Հորս հատուկ խցում են տեղավորել, 48 ժամ չեն թողել՝ ջուր խմի. Ռուբեն Վարդանյանի որդին մանրամասներ է պատմել
«Հորս հատուկ խցում են տեղավորել, 48 ժամ չեն թողել՝ ջուր խմի»,-ֆրանսիական Le Point պարբերականին տված հարցազրույցում ասել է Ռուբեն Վարդանյանի որդին՝ Դավիթ Վարդանյանը: Հարցազրույցը հրապարակվել է «Աշխարհն աչք է փակել Լեռնային Ղարաբաղում իրականացված էթնիկ զտումների վրա» խորագրով։
«Լեռնային Ղարաբաղի նախկին բնակիչների համար այս օրերին տխուր տարելից է: Մեկ տարի առաջ Ադրբեջանն իր տիրապետության տակ առավ հայկական անկլավը և նրա մայրաքաղաք Ստեփանակերտը՝ մոտ 120 000 մարդու պարտադրելով աքսորի։ Մի քանի հայ քաղաքական առաջնորդներ, այդ թվում՝ նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, ձերբակալվել են ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից: Ձերբակալվելով 2023 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Լաչինի միջանցքում, որը նախկինում ծառայել է՝ որպես միակ անցակետը Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև, Ռուբեն Վարդանյանն արդեն մեկ տարի է, ինչ կալանավորված է Ադրբեջանում, որտեղ նա սպասում է ենթադրյալ դատավարությանը, որն անընդհատ հետաձգվում է:  Նրա որդին՝ Դավիթ Վարդանյանը, տագնապի ազդանշան է հնչեցնում և խնդրում է միջազգային հանրությանը ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա, որպեսզի վերջինս ազատ արձակի հայ բանտարկյալներին>,-ասվում է հրապարակման նախաբանում:
-Ձեր հոր մասին նոր տեղեկություններ ունե՞ք:
-Հայրս ձերբակալվել է 2023 թվականի սեպտեմբերի 27-ին՝ ևս յոթ հոգու հետ: Լուրն իմացանք սոցիալական ցանցերից։ Դա շոկային էր։ Մենք չենք կարող գնալ նրան տեսակցելու, բայց երբեմն խոսում ենք նրա հետ հեռախոսով և հաղորդագրություններ ենք ստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջոցով: Վերջին անգամ ես խոսել եմ նրա հետ նախորդ շաբաթ:
-Նրա առողջական վիճակն ինչպե՞ս է:
-Ապրիլի սկզբին հայրս հացադուլ էր սկսել։ Նրա որոշման մասին մենք իմացանք միայն երկու շաբաթ անց, քանի որ նա այդ ժամանակ գտնվում էր մեկուսարանում՝ առանց արտաքին աշխարհի, այդ թվում՝ այնտեղ գտնվող իր փաստաբանի հետ հաղորդակցվելու հնարավորության։ Մեր միջազգային փաստաբաններին չի թույլատրվում այցելել նրան։ Հորս հատուկ խցում են տեղավորել։ Նրան 48 ժամ թույլ չեն տվել ջուր խմել և ստիպել են ժամեր շարունակ մնալ ոտքի վրա, ինչը միջազգային կոնվենցիաների համաձայն՝ խոշտանգման դրսևորում է համարվում։ Ահա թե ինչու մենք խնդիրը ներկայացրեցինք ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցողի ուշադրությանը: Միջազգային ճնշման ներքո՝ Ադրբեջանի իշխանությունները վերջապես համաձայնեցին նրան հնարավորություն տալ՝ հարազատներին զանգահարելու։ Մայրս կարողացել էր հեռախոսով խոսել նրա հետ և համոզել, որ դադարեցնի հացադուլը։
-Ե՞րբ է նախատեսվում նրա դատավարությունը։
-Սա մեզ համար դա ամենամտահոգիչ հարցերից մեկն է: Դատավարությունը պետք է կայանար 2024 թվականի հունվարին։ Այն նախ կամայականորեն հետաձգվեց մինչև մայիս, հետո ևս մեկ անգամ։ Այժմ նախատեսվում է, որ այն պետք է անցկացվի հոկտեմբերին, բայց մենք որևէ երաշխիք չունենք, որ այն կրկին չի հետաձգվի։ Սովորաբար արգելվում է անձին ամիսներ շարունակ պահել կալանքի տակ՝ առանց հստակ մեղադրանքի։ Բայց, ցավոք, մենք գիտենք այն երկրի գործելաոճը, որտեղ բանտարկված է հայրս։
Հայերն ու ադրբեջանցիները պետք է սովորեն համագոյակցել, որովհետև մենք հարևաններ ենք և մնալու ենք։ Բայց դա չի կարելի իրականացնել ուժի ու սպառնալիքի կիրառմամբ։
