյութ) Սերբիան և Հունգարիան ռազմական դաշինք կստեղծեն Բաքվում բարձրաձայնե՛ք Արցախի ժողովրդի արդար իրավունքների հարցը․ կաթողիկոսը՝ Գերմանիայի նախագահինԵՄ-ն Թրամփի մաքսատուրքերին պատասխանելու «ուժեղ ծրագիր» ունի. Ֆոն դեր Լայեն Արմեն Քոլոյանը, եթե չի կիսում կնոջ մտքերը, պարտավոր է նրա փոխարեն ներողություն խնդրել արցախցիներից․ Ժաննա ԱլեքսանյանԾովինար Վարդանյանն ու Իվա Պետրովան ֆինանսական բնագավառի բարեփոխումներին և ռիսկերին առնչվող հարցեր են քննարկել Նիդերլանդների դեսպանն այցելել է Գորիս և համայնքի ղեկավարի հետ քննարկել մի շարք կարևոր հարցերԹրամփն ակտիվորեն շփվում է Ռուսաստանի և Ուկրաինայի հետ․ Սպիտակ տունԵրևանի քաղաքապետն ընդդեմ Իշխան Սաղաթելյանի 2-րդ գործով ևս վերջնականապես պարտվեց. փաստաբանՍարի թաղի 44-ամյա բնակչին դանակահարած անձը ձերբակալվել է Հայաստան է ժամանել Վիետնամի ԱԺ նախագահը Նիկոլն ընկավ իշու կաշկին․ Ռուբեն Մխիթարյան «ՏԻՄ ընտրություններում քաղաքական ռեսուրսի այսպիսի չարաշահում երբեք չի եղել». «Հայաստան» խմբակցության հայտարարությունը Եվս մեկ անգամ համոզվեցինք՝ լայն հանրությունը չի վստահում Փաշինյանի իշխանությանը. հայտարարություն Կինն իր խորթ որդուն 20 տարի շարունակ փակի տակ է պահելԱրամ Խաչատրյան փողոցից դեպի Կոմիտասի պողոտա ուղղությամբ կարգելվի մեքենաների կանգառը Բեյրութում «Հեզբոլլահ»-ի պաշտոնյա է սպանվել«Տատիկների գործով» ներկայացվեց մեղադրանք․ Ռուբեն ՄելիքյանՆիկոլիզմի ավերիչ ձեռքն արդեն տևական ժամանակ փորձում է քանդել նաև լրագրողական աշխարհի կուռ միասնությունը․ Մարգարիտ ԵսայանԼիտվայում հայտնաբերվել է ամերիկացի չորրորդ զինծառայողի դին Կինը ոստիկանությանը հայտնել է ԲԿ-ի տնօրենը սխալ վիրահատություններ է արել, առողջական խնդիրներ ստեղծել ՃՏՊ՝ հրդեհի բռնկմամբ․ կա տուժածՓաշինյանը պարտվեց Գյումրիում և Փարաքարում. ՔՊ-ում կսկսվեն «նավը լքելու» տրամադրությունները (տեսանյութ)Դենիս Գրիգորյուկի «Դոնբասը՝ ականատեսի հայացքով» ցուցահանդեսին․ Շարմազանով (լուսանկարներ)