Ուկրաինայի ուղղությամբ արձակվել է գրեթե 300 հարվածային դրոն․ Զելենսկի Ռուսաստանում նախատեսում են նոր հարկեր սահմանել միգրանտների համար Իրանում ուժեղ պայթյուններ են որոտացել (տեսանյութ) Նշվել է Իրանի դեմ ԱՄՆ հնարավոր հարվածի նոր ժամկետ Հրազդան գետում տղամարդու դի է հայտնաբերվել «Նիկոլի զեղչը» պետք է վերջնականապես արտաքսվի մեր հանրային օրակարգից․ իրավապաշտպան Սուրբ Սարգիս եկեղեցու տարածքում քաղաքացի է ընկել ձորը Իրանի գերագույն առաջնորդը պատրաստվում է իր հնարավոր սպանությանը Մեր պարտքի բեռը 59%-ից իջել է 49%-ի․ Պապոյան JW. ԵՄ պահանջները Ռուսաստանի նկատմամբ կխանգարեն նրան տեղ ստանալ Ուկրաինայի շուրջ բանակցություններում Լարված իրավիճակ՝ Բաբաջանյան փողոցում․ բնակիչները բողոքում են «Նոր Երևան» թաղամասի ճանապարհային նախագծից ԴԱԿ–ն ընտրություններին կմասնակցի «Բարգավաճ Հայաստանի» հետ
Հայաստանը շահագրգռված է զարգացնել Ղազախստանի հետ համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ուղղություններով. ՀՀ նախագահ
Հայաստանը կարևորում է Ղազախստանի հետ առկա ներուժի առավելագույն արդյունավետ օգտագործումը և շահագրգռված է զարգացնել համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ուղղություններով։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն՝ Աստանայում Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի հետ հանդիպմանը: ՀՀ նախագահն ասել է, որ իր այցը Հայաստանի և Ղազախստանի միջև արդյունավետ զարգացող համագործակցության հերթական ապացույցն է:
«Հայաստանի և Ղազախստանի միջև «Բարեկամության և համագործակցության մասին» պայմանագրի ստորագրման 25-ամյակի այս հոբելյանական տարում կարող ենք փաստել, որ մեր պետությունների միջև ռազմավարական ուղղվածություն ունեցող համագործակցությունը զարգանում և ամրապնդվում է մեր ժողովուրդների փոխադարձ աջակցության և բարեկամության երկարամյա ավանդույթներին համահունչ՝ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող ամենատարբեր բնագավառներում»,- իր խոսքում նշել է ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը՝ հավելելով, որ 2024թ. ապրիլին Ղազախստանի նախագահի՝ Հայաստանի Հանրապետություն կատարած պաշտոնական այցի ընթացքում արդեն իսկ նշվել է երկու երկրների փոխադարձ պատրաստակամության մասին՝ շարունակելու Հայաստանի և Ղազախստանի փոխշահավետ համապարփակ գործընկերությունը վստահության ոգով և փոխադարձ շահերի հաշվառմամբ ինչպես երկկողմ ձևաչափով, այնպես էլ տարածաշրջանային և միջազգային հարթակներում։ ՀՀ նախագահն ընդգծել է, որ երկու երկրների կառավարություններն ակտիվ և դինամիկ ջանքեր են գործադրում Ղազախստանի նախագահ՝ Հայաստան կատարած այցի արդյունքներով Հայաստանի և Ղազախստանի միջև ստորագրված համատեղ հայտարարության դրույթների իրականացման ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում Վահագն Խաչատուրյանը նաև ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ վերջին տարիներին երկու պետությունների միջև երկկողմ առևտրաշրջանառության ցուցանիշները շոշափելի աճ են արձանագրել՝ միաժամանակ շեշտելով, որ ներուժը շատ ավելին է, և պետք է աշխատանք կատարվի տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ գյուղատնտեսության, բարձր տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության և, իհարկե, հաղորդակցության ոլորտում նոր նախաձեռնությունների կյանքի կոչման համար:
«Այս առնչությամբ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը մշակել և ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որի իրագործումը կարող է լիովին փոխել Հարավային Կովկասի և հարակից տարածաշրջաններում աշխարհաքաղաքական իրավիճակը՝ կապելով տարածաշրջանի երկրները երկաթուղային և այլ ճանապարհներով, մալուխներով, գազատարներով ու էլեկտրահաղորդման գծերով»,- ասել է ՀՀ նախագահն՝ ընդգծելով, որ այդ նախագիծը միտված է խթանելու նաև ավելի լայն տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության և անվտանգության հաստատումը՝ հարգելով պետությունների ինքնիշխանությունն ու իրավասությունը և համաձայն հավասարության ու փոխադարձության սկզբունքներին:
Հանրապետության նախագահի խոսքով՝ Հայաստանը կարևորում է երկու երկրների առկա ներուժի առավելագույն արդյունավետ օգտագործումը, և Երևանը շահագրգռված է զարգացնել համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ուղղություններով։
«Մարդկանց միջև սերտ շփումները, մշակութային, կրթական, գիտական կապերը մեզ համար ունեն հատուկ նշանակություն, և այսօր մենք միասին մեկնարկ ենք տալիս Ղազախստանում Հայաստանի մշակույթի օրերի շրջանակներում մի շարք միջոցառումների, որոնք, հավատացած եմ, էլ ավելի կմոտեցնեն մեր ժողովուրդներին»,- եզրափակել է նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը:Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը պաշտոնական այցով Ղազախստան է ժամանել հոկտեմբերի 14-ին: