Կինը ոստիկանությանը հայտնել է ԲԿ-ի տնօրենը սխալ վիրահատություններ է արել, առողջական խնդիրներ ստեղծել ՃՏՊ՝ հրդեհի բռնկմամբ․ կա տուժած Փաշինյանը պարտվեց Գյումրիում և Փարաքարում. ՔՊ-ում կսկսվեն «նավը լքելու» տրամադրությունները (տեսանյութ) Դենիս Գրիգորյուկի «Դոնբասը՝ ականատեսի հայացքով» ցուցահանդեսին․ Շարմազանով (լուսանկարներ) «Հայէկոնոմբանկը» Ռուբեն Հայրապետյանի գործով կեղծ քաղվածք է տրամադրել. բնօրինակն ունեինք, գործի վարույթը կասեցնելու հիմք էր. Վահագն Դալլաքյան Նման «դատավարությունները» պետք է ավարատվեն, ալիևյան ռեժիմի մառազմը խայտառակություն է․ Թանդիլյան Բախվել են «IVECO» բեռնատարը և «ՎԱԶ 2107»-ը, կա վիրավոր Հայաստանի սպառազինումը «վտանգ է ներկայացնում» խաղաղության օրակարգի առաջխաղացման համար․ Բայրամով 13-ամյա շախմատիստ Մանվել Առաքելյանին շնորհվել է ՖԻԴԵ-ի վարպետի կոչում Փաշինյանի գլխավորությամբ ՔՊ վարչության նիստ է տեղի ունեցել (տեսանյութ) Հայաստանում հաշվառված խոշոր ու մանր եղջերավոր կենդանիների գլխաքանակը նվազել է Բաքուն Ռուբեն Վարդանյանի դեմ ներկայացվող շինծու մեղադրանքներում նոր մարդկանց է ներգրավվել
Չկա հարաբերություն՝ չկա ազդեցություն. մինչդեռ՝ Թուրքիան փորձում է Հայաստանին ազդեցության տակ պահել. թուրքագետ
Որքան էլ Հայաստանի և Թուրքիայի պաշտոնատար անձանց միջև հանդիպումներ լինեն, միևնույն է, Թուրքիան սպասելու է մինչև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև որոշիչ քայլի իրականանալուն։ Այսինքն, դա կլինի խաղաղության համաձայնագրի, կամ որևէ այլ բանի տեսքով էական չէ, էական է, որ Հայաստանը արմատական քայլ անի հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հարցում։
Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասել է թուրքագետ Անդրանիկ Իսպիրյանը՝ անդրադառնալով հուլիսի 30-ին Հայաստան-Թուրքիա սահմանին տեղի կայանալիք երկու երկրների հատուկ ներկայացուցիչների 5-րդ հանդիպմանը։
Դիտարկմանը, թե տևական դադարից հետո ինչով է պայմանավորված այս հանդիպումը՝ նա նշեց, որ ամիսներ առաջ հանդիպում եղավ Հայաստանի և Թուրքիայի ԱԳ նախարարների միջև, որի ընթացքում ևս խոսվեց այն մասին, որ երկու երկրների բանագնացները երկար ժամանակ է չեն հանդիպել։ «Այդ հանդիպումները, սակայն տեղի չէին ունենում Թոուրքիայի պատճառով, որովհետև Թուրքիան տեսնում է, որ հայ –ադրբեջանական բանակցությունները դեռ շարունակվում են ու դրանց ավարտը չի երևում։ Հետևապես, իմաստ չկա այս հանդիպումների, քանի որ Թուրքիան, միևնույն է, չի բացելու հայ-թուրքական սահմանը։
Սակայն վերջին շրջանում աշխարհում և տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումները ստիպեցին Թուրքիային որոշակի ակտիվություն մտցնել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մեջ։ Շեշտեմ՝ «հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մեջ»։ Այդ հանդիպումը սրա մի մասն է»։
Փորձագետը կարծում է, որ իմիտացիա է արվում, թե գնում են հարաբերությունների կարգավորման։ «Ըստ էության, կան որոշակի քայլեր, մինչև հարաբերությունների կարգավորմանն ու սահմանների փոխադարձ բացմանը հասնելը։ Մենք գիտենք, որ դեռ 2 տարի առաջ կողմերը պայմանավորվել էին սահմանը բացել երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագրերեր ունեցողների համար։ Հիմա գուցե, այդ առումով ինչ-որ հայտարարություններ արվեն, թե իբր առաջիկայում հնարավոր է բացել սահմանը»,- ասել է նա եւ ավելացրեց. «Ամեն դեպքում մենք տեսնում ենք, որ Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության վեկտորն այնպիսին է, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը ձեռնատու է այս պահին։ Մենք տեսնում ենք, որ տարածաշրջանում տեղի են ունենում փոփոխություններ Հայաստան-Ռուսաստան, Հայաստան-Արևմուտք, Իրան-Ռուսաստան հարաբերություններում, Իսրայել-Թուրքիա վերջին լարվածությունները... այս համատեքստում Թուրքիան փորձում է Հայաստանը պահել ազդեցության տակ, մինչդեռ չկա հարաբերություն՝ չկա ազդեցություն, այս առումով Թուրքիան փորձում է ինչ-որ կերպ Հայաստանին իր ազդեցության տակ պահել»։
Դիտարկմանը, թե արդյո՞ք այս հանդիպմանը որոշակի ճնշումներ են գործադրվելու Հայաստանի վրա՝ հայ-ադրբեջանական բանակցային գործընթացքում կրկին որոշակի զիջումներ ստանալու համար՝ նա պատասխանեց, որ մենք մշտապես տեսնում ենք, որ Թուրքիան Հայաստանի նկատմամբ որոշակի պահանջներ է ներկայացրել, սա մշտապես եղել է, ու հիմա էլ բացառություն չի կարող լինել։ «Այսինքն, այս առումով մենք չենք կարողանա այս հանդիպումը տարանջատել նախորդներից։ Այսինքն, պահանջները միշտ կան, դրանց բովանդակությունը կարող է փոխվել, պահանջների կետերը, չափերը կարող են փոխվել, բայց մշտապես լինելու են»։
Լիտվայում հայտնաբերվել է ամերիկացի չորրորդ զինծառայողի դին Կինը ոստիկանությանը հայտնել է ԲԿ-ի տնօրենը սխալ վիրահատություններ է արել, առողջական խնդիրներ ստեղծել ՃՏՊ՝ հրդեհի բռնկմամբ․ կա տուժածՓաշինյանը պարտվեց Գյումրիում և Փարաքարում. ՔՊ-ում կսկսվեն «նավը լքելու» տրամադրությունները (տեսանյութ)Դենիս Գրիգորյուկի «Դոնբասը՝ ականատեսի հայացքով» ցուցահանդեսին․ Շարմազանով (լուսանկարներ) ԱՄՆ-ն ավելի քան 200 հարված է հասցրել Եմենի հուսիթներին«Հայէկոնոմբանկը» Ռուբեն Հայրապետյանի գործով կեղծ քաղվածք է տրամադրել. բնօրինակն ունեինք, գործի վարույթը կասեցնելու հիմք էր. Վահագն Դալլաքյան Նման «դատավարությունները» պետք է ավարատվեն, ալիևյան ռեժիմի մառազմը խայտառակություն է․ Թանդիլյան Բախվել են «IVECO» բեռնատարը և «ՎԱԶ 2107»-ը, կա վիրավորՌուսաստանն ԱՄՆ-ին մեկ հարցում օգնություն է առաջարկելՀայաստանի սպառազինումը «վտանգ է ներկայացնում» խաղաղության օրակարգի առաջխաղացման համար․ ԲայրամովԼավրովը հայտնել է ՌԴ-ի և ԱՄՆ-ի միջև նոր հանդիպման նախապատրաստման մասին13-ամյա շախմատիստ Մանվել Առաքելյանին շնորհվել է ՖԻԴԵ-ի վարպետի կոչում Թրամփը Եգիպտոսի նախագահի հետ քննարկել Է Գազայում տիրող իրավիճակըՓաշինյանի գլխավորությամբ ՔՊ վարչության նիստ է տեղի ունեցել (տեսանյութ)Հայաստանում հաշվառված խոշոր ու մանր եղջերավոր կենդանիների գլխաքանակը նվազել է Եվրոպայում սկսել են խոստովանել՝ Ուկրաինան առաջինն է խախտել ռուս-ուկրաինական պայմանավորվածություններըԲաքուն Ռուբեն Վարդանյանի դեմ ներկայացվող շինծու մեղադրանքներում նոր մարդկանց է ներգրավվել Վրաստանի խորհրդարանը ընդունել է օտարերկրյա գործակալների մասին օրենքը (տեսանյութ) Թուրքիայում Ռամադանի առաջին օրերը հանգիստ չեն անցել, ՃՏՊ-ներից մահեր են գրանցվել Ռուսաստանն ԱՄՆ-ին տեղեկություն է փոխանցել․ Լավրովը մանրամասներ է հայտնել«Իրատեսականության» դասեր տվողները պետք է գիտակցեն արցախցու՝ հայրենիք վերադարձի անօտարելի իրավունքը Գերմանիան ԱՄՆ-ին պահանջ է ներկայացրելԿնոջ դերի վերաբերյալ թյուր ընկալումները արմատավորված են հասարակությունում․ ՄԻՊ Դատախազությունը քրեական վարույթ է նախաձեռնել Վարդան Ղուկասյանին վերագրվող ձայնագրության առնչությամբ Գերմանիայի ԱԳ նախարարն ԱՄՆ-ին պահանջներ է ներկայացրել Ուկրաինայի վերաբերյալՉարենցավանի սպանությամբ ավարտված վիճաբանության դեպքով կալանավորված կա, չորսը տուժող են Գերմանիայի նախագահը մասնակցեց Լճափի հիդրոօդերևութաբանական չափիչ կայանի բացման արարողությանըՀայտնի է Երկրի մոլորակի ամենահարուստ բնակիչըՀԺՄ–ն դատապարտում է «Եվրոմեդիա 24»–ի լրագրող Կորյուն Սիմոնյանի նկատմամբ Վիլեն Գաբրիելյանի սանձարձակ պահվածքը Հայաստանում կանցկացվեն Վրաստանի մշակույթի օրեր Բայրամովը իրանական կողմի հետ տարածաշրջանն է քննարկել Ռուսաստանում հայտնվել է հինգերորդ կին միլիարդատերըՌԴ ԱԳՆ-ում բացահայտել են Ուկրաինայի հարցում ԱՄՆ դիրքորոշման հետ կապված խնդիրներըՔաղաքապետարանը պնդում է՝ խորը էտը բացառված է, սա էլ տեսիլք է․ Քրիստինա Վարդանյան Իսրայելի ավիահարվածի հետևանքով Բեյրութում «Հեզբոլլահ»-ի պաշտոնյա է սպանվելՄի խփեք ընկած առյուծներին՝ չախկալներին հաճոյանալու համար․ Հովիկ Աղազարյան Աստծուց ողորմություն հայցեք․ Արցախի թեմի առաջնորդը զորակցության խոսք է ուղղելՀաջիևը Իրանի նախագահի խորհրդականի հետ քննարկել է տարածաշրջանային հարցերՈստան գյուղում՝ երկաթգծի հարևանությամբ, «Toyota C-HR»-ը բախվել է սյանը և բռնկվելԵրթևեկության կազմակերպման փոփոխություն Վաղարշյան փողոցում Բացահայտվել են մոտիվացիան վերադարձնելու ուղիներըԿադիրովն իր 17-ամյա որդուն նշանակել է Չեչնիայում ՌԴ ՆԳՆ համակարգողՎեհափառը և Հունգարիայի ԵԽ քարտուղարը խոսել են Բաքվում պահվող հայ գերիների ազատ արձակման խնդրի մասին Ավելացել են Հայաստանի պետական սահմանն ապօրինի հատելու դեպքերը ԵԽ լիագումար նիստում քննարկում կանցկացվի՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին Ուկրաինայում կոչ են արել հրաժարվել Ուկրաինայի ԶՈւ-ի վետերանների հանդեպ խղճահարությունիցՎերջապես տեղի ունեցավ ինձ համար այդքան սպասված հարցազրույցը. Ալեն ՍիմոնյանՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նոր նախագահն առաջին խորհրդակցությունն է անցկացրել․ մանրամասներ Ուկրաինայի վարչապետի աթոռը հանել են Ռադայից․ ուկրաինացի պատգամավոր