Նման «դատավարությունները» պետք է ավարատվեն, ալիևյան ռեժիմի մառազմը խայտառակություն է․ Թանդիլյան Բախվել են «IVECO» բեռնատարը և «ՎԱԶ 2107»-ը, կա վիրավոր Հայաստանի սպառազինումը «վտանգ է ներկայացնում» խաղաղության օրակարգի առաջխաղացման համար․ Բայրամով 13-ամյա շախմատիստ Մանվել Առաքելյանին շնորհվել է ՖԻԴԵ-ի վարպետի կոչում Փաշինյանի գլխավորությամբ ՔՊ վարչության նիստ է տեղի ունեցել (տեսանյութ) Հայաստանում հաշվառված խոշոր ու մանր եղջերավոր կենդանիների գլխաքանակը նվազել է Բաքուն Ռուբեն Վարդանյանի դեմ ներկայացվող շինծու մեղադրանքներում նոր մարդկանց է ներգրավվել Վրաստանի խորհրդարանը ընդունել է օտարերկրյա գործակալների մասին օրենքը (տեսանյութ) «Իրատեսականության» դասեր տվողները պետք է գիտակցեն արցախցու՝ հայրենիք վերադարձի անօտարելի իրավունքը Կնոջ դերի վերաբերյալ թյուր ընկալումները արմատավորված են հասարակությունում․ ՄԻՊ Դատախազությունը քրեական վարույթ է նախաձեռնել Վարդան Ղուկասյանին վերագրվող ձայնագրության առնչությամբ Գերմանիայի նախագահը մասնակցեց Լճափի հիդրոօդերևութաբանական չափիչ կայանի բացման արարողությանը
Ամեն ինչ կոորդինացվում է Ադրբեջանի կողմից. ՀՀ իշխանությունն է COP-29-ը զիջել Ադրբեջանին, ընդդեմ արշավ չի սկսելու. Տաթևիկ Հայրապետյան
168.am-ը գրում է.
Միջազգային քրեական դատարանի առաջին դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն այս տարվա նոյեմբերին Բաքվում կայանալիք COP-29՝ կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ ՄԱԿ-ի 29-րդ համաժողովից առաջ բաց նամակով դիմել է համայն հայությանը՝ համախմբման կոչ հնչեցնելով։
«Դուք կարող եք ի ցույց դնել նախագահ Իլհամ Ալիևի հանցանքները, ով շարունակում է թիրախավորել իր քաղաքացիներին Ադրբեջանում և իրագործել է վայրագություններ Լեռնային Ղարաբաղի/Արցախի հայերի նկատմամբ՝ միաժամանակ կեղծավոր կերպով իր երկիրը կլիմայի խնդիրների համաշխարհային քննարկմանը դիրքավորելով՝ որպես առաջնորդ երկիր:
2023 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի/Արցախի հայերի նկատմամբ Ադրբեջանի իրականացրած ցեղասպանությունը շարունակական վտանգի օրինակ է հանդիսանում: Սովահարության մատնելու, ռմբակոծության և վախ ներշնչելու միջոցով Ադրբեջանը հետամուտ եղավ ցեղասպան քաղաքականությանը: Նախագահ Ալիևի ցնցող հայտարարությունը, թե. «Եթե էթնիկ հայերը չլքեն մեր հողերն իրենց կամքով, մենք կվռնդենք նրանց շների պես և հիմա մենք դա ենք անում», արտացոլում է այս դաժան իրականությունը: Բաքվի բանտերում Լեռնային Ղարաբաղի 23 հայերի տևական ազատազրկումը խիստ նախազգուշացում է նրանց, ովքեր կփորձեն վերադառնալ»,- իր բաց նամակում նշել է Օկամպոն։
Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևն էլ հայտարարել է, որ պաշտոնական հրավեր է ուղարկել Հայաստանին՝ նոյեմբերին կայանալիք համաժողովին մասնակցելու վերաբերյալ։
168.am-ի հետ զրույցում Ադրբեջանի հարցերով փորձագետ Տաթևիկ Հայրապետյանն անդրադառնալով Օկամպոյի բաց նամակին և ՀՀ-ի՝ COP-29 համաժողովին մասնակցել-չմասնակցելու դրական ու բացասական կողմերին, ասաց՝ հարցի հասցեատերը ՀՀ իշխանությունն է, թե արդյո՞ք իրենք պատրաստվում են որևէ գործողություն իրականացնել։
«Հաշվի առնենք, որ ՀՀ իշխանությունն է COP-29-ը զիջել Ադրբեջանին, այսինքն՝ փաստացի Բաքուն այդ համաժողովն անցկացնում է Հայաստանի շնորհիվ։ Հետևաբար, խիստ կասկածում եմ, որ ՀՀ իշխանությունը որևէ գործողություն կարող է անել, որպեսզի այդ կարևոր միջոցառումն օգտագործեն Հայաստանի հետ կապված խնդիրներ բարձրաձայնելու համար։
Տեղեկատվական տիրույթում տեսնում եմ, որ ամեն ինչ կորդինացվում է Ադրբեջանի կողմից, ամբողջովին գերակայում է ադրբեջանական խոսույթը, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ տարբեր երկրներ ու հետաքննող միջազգային տարբեր լրագրողներ բարձրաձայնում են, որ սա նորմալ չէ, և Ադրբեջանի նման երկիրը չի կարող անցկացնել COP-29, բարձրաձայնելով նաև Բաքվում պահվող պատանդների, գերիների հարցը»,- նշեց Տաթևիկ Հայրապետյանը։
Մեր զրուցակիցը վստահ է, որ այս ամենից զատ, ՀՀ իշխանությունների քարոզչական ռեսուրսը գերազանցապես ուղղված է սեփական իշխանությունը պահպանելուն։
«Վերջին շրջանում ինքս չեմ տեսել, որ ՀՀ իշխանությունը փորձի լուծել արտաքին քաղաքական կամ Հայաստանի շահերից բխող որևէ խնդիր։ Իրենք անգամ դանդաղում են չեղարկված հանդիպման մասին հայտարարություն տարածել, ուր մնաց՝ քարոզչական արշավ մտածեն COP-29-ի հետ կապված»,- հավելեց փորձագետը։
Տաթևիկ Հայրապտյանը նաև շեշտեց, որ ամբողջովին կիսում է Օկամպոյի կարծիքն առ այն, որ այդ միջոցառումն Ադրբեջանն ամբողջությամբ օգտագործելու է Հայաստանի դեմ։ Փորձագետը բազմիցս հստակ մեջբերումներով ցույց է տվել, որ Ադրբեջանում այս մասին շատ ակտիվ խոսում են։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի մասնակցությանը համաժողովին, ապա, Տաթևիկ Հայրապետյանի կարծիքով՝ Ադրբեջանը խորամանկ քայլ է կատարել՝ համաժողովին մասնակցության հրավեր ուղարկելով՝ բարդ դրության մեջ դնելով Հայաստանին։
«Եթե Հայաստանը խելամիտ լինի, ապա այս քայլն իրապես կարող է օգտագործել՝ ելնելով սեփական շահերից։ Մասնավորապես, կարող է հայտարարել, որ, եթե խոսք է գնում բարիդրացիության, հարաբերությունների կարգավորման մասին, ապա Հայաստանը պատրաստ է գնալ Բաքու, եթե Բաքվում պահվող հայ ռազմագերիները վերադարձվեն Հայաստան։ Այսինքն՝ հայ ժողովուրդը չպետք է նստի ու նայի, թե ինչպես են Բաքվում ազգությամբ հային դատապարտում ազատազրկման հորինված մեղադրանքներով։ Պատերազմից անցել է արդեն չորս տարի, եթե գոնե այս խնդրին կարողանան լուծում տալ, ապա գուցե կարելի է դիտարկել հրավերի ընդունման հնարավորությունը»,- եզրափակեց Տաթևիկ Հայրապետյանը։
Հիշեցնենք, որ Նիկոլ Փաշինյանի աշխատակազմի և Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի նախորդ տարվա դեկտեմբերի 7-ի համատեղ հայտարարության կետերից մեկը վերաբերում էր ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի Մասնակիցների կոնֆերանսի 29-րդ նստաշրջանին։ Որպես բարի կամքի դրսևորում` Հայաստանն իր աջակցությունն էր հայտնել՝ հօգուտ կոնֆերանսը հյուրընկալելու Ադրբեջանի ներկայացրած հայտին, և հանել իր թեկնածությունը:
Նման «դատավարությունները» պետք է ավարատվեն, ալիևյան ռեժիմի մառազմը խայտառակություն է․ Թանդիլյան Բախվել են «IVECO» բեռնատարը և «ՎԱԶ 2107»-ը, կա վիրավորՌուսաստանն ԱՄՆ-ին մեկ հարցում օգնություն է առաջարկելՀայաստանի սպառազինումը «վտանգ է ներկայացնում» խաղաղության օրակարգի առաջխաղացման համար․ ԲայրամովԼավրովը հայտնել է ՌԴ-ի և ԱՄՆ-ի միջև նոր հանդիպման նախապատրաստման մասին13-ամյա շախմատիստ Մանվել Առաքելյանին շնորհվել է ՖԻԴԵ-ի վարպետի կոչում Թրամփը Եգիպտոսի նախագահի հետ քննարկել Է Գազայում տիրող իրավիճակըՓաշինյանի գլխավորությամբ ՔՊ վարչության նիստ է տեղի ունեցել (տեսանյութ)Հայաստանում հաշվառված խոշոր ու մանր եղջերավոր կենդանիների գլխաքանակը նվազել է Եվրոպայում սկսել են խոստովանել՝ Ուկրաինան առաջինն է խախտել ռուս-ուկրաինական պայմանավորվածություններըԲաքուն Ռուբեն Վարդանյանի դեմ ներկայացվող շինծու մեղադրանքներում նոր մարդկանց է ներգրավվել Վրաստանի խորհրդարանը ընդունել է օտարերկրյա գործակալների մասին օրենքը (տեսանյութ) Թուրքիայում Ռամադանի առաջին օրերը հանգիստ չեն անցել, ՃՏՊ-ներից մահեր են գրանցվել Ռուսաստանն ԱՄՆ-ին տեղեկություն է փոխանցել․ Լավրովը մանրամասներ է հայտնել«Իրատեսականության» դասեր տվողները պետք է գիտակցեն արցախցու՝ հայրենիք վերադարձի անօտարելի իրավունքը Գերմանիան ԱՄՆ-ին պահանջ է ներկայացրելԿնոջ դերի վերաբերյալ թյուր ընկալումները արմատավորված են հասարակությունում․ ՄԻՊ Դատախազությունը քրեական վարույթ է նախաձեռնել Վարդան Ղուկասյանին վերագրվող ձայնագրության առնչությամբ Գերմանիայի ԱԳ նախարարն ԱՄՆ-ին պահանջներ է ներկայացրել Ուկրաինայի վերաբերյալՉարենցավանի սպանությամբ ավարտված վիճաբանության դեպքով կալանավորված կա, չորսը տուժող են Գերմանիայի նախագահը մասնակցեց Լճափի հիդրոօդերևութաբանական չափիչ կայանի բացման արարողությանըՀայտնի է Երկրի մոլորակի ամենահարուստ բնակիչըՀԺՄ–ն դատապարտում է «Եվրոմեդիա 24»–ի լրագրող Կորյուն Սիմոնյանի նկատմամբ Վիլեն Գաբրիելյանի սանձարձակ պահվածքը Հայաստանում կանցկացվեն Վրաստանի մշակույթի օրեր Բայրամովը իրանական կողմի հետ տարածաշրջանն է քննարկել Ռուսաստանում հայտնվել է հինգերորդ կին միլիարդատերըՌԴ ԱԳՆ-ում բացահայտել են Ուկրաինայի հարցում ԱՄՆ դիրքորոշման հետ կապված խնդիրներըՔաղաքապետարանը պնդում է՝ խորը էտը բացառված է, սա էլ տեսիլք է․ Քրիստինա Վարդանյան Իսրայելի ավիահարվածի հետևանքով Բեյրութում «Հեզբոլլահ»-ի պաշտոնյա է սպանվելՄի խփեք ընկած առյուծներին՝ չախկալներին հաճոյանալու համար․ Հովիկ Աղազարյան Աստծուց ողորմություն հայցեք․ Արցախի թեմի առաջնորդը զորակցության խոսք է ուղղելՀաջիևը Իրանի նախագահի խորհրդականի հետ քննարկել է տարածաշրջանային հարցերՈստան գյուղում՝ երկաթգծի հարևանությամբ, «Toyota C-HR»-ը բախվել է սյանը և բռնկվելԵրթևեկության կազմակերպման փոփոխություն Վաղարշյան փողոցում Բացահայտվել են մոտիվացիան վերադարձնելու ուղիներըԿադիրովն իր 17-ամյա որդուն նշանակել է Չեչնիայում ՌԴ ՆԳՆ համակարգողՎեհափառը և Հունգարիայի ԵԽ քարտուղարը խոսել են Բաքվում պահվող հայ գերիների ազատ արձակման խնդրի մասին Ավելացել են Հայաստանի պետական սահմանն ապօրինի հատելու դեպքերը ԵԽ լիագումար նիստում քննարկում կանցկացվի՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին Ուկրաինայում կոչ են արել հրաժարվել Ուկրաինայի ԶՈւ-ի վետերանների հանդեպ խղճահարությունիցՎերջապես տեղի ունեցավ ինձ համար այդքան սպասված հարցազրույցը. Ալեն ՍիմոնյանՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նոր նախագահն առաջին խորհրդակցությունն է անցկացրել․ մանրամասներ Ուկրաինայի վարչապետի աթոռը հանել են Ռադայից․ ուկրաինացի պատգամավորՈչ մեկ թող ինձ Արցախը սիրել չսովորեցնի․ Քոլոյանի կինը մեկնաբանել է արցախցիների վերաբերյալ իր վիրավորական խոսքերը․ MediahubՀայաստանում կանցկացվեն Վրաստանի մշակույթի օրեր Մարգարիտա Կարապետյանը պաշտոն է ստացել Արդարադատության նախարարությունումՖրանսիայում հայտնել են՝ երբ Լը Պենը կարող է բողոքարկել դատավճիռըՄի՛ վտանգեք ձեր ապագան․ ԱՄՆ դեսպանատունը նախազգուշացրել է ՀՀ քաղաքացիներինՓաշինյանը Չեռնոգորիայի փոխվարչապետին ասել է, որ հավատարիմ է խաղաղության օրակարգին Եվրոպական որ երկիրն է որոշել օգնել Ուկրաինային անդամակցել Եվրամիությանը