Մեր պարտքի բեռը 59%-ից իջել է 49%-ի․ Պապոյան JW. ԵՄ պահանջները Ռուսաստանի նկատմամբ կխանգարեն նրան տեղ ստանալ Ուկրաինայի շուրջ բանակցություններում Լարված իրավիճակ՝ Բաբաջանյան փողոցում․ բնակիչները բողոքում են «Նոր Երևան» թաղամասի ճանապարհային նախագծից ԴԱԿ–ն ընտրություններին կմասնակցի «Բարգավաճ Հայաստանի» հետ «Ասում են՝ վերևից է հրամանը». 10 օր է՝ հայկական բեռնատարները չեն կարողանում Վրաստանից Հայաստան մուտք գործել (տեսանյութ) ՀՀ-ից Վրաստան 64 միլիոն կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա է ներմուծվել Մադուրոն պետք է պատասխանատվության ենթարկվի Վենեսուելայում, այլ ոչ թե ԱՄՆ‑ում. Բրազիլիայի նախագահ Զելենսկին պատժամիջոցներ է սահմանել 46 ռուսաստանցիների և երկու իրանցիների նկատմամբ Ես պետք է այնտեղ չլինեի․ Մխիթարյանը խոսել է իր խփած գոլի մասին Վեհափառ Հայրապետը հրաժարվել է ցուցմունք տալ. փաստաբան Պեսկովը սպառնացել է Էստոնիային միջուկային հարվածով Խոշոր ավտովթար՝ Կոտայքի մարզում․ կա 5 վիրավոր
Հուսով ենք, որ ռուսական կողմը հաշվի կառնի տեղի ունեցողի բոլոր ասպեկտները՝ խուսափելով միակողմանի մեկնաբանություններից. Արարատ Միրզոյան
«Կարծում եմ, որ իմ այցը միանգամայն տեղին է մեր երկկողմ հարաբերությունների զարգացման դինամիկայի լույսի ներքո», - Մոսկվայում իր ռուս գործընկեր Սերգեյ Լավրովի հետ բանակցությունների ժամանակ ասել է Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը։
Նա հիշեցրել է, որ այս ձևաչափով վերջին հանդիպումը կայացել է 2023 թվականի հուլիսին։
«Կարծում եմ, որ այս այցը լավ հնարավորություն է՝ քննարկելու երկկողմ համագործակցության հարցերը, ինչպես նաև մտքերի հանգամանալից փոխանակում իրականացնելու տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի մի շարք հրատապ հարցերի շուրջ»,- նշել է Միրզոյանը։
«Ցանկանում եմ հայտնել Հայաստանի Հանրապետության շահագրգռվածությունը՝ շարունակելու արդյունավետ քաղաքական երկխոսությունը՝ ուղղված մեր երկկողմ հարաբերություններին և, ընդհանուր առմամբ, տարածաշրջանային իրավիճակին ազդող հարցերի քննարկմանը:
Հայաստանը միշտ հավատարիմ է եղել բաց և կառուցողական երկխոսության սկզբունքին, և հուսով ենք, որ ապագայում ռուսական կողմը կշարունակի հաշվի առնել տեղի ունեցողի բոլոր ասպեկտները՝ խուսափելով միակողմանի մեկնաբանություններից, ինչը, ցավոք, վերջերս տեսանք։ Հուսով եմ, որ մեր այսօրվա հանդիպումը կնպաստի փոխըմբռնմանը»,- ասել է Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը։
«Երկկողմ հարաբերություններում մեկ այլ կարևոր ցուցանիշ, իհարկե, համագործակցությունն է միջազգային հարթակներում։ Մենք միշտ փորձում ենք ըմբռնումով վերաբերվել Ռուսաստանի Դաշնության շահերին, կա ցանկություն և ըմբռնում, որ ռուսական կողմը որոշ չափով հաշվի առնի Հայաստանի Հանրապետության շահերը միջազգային հարթակներում.։ Միջազգային հարթակներում համագործակցությունը մեր ավանդույթի մի մասն է, և մենք նպատակ ունենք շարունակել այդ ավանդույթը»,- նշել է Միրզոյանը։