Ուկրաինայի ուղղությամբ արձակվել է գրեթե 300 հարվածային դրոն․ Զելենսկի Ռուսաստանում նախատեսում են նոր հարկեր սահմանել միգրանտների համար Իրանում ուժեղ պայթյուններ են որոտացել (տեսանյութ) Նշվել է Իրանի դեմ ԱՄՆ հնարավոր հարվածի նոր ժամկետ Հրազդան գետում տղամարդու դի է հայտնաբերվել «Նիկոլի զեղչը» պետք է վերջնականապես արտաքսվի մեր հանրային օրակարգից․ իրավապաշտպան Սուրբ Սարգիս եկեղեցու տարածքում քաղաքացի է ընկել ձորը Իրանի գերագույն առաջնորդը պատրաստվում է իր հնարավոր սպանությանը Մեր պարտքի բեռը 59%-ից իջել է 49%-ի․ Պապոյան JW. ԵՄ պահանջները Ռուսաստանի նկատմամբ կխանգարեն նրան տեղ ստանալ Ուկրաինայի շուրջ բանակցություններում Լարված իրավիճակ՝ Բաբաջանյան փողոցում․ բնակիչները բողոքում են «Նոր Երևան» թաղամասի ճանապարհային նախագծից ԴԱԿ–ն ընտրություններին կմասնակցի «Բարգավաճ Հայաստանի» հետ
Հայաստանում քննարկվել է արհեստական բանականության և մեքենայական ուսուցման ոլորտում կրթությունը
Yandex Armenia-ն կազմակերպել էր միջոցառում, որը նվիրված էր արհեստական բանականությանն (AI) և մեքենայական ուսուցմանը: Միջոցառման ընթացքում մասնակիցները քննարկել են մասնագետների պատրաստման արդի միտումները և կրթական ծրագրերի բարելավման հնարավորությունները: Միջոցառմանը մասնակցել են Հայաստանի համալսարանների ներկայացուցիչներ, հասարակական տարածք Yandex Hall-ի գործընկերներ՝ YerevaNN և Armenian Code Academy, ինչպես նաև ուսանողներ, դասախոսներ, օնլայն կրթության մասնագետներ և այլ մասնագետներ: Միջոցառման ընթացքում տեղի ունեցավ քննարկում կլոր սեղանի շուրջ, որտեղ մասնակցեցին Ամերիկյան համալսարանի (AUA), Երևանի պետական համալսարանի (ԵՊՀ) և Հայ-Ռուսակական համալսարանի (ՀՌՀ) պրոֆիլային ֆակուլտետների դեկաններ:
Մասնակիցները քննարկել են մեքենայական ուսուցման ոլորտում մասնագետների պատրաստման ծրագրերը, նրանց հիմնական ձեռքբերումներն ու խնդիրները: Քննարկման ընթացքում նշվեց, որ տեխնիկական մասնագիտությունների ուսանողները ձգտում են որքան հնարավոր է շուտ սկսել իրենց մասնագիտական կարիերան: Ուստի կարևոր է, որպեսզի ուսումնական ծրագիրը համապատասխանի բիզնեսի պահանջներին, իսկ ուսանողները ունենան հնարավորություն սովորելու գործնական մասնագետներից:
Գործնական մասնագետների պատրաստման նպատակով Yandex Armenia-ն իրականացնում է մի շարք կրթական նախաձեռնություններ՝ համալսարանների հետ համատեղ: Օրինակ, ՀՌՀ-ի կիրառական մաթեմատիկայի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ֆակուլտետի ուսանողներին տրամադրվում է խորացված մեքենայական ուսուցում, իսկ ԵՊՀ-ում կազմակերպել է անվճար ինտենսիվ դասընթաց գեներատիվ մոդելավորման ոլորտի վերաբերյալ: «Կարևոր է, որպեսզի ուսանողներն ունենան հնարավորություն շփվել իրենց ոլորտի հաջողակ մասնագետների հետ. կենդանի օրինակները հաճախ լավագույն մոտիվացիան են կրթության ոլորտում և կարիերայում հաջողությունների հասնելու համար:
Այդ նպատակով մենք ստեղծել ենք Yandex Hall-ը՝ հասարակական տարածք մեր երևանյան գրասենյակում : Սա այն վայրն է, որտեղ կարելի է շփվել և փոխանակվել փորձով: Այստեղ պարբերաբար անցկացվում են հանդիպումներ, որտեղ երիտասարդ մասնագետները կարող են ոչ միայն լսել պրոֆեսիոնալների դասախոսություններ, այլև անձամբ շփվել նրանց հետ»,- ասաց Լուսին Միրզոյանը, Yandex Armenia մարդկային ռեսուրսների ղեկավարը:
Բացի այդ, Yandex ընկերության փորձագետները ներկայացրեցին, թե ինչպես է արհեստական բանականությունը փոխում կրթության, դասավանդման և գիտական հետազոտությունների մոտեցումները: Իրենց խոսքով, արհեստական բանականության գործիքները, որոնք լայնորեն հասանելի են դարձել ընդամենը մի քանի տարի առաջ, արդեն ակտիվորեն ներդրվում են ամբողջ աշխարհում հայտնի առաջատար համալսարանների և տեխնոլոգիական ընկերությունների կրթական գործընթացներում:
Տվյալ գործիքները օգնում են պատրաստել մասնագետներ ոչ միայն արհեստական բանականության, այլ նաև այլ ոլորտներում: Այս գործիքների տրամաբանական օգտագործումը թույլ է տալիս մշակել էլ ավելի արդյունավետ ուսուցման ռազմավարություններ ինչպես ուսանողների, այնպես էլ դասավանդողների և մենթորների համար: Yandex Armenia ընկերությունը 2017 թվականից ակտիվորեն աջակցում է Հայաստանի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների շուկայի զարգացմանը:
Ընկերության կրթական նախաձեռնությունների թվում են՝ 2017 թվականին EIF հիմնադրամի աջակցությամբ ստեղծված ծրագրավորման դպրոցները՝ Վանաձոր և Գյումրի քաղաքներում, Armenian Code Academy-ի հետ գործընկերային ծրագրերը, ՀՌՀ-ում տվյալների գիտության դասընթացները և ԵՊՀ-ում՝ գեներատիվ մոդելավորման ինտենսիվ դասընթացները: Այս ծրագրերում ակտիվ մասնակցություն ունեցած բազմաթիվ շրջանավարտներ աշխատում են Հայաստանի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում և զարգացնում ծառայություններ ամբողջ աշխարհում: