Հայաստանում հաշվառված խոշոր ու մանր եղջերավոր կենդանիների գլխաքանակը նվազել է Բաքուն Ռուբեն Վարդանյանի դեմ ներկայացվող շինծու մեղադրանքներում նոր մարդկանց է ներգրավվել Վրաստանի խորհրդարանը ընդունել է օտարերկրյա գործակալների մասին օրենքը (տեսանյութ) «Իրատեսականության» դասեր տվողները պետք է գիտակցեն արցախցու՝ հայրենիք վերադարձի անօտարելի իրավունքը Կնոջ դերի վերաբերյալ թյուր ընկալումները արմատավորված են հասարակությունում․ ՄԻՊ Դատախազությունը քրեական վարույթ է նախաձեռնել Վարդան Ղուկասյանին վերագրվող ձայնագրության առնչությամբ Գերմանիայի նախագահը մասնակցեց Լճափի հիդրոօդերևութաբանական չափիչ կայանի բացման արարողությանը ՀԺՄ–ն դատապարտում է «Եվրոմեդիա 24»–ի լրագրող Կորյուն Սիմոնյանի նկատմամբ Վիլեն Գաբրիելյանի սանձարձակ պահվածքը Հայաստանում կանցկացվեն Վրաստանի մշակույթի օրեր Բայրամովը իրանական կողմի հետ տարածաշրջանն է քննարկել Իսրայելի ավիահարվածի հետևանքով Բեյրութում «Հեզբոլլահ»-ի պաշտոնյա է սպանվել Աստծուց ողորմություն հայցեք․ Արցախի թեմի առաջնորդը զորակցության խոսք է ուղղել
Քննարկվել է Արցախից բռնի տեղահանված անձանց ծառայությունների մատուցման հարցում ՄՔԾ բաժինների խնդիրները
Դեկտեմբերի 20-ին և 21-ին Եվրոպայի խորհրդի Համագործակցության ծրագրերի բաժնի կողմից «Հայաստանում տեղահանված բնակչության համար մարդու իրավունքների պաշտպանության երաշխիքների ամրապնդում» ծրագրի շրջանակում տեղի է ունեցել ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության ներկայացուցիչների վերապատրաստում` տեղահանված անձանց իրավունքների ապահովման վերաբերյալ։
Աշխատաժողովին ներկա էր ՆԳ նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանը։ ՆԳ նախարարի տեղակալն արձանագրել է, որ ռազմավարական նպատակի առումով ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունում ոչինչ չի փոխվել․ ՄՔԾ-ն շարունակելու է մատուցել քաղաքացիակենտրոն ծառայություն՝ հիմքում ունենալով հանրային քաղաքացիության մեջ արժեքահեն սկզբունքի կիրառությունը։
Փոխնախարարը նշել է, որ ոլորտում հիմնարար սկզբունքը աշխատակցի, ծառայողի արժանիքն է, մասնավորապես, գիտելիքներն ու հմտությունները՝ ընդգծելով, որ կարևոր է յուրաքանչյուր աշխատակցի որակավորման բարձրացումը․ Ծառայությունը պետք է ունենա մրցունակ աշխատակազմ։
Աշխատաժողովին մասնակցել են ՄՔԾ տարածքային ստորաբաժանումների ղեկավարները, վարչությունների ներկայացուցիչներ և միջոցառումը կազմակերպած Եվրոպայի խորհրդից ազգային փորձագետներ։
Ծառայության պետ Նելլի Դավթյանը ամփոփել է 2024 թվականին կատարած աշխատանքները, արձանագրել, որ 2023 թվականին Ծառայության առջև դրված բոլոր մարտահրավերները հաղթահարվել են, և մեկ տարվա կտրվածքով Ծառայությունում իրականացվել են զգալի աշխատանքներ բարեփոխումների ուղղությամբ։
• մեկնարկել են կացության կարգավիճակների տրամադրման գործընթացի թվայնացմանն ուղղված աշխատանքները,
• ԱԺ–ում առաջին ընթերցումն է անցել ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու և դադարեցնելու գործերի վարման էլեկտրոնային համակարգի վերաբերյալ օրենսդրական նախագիծ,
• մեկնարկել են ՀՀ-ԵՄ վիզաների ազատականացման շուրջ բանակցությունները,
• ավարտվել է 1988-1992 թվականներին Ադրբեջանում էթնիկ զտումների հետևանքով բռնի տեղահանված 300․000-ից ավելի հայերի անձնական տվյալների թվայնացման գործընթացը։
Նելլի Դավթյանը ներկայացրել է 2025 թվականին իրականացվելիք աշխատանքների ուրվագծային քարտեզը, անդրադարձել ակնկալվող խնդիրներին։
Եվրոպայի խորհրդի ազգային փորձագետներ Տաթևիկ Բեժանյանը և Սերգեյ Ղազինյանը մասնակիցների հետ քննարկել են ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց ծառայությունների մատուցման հարցում ՄՔԾ բաժինների ունեցած խնդիրները (հերթերի կառավարումից մինչև բովանդակություն, գործարքների ծավալներից մինչև հասցեագրում այլ մարմիններ)։
Աշխատակիցները ներկայացրել են տեղահանված անձանց հետ աշխատանքի շրջանակում առավել հաճախ հանդիպող խոչընդոտները, քննարկվել են դրանց լուծման տարբերակները։
ՄՔԾ պետ Նելլի Դավթյանը վստահեցրել է, որ աշխատակիցների որակավորման աշխատաժողովները կրելու են պարբերական բնույթ՝ մասնագիտական կարողություններն ու գործնական գիտելիքները ընդլայնելու նպատակով։
Թրամփը Եգիպտոսի նախագահի հետ քննարկել Է Գազայում տիրող իրավիճակըՓաշինյանի գլխավորությամբ ՔՊ վարչության նիստ է տեղի ունեցել (տեսանյութ)Հայաստանում հաշվառված խոշոր ու մանր եղջերավոր կենդանիների գլխաքանակը նվազել է Եվրոպայում սկսել են խոստովանել՝ Ուկրաինան առաջինն է խախտել ռուս-ուկրաինական պայմանավորվածություններըԲաքուն Ռուբեն Վարդանյանի դեմ ներկայացվող շինծու մեղադրանքներում նոր մարդկանց է ներգրավվել Վրաստանի խորհրդարանը ընդունել է օտարերկրյա գործակալների մասին օրենքը (տեսանյութ) Թուրքիայում Ռամադանի առաջին օրերը հանգիստ չեն անցել, ՃՏՊ-ներից մահեր են գրանցվել Ռուսաստանն ԱՄՆ-ին տեղեկություն է փոխանցել․ Լավրովը մանրամասներ է հայտնել«Իրատեսականության» դասեր տվողները պետք է գիտակցեն արցախցու՝ հայրենիք վերադարձի անօտարելի իրավունքը Գերմանիան ԱՄՆ-ին պահանջ է ներկայացրելԿնոջ դերի վերաբերյալ թյուր ընկալումները արմատավորված են հասարակությունում․ ՄԻՊ Դատախազությունը քրեական վարույթ է նախաձեռնել Վարդան Ղուկասյանին վերագրվող ձայնագրության առնչությամբ Գերմանիայի ԱԳ նախարարն ԱՄՆ-ին պահանջներ է ներկայացրել Ուկրաինայի վերաբերյալՉարենցավանի սպանությամբ ավարտված վիճաբանության դեպքով կալանավորված կա, չորսը տուժող են Գերմանիայի նախագահը մասնակցեց Լճափի հիդրոօդերևութաբանական չափիչ կայանի բացման արարողությանըՀայտնի է Երկրի մոլորակի ամենահարուստ բնակիչըՀԺՄ–ն դատապարտում է «Եվրոմեդիա 24»–ի լրագրող Կորյուն Սիմոնյանի նկատմամբ Վիլեն Գաբրիելյանի սանձարձակ պահվածքը Հայաստանում կանցկացվեն Վրաստանի մշակույթի օրեր Բայրամովը իրանական կողմի հետ տարածաշրջանն է քննարկել Ռուսաստանում հայտնվել է հինգերորդ կին միլիարդատերըՌԴ ԱԳՆ-ում բացահայտել են Ուկրաինայի հարցում ԱՄՆ դիրքորոշման հետ կապված խնդիրներըՔաղաքապետարանը պնդում է՝ խորը էտը բացառված է, սա էլ տեսիլք է․ Քրիստինա Վարդանյան Իսրայելի ավիահարվածի հետևանքով Բեյրութում «Հեզբոլլահ»-ի պաշտոնյա է սպանվելՄի խփեք ընկած առյուծներին՝ չախկալներին հաճոյանալու համար․ Հովիկ Աղազարյան Աստծուց ողորմություն հայցեք․ Արցախի թեմի առաջնորդը զորակցության խոսք է ուղղելՀաջիևը Իրանի նախագահի խորհրդականի հետ քննարկել է տարածաշրջանային հարցերՈստան գյուղում՝ երկաթգծի հարևանությամբ, «Toyota C-HR»-ը բախվել է սյանը և բռնկվելԵրթևեկության կազմակերպման փոփոխություն Վաղարշյան փողոցում Բացահայտվել են մոտիվացիան վերադարձնելու ուղիներըԿադիրովն իր 17-ամյա որդուն նշանակել է Չեչնիայում ՌԴ ՆԳՆ համակարգողՎեհափառը և Հունգարիայի ԵԽ քարտուղարը խոսել են Բաքվում պահվող հայ գերիների ազատ արձակման խնդրի մասին Ավելացել են Հայաստանի պետական սահմանն ապօրինի հատելու դեպքերը ԵԽ լիագումար նիստում քննարկում կանցկացվի՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին Ուկրաինայում կոչ են արել հրաժարվել Ուկրաինայի ԶՈւ-ի վետերանների հանդեպ խղճահարությունիցՎերջապես տեղի ունեցավ ինձ համար այդքան սպասված հարցազրույցը. Ալեն ՍիմոնյանՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նոր նախագահն առաջին խորհրդակցությունն է անցկացրել․ մանրամասներ Ուկրաինայի վարչապետի աթոռը հանել են Ռադայից․ ուկրաինացի պատգամավորՈչ մեկ թող ինձ Արցախը սիրել չսովորեցնի․ Քոլոյանի կինը մեկնաբանել է արցախցիների վերաբերյալ իր վիրավորական խոսքերը․ MediahubՀայաստանում կանցկացվեն Վրաստանի մշակույթի օրեր Մարգարիտա Կարապետյանը պաշտոն է ստացել Արդարադատության նախարարությունումՖրանսիայում հայտնել են՝ երբ Լը Պենը կարող է բողոքարկել դատավճիռըՄի՛ վտանգեք ձեր ապագան․ ԱՄՆ դեսպանատունը նախազգուշացրել է ՀՀ քաղաքացիներինՓաշինյանը Չեռնոգորիայի փոխվարչապետին ասել է, որ հավատարիմ է խաղաղության օրակարգին Եվրոպական որ երկիրն է որոշել օգնել Ուկրաինային անդամակցել ԵվրամիությանըԶբոսաշրջիկներին կոչ են արել խուսափել Հարավային Կորեայում զանգվածային միջոցառումներին մասնակցելուց«Ես նրան ասել եմ` դու դու ես, սա էլ քո Ֆեյսբուքն է»․ Հանրային ռադիոյի տնօրենը չի ցանկանում մեկնաբանել կնոջ վիրավորական գրառումն արցախցիների մասին Արդարադատության նախարարն ու ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանը քննարկել են երկկողմ օրակարգին վերաբերող հարցեր Մեկնարկել են ուսանողական մարզական 26-րդ խաղերը (լուսանկարներ) Ռուբեն Ռուբինյանն ու Կիպրոսի դեսպանը քննարկել են տարածաշրջանային զարգացումները «Սպասում ենք Մարտուն Գրիգորյանի որոշմանը, իր հետ կապի մեջ չենք». Վարդան Ղուկասյան