Վրաստանը պետք է ներողություն խնդրի օսերից 2008-ի պատերազմի համար. Իվանիշվիլի
Մեզնից 12 տարի պահանջվեց ամեն ինչ հիմնովին հասկանալու և 2008 թվականի ողբերգությանը քաղաքական գնահատական ​​տալու համար։ Այսօր մենք, առանց որևէ խորամանկության, խոսում ենք «Ազգային շարժման» մասին, որը սկսել է պատերազմը, քանի որ մենք ունենք բազմաթիվ ապացույցներ նրանց կատարած ամենասարսափելի հանցագործության մասին, ասել է «Վրացական երազանք» կուսակցության պատվավոր նախագահ Բիձինա Իվանիշվիլին՝ տարածաշրջանային կուսակցական միջոցառման ժամանակ ելույթի ժամանակ, հայտնում է Interpress-ը։
Բիձինա Իվանիշվիլին Շիդա Քարթլիում տեղի ունեցած միջոցառման ժամանակ իր ելույթում խոսել է 2008 թվականի օգոստոսյան պատերազմի իրադարձությունների մասին և մեջբերել իր իսկ խոսքերը 2012 թվականի ելույթից։
Նրա իսկ հայտարարության համաձայն՝ այն ամենը, ինչ տեղի ունեցավ 2008 թվականին, «դրսից լավ ծրագրված սադրանք էր վրաց և օս ժողովուրդների դեմ, որի նպատակն էր պառակտել միասնությունը, քանդել հարաբերությունները և ապրել անվերջ արհեստական ​​առճակատման պայմաններում»։
«2012 թվականին, երբ ես ձեզ հետ պատրաստվում էի Վրաստանի հանցավոր ռեժիմից ազատագրել, ձեր ներկայությամբ այս քաղաքում մանրամասն խոսեցի Սահակաշվիլիի հանցավոր ռեժիմի կողմից հրահրված պատերազմի մասին, և ուզում եմ հիշել մի փոքրիկ հատված 12 տարի առաջվա իմ ելույթից։  2012թ. հուլիսի 15-ին ես ձեզ ասացի՝ եթե ուզում ենք, որ այս վերքը բուժվի, նախ պետք է փակենք այն այստեղ, այսօր: Միասին մենք ուժ կգտնենք և կկարողանանք ներել: Մենք ոչ միայն կկարողանանք ներել, այլև ուժ կգտնենք ընդունելու մեր մեղքը և ապաշխարելու... Մեր ցավակցությունը կհայտնենք օս մայրերին, կօգնենք գտնել իրենց անհետ կորած երեխաներին, կանցկացնենք արդար հետաքննություն, մենք կուղղենք այն, ինչ դեռ կարելի է ուղղել։ Իսկ ապագայում մենք միայն կշնորհավորենք վրաց-օսական ընտանիքին, որը միշտ եղել է բնական և ընդհանուր պատմություն այստեղ՝ այս ոլորտում»,- ասաց նա։