Փաշինյանին միացած Հովնան արքեպիսկոպոսը դատապարտել է իշխանությունների կողմից Եկեղեցու հանդեպ հալածանքները72-ամյա մերսողը մեղադրվում է 14 կանանց նկատմամբ սեռական ոտնձգության մեջ Կոնֆերենցիաների լիգա․ «Նոան» հաղթեց «ԱԶ Ալկմարին» Եպիսկոպոսաց հավաքի մասնակիցները կոչ են անում տիրադավներին ձեռնպահ մնալ հակականոնական գործողություններիցՓաշինյանը կարճատև զրույցներ է ունեցել մի շարք երկրների գործընկերների հետ (տեսանյութ)Թուրքիան կսկսի մարտական ​​ինքնաթիռների և ավիակիրների արտադրություն. Էրդողան Լեհաստանը կոչ է արել իր քաղաքացիներին անհապաղ լքել Իրանը Վահագն Խաչատուրյանը դասախոսություն է կարդացել Հունաստանի ուղեղային կենտրոնում Սիմոնյանը Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի պաշտոններում ընտրության մրցույթ է հայտարարել Կասպից ծովում երկրաշարժ է տեղի ունեցել Թբիլիսիի Խոջիվանքի պանթեոնում կատարվեց հոգեհանգստյան կարգ և ծաղիկների խոնարհում Թումանյանի շիրիմին SHAMAN-ի տեսանյութը բարձրացրել է հետաքրքրությունը ձմեռային Բայկալի նկատմամբՄատվեենկոն էներգետիկ շրջափակումը Կուբայի ժողովրդի «ցեղասպանություն» է անվանելՎազգեն, մի գլուխդ բարձրացրու, տե՛ս, ովքեր են ղեկավարում բանակդ ու երկիրդ․ Աշոտ Երկաթ  Հայաստանը հետաքրքրված է հնդկական «Pralay» հրթիռներովՔաղաքագետը գնահատել է արքայազն Էնդրյուի ձերբակալության հետևանքները բրիտանական միապետության համարԳազայի համար 7 միլիարդ դոլարի ֆինանսական նախագծին Ադրբեջանը չի մասնակցելու«40 տարեկանում մայրանում եմ, անհամբեր սպասում եմ, թե երբ եմ նրան տեսնելու». Լիլի Մորտո․ Tert.am Life Ֆիլիպիններում ժայթքել է Կանլաոն հրաբուխը․ մոխրի սյունը հասել է 4,5 կմ բարձրության Նեթանյահուն սպառնացել է Իրանին «աներևակայելի» պատասխանովԹրամփը երկարաձգել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներըՄեր նոր առաջարկը՝ պատանիներին և հանրությանը․ Սուրեն Պապիկյան Հետազոտությունը բացահայտել է՝ բնակության պայմանները կարող են ազդել կրծքագեղձի քաղցկեղի ելքերի վրաՆախաձեռնվել են քրեական վարույթներ. Գլխավոր դատախազությունՊլեխանովի անվան ​​համալսարանում տեղի է ունեցել աշխատանքային ժողով՝ նվիրված համալսարանի 119-ամյակինԻրանը չպետք է ունենա միջուկային զենք․ ԹրամփԱՄՆ-ն ծրագրում է ռազմական բազա ստեղծել ԳազայումԱվանում հարգանքի տուրք են մատուցել լեգենդար մարշալ Համազասպ Բաբաջանյանի հիշատակինՄիրզոյանը շփումներ է ունեցել մասնակից մյուս երկրների ԱԳ նախարարների հետՆյու Մեքսիկոյի արդարադատության նախարարությունը ստուգում է Էպշտեյնի ռանչոյում սպանությունների մասին տեղեկություններըԾեծկռտուք, վիճաբանություն․ մաքսանենգ ճանապարհով ՀՀ է փորձել ներկրել խոշոր չափերի թմրանյութ (տեսանյութ) «Ամեն անգամ, երբ ես չափազանց ինքնավստահ եմ եղել, թույլ եմ տվել սխալներ, մեծ սխալներ». ՄակրոնՌուսաստանը պատրաստ է համագործակցել Մադագասկարի հետ ՄԱԿ-ի շրջանակում. ՊուտինԱշխարհը նոր ցնցումների շեմին․ ԱՄՆ–Իրան լարվածություն, Ուկրաինա, Գազա (տեսանյութ) Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի թաղապետարանի դիմաց մեքենաներ են բախվել․ վիրավոր կա Աշխարհը լարվածության եզրին՝ միջուկային սպառնալիք, ռմբակոծիչներ. Մարթա Կոսը ՀՀ կայցելի մարտի 19-20-ը (տեսանյութ) «Խաղաղություն» բառի ֆոնին Ադրբեջանի նախագահն ու Հայաստանի վարչապետը իրար ձեռք են սեղմում․ ՀաջիևՀնդկաստանում կանցկացվի 74 երկրների մասնակցությամբ ռազմածովային զորավարժություններ Աշոցքի տարածաշրջանում բուք է Հատուկ ռազմական գործողության նպատակը երկարատև խաղաղության ապահովումն է. ՄեդվեդևՎենսը շնորհակալություն է հայտնել Ալիևին ու ՓաշինյանինՌԴ ԱԳՆ-ն բացահայտել է Ուկրաինայի շուրջ եռակողմ բանակցությունների մանրամասներըՊուտինը Գերագույն դատարանին կոչ է արել հատուկ վերահսկել գործարարների կալանքներըՓաշինյանը շփումներ է ունեցել արտերկրի գործընկերների հետ (տեսանյութ)Կարմրաշենի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում կկատարվի միասնական ժամերգություն ԱՄՆ ռազմական ուժերի կուտակումը մեծացնում է Իրանի վրա հարձակման ռիսկըԹրամփի հետ գոլֆ խաղացած առաջնորդը հրաժարվել է մասնակցել նրա Խաղաղության խորհրդինԵս սատարում եմ բոլորին, ովքեր պայքարելու են ադրբեջանամետ իշխանության դեմ․ Դավիթ ԱմալյանԹրամփի հորդորով՝ Փաշինյանն ու Ալիևն իրար ձեռք սեղմեցին (տեսանյութ)Շվեդիան արձագանքել է Զելենսկու կոչին՝ Կիևին կհատկացնի 1,2 մլրդ եվրոյի ռազմական օգնություն