Ադրբեջանում սկսվել է մունիցիպալ ընտրությունների քվեարկությունը
Ադրբեջանում սկսվել է տեղական ինքնակառավարման մարմինների՝ քաղաքապետարանների ընտրությունների քվեարկությունը, գրում է Euromedia24-ը։
Տեղական ժամանակով 08:00-ին ամբողջ երկրում բացվել են 5846 ընտրատեղամասեր 118 շրջաններում: Քվեարկությունը կտևի մինչև ժամը 19:00-ն: Այն կարող է տեղավորել ընտրացուցակներում ընդգրկված երկրի շուրջ 6 միլիոն քաղաքացիների։ Երկրի 685 մունիցիպալիտետներում 8071 տեղի համար պայքարում է ավելի քան 16 հազար թեկնածու։ Ադրբեջանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Մազահիր Փանախովի խոսքով՝ նրանց կեսից ավելին առաջադրվել է 23 քաղաքական կուսակցությունների կողմից, մնացածը՝ նախաձեռնող խմբերի և անհատապես։
Տեղական ինքնակառավարման մարմիններում ընտրվելու համար թեկնածուներին անհրաժեշտ է հավաքել ձայների պարզ մեծամասնությունը։ Համաձայն օրենքի՝ համայնքային ընտրություններին մասնակցության ավելի ցածր շեմ չկա։
Միևնույն ժամանակ, հանրապետության տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններին ընտրողների մասնակցությունը ավանդաբար ավելի ցածր է, քան նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններում։ Օրինակ՝ նախորդ ընտրություններում՝ 2019 թվականի դեկտեմբերի 23-ին, մասնակցությունը 33%-ից պակաս էր